banner banner banner

Супутникове ТБ закодують: Як не залишитись без улюблених каналів

28 січня 2020 року більшість популярних українських телеканалів зникнуть з безкоштовного доступу, і глядачам, які користуються "супутниковою тарілкою", доведеться платити за можливість дивитися улюблені передачі. 112.ua розбирався в причинах таких змін та в альтернативах власникам "тарілок".

Супутникове ТБ закодують: Як не залишитись без улюблених каналів
112.ua

Ірина Шостак

Журналістка

28 січня 2020 року більшість популярних українських телеканалів зникнуть з безкоштовного доступу, і глядачам, які користуються "супутниковою тарілкою", доведеться платити за можливість дивитися улюблені передачі. 112.ua розбирався в причинах таких змін та в альтернативах власникам "тарілок".

Українців попереджали про кодування (припинення супутникового мовлення у відкритому доступі) безкоштовного сигналу супутника ще з 2017 року. З листопада 2019-го в прайм-тайм телеканалів, які підлягають закодуванню, здійснювалось інформування про зникнення з екранів у абонентів безкоштовного супутникового телебачення — короткочасні маятникові вимкнення сигналу.

Остаточне і постійне кодування мало б бути запроваджено з 20 січня, проте провідні медіагрупи України - 1+1 Media, StarLightMedia, "Медіа Група Україна" та Inter Media Group перенесли дату кодування сигналу на 28 січня. Передбачається, що цього дня кожен третій український глядач втратить можливість безкоштовного перегляду улюблених каналів.

Навіщо українським медіахолдингам кодувати сигнал

Новини за темою

Понад 4 млн українських домівок користуються супутниковим телебаченням. Якщо в Європі глядач купує доступ до ТБ на супутнику за допомогою посередника – офіційного провайдера, то в Україні будь-хто міг установити "тарілку", зловити сигнал супутника і без перешкод дивитись ті чи інші передачі, фільми, шоу — займатись піратством. Такий стан речей має мінуси для обох сторін. Установивши "тарілку" власноруч чи навіть скориставшись допомогою компанії, український глядач ловить технічний сигнал, призначений для провайдерів. А отже, не має жодних гарантій, що в разі зміни параметрів сигналу чи супутника мовлення споживач залишить при собі доступ до телебачення. Винних у подібній ситуації знайти буде важко.

Канали ж своєю чергою не отримують прибутку за телевізійний продукт, а отже, не можуть далі розвивати контент для свого глядача, також ризикують репутацією.

Якщо на рахунок першої тези не виникає жодних сумнівів (продукування якісного контенту — бізнес, який потребує значних капіталовкладень), то останню варто роз’яснити. Окрім власне створеного телевізійного продукту канали транслюють закордонний контент. Це можуть бути фільми, серіали, спортивні трансляції чи шоу. Укладаючи договір купівлі прав, канали беруть на себе низку зобов’язань щодо трансляції (територія мовлення, спосіб). А оскільки незакодований сигнал є доступним, його можуть "ловити" та безкоштовно користуватись навіть мешканці інших країн, що є прямим порушенням законодавства Європейського Союзу (де в безкоштовному доступі мовлять суспільні, регіональні канали, а комерційні є в доступі у складі спеціальних пакетів за абонентську плату). Як наслідок, каналам можуть висувати штрафні санкції від правовласників контенту.

Медіагрупи хочуть заробляти, аргументуючи це необхідністю розвитку телевізійного ринку і поповнюючи його якісним контентом.

Зокрема, один із керівників 1+1 media Ярослав Пахольчук вважає, що після кодування сигналів супутників обсяг відрахувань операторам Viasat Україна та Xtra TV (офіційні оператори України) збільшиться приблизно втричі – з 750 млн 2018 року до 2,42 млрд грн до кінця 2020 року (близько 1,59 млрд грн поділять між собою медіагрупи).

Споживачам також обіцяють бонуси: з 2020 року деякі канали на супутнику перейдуть на формат HD – якість картинки покращиться.

Кого торкнуться зміни?

Для того щоб зрозуміти, чи варто хвилюватись через нововведення, треба знати, яким саме типом прийому ви користуєтесь: аналогове телебачення (через ефірну антену), цифрове (за допомогою кодування відеосигналу, тюнер), кабельне (кабель під’єднано до телевізора) чи супутникове (тюнер під’єднано до супутникової антени у вигляді "тарілки"). Зміни торкнуться саме споживачів останнього типу прийому в разі, якщо ваші супутникові тарілки не під’єднано до офіційного провайдера. В Україні таких два — Viasat або Xtra TV.

Якщо ви чуєте про них уперше, ви споживаєте послугу нелегально. Гарна новина полягає в тому, що "супутникову тарілку" змінювати не доведеться. Достатньо буде придбати новий тюнер з підтримкою системи кодування VERIMATRIX. Він також повинен мати доступ до платного контенту пакетів офіційних супутникових операторів. Такі приймачі містять спеціальне маркування "УТБ".

Які канали буде закодовано?

Уже за кілька днів 23 найбільш рейтингові телеканали України перестануть мовити у вільному доступі. Тож українському глядачеві доведеться платити за можливість перегляду таких телеканалів топових українських медіахолдингів, як:

  • 1+1 Media: 1+1, 2+2, ТЕТ, УНІАН TV, ПлюсПлюс, Бігуді;
  • "Медіа Група Україна": "Україна", НЛО ТV, Індіго TV;
  • StarLightMedia: СТБ, Новий канал, ICTV, М1, М2, ОЦЕ TV;
  • Inter Media Group: Інтер, НТН, К1, К2, Мега, Піксель, Zoom, Enter-фільм.

У відкритому доступі залишаться близько 40 українських телеканалів (регіональні, нішеві). Зокрема, це державні канали "Рада" і "Культура", інформаційні "Прямий", "5 канал", "Еспресо ТБ", суспільний мовник "Перший національний" (UA:Перший) тощо.

112 Україна також продовжить свою роботу у звичному режимі.

Як продовжити дивитись улюблені канали?

Новини за темою

Перше, що слід зазначити, — можна уникнути будь-яких маніпуляцій і залишитись глядачем лише тих 40 каналів, які продовжать мовити у вільному доступі. Якщо ж хочеться мати більш широкий вибір матеріалу для перегляду, можна вдатись до одного з варіантів виходу із ситуації, приєднавшись до:

  1. кабельного оператора (OTT або IPTV), якщо ви знаходитесь у зоні його мережі (кількість каналів та наявність каналів у HD-якості залежить від провайдера та пакету);

OTT підійде користувачам з якісним інтернетом, адже тоді з’являється можливість вибрати постачальника телесервісу самостійно (підключить до сигналу через інтернет). Вибираючи варіант IPTV, варто пам’ятати, що доведеться купляти доступ до ТБ лише від свого провайдера інтернету (можна одразу придбати дві послуги "інтернет + ТБ").

  1. цифрового ефірного ТБ (Т2), де закодовані телеканали будуть у вільному доступі (треба буде придбати цифровий приймач та ефірну антену, приймач може бути вбудовано в телевізор). Але спершу варто перевірити, чи є покриття "цифрою" у вашому регіоні;
  2. онлайн-сервісу — працює через інтернет та надає доступ до різноманітного контенту (приєднатись можна незалежно від вашого провайдера);

В Україні сьогодні працюють Megogo, Oll.tv, Divan.tv, Omega TV, YouTV, Sweet.TV та інші. Для перегляду потрібен телевізор з функцією SmartTV чи приставкою (або використовувати для перегляду ноутбуки та смартфони).

Для того щоб продовжити дивитись саме супутникове ТБ, не переходячи на інші типи прийому, треба оформити підписку на одну з DTH-платформ (оператори супутникового телебачення). Такими платформами в Україні є Viasat та Xtra TV.

  • Viasat (власник 51% акцій — Олександр Ткаченко, нинішній депутат парламенту від партії "Слуга народу" і почесний президент 1+1 media) пропонує своїм споживачам тюнер вартістю у 1099 грн (відправка поштою і самостійне встановлення), тюнер з установкою майстром — 1499 грн або тюнер і супутникову антену з установкою майстром за 2999 грн.

Вартість та наповнення тарифних планів від офіційного супутникового оператора Viasat Viasat.ua

Також потрібно буде вибрати тарифний пакет, за яким щомісяця сплачуватиметься абонентська плата. Ціна на тарифні пакети коливається від 69 грн/міс. (у разі підключення пакету "Національний" після 1 лютого 2020 року — 89 грн/міс.) до 249 грн/міс. (у разі підключення пакету "Преміум" після 1 лютого 2020 року — 299 грн/міс.) залежно від пропозицій пакету та кількості каналів (84 канали та 117 каналів, відповідно).

  • Xtra TV (власником компанії є "Медіа Група "Україна" Ріната Ахметова) також пропонує на вибір пакети різної цінової категорії залежно від наповнення та тюнер.

Зокрема, за 69 грн/міс. (з 1 лютого вартість пакету "Національний" буде 80 грн) споживачеві пропонують 69 телеканалів, 11 з яких показуватимуть у форматі HD, а за 189 грн/міс. можна користуватись пакетом "Максимум" — 116 телеканалів, 24 з яких транслюватимуться у форматі HD. Тюнер від Xtra TV також коштуватиме 1099 грн.

Вартість та наповнення тарифних планів від офіційного супутникового оператора XTRA TV xtratv.com.ua

Слід зазначити, що обидва оператори надають можливість оренди тюнера. Така послуга коштуватиме 29 грн/місяць. Наступним кроком має стати активація пристрою, для чого слід звернутись до кол-центру одного з операторів супутникового ТБ.

Ірина Шостак

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>