Пресс-служба Кабмина

В Україні з новою силою відновилися торги за крісло міністра охорони здоров'я. Минулої п'ятниці під час "Години запитань до уряду" член парламентського комітету з питань охорони здоров'я, народний депутат Ігор Шурма повідомив, що Кабмін почав обговорення відповідних кандидатур. Втім, за інформацією джерел 112.ua у "Блоці Петра Порошенка", поки за жодну кандидатуру не вдалося зібрати необхідної кількості голосів народних депутатів.

Чому незадоволені Супрун

Новий виток розмов про зміну глави МОЗ було започатковано скандалом, офіційними речниками якого стали відомий кардіохірург Борис Тодуров та виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун. Тодуров публічно звинуватив керівництво міністерства у масовій загибелі українців.

"Ви не провели цієї закупівлі (препаратів для "сердечників") на 364 млн грн. Я абсолютно відповідально заявляю (і можу це повторити в суді), ваша недбалість забрала більше життів українців, ніж війна за останні роки", - заявив Тодуров. Далі дискусія отримала бурхливого продовження, аж до того, що на бік Тодурова встав багато хто з політиків.

У МОЗ визнали, що тендери на закупівлю препаратів оголосили тільки наприкінці 2016 р.

Новини за темою: Референтне ціноутворення не буде поширюватися на міжнародні закупівлі ліків, – Супрун

Зі свого боку, за Супрун заступився прем'єр-міністр Володимир Гройсман, щоправда, при цьому додавши під час засідання уряду, що в. о. міністра слід прислухатися до критики на свою адресу.

"Розумію, що багато хто, можливо, й критикують наші дії, можливо, з добрих намірів. Тому я просив би і Міністерство охорони здоров'я вислухати цих людей, зрозуміти, в чому проблеми. Якщо ці проблеми можна вирішити на рівні міністерства та уряду, ми готові підтримувати", - зазначив керівник уряду.

Втім, джерела 112.ua у фракціях "Блоку Петра Порошенка" і "Народного фронту" зазначають, що головна причина критики Супрун - дії МОЗ щодо залучення іноземних структур до закупівель медпрепаратів та зниження впливу на галузь медичного лобі в парламенті. Наші співрозмовники називають головним ініціатором кампанії фармакологічне лобі, додавши, що його представники є як у фракції БПП, так і в "Опозиційному блоці", представником якого (блоку) і є вищезгаданий Ігор Шурма.

Новини за темою: Гройсман заявив, що не допустить повернення "старих схем" у систему охорони здоров'я

У парламенті лобістами називають, приміром, голову комітету з охорони здоров'я Ольгу Богомолець, колишню голову цього ж комітету Тетяну Бахтєєву, власника фармацевтичної компанії "Дарниця" і друга генпрокурора Луценка Гліба Загорія.

"Уявіть, що ви керували мільярдами, а тепер вас хочуть усунути від цього. Звісно, ви будете всіляко чинити опір навіть намірам переділити ринок", - пояснюють наші співрозмовники.

Побічно це підтвердив 112.ua один з екс-міністрів охорони здоров'я, зазначивши, що збереження Супрун дозволить серед іншого здійснювати закупівлі через міжнародні організації.

Новини за темою: Україна заощадила 3 млн дол. на закупівлі вакцини за кордоном, - Супрун

Водночас сама Супрун вважає, що скандали не вплинуть на її призначення на пост міністра.

Супрун на випробувальному, лобі - проти

Під завісу попередньої сесії парламенту про призначення повноцінного міністра охорони здоров'я знову заговорили в парламенті. Член комітету з питань охорони здоров'я Ігор Шурма повідомив, що уряд ініціював обговорення кандидатів на посаду керівника відомства.

"Скажіть, коли ви вже внесете кандидатуру?" - поцікавився депутат у представників уряду. Зі свого боку, перший віце-прем'єр Степан Кубів ухилився від відповіді на запитання про можливу дату голосування за керівника МОЗ, при цьому додавши, що "Уляна Супрун відкрита для дискусії".

За інформацією джерел 112.ua в Адміністрації президента, консультації щодо призначення нового керівника міністерства дійсно почалися, і вже обговорювали дві кандидатури, які, втім, було відкинуто медичним лобі.

"Медики від Ради кажуть: як їх можна призначати, у них же немає медичної освіти", - зазначають наші співрозмовники.

Новини за темою: Тодуров підтвердив, що отримував пропозиції очолити МОЗ, але відмовився: поки не готовий

Втім, поки Банкова всерйоз і не розглядає іншу кандидатуру, крім Супрун, що підтверджується підтримкою її дій з боку близького до президента першого віце-прем'єра Степана Кубіва.

"Супрун призначили з випробувальним терміном. Після історії з призначенням і роботою Квіташвілі (екс-міністра охорони здоров'я Олександра Квіташвілі, - 112.ua) ми вирішили перестрахуватися. Все буде залежати від результатів її роботи", - додають наші співрозмовники, не окресливши конкретних часових рамок випробувального терміну.

Нагадаємо, уряд призначив Супрун на посаду в. о. міністра 27 липня минулого року, доручивши їй стати до обов'язків 1 серпня.

Водночас джерела 112.ua в "Блоці Петра Порошенка" вважають, що незважаючи на підтримку Супрун з боку Банкової, далеко не факт, що саме її й буде призначено міністром.

"Люди президента, звичайно, говорять, що підтримують Супрун, проте можуть і поступитися медичному лобі, оскільки у глави держави немає особистого інтересу", - відзначають наші співрозмовники, нагадуючи, що Банкова раніше активно лобіювала призначення на посаду міністра військового медика Анатолія Вербу, який, за офіційною інформацією, сам відмовився від роботи на посаді керівника відомства.

Новини за темою: Кабмін затвердив концепцію реформи системи охорони здоров'я

На запитання про те, коли саме станеться призначення, опитані 112.ua депутати не змогли дати відповіді. Поки ж на розгляді профільного комітету парламенту з питань охорони здоров'я немає жодного проекту постанови щодо призначення нового керівника МОЗ.

Ігор Римський