Султан зі стамбульських нетрів: За що турки не люблять свого президента

Його шлях починався з торгівлі на вулицях Стамбула, а зараз він президент Туреччини, вже 13 років не випускає владу зі своїх рук

Султан зі стамбульських нетрів: За що турки не люблять свого президента
AP

Альона Дісюк

редактор 112.ua

Його шлях починався з торгівлі на вулицях Стамбула, а зараз він президент Туреччини, вже 13 років не випускає владу зі своїх рук

Реджеп Тайїп Ердоган – політик, який виріс у нетрях Стамбула, і котрий не соромився ніколи свого скромного походження, вже майже 13 років перебуває у Туреччині при владі. З 2003 року, коли він вперше зайняв пост прем'єр-міністра Туреччини, і по сьогоднішній день Туреччину не раз стрясали масштабні потрясіння - спроби переворотів, масові протести, криваві теракти, але головне – це концентрація влади в руках Ердогана шляхом зміни законодавства і захоплення все нових повноважень.

Сам шлях Ердогана до крісла прем'єр-міністра лежить через "зґвалтування" чинного в Туреччині законодавства, але давайте по порядку.

Ранні роки політика-початківця

Після народження Реджепа в 1954 році родина виїхала зі Стамбула на 13 років в іл-Ризі, місто в землях, що межують з Грузією. Коли Ердоган повернувся в рідне місто, в юнакові прокинулася підприємницька жила. Як легенду розповідають, як тоді майбутній глава Туреччини торгував лимонадом і булочками на найбільш небезпечних вулицях величезного міста.

Однак активна підприємницька діяльність не завадила майбутньому політику отримати освіту, а, можливо, і допомогла. У 1965 році він закінчив початкову школу Пійале Паша, а в 1973 році релігійний ліцей імамів-хатибів в Стамбулі.

Релігійна освіта вплинула і на майбутні політичні пристрасті Ердогана – він прихильник ісламізації країни, а політичну кар'єру починав в якості функціонера партії Партії національного порятунку, у 1976 році він спочатку очолив молодіжну клітинку політсили в стамбульському районі Бейоглу, а потім і у всьому місті. Окремо варто говорити, що район, з якого почалася політична діяльність Ердогана, знаходиться на самому березі Босфорського припливу: один з найдавніших, в ньому безліч визначних пам'яток і музеїв.

Окремо, щоб зрозуміти ідеологічну основу діяльності Ердогана, треба зупинитися і на Партії національного порятунку, її у Туреччині заборонили в 1980 році після військового перевороту, як, втім, і інші політичні партії країни. Ця політична сила була попередником Партії чесноти. За що ж її заборонили? Політичну силу суд звинуватив у підтримці джихаду та спробі введення шаріату, що явно суперечило наміру влади того часу розвивати Туреччину як світську державу. Політики цього руху пройшли через юрбу заборон та нових партій, які вилилися в Партію справедливості і розвитку – саме її й очолив у 2001 році майбутній президент Туреччини.

У 1982 році соратники по Партії національного порятунку заснували Партію благоденства, осередок якої Ердоган очолив в 1984 році все в тому ж районі Стамбула – Бейоглу, а вже через рік очолив осередок у всьому місті. Ця політична сила проіснувала до 1997 року, ідеологія її не надто відрізнялася від попередників, адже об'єдналися старі соратники. Кажуть, на політичні погляди Ердогана справив великий вплив засновник "політичного ісламу" Неджметтін Ербакан – політик, який робив ставку на ісламський світ замість пануючої довгий час ідеології зближення з США, саме цей політик став ініціатором створення Ісламської вісімки – союзу, у який входять Бангладеш, Єгипет, Індонезія, Іран, Малайзія, Нігерія, Пакистан і Туреччина.

Новини за темою

З крісла мера у тюремну камеру

У березні 1994 року в Туреччині пройшли місцеві вибори, в результаті яких Ердоган був обраний мером Стамбула. Перебуваючи на цій посаді, він домігся значних успіхів в озелененні міста, вирішенні ряду проблем, пов'язаних з вивезенням сміття та забезпеченням водою, а також деяких соціальних питань, і мав значну популярність. При цьому він продовжував підтримувати ісламістську політику лідера Партії благоденства Неджметтіна Ербакана (який з 1996 по 1997 рік очолював турецький уряд) і просував деякі мусульманські ідеї у власній політиці, наприклад, обмежуючи споживання алкогольних напоїв в Стамбулі.

У 1997 році Ербакан пішов у відставку, а очолювана ним партія була заборонена.

У 1998 році на мітингу в провінції Сіірт Ердоган прочитав вірш, який закінчувався рядками:

Мечеті - наші казарми,

Куполи - наші шоломи,

Мінарети – наші багнети.

Наші солдати сповнені віри.

Мера Стамбула звинуватили в розпалюванні міжрелігійної ворожнечі і засудили до 10 місяців в'язниці. Через 18 років вірші ще повернуться в біографію політику, але зовсім в іншому ключі.

Замість забороненої Партії благоденства у 1999 році була створена Партія чесноти, в якій Ердоган очолив реформістське крило.

Новини за темою

Вперед, до влади!

У липні 2001 року була заборонена і Партія чесноти, після чого в серпні 2001 року Ердоган виступив в якості одного з засновників Партії справедливості і розвитку, і був обраний її головою. А в листопаді наступного року його партія взяла більшість місць у парламенті, що дозволило їм сформувати однопартійний уряд, але у відповідності з чинним законодавством Туреччини Ердоган не зміг увійти в парламент, ні очолити уряд через ту саму судимість за вірші. Але чого не зробиш для улюбленого керівника партії? І згодом соратники Ердогана не раз доводили, що неможливого для них – немає. Парламент Туреччини змінює законодавство в частині свободи слова, що анулює судимість Ердогана і дозволяє йому очолити уряд.

До того моменту Ердоган став набагато більш стриманим у своїх політичних поглядах і бажаннях ісламізації Туреччини, вже уникав риторики про обов'язковий ісламський жіночий одяг, говорив про користь членства Туреччини в ЄС і не агітував за вихід з НАТО.

Серед найважливіших досягнень Ердогана на посаді прем'єр-міністра відзначаються грошова реформа, яка відбулася в 2004 та 2005 роках і привела до зменшення інфляції, боротьба з корупцією, будівництво нових соціальних установ, електростанцій, зміцнення демократичних цінностей. Перетворення часів Ердогана оцінювалися як "мовчазна революція".

А з іншого боку в Туреччині почався планомірний наступ на свободу слова, зокрема терміни давали за образу "турецькості", за що навіть засудили лауреата Нобелівської премії письменника Орхана Памука.

Зовнішня політика Ердогана також викликала запитання, будучи одним з основних партнерів США на Близькому Сході, Туреччина, тим не менш, відмовилася надавати бази для американських і британських військ під час проведення операції в Іраку в 2003 році. Це спричинило цілий ряд труднощів для союзників країни з НАТО, проте зближувало Туреччину з близькосхідним регіоном.

Новини за темою

Президентський пост

Президентський пост він зайняв у 2012 році, адже в кріслі прем'єр-міністра можна втриматися не більше двох термінів. І якщо до цього року посада президента в країні була номінальною і швидше представницькою, то соратники Ердогана знову продемонстрували готовність вірно служити своєму лідеру, переділивши повноваження і наділивши президента країни тепер вже реальною владою.

Не обійшлося без протестів, але протести в Туреччині, країні з багатим досвідом переворотів, вже навчилися пригнічувати.

Невирішені проблеми і нові виклики

Коли він прийшов до влади, турецько-курдський конфлікт знаходився в повільній стадії, через 13 років конфлікт розрісся з новою силою, підігрітий військової боротьбою курдів проти ІДІЛ і підтримкою народності з боку США, які, тим не менш, заявляють, що державність курдів визнавати не збираються.

Протягом цих років війська Туреччини неодноразово проводили військові операції проти курдів, а з іншого боку, за вимогами ЄС надавали курдській народності і мові все нові права, дозволили перейменування населених пунктів, які були названі на турецький манер, і використовувати мову в політичному і офіційному житті.

Тим не менш, Курдська робоча партія залишається забороненою, що і не дивно. Часто її прихильники виявляються, за офіційними версіями, такими, що стоять за кривавими терактами, кількість яких останнім часом зросла в країні. Зокрема, саме курдів звинувачують в організації вибуху в Анкарі, де загинуло 26 осіб та понад 60 були поранені.

Також на території Туреччини діють терористи ІДІЛ, які проникають у країну разом з біженцями з сусідньої Сирії, яка вже кілька років роздирається війною, і вони теж не нехтують кривавими розправами в ім'я джихаду. Атмосфера страху, яка охопила Туреччину і, безумовно, знизила туристичну привабливість країни, не додає популярності голові Турецької держави.

Потік біженців і підвищує соціальну напругу в країні, а домовленості з ЄС приймати сирійців назад і облаштовувати їх побут в Туреччині не викликали масового захоплення країни.

Одним з найбільш відомих епізодів за час правління Ердогана стали масові протести на площі Таксим в Стамбулі. Невелика демонстрація проти забудови єдиного парку в районі переросла в масові протести з вимогою відставки самого Ердогана та його уряду, в ході яких загинули 4 людини і ще близько 8 тис. отримали різні поранення і травми. А в січні 2014 року в Туреччині посилили контроль над використанням Інтернету, це теж викликало протести, але вже меншої сили.

Новини за темою

Сьогоднішня ніч далеко не перша загроза військового перевороту, з якою зіткнувся Ердоган за час свого правління. У 2011 році після арешту більш ніж 200 офіцерів головнокомандувачі турецької армії, флоту і ВПС подали у відставку на знак протесту.

Критики Ердогана стверджували, що він використовує судову систему для придушення власних політичних супротивників, пред'являючи їм надумані звинувачення.

Однак його прихильники були в захваті: Ердоган зумів взяти верх над раніше недоторканими політичними і військовими фігурами, які вважали себе охоронцями держави, створеної Мустафою Кемалем Ататюрком.

У 2013 році Ердогану вдалося остаточно приборкати військову еліту: члени вищого військового командування країни були засуджені на довічне ув'язнення за спробу "військового перевороту проти партії Справедливості і розвитку".

Сотні інших офіцерів, а також журналісти і світські політики теж опинилися під слідством у результаті операції, яка отримала назву "Операція молот".

У тому ж 2013 році Туреччина зняла заборону на носіння жіночих головних хусток у державних установах, за винятком судів, армії і поліції, поклавши кінець багаторічним обмеженням.

Дружина Ердогана Еміне носить хустку на всіх офіційних заходах, також як і дружина його багаторічного прихильника Абдулли Гюля. Противники Ердогана пригадують його поки невдалі спроби зробити подружню зраду кримінальним злочином і ввести повну заборону на алкоголь в деяких областях країни, так що навіть через багато років у владі турецький президент залишився вірний своїм ісламським ідеалам.

Тим не менш, з кожним роком свободи слова в Туреччині стає все менше, а Ердогана все більше. Дійшло до того, що чутливий до критики глава держави намагається придушити критичні висловлювання і в Німеччині, в якій, як відомо, вельми велика турецька діаспора. Скандал розгорівся у квітні з пісеньки на телеканалі NDR, в якій розповідалося про переслідування активістів і журналістів, які критикують Реджепа Тайїпа Ердогана, про його величезний президентський палац і про придушення курдів. Всі ці неприємні для Ердогана теми лягли на приязний мотив популярної в 1980-х роках пісні "Irgendwie, Irgendwo, Irgendwann". У новій версії приспівом стала гра слів з прізвищем турецького президента — "Ердові, Ердово, Ердоган".

Коміку загрожує кримінальний термін, а дипломатичний скандал загрожувала розривом відносин між країнами.

Крім того, противники турецького президента часто звинувачують його в султанських замашках - живе Ердоган у палаці, а його соратники не відмовляють собі у дорогих задоволеннях.

Переворот цієї ночі в Туреччині провалився, і, швидше за все, не зробив турецького правителя м'якшим. Що чекає політичне життя Туреччини після нічних потрясінь? Як показує досвід, гайки будуть закручуватися все сильніше, але чи вистачить у Ердогана соратників, щоб ще раз довести, що для нового султана немає нічого неможливого.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>