banner banner banner banner

Сценарій 2015 року: Ціни на продукти і безробіття через 1,5 місяця карантину

Сценарій 2015 року: Ціни на продукти і безробіття через 1,5 місяця карантину
112.ua

Ганна Пєшкова

Журналістка

Кабмін запровадив режим надзвичайної ситуації по всій Україні до 24 квітня, продовживши в такий спосіб карантин у країні. Думки українців щодо цього рішення  розділилися.

Хтось вважає, що без таких заходів Україну точно чекала б епідемія, як в Італії, тільки набагато страшніша. У країні немає нормального обладнання, а система охорони здоров'я застрягла на рівні СРСР.

Інші ж переконані, що зайва обережність не варта невиплачених зарплат і зростання цін на товари.

Яким буде стан української економіки після закінчення вимушених канікул?

Скільки мільярдів втратить країна

Експерти почали підраховувати можливі збитки для бізнесу, що стагнує, ще з перших днів запровадження карантину. Більшість називали його продовження до 2 місяців базовим сценарієм. Економісти вважають, що до травня для країни рахунок піде на сотні мільярдів гривень. Чітких цифр аналітики називати не беруться, але ставки стартують від 150 і досягають 800 млрд.

Втрати вираховують виходячи з нашого ВВП. У державному бюджеті на цей рік заклали його зростання на 3,7%. Але за підсумками року показник однозначно піде в мінус. Питання тільки на скільки.

Приблизний підрахунок від екс-міністра економіки Тимофія Милованова такий: якщо українська економіка не працює 1 місяць, вона втрачає 1/12 ВВП. Але не можна сказати, що бізнес зупинився повністю, тож екс-міністр передбачає: за місяць карантину економіка піде в мінус приблизно на 4%.

Новини за темою

За півтора місяця падіння має показати 6%. Але все не так просто.
З кожним днем стагнації бізнесу економіка провалюватиметься дедалі глибше. Останні дні карантину можуть завдати набагато більше шкоди, ніж перші.

Виконавчий директор "Економічного дискусійного клубу" Олег Пендзін розповідає в прогнозі для 112.ua, що падіння за підсумками року становитиме 5% ВВП. А його колега Олександр Охріменко переконаний, що економіка впаде більш ніж на 10%. Це показник 2015 року: тоді економіка просіла на 9,7%.

Приголомшливий і сумний прогноз для української економіки дає український банкір Олександр Савченко. На його думку, якщо карантин закінчиться до травня, то наприкінці року падіння ВВП покаже 20%. Це більш серйозні наслідки, ніж після кризи 2009 року. Аналітик вважає, що прогноз від Dragon Capital у 4% працював би тільки у випадку, якщо би карантин закінчився на початку квітня.

Звісно, потрібно враховувати, що глибина просідання ВВП дуже багато в чому залежатиме від дій уряду щодо порятунку української економіки, а також від того, чи не станеться другої хвилі пандемії. Екс-прем'єру Олексію Гончаруку, який заявляв про можливості зростання ВВП на 40% за п'ять років, напевно зараз гикається.

Якщо ж говорити конкретно щодо галузей, то песимістичний прогноз зачіпає кожну економічну галузь.

Що буде з промисловістю, торгівлею і нерухомістю

Експерти сходяться на тому, що промисловість падатиме, як і раніше. Переважно ми продаємо нашу продукцію нафтовидобувним країнам, які саме увійшли в кризу. Складно буде й нашому власному нафтогазовидобувному сектору через падіння цін на нафту.

Крім того, світові ринки йдуть на карантин, тож ми теж не зможемо постачати їм нашу металургію. Потрібно враховувати, що в Китаї промислове виробництво за місяць впало на 40%, а значить, потреба в нашому експорті поменшає.

Серйозною шкодою для всього бізнесу є призупинення за договорами. Контракти між підприємствами вже впали, і до травня ситуація погіршиться. Сторони побоюватимуться надавати сировину через страх не отримати за неї гроші. Тому зупиниться ціла частина економіки. Багато компаній закриється.

Нерухомість. Торік будівництво активно зростало за рахунок об'єктів, що будуються за бюджетні кошти. Цьогоріч прогноз невтішний: панічні настрої призведуть до стагнації і багато будинків буде здано ще нескоро.

Будівництва вже нині зупинилися. До них через скасування громадського транспорту не може дістатися половина робітників, які переважно живуть у передмісті. Також буде завдано удару по оренді, через що деякі будинки буде невигідно навіть добудовувати.

Після карантину може збанкрутувати велика частина бізнесу. У плюсі залишаться тільки найнадійніші та найпопулярніші забудовники.

Торгівля. Торік саме вона витягла економіку України на позитивний обсяг зростання ВВП до 3%. Джерелом для торгівлі стали 12,5 млрд дол., які переказали заробітчани. Цього року експерти побоюються навіть підраховувати збитки в цій галузі.

Крім торгівлі, українську економіку зазвичай витягує і сільське господарство. Олег Пендзин вважає, що с/г теж доведеться несолодко. Ми вже пройшли теплу зиму і тепер проходимо суху весну. А це значить, що попереду - спекотне літо. Аграрії пророкують божевільну посуху і скорочення виробництва аграрної продукції на 10%.

Новини за темою

"Торік ми виробили 73 млн тонн продукції, тоді як на внутрішні потреби нам потрібно 19 млн тонн. Все інше - експортний потенціал. Тож голодомору не буде. Ми менше заробимо і, відповідно, виплатимо людям менше грошей", - каже економічний експерт Олег Пенздин.

Експерт не вважає, що в цій ситуації є можливим бодай один драйвер для зростання економіки. А ось Савченко переконаний, що із сільським господарством все буде не так погано.

"Постраждають експортери, крім, може, зерна. Кукурудза дуже сильно впаде в ціні. Але сільському господарству пощастило: ситуація могла би бути критичною, якщо би такі події відбулися на місяць раніше. Крім того, ціни на нафту впали, тож засіяти поля все-таки зможуть. Як і завжди, сільське господарство тягнутиме нашу економіку", - каже експерт.

На скільки подорожчають продукти

На думку Охріменка, інфляція може становити 40%. Він вважає, що дістати продовольство торговцям буде складніше, через що ситуація опиниться на рівні 2015 року. Деякі постачальники вже попередили про зростання вартості гречки і борщового набору в середньому на 50%.

Засновник і директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко не згоден із таким твердженням свого колеги. Він каже, що з жодною країною світу не передбачаються ускладнення в транспортному сполученні, і згадує: митниця відзвітувала про завезення на 30% більше продукції.

Він прогнозує проблеми тільки з доставкою із США (позаяк у Штатах говорили про можливе посилення обмежень) і з Італії. Макарони та олія вже нині поступово зникають із прилавків. Також експерт бачить проблеми з дрібнотоварною доставкою (наприклад, продукції для пошиття масок). Замовити в Польщі, наприклад, товар можна, але вивезти складно: довести полякам мету візиту буде непросто.

Втім, варто сказати, що проблема може бути не стільки з поставками, скільки з тим, що українці самостійно перейдуть на внутрішнє споживання. Імпорт падатиме, щонвйменше, через бідність, що прогресує.

Дорошенко вважає, що поки немає причин для паніки.

"Моніторинг цін показав зниження на 10% у деяких торговельних мережах, хоча, приміром, дорожчало зерно. Нині відбувається "болванка": ринок розбалансовано, і вельми складно зрозуміти, які ціни є економічно обґрунтованими, а які - спекулятивними", - каже експерт.

Він прогнозує, що товари першої необхідності подорожчають до 5% протягом двох місяців. Це пов'язано з курсовим коливанням: ціни було прораховано виходячи з 26-27 грн за долар, а тепер буде проведено переоцінку як мінімум до курсу у 28. Крім того, зазвичай у ціни закладають і додатковий зазор у 50 коп. Так і сформується інфляційне зростання на 5%.

Дорошенко вірить: якщо підтвердиться спекулятивне зростання цін, буде запроваджено держрегулювання. Щоправда, яким буде механізм, поки невідомо. Охріменко не вірить у бодай якийсь вплив Антимонопольного комітету.

Як би там не було, сам показник інфляції цьогоріч навряд чи відбиватиме реальне подорожчання товарів.

"Ті товари, які дорожчали особливо сильно, наприклад, медичні засоби захисту, не присутні в методиці підрахунку інфляції урядом. Тобто ми можемо зіткнутися з досить невеликими показниками. Так, інфляція буде вищою, ніж передбачалася в межах року до коронавірусу. Якщо би його не сталося, можливо, ми би побачили 5%", - говорить Дорошенко.

Савченко теж не вважає, що інфляція може досягти 40%. Він припускає, що її гальмуватиме конкуренція між постачальниками. Крім того, впали ціни на нафту й на газ, тож тарифи не повинні зростати. Тарифи займають важливе місце в споживчому кошику. Тому інфляція може досягти, на думку економіста, 8-9%.

Подібної думки й економіст Ігор Гарбарук.

"Я негативно ставлюся до продовження карантину, позаяк це погіршує становище національної економіки. Але сказати, що на нас чекають катастрофічні наслідки, такі як 40% інфляції, не можу. Не варто залякувати суспільство песимістичними прогнозами", - каже експерт.

По чому будуть долари

За курсом долара нині лунають вельми суперечливі прогнози. Експерти прогнозували, що якби карантин закінчився 4 квітня, курс залишився би на позначці в 30 грн. Тепер вже є більш серйозні стимули для зростання, позаяк нестача валюти може відчуватися до відновлення авіасполучення. Крім того, паніка серед населення може істотно зрости.

З іншого боку, ситуація може суттєво не торкнутися долара, оскільки люди почнуть продавати свою валюту, щоб прожити ці 1,5 місяця.

"Щодо курсу долара не бачу передумов, щоб виходити за межі дельти в 27-28 гривень за долар. Ми повернулися до торішньої ситуації. Штучного зміцнення валюти більше немає. Але курсові коливання можливі," - каже Гарбарук.

Новини за темою

Дорошенко припускає, що Нацбанк до кінця не розуміє ситуацію, бо припускає девальвацію до 29-30 гривень за долар. Він підозрює, що через таку політику до керівництва НБУ можуть застосувати кадрові заходи, і курс буде знижено.

Інші ж експерти припускають можливість зростання курсу до 35 грн за долар.

Безробіття і зарплати

У чому аналітики солідарні, так це у вкрай песимістичних прогнозах стосовно доходів українців.

"Найбільший удар у цьому випадку - доходи населення. Рівень реальної зарплати скоротиться щонайменше удвічі. Буде те, що було у 2015 році, тільки гірше", - каже Охріменко.

А Пендзин нагадує, що з Росії та інших країн до Українуи хочуть повернутися кілька тисяч осіб. Жити в європейській столиці та платити за оренду квартири дорого. Публіка везе сюди коронавірус і робочі руки, які створюватимуть тиск на ринок праці.

Краще від інших ситуацію перенесуть сектор ІТ, телекомунікації і харчова промисловість. Якщо журналіст може працювати віддалено, то складно собі уявити співробітника ТРЦ, який працює віддалено. Офіціанти та бармени стануть кур'єрами з доставки, але можливість подібної перекваліфікації є не для всіх. Виграють всі, хто торгує нелегальними ліками, напівлегально продовольством. Легальний бізнес цей карантин не переживе.

Особливо важко доведеться матерям малолітніх дітей, тим, хто старше 50, а також стажистам, тобто молоді.

Зараз безробітних 1,5 мільйона українців. Охріменко вважає, що без роботи до травня виявиться як мінімум 5 мільйонів. Олександр Савченко називає більш страшний прогноз - реальне безробіття в квітні може досягти 50%.

В Україні близько 17 мільйонів населення працездатного віку. Якщо прогноз економіста вірний, то 8,5 мільйонів чоловік до травня залишиться без роботи.

В українців низька жировий прошарок - більшість з них живе від зарплати до зарплати. Є люди, у яких є великі заначки, але їх мало. Основна частина населення встигне витратити свої долари до кінця карантину. І якщо раніше українці могли прогодуватися за рахунок вирощування власного продовольства, то в цьому році це не варіант, вважає Пендзин.

"Люди не посадять картоплю в квітні. Чим добиратися до дачі? Персональний автомобіль не у всіх. До того ж, будуть ходить переконливі джентльмени і закликати розходитися. Картопля, буряк, цибулю дають основу для продовольчої безпеки сім'ї. За рахунок чого люди будуть харчуватися восени цього року?", - задається питанням експерт.

В теорії, можна було б розраховувати на соціальну допомогу від президента. Він обіцяв пенсіонерам по тисячі гривень, а також додаткові 300 гривень на субсидії. Але чи вдасться виконати ці обіцянки - невідомо, адже з початку року до середини березня податківці зібрали лише 73,2% податків, працівники митниці – 64,4%. Під питанням і функціонування центрів роздачі продуктів нужденним.

Продовжувати або скасовувати - ось у чому питання

Експерти ставлять на те, що й 25 квітня - не остання дата карантину. Його продовження є можливим, бо авіаторів відправили у відпустки до літа, а депутати планують замінити голосування в сесійній залі відеоконференціями.

"25 квітня карантин не закінчиться. Це надовго. З Іспанії, Італії і Франції приїхало багато народу, тож пік захворюваності почнемо споглядати через 20 днів, не раніше. Потрібно розуміти, що наша охорона здоров'я не стоїть поряд з італійською, іспанською та французькою, тому карантин триватиме", - каже Олег Пендзин.

Але є й сподівання, що його, навпаки, можуть скасувати.

"Люди незабаром зрозуміють, що це абсурд і бутафорія. У нас були офіс-менеджери при владі, а стали менеджери середньої ланки. Вони не мають не те що досвіду, але й навіть базового уявлення про взаємонаслідкові зв'язки в економіці. Тож можна домогтися скасування карантину", - каже Савченко.

Новини за темою


Мао Цзедун, ідейний натхненник курсу комуністичної партії Китаю, говорив, що в голодному тілі - революційний дух. Ймовірно, вже у квітні ресторани та кафе почнуть роботу "нишком". А якщо почнуться масові рейди, ймовірними є й протести населення.

"Потрібно чітко розуміти, що держава - орган, який живе за рахунок наших грошей. Це наші з вами наймані працівники, а не ті, хто може нами зневажати. І коли назріває конфлікт між державою і суспільством, завжди перемагає суспільство: згадайте Майдан 2014 року", - каже Олег Пендзин.

Президент США Дональд Трамп уже заявив, що наслідки карантину можуть бути страшнішими від коронавірусу, а президент Франції Еммануель Макрон - що неможливо лікувати людей, якщо в країні немає економічного розвитку. Він вважає, що вакцина навряд чи з'явиться до кінця 2021 року, і не працювати доти просто неможливо.

Ці країни думають, як формуватимуть бюджети, а Україна - ні, хоча ми значно бідніші. Америка і Франція можуть собі дозволити підтримувати фінансово людей. На безкоштовну роздачу продуктів харчування 42 мільйонам із 220 мільйонів американців щороку йде 70 млрд дол. У Франції співробітникам великих компаній виплачують по тисячі євро. Мудрі держави розуміють, що немає нічого страшнішого, ніж соціальна революція. А її влаштовують голодні.

Ігор Гарбарук вважає: щоб вижити після карантину, Україні потрібні окремі програми дотацій для великого та малого бізнесу. Треба чітко розуміти, як вибудувати імпортозаміщення тих товарів, які не надходять на наші ринки. Також все залежить від того, як уряд буде співпрацювати з бізнес-корпораціями. Чи здатна влада на ці заходи - невідомо.

Охріменко вважає, що якими би не були заходи від уряду, після закінчення карантину можлива ще одна зміна влади.

"Зе буде говорити, що його ввели в оману, буде із себе скидати відповідальність на крайнього. Шмигаль однозначно стане жертвою. Якими би не були проблеми - спекулянти, хабарі на митниці, - Шмигаль буде винен особисто", - розповідає експерт.

Навіть якщо вже 25 квітня знайдуть ліки від коронавірусу, пожинати плоди карантину ми будемо ще довго. Савченко вважає, що відновлюватися доведеться щонайменше два роки, а Охріменко дає три.

Але потрібно розуміти, що Covid-19 - не останній струс для економіки найближчим часом. Враховуючи глобалізацію, нашестя вірусів є неминучим. І якщо з іншими пандеміями ми будемо боротися такими самим методами, економіка України відстане від інших країн безповоротно.

Ганна Пєшкова

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>