banner banner banner banner

Столичні штучки: Що Київрада хотіла сказати Зеленському своїм посланням?

Столичні штучки: Що Київрада хотіла сказати Зеленському своїм посланням?
З відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

Якщо одні міські ради (переважно на західній Україні) борються з геями, то чому б і Київраді не забути про свій функціонал і не ухвалити петицію проти політичних репресій в Україні? Місце сидіння визначає масштабність піднятого питання. Бо якщо "провінціалам" в голові – сімейні цінності, то столиця мислить більш глобально. Днями Київрада, котра тривалий час не могла зібратися навіть на чергове засідання, провела позачергове. На порядку денному – не діряві мости та бардак у транспортній сфері, а… переслідування екс-президента Петра Порошенка.

Про колишнього главу держави депутати написали чинному. І попросили його облишити попередника у спокої. "Депутати Київради глибоко занепокоєні та обурені тим конвеєром з кримінальних проваджень, якими нова влада рік поспіль намагається дискредитувати своїх політичних опонентів", – зазначається в епістолі до Володимира Зеленського. Певна річ, що ініціатива такого звернення походила від депутатів "Солідарності" – фракції політичної сили Петра Порошенка. Але підтримали її не лише люди Петра Олексійовича. На кнопку "за" під час голосування натиснув й сам мер Києва Віталій Кличко.

Мер дає добро

Певна річ, що позачергове засідання Київради було продуманим та спланованим дійством. На нього завітали і народні депутати України, зокрема, Вікторія Сюмар, Ахтем Чийгоз, Софія Федина, Олексій Гончаренко. Останній був багатослівним, пафосним та непримиримим по відношенню до чинної влади. Одним словом, таким, як завжди.

З відкритих джерел

"5 років тому, обираючи вас – міську владу, кияни голосували за європейську столицю, європейський вибір і європейські цінності. А що таке Європа? Європа – це демократія і верховенство права. І демократія – це не коли ви можете побачити опозицію лише в судових засіданнях замість сесійної зали парламенту. Верховенство права – це не тоді, коли саджають не тих, хто краде у народу, а тих, хто критикує владу. Це розуміють на кожній київській вулиці. На жаль, крім однієї – вулиці Банкової, де знаходиться Офіс президента", – зазначив Гончаренко.

Новини за темою

Ще далі пішов секретар Київради та голова київського осередку "Європейської солідарності" Володимир Прокопів. Він заявив, що міська рада не буде мовчати, "коли в країні розпочалися політичні репресії". У тексті звернення, зачитаному Прокопівим, наголошується, що "політичні переслідування, розправи над громадськими та опозиційними лідерами, активістами Євромайдану, репресивні дії силових структур, керівництво яких асоціюється з колишнім режимом Віктора Януковича, тотальне домінування в інформаційному просторі проросійського наративу – це свідчення того, що Україна вкотре опинилася перед великими політичними потрясіннями".

А коли справа дійшла до голосування, з’ясувалося, що таку позицію поділяє більшість депутатів. "За", передусім, голосував мер Віталій Кличко. Крім нього, звернення у повному складі підтримали фракції "Солідарність" та "Самопоміч", майже в повному складі – "Батьківщина" (6 з 8 членів), група "Київська команда" (7 з 8), фракція "Свобода" (9 з 10) і один член "Єдності" з 5 в складі фракції, а також 3 з 4 позафракційних. А єдиним, хто був "проти", стала депутат з фракції "Єдність" Алла Шлапак.

Перед голосуванням депутат Олександр Пабат намагався нагадати колегам, що "ми все-таки депутати Київради", тож "давайте не будемо перетягувати на себе повноваження політичні", але його не почули. А відтак "Київрада реалізувала не ті функції, які вона мала б реалізовувати. Але у нас взагалі місцеві ради надто часто приймають рішення з питань, до яких вони взагалі не мають відношення. Межі своїх повноважень всі давно перетнули і на Конституцію не надто зважають", – констатує заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. І нагадує принагідно, що такий modus vivendi місцевих органів влади свого часу посприяв перемозі сепаратизму на тимчасово окупованих територіях.

Однак мова зараз не про порушення Конституції (нас цим не здивуєш), мова про те, навіщо Віталій Кличко став на захист Петра Порошенка? Тут, як то кажуть, можливі варіанти.

Стара дружба чи вічний інтерес?

На думку політолога Євгена Булавки, одна з можливих версій полягає у тому, що Кличка зобов’язує до такого кроку спільне із Порошенком минуле. "Віталій Кличко – одне з обличь Майдану. Нині це вже призабулося, але він був активним скрізь – на сцені, на Банковій, під час сутичок. І зараз, коли правоохоронні органи мають претензії до Порошенка як до ще одного учасника тих подій, мовчання з боку Кличка й так затягнулося. Зараз він заявив про свою позицію. Хай і не прямо, без гучних публічних заяв, а опосередковано", – каже Булавка.

Втім, додає експерт, тут не виключений і сухий розрахунок. "Кличко, за давньою українською традицією, розкладає яйця в різні кошики. Та він і не єдиний, хто зараз диверсифікує свої ризики. Попри те, що Кличко відмовився йти на вибори від "Європейської солідарності" під її прапором, остаточно мости він не спалює. Який-не-який предмет діалогу або приводу для потенційної співпраці з Порошенком він залишає", – каже Булавка.

Кличко дійсно відштовхнув простягнуту до нього руку Порошенка. Про цю обставину в коментарях для 112.ua сказав і Богдан Петренко. Міській голова заявив, що йтиме на вибори із власною політичною силою. Проте у нього із Порошенком – спільне електоральне поле, а тому відкрите протистояння не вигідно ані одного, ані другому.

"Київ є патріотичним містом, і багато з тих, хто зараз підтримує Порошенка та виступає проти його переслідувань, якраз і є частиною цього патріотичного Києва, – пояснює Петренко. – До того ж, "Європейська солідарність" нещодавно заявляла про те, що не виключає підтримки Кличка на виборах. Це, можливо, не через аж таку велику симпатію до Кличка, а від розуміння того факту, що Кличко має найбільші шанси на перемогу і що він є чи не єдиним кандидатом від патріотичних сил. Можливо, згодом на цю нішу претендуватиме Притула абощо, але на сьогодні ставка робиться на Кличка".

"А Кличко зі свого боку (хоча він і не прийняв пропозицію від "Європейської солідарності") розуміє, що основна частина його електорату – це і є той патріотичний сегмент, який гуртує довкола себе "ЄС". Завдяки йому, він зможе перемогти свого конкурента у другому турі, бо, очевидно, що ким би не був цей конкурент, він представлятиме іншу нішу. А Кличко зможе з легкістю розіграти карту патріотизму", – вважає експерт.

Про те, що зв’язки між Кличком та Порошенком є давніми та міцними, а партія екс-президента є достатньо сильною на електоральною полі, нам говорить і директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

"Умовна партія Порошенка зберігає вплив у місцевих органах влади по всій Україні. Адже місцеві вибори 2015 року призвели у більшості випадків до формування коаліції з Блоком Петра Порошенка та "Народним фронтом". І це маркер того, "Європейська солідарність" продовжує значною мірою контролювати ситуацію в Києві. І це водночас пояснення того, чому президент Зеленський не відмовиться цього року від місцевих виборів", – каже він.

І додає: "Не забуваймо і про те, що колись сам Кличко був у списку Блоку Порошенка, він був одним з топових прихильників цієї політичної структури, її обличчям. І по цей час "Європейська солідарність" зберігає домінуючий вплив на Київ".

Те, чим займається Київрада тепер, не має значення

Одним словом, Віталій Кличко та Петро Порошенко просто приречені якщо не дружити, то принаймні не виявляти неприязні та взаємних претензій (якщо вони є). Саме тому мер Києва і поставив свій підпис під вимогою припинити переслідування давнього партнера по Майдану. Втім, це лише одна з точок зору. Бо, на думку політичного експерта Кирила Сазонова, ініціатива підтримати Порошенка походила зовсім не від Кличка. Так, він приєднався до неї, але зовсім не тому, що почувається зобов’язаним колишньому президенту чи боїться втратити його повагу.

"Існуюча ситуація – нейтралітет з Єрмаком і Зеленським – Віталія Кличка цілком влаштовує, і зайві конфлікти йому не потрібні. Тим більше, що він може бути переобраним і провести до Київради свою фракцію і без участі Петра Олексійовича. Якщо ж він почне кидати виклик Зеленському, той зможе відчутно зіпсувати йому життя на виборах", – переконаний Сазонов.

"Думаю, що подібний демарш зі зверненням до Зеленського – це, скоріше, ініціатива депутатів Київради, яких Кличко в принципі перестав контролювати. Пам’ятаєте, як вони просто не з’являлися на сесію? Так було рік тому, коли акціонери більшості в Київраді намагалися домовитися з Банковою. Зокрема, про участь у парламентських виборах тощо. Тоді депутати готові були спровокувати дострокові вибори Київради. Але лише за умови, що Зеленський надав би їм якісь гарантії. Але гарантії надані не були, і депутати повернулися до промерської більшості. А зараз вони просто розігрують свою гру – можливо, для того, аби поторгуватися із Зеленським на місцевих виборах", – веде він далі.

На уточнююче питання, як Кличко ставиться до подібного стану речей, Сазонов відповідає: індиферентно. "Те, що депутати Київради просувають власний інтерес, для Кличка – не новина. Як і Зеленський, він намагається зрозуміти, що, власне, зараз відбувається. Мета Кличка – бути переобраним на другий термін та провести свою фракцію в Київраду".

"При цьому Київради у нинішньому вигляді вже не буде, туди зайдуть нові люди. Якщо Притула поведе свою фракцію, то він туди зайде, і достатньо потужно. Якщо Пальчевський піде, то він також туди зайде. Тобто цей орган влади суттєво оновиться, і відслідковувати дії чинних депутатів, які невдовзі складуть повноваження, Кличкові не дуже цікаво. Займатися демаршами окремих фракцій немає сенсу – до місцевих виборів залишилися лічені місяці", – говорить Сазонов.

А тим часом на Банковій 

Та якщо зі стосунками між Кличком та Порошенком (а також із намірами самого Кличка) все більш-менш зрозуміло, то неясно, як заяву Київради сприйняли у її адресата, тобто в Офісі президента Володимира Зеленського. Адже ще нещодавно в експертному середовищі домінувала думка, що Зеленський на мерських виборах зробить ставку на Кличку, а тому "Слуга народу" зумисно виставить проти нього слабкого та заздалегідь програшного кандидата.

З відкритих джерел

Коментуючи цей момент, Богдан Петренко радить не плутати вибори із таким золотим дном, як київська земля. Вибори можна програти, а от втратити доступ до столичного пирога – вкрай небажано.

"Окрім електоральних мотивів, тут є й зацікавленість іншого роду. І ці два моменти треба чітко розрізняти. Так що ця ескапада Київради навряд чи відіб’ється на стосунках Кличка з Офісом президента. Там у них є свої інтереси, пов’язані, зокрема, із забудовою Києва. Перебувати у постійному конфлікті з Банковою Кличко також не зацікавлений. Забагато у нього є бюджетних питань та питань місцевого самоврядування. Зайвий раз сваритися з ОП ніхто не стане, бо для Кличка це означатиме урізання своїх можливостей і повноважень", – вважає Петренко.

Нічого фатального не сталося, і "війну між Кличком та Зеленським не оголошено. Те, що відбулося у Київраді, радше відображує неодностайність в Офісі президента", – заявляє Руслан Бортник.

Пояснюючи свою думку, експерт каже: "Частина оточення Зеленського переконана в тому, що його попередник не має нести жодного покарання. І я не виключаю, що звернення Київради було погоджено з окремими керівниками з Офісу президента. Одночасно із цим Кличко нагадує усім, що він – самодостатній гравець. Хоча останній демарш Київради таки створює для нього певні проблеми, бо він може ускладнити формальну підтримку Кличка з боку Зеленського".

Але, власне, кого і як поведе на місцеві вибори партія "Слуга народу"? І як це корелюватиме з її лояльністю до Кличка і небажанням зовсім зіпсувати з ним стосунки? Це – окрема велика тема для розмови, проте наразі експерти відповідають на це питання так.

"Плани "Слуги народу" на ці вибори лишаються незрозумілими, – зазначає Євген Булавка. – Надто багато людей скупчено на одному майданчику – і Тищенко, і Качура, і Дубінський. Навіщо робити шоу навіть з висунення кандидатів в мери, мені неясно. Можливо, у Зеленського досі не визначилися, що робити з Кличком?".

"Після усунення Богдана та приходу на його місце Андрія Єрмака, – продовжує він, – у мера та голови ОП сформувалися цілком робочі стосунки, і всі конфлікти знято. Але навіть якщо на Банковій зроблять ставку на Кличка, це голосування в Київраді йому не зашкодить. Навпаки, з політтехнологічної точки зору воно зіграє в плюс. Бо Кличко отримає можливість позиціонувати себе як людина, яка підтримала Порошенка і яка є не надто "зеленим" кандидатом".

А Руслан Бортник додає до сказаного таке: "Слуга народу" має непогані шанси на те, щоб провести до Київради потужну фракцію. Але тут багато що залежатиме від того, кого "слуги" висунуть в мери. Якщо ця кандидатура свідчитиме про змову з Кличком, фракція буде слабша. Але якщо в мери піде серйозна людина, котра ставить собі за мету як мінімум поборотися із Кличком, а, можливо, навіть усунути його, то фракція вийде сильніша та потужніша".

"Ставку на столицю у середовищі "слуг народу" роблять достатньо серйозну, – відзначає Кирило Сазонов. – Але чи налаштовані там на справжню боротьбу, без декоративних кандидатів – невідомо. Це питання навіть не до Зеленського, а до його політтехнологів. Скоріше за все, у мери не піде ані Качура, ані Дубінський, ані Верещук, ані Тищенко. Вони можуть пограти в свою гру, але серйозні технологи висунуть кандидата, котрий є відомим, популярним та не викликає несприйняття".

Хто ним буде – поки незрозуміло. І це справді доволі дивно, враховуючи те, як мало часу лишилося до місцевих виборів в цілому і до виборів мера Києва зокрема. Але схоже, що "турборежим" для "слуг народу" лишився в минулому. Настав час повільних рішень і ще повільніших дій.

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>