Стандарти НАТО як панацея для українського війська. Що вже зроблено?

До 2020 року залишилося трохи більше двох років, завдань дуже багато, особливо витратні матеріально-технічні реформи. Необхідно змінити радянську техніку на нову, модернізувати засоби зв'язку, щоб це нарешті не було схоже на 45-й рік, оцифрувати документообіг та встановити пристойний кіберзахист, потрібно підвищувати грошове забезпечення військовослужбовців, щоб ЗСУ були конкурентноспроможним роботодавцем, працювати над ідеологічною складовою, будувати ідею сучасної української армії, а не залишка від радянської

Стандарти НАТО як панацея для українського війська. Що вже зроблено?
Україна-НАТО 112.ua

Ірина Сампан

журналістка, 112.ua

До 2020 року залишилося трохи більше двох років, завдань дуже багато, особливо витратні матеріально-технічні реформи. Необхідно змінити радянську техніку на нову, модернізувати засоби зв'язку, щоб це нарешті не було схоже на 45-й рік, оцифрувати документообіг та встановити пристойний кіберзахист, потрібно підвищувати грошове забезпечення військовослужбовців, щоб ЗСУ були конкурентноспроможним роботодавцем, працювати над ідеологічною складовою, будувати ідею сучасної української армії, а не залишка від радянської

Два роки тому міністр оборони Степан Полторак заявив, що закладає "амбітні цілі" в реформуванні українського війська. У листопаді 2015 року він затвердив План виконання основних заходів щодо переходу Збройних Сил України на стандарти НАТО. Цей план говорить про те, що до 2020 року Україна повинна провести реформи в оборонному відомстві та ці кроки зроблять українську армію схожою на армії країн альянсу.

Згідно з офіційною відповіддю Міністерства оборони, до 2020 року опрацюванню підлягають 134 стандарти НАТО, щоб на їхній основі розробити власні документи.

"Станом на 1 липня 2017 року відповідно до зазначених цілей партнерства впроваджено 24 стандарти НАТО шляхом розроблення 21 національного та військового нормативного документа", - йдеться у листі.

Міністр оборони України Степан Полторак та Міністр з питань ЗС Великої Британії Пенні Модант підписують Меморандум про взаєморозуміння у сфері оборони Пресс-служба Министерства обороны Украины

Потрібно було розробити стратегічні документи, в яких би ці плани були розписані, узгоджені та підписані. У травні 2015 року з'являється Стратегія національної безпеки, яка визначає, яким чином треба будувати нову оборонну систему країни, орієнтовану на євроатлантичні стандарти та цінності. У вересні 2015 року введено в дію Воєнну доктрину, де окреслені основні загрози України у воєнній сфері, засади протидії їм та напрями оборонної реформи. У березні 2016 року затверджують Концепцію розвитку сектору безпеки та оборони.

Ці три документи стали основою для розроблення Стратегічного оборонного бюлетеня України, який 6 червня 2016 року схвалив своїм указом президент. Оцей бюлетень і є для того, щоб покращення прийшло в українські збройні сили і щоб вони набули сумісності зі збройними силами країн-членів НАТО.

Оборонною реформою передбачено до 2018 року реформувати Міністерство оборони, а до 2020 року – Генштаб і ЗСУ в цілому.

STANAG

В альянсі майже три десятки країн, кожна з них має свої особливості в управлінні власними військами. Кожна країна-член НАТО має і власну національну систему стандартизації. Але коли військовослужбовці перебувають у складі контингенту НАТО, вони керуються загальними стандартами – аж до того, яким мастилом треба змащувати турбіни.

Угоди зі стандартизації (англ. Standardization Agreement; STANAG) публікуються англійською і французькою – двома офіційними мовами НАТО. Їх генерує агентство зі стандартизації НАТО, розташоване у Брюсселі. Станаґів на сьогодні нараховується близько 1300.

Новини за темою

Як це працює, можна розглянути на одному зі стандартів індивідуальної підготовки солдата. Наприклад, стандарт про "візуальні техніки сповіщення (сигнал рукою) у пішому порядку", простіше кажучи, жести рукою для комунікації. У багатонаціональному підрозділі зокрема військові мають розуміти командира і одне одного, як в цьому випадку, без слів.

Норматив: підтримувати зв'язок з іншими солдатами, використовуючи техніки візуального спостереження. Солдат повинен знати як спілкуватися, застосовуючи як мінімум сім різних типів сигналів рукою.

Сигнали рукою 112.ua

Сигнали рукою 112.ua

Сигнали рукою 112.ua

Тобто, формуючи багатонаціональну групу, яка виконуватиме певну операцію, усі військовослужбовці будуть показувати саме такі сигнали, а інші будуть їх розуміти. Це найпростіший приклад так званої інтероперабельності – здатності до ефективної взаємодії. Під час міжнародних навчань Rapid Trident у цьому році американські інструктори говорили про те, що українські військовослужбовці, яких вони навчали, добре оволоділи курсом саме індивідуальної підготовки, а от на рівні підрозділів ще треба багато працювати. Зараз здебільшого тренують підрозділи, які мають досвід АТО. Але "досвід АТО", зокрема перших років війни – це "воюємо, як можемо і тим, що є у наявності", і воно, з одного боку, працювало на Донбасі, а з іншого – ну ніяк не схоже на стандарти НАТО. Тому американці розповідали, що іноді виникають суперечки, коли українські бійці говорили, що в українських умовах поради від іноземців не спрацюють і що "ми самі знаюємо, як воювати".

Новини за темою

"Так, ми стикалися з такими підрозділами, які знаходилися на цій території, з такими солдатами, які відмовлялися і не дуже охоче вчилися тому, що ми їм показували. Але ми розмовляємо з ними, особливо з тими, які мають досвід в АТО, і намагаємося зрозуміти їхнє розуміння ведення бою і розказуємо про тренування, які ми проводимо, і наше розуміння. Намагаємося все це поєднати і знайти ефективну модель. І ми теж розповідаємо про наш досвід в Іраку, і наші солдати вже не так опираються. Ми намагаємося побудувати стосунки на якомусь особистому рівні, нікому нічого не нав'язуємо, пояснюємо, тому особистий контакт дуже важливий", - розповіла капітан Кайла Крістофер, офіцер відділу зв'язків з громадськістю 45-ї піхотної бригадної бойової групи "Об'єднаної багатонаціональної тренувальної групи – Україна", яка на Яворівському полігоні тренувалася разом з підрозділом 95-ї аеромобільної бригади.

(c) 112.ua / Ірина Сампан

Що реформувати найтяжче?

Тож стандарти НАТО треба ще підігнати під українські реалії, розрахувати бюджет і тоді це працюватиме. Станаґи умовно можна розділити на адміністративні (управління та документація), оперативні (застосування військ) та матеріально-технічні (озброєння, техніка, обладнання).

На думку експертів з Управління стандартизації, кодифікації та каталогізації, що є у структурі Міноборони, найдовше і найвитратніше впроваджувати саме технічні станаги.

"Як правило, до таких (до найдовших і найвитратніших, - ред.) відносяться: матеріальні стандарти, положення (норми, вимоги), які направлені на модернізацію наявного устаткування або заміну його на нове, поліпшенні якості продукції, впровадження нових технологій, організаційно-технічних методів, підвищення якості сировини тощо", - вважають в Управлінні. 

На сьогодні розробка, модернізація і закупівля зразків озброєння та військової техніки (ОВТ) в інтересах ЗСУ здійснюється з урахуванням стандартів НАТО, які би забезпечили ту ж саму сумісність у спільних операціях Альянсу. Так стверджують у Департаменті військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міністерства оборони України.

"Намагаємося зараз все закуповувати, адаптоване до стандартів НАТО. Якщо ми закуповуємо стрілецьке озброєння, то воно відразу ж адаптоване під натівський патрон. Якщо ми закуповуємо щось інше, то головна вимога до нього — адаптація до стандартів НАТО", - сказав міністр оборони Степан Полторак ще в січні 2016 року.

Закупівля і модернізація зразків ОВТ здійснюється з поетапною заміною застарілих зразків ОВТ, додали у відомстві. Якщо вірити цим даним, то у поточному році станом на 17 жовтня 2017 року до ЗСУ передано близько 1300 одиниць ОВТ та понад 22 тис. одиниць ракет і боєприпасів. "Щорічно відбувається оновлення ОВТ ЗСУ до 5%, що у свою чергу відповідає світовим показникам оновлення ОВТ. Більш детальна інформація відноситься до інформації з обмеженим доступом", - додали у Департаменті.

Нова техніка для ЗСУ Пресс-служба Министерства обороны Украины

Непридатна до застосування і модернізації техніка має списуватися та утилізуватися. Але військові жартують, мовляв, українська бойова техніка має "високий больовий поріг і стресостійкість" і витримає ще не одну війну! Тому до таких повідомлень, що стосуються глобальної модернізації техніки, ставляться скептично, бо в житті все інакше. У підрозділу може числитися 10 БМП, у наявності бути 8, а працювати з них може 5. Інші всі стоять на вічному ремонті.

Щодо адміністративних стандартів НАТО. Степан Полторак в одному зі своїх інтерв'ю розповів, що міністерство має бути переформатовано на кшталт "J-структури", що існує у всіх країнах НАТО і за якої відбувається чіткий поділ за функціями. Вона дає можливість оперативно приймати рішення на місцях.

Новини за темою

"Ось для прикладу. У Міністерстві оборони раніше мала право приймати рішення єдина людина – міністр. У структурі працювало 770 співробітників, вони щодня готували документи, які направляли міністру. Як можливо взагалі ефективно приймати рішення при такому розподілі? Що ми вже зробили? Ми почали реформувати Міністерство оборони, скоротили його чисельність більш ніж на 200 осіб. Перерозподілили функціональні обов'язки", - зазначив міністр.

Також реорганізують управлінську вертикаль Головного управління персоналу (J1), Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу (J5), будуть створені Головне управління логістики (J4) та Головне управління підготовки (J7). 

Станом на 27 вересня 2017 при розробленні національних нормативно-правових актів та документів було враховано норми 126 нормативних документів НАТО, в тому числі STANAG. Ось перелік цих документів НАТО, на основі яких робили вітчизняні:

Перелік документів НАТО
Перелік документів НАТО 112.ua
Перелік документів НАТО
Перелік документів НАТО 112.ua
Перелік документів НАТО
Перелік документів НАТО 112.ua
Перелік документів НАТО
Перелік документів НАТО 112.ua
Перелік документів НАТО
Перелік документів НАТО 112.ua
Перелік документів НАТО
Перелік документів НАТО 112.ua
Перелік документів НАТО
Перелік документів НАТО 112.ua
Перелік документів НАТО
Перелік документів НАТО 112.ua
Перелік документів НАТО
Перелік документів НАТО 112.ua
Перелік документів НАТО
Перелік документів НАТО 112.ua
Перелік документів НАТО
Перелік документів НАТО 112.ua

Хто допомагає Україні?

Реформувати свою оборонну структуру Україні допомагають іноземні радники, вони не входять ні до Міністерства оборони України, ні до Генерального штабу ЗСУ. Наразі 61 іноземний радник від 13 країн-членів НАТО надає консультативну дорадчу допомогу Міноборони та Генштабу. З них 6 стратегічних радників високого рівня при Комітеті реформ Міністерства оборони України та ЗСУ від США, Великої Британії, Литовської Республіки, Канади, Федеративної Республіки Німеччина та Республіки Польща.

Країни, які надають консультативно-дорадчу допомогу: Королівство Нідерландів – 1, Канада – 5, Королівство Норвегія – 1, Велика Британія – 7, Королівство Данія – 1, США – 35, ФРН – 2, Литовська Республіка – 5, Чеська республіка – 3, Республіка Польща – 2, Угорщина – 1, Румунія – 1, Естонська Республіка – 1.

Заступник начальників штабів з питань військового партнерства стратегічних командувань НАТО генерал-майор Оддо Педерсен. Візит до ВІТІ Пресс-служба Министерства обороны Украины

Крім цього українських військовослужбовців на полігонах постійно навчають іноземні інструктори. Також деякі українські навчальні заклади у свої програми впровадили програму НАТО "Удосконалення військової освіти" (Defence Education Enhancement Program – DEEP) Крім країн-членів НАТО на сьогодні участь у реалізації DEEP беруть 13 країн (Азербайджан, Афганістан, Вірменія, Грузія, Ірак, Казахстан, Мавританія, Молдова, Монголія, Сербія, Хорватія, Узбекистан та Україна).

Литовсько-Польсько-Українській бригаді, яка тренується за стандартами НАТО, вже більше двох років Пресс-служба Министерства обороны Украины

Хто контролює проведення оборонних реформ?

Щоб зброя оновлювалася, військо перевдягалося, якісно годувалося і правильно готувалося до бойових дій, є такий самий журнал, як у школі, але називається він "Матриця досягнення стратегічних цілей і виконань основних завдань оборонної реформи". Там ставлять оцінки за досягнення конкретних показників. І контролює все це спеціально створений орган – Комітет реформ МО України та ЗСУ під головуванням міністра оборони. До його складу увійшли представники МО, інших центральних органів виконавчої влади, ЗСУ та інших складових сил оборони, радники від держав-членів НАТО, народні депутати України, волонтери та представники громадських організацій. Це в ідеалі, а як працює цей орган на практиці, які санкції за бездіяльність чи провал реформи – це питання.

Нарада Комітету реформ МО України та ЗСУ Пресс-служба Министерства обороны Украины

Дуже детально по оперативних цілях, яких треба досягти до 2020 року і які вже зроблено на сьогодні, розписано в Матриці досягнень.

***

На даному етапі Україна цікава для НАТО тим, що це країна, яка практикує теорію не тільки на полігонах, а й у реальних бойових діях. Країна, яка розвивається і бореться як з зовнішнім ворогом, так і з внутрішнім – тотальною корупцією та низькою мотивацією до змін власних громадян. Іноземці дивуються тому, як українські війська у 2014 році, не маючи на те ні техніки, ні належного зв'язку, ні підготовки особового складу, ні єдиного командування, з великою кількістю дезертирів, могли тримати оборону, давати відсіч і провести рейд у тилу противника. До 2020 року залишилося трохи більше двох років, завдань (як можна переконатися за Матрицею) дуже багато, особливо витратні матеріально-технічні реформи: необхідно змінити радянську техніку на нову, модернізувати засоби зв'язку, щоб це нарешті не було схоже на 45-й рік, оцифрувати документообіг та встановити пристойний кіберзахист, потрібно підвищувати грошове забезпечення військовослужбовців, щоб ЗСУ були конкурентноспроможним роботодавцем, працювати над ідеологічною складовою, будувати ідею сучасної української армії, а не залишка від радянської. 

Ірина Сампан

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>