banner banner banner banner

Список партії "Слуга народу": Хто ці люди

Список партії "Слуга народу": Хто ці люди
З відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

13 червня президентська політсила "Слуга народу" дописала другу половину партійного списку, представленого кількома днями раніше. Список видовжився ще на сотню прізвищ і нині нараховує 201 позицію. Експерти вже говорять про те, що подібний стиль проведення з’їздів (з відтермінуванням частини списку) суперечить чинному законодавству.

Адже з’їзд – це не розважальний захід на природі й під музику, а те, що легітимізує кандидатів у депутати – їхні імена мають бути затверджені з’їздом партії, а не дописані згодом. Втім, подібного роду зауваження адресують не лише "Слузі народу".

Справедливості заради зазначимо, що "Батьківщина" вустами своєї лідерки Юлії Тимошенко взагалі презентувала тільки першу п’ятірку, решту ж імен оприлюднили потім. Втім, дану колізію розв’язуватиме ЦВК, а ми зупинимося на тому, що змінилося або ні у списках президентської партії.

Подумали й передумали

Зауважимо, що ще до публікування повної версії списку із проголошеної сотні кандидатів почали видалятися окремі персони. Хтось – добровільно, хтось – примусово. Втім, президент Зеленський сам закликав журналістів та громадських діячів уважніше придивитися до партійного списку на предмет виявлення в ньому не надто гідних осіб.

Побажання президента збулося: одне з видань звернуло увагу на 25-річну Ірину Панченко, світську діву та відому в столиці тусовщицю, чиї заслуги перед народом, до якого Ірина просилася в слуги, були, м’яко кажучи, незрозумілими. У підсумку ім’я Панченко зі списків партії зникло.

Новини за темою

Окрім Панченко, від Зе-команди відколовся й телеведучий каналу NewsОne Дмитро Співак. В списку "Слуги народу" він фігурував під номером 33. Проросійськи налаштований Співак зазначив, що проти нього та його родини у соцмережах розгорнули кампанію по дискредитації. А позицію свою він, мовляв, міняти не збирається. Як не збирається міняти й сферу діяльності. Нарешті, Співак не хоче нести "репутаційні ризики" для президента Зеленського.

Зовсім інша мотивація була у директора департаменту молоді та спорту КМДА, фехтувальника Вадима Гутсайта, котрий мав йти зі "Слугою народу" під номером 81. Він подякував президенту Зеленському, але зазначив, що політика – це не його. "Я не вмію голосно кричати з трибуни, я вмію працювати", – зазначив Гутсайт на "Фейсбуці".

До того ж, він переконаний, що у виконавчій владі від нього буде більше користі. "І якщо президенту знадобиться сильний фахівець, котрий дійсно зможе вивести спортивну Україну на міжнародний рівень, я готовий прийняти цей виклик".

Тим часом на психологічний тиск поскаржився екс-заступник міністра оборони Юрій Гусєв – він був занесений до партійного списку "Слуги народу" під 41 номером. "Я вирішив не продовжувати участь у парламентських виборах", – сказав Гусєв, додавши, що останні три дні на нього триває потужна атака. Подробиць Гусєв не розголошував, лише зазначив, що залишається у команді чинного президента, але в іншій іпостасі, про яку він розповість згодом. "Фейкові новини буду спростовувати фактами", – пообіцяв він на додачу.

Є серед тих, хто відмовився представляти "Слугу народу" в парламенті, й кандидат, котрий мав йти по одномандатному округу. Це – ведучий каналу "1+1" Сергій Іванов. "Так, я отримав пропозицію балотуватися за мажоритаркою. Я дуже вдячний за довіру, за пропозицію, я розумію, що шанс перемогти — дуже високий, але вимушений відмовити", – написав він у соцмережі. Серед причин відмови Іванов назвав категоричну незгоду сім’ї, бажання надалі розвиватися у журналістиці та депутатську зарплату, котру Іванов вважає надто низькою.

"Я не можу дозволити собі депутатство чисто матеріально, оскільки не маю достатньо накопичень або бізнесу, щоб наступні п’ять років не залежати ні від кого. Як це не прикро, але політика в Україні залишається прерогативою багатих", – вважає телеведучий. Крім того, йому – не по нутру деякі його потенційні колеги, з котрими довелось би мати справу у майбутньому. "Попри те, що в Зе-команді дуже багато патріотичних, гідних людей, мене дуже непокоїть ватний прошарок оточення президента, і я не збираюся про це мовчати", – заявив Іванов.

Заміна на ігровому полі

 Тим часом по 93 округу Київщини від "Слуги народу" мала балотуватися гімнастка Ганна Різатдінова. Причому її боротьба за електоральне поле обіцяла обернутися на сімейну драму. Адже на цей самий округ оком наклав нардеп попередніх скликань Олександр Онищенко, котрий втік у 2016 році за кордон і звідти порційно видавав компромат на Петра Порошенка.

Різатдінову та Онищенка пов’язує спільна дитина, а відтак, вочевидь, у партії "Слуга народу" вирішили не вв’язуватися у протистояння двох батьків, а висунути на 93 округ іншу кандидатуру – Ганну Скороходь.

Видання "Страна" зазначає, що Скороходь – це технічний кандидат від олігарха Юрія Косюка, відомого агробарона, близького до Петра Порошенка. Тоді як справжнім кандидатом на цьому окрузі є Олександр Жукотанський – директор "Миронівського хлібопродукту". Це підприємство, як відомо, входить до імперії Косюка, а Жукотанський – креатура олігарха.   

По Києву ж від "Слуги народу" йтиме відомий ресторатор Микола Тищенко – він, ймовірно, претендуватиме на 218-й одномандатний округ Святошинського району. На момент проведення з’їзду партії Зеленського, який, нагадаємо, відбувся 9 червня, балотування Тищенка знаходилося під питанням, але тепер стало доконаним фактом.

Микола Тищенко stb.ua

Інші мажоритарники

Слід нагадати, що одномандатні округи "Слугою народу" заповнені далеко не всі. На вже згадуваному з’їзді партії прозвучало буквально декілька імен. І хоч час в учасників перегонів є до 20 червня (саме тоді припиняється етап висунення кандидатів в депутати), до дати "ікс" лишається тільки тиждень. Парадоксально, але у найбільш перспективної (з точки зору отримання електоральних голосів) партії виявилася напрочуд коротка "лава запасних".

Втім, із кандидатами на деякі округи "Слуга народу" все ж визначився. Мова, зокрема, про 25 округ Дніпра. Там балотується блогер Макс Бужанський – категоричний противник Майдану, симпатик Сталіна і СРСР. Нині Бужанський жаліється на те, що йому активно пригадують його ж власні висловлювання. "З інтересом спостерігаю за хвилею доносів, яка росте в серцях моїх не те, щоб опонентів, але тих, кому я дуже не подобаюся", – відзначає Бужанський у мережі Тelegram.

Макс Бужанський zik.ua

Іншого роду претензії у тих, хто уважно вивчав список Зеленського, є до мажоритарщика Юрія Корявченкова, який балотується по 31-му округу Кривого Рогу. Корявченков, він же – "кварталівець" "Юзик", підриває обіцянки Зеленського обійтися без протекціонізму і кумівства. Власне, протекціонізм можна "натягнути" на ще двох мажоритарщиків, котрі пов’язані з каналом "1+1", тобто – читай – з Ігорем Коломойським.

Юрій Корявченков З відкритих джерел

Мова про журналіста "Плюсів" Олександра Дубинського, який спробує сили на 94 окрузі Київської області, і про його колегу по телеканалу Ольгу Василевську, котра обрала той же регіон, але округ №96. (Хоча її балотування – й досі перебуває під питанням).

Символічно, що непримиренному критику Порошенка Олександру Дубинському на мажоритарці протистоятиме перший заступник фракції БПП Ігор Кононенко. А Ольга Василевська натомість змагатиметься за симпатії виборців з колишнім "регіоналом" Ярославом Москаленком.

Олександр Дубинський З відкритих джерел

Втім, інсайдери кажуть, що Кононенко може змінити округ, але не через гострого на язик та перо Дубинського. Припускають, що на цей округ заявить свої права давня "хазяйка" Київщини Тетяна Засуха – втім, і це також поки що на рівні чуток.

Дмитро Разумков З відкритих джерел

Більше про кандидатів на одномандатних округах майже нічого не відомо. Хіба що те, що адвокатеса Тетяна Романцева висуватиме свою кандидатуру від "Слуги" на 48 окрузі (Краматорськ, Донецька обл.); а Ігор Герасименко, учасник АТО на Донбасі, Герой України, один з командирів 95-ї аеромобільної бригади йтиме по 62 округу (Житомирська обл.).

У той час як художник і підприємець Ігор Кочут спробує підкорити 68 округ (Ужгород), депутат Херсонської облради від "Блоку Порошенка" Альберт Черепаха – округ №185 (Херсонська область), а ректор Східноєвропейського університету Любов Шпак – 194 округ на Черкащині.

Названі також імена ще двох кандидатів-мажоритарщиків, які йтимуть по Києву. Це – лікар клініки "Борис" Максим Перебийніс (212 округ) та урбаніст Дмитро Гурін (можливо, 218 округ – якщо тільки його не забере Микола Тищенко). Решту кандидатур партія вирішила затверджувати у закритому режимі.

Список: "нові" обличчя від старих партнерів

 Щодо багатомандатного округу, то нагадаймо, що перша десятка списку включає піарника Зеленського, а нині – главу його партії Дмитра Разумкова; другим номером йде представник президента в ВР Руслан Стефанчук, далі – юрист Ірина Венедиктова, волонтер Давид Арахамія, експерт з антикорупційної політики Галина Янченко, фахівець із цифрових технологій Михайло Федоров, керівник виборчого штабу партії Олександр Корнієнко, ще один юрист – Анастасія Красносільська, гендиректор телеканалу "1 + 1" Олександр Ткаченко і борець Жан Беленюк.

Андрій Герус З відкритих джерел

А далі – цікавіше. Всупереч обіцянці Зеленського не включати в список "старі" обличчя і не займатися працевлаштуванням "своїх" людей, в списку "Слуги народу" присутнє і те, і інше. Так, під номером 70 йде Володимир Козак, двічі депутат від Партії регіонів. (Якщо тільки цей кандидат не є повним тезкою екс-парламентаря).

А ось колеги по шоу-бізнесу представлені, зокрема, 38-м у списку Ігорем Кривошеєвим – колишнім "КВНщиком" і "делегатом" Зе-команди в Закарпатті. В цьому контексті варто згадати й співзасновника компанії "Квартал-Концерт" Максима Ткаченка (№25) та учасника проекту Зеленського "Ліга сміху" Валерія Стернійчука (№47).

Також в списку можна виокремити пласт людей, що зв'язують Володимира Зеленського з Ігорем Коломойським, плюс ряд осіб, що співвідносяться з Арсеном Аваковим. "Група Коломойського" – це вже згаданий Ткаченко, а ще – Андрій Герус, колишній член НКРЕКУ і, як подейкують, лобіст енергетичних інтересів олігарха. До них можна додати і Артема Ковальова, директора агентства УНІАН (входить в медіа-групу Ігоря Коломойського).

Руслан Стефанчук З відкритих джерел

Ми вже писали про те, що присутність "людей Коломойського" в списку "Слуги народу" на перший погляд свідчить про зміцнення відносин між бізнесменом і президентом. Однак за інсайдерськими даними, відносини колишніх партнерів переживають не найкращі часи, тож не дарма Коломойський переключив частину ресурсів на підтримку партії "Довіряй ділам", яка зараз йде на вибори спільно з "Опоблоком" та ще двома партнерами.  

Однак повернемося до списку "Слуги народу" і до "людей Авакова" в його складі. "Аваковський" слід простежується завдяки Сергію Бабаку (№11) і Денису Монастирському (№19). Обидва мають відношення до Українського інституту майбутнього, співзасновником якого є близький до Авакову нардеп Антон Геращенко. А Галина Янченко з першої десятки списку є дружиною директора УІБ Віктора Андрусіва.

І це говорить про те, що Зеленському буде непросто відреагувати на цю петицію про відставку Авакова, яка зібрала необхідні 25 тисяч голосів. На кону – здатність Зеленського взяти під власний контроль силовий блок, кажуть експерти. Як бачимо, у списку "Слуги народу" вже зараз закладені підводні камені, на які час від часу наштовхуватиметься президентський корабель.

Гроші та страховка

Тож, вочевидь, не дарма у списку "Слуги" – чимало правників. Це, передусім, знайомий Зеленського по роботі з "Кварталом 95" юрист Сергій Іонушас – директор фірми "Гелон", котра консультувала "кварталівців" (№39). А також – два юриста компанії Hillmont Partners, яка, в свою чергу, представляла інтереси Зеленського у ЦВК.

Мова про Сергія Кальченка (№24) та Вадима Галайчука (№45). Є в списку й доктор юридичних наук, доцент Києво-Могилянської академії Галина Михайлюк (№48), та Федір Вениславський, представник президента Зеленського в Конституційному суді (№93).

Враховуючи наполеонівські плани Зеленського з перекроювання Конституції, проведення референдумів тощо, юридична підтримка для його команди аж ніяк не буде зайвою. Але й про бізнес-інтереси забувати не варто також. В списку "Слуги народу" пласт підприємців представлений, зокрема, Олександром Кубраковим, який є керівником компанії по обслуговуванню житлового фонду "Місто для людей" – він посідає в рейтингу Зе-команди 30-ту сходинку.

Новини за темою

А ще – Олександром Завиткевичем, котрий керує ливарним заводом на Черкащині, та Юрієм Арістовим, керівником рибної компанії "Голден Фіш" та власником компанії "Океанополіс".

Іще один прошарок кандидатів, заангажованих до участі у виборах під егідою партії Зеленського, – це люди, так чи інакше пов’язані із командою екс-президента Порошенка. Тут варто згадати, наприклад, Гео Лероса, радника міністра інформполітики Стеця (№23).

А ще – Людмилу Марченко, співробітницю державно-правового департаменту Адміністрації президента (№64), Наталю Богданову, представницю Мінсоцполітики (№67), Андрія Моловиловця, радника міністра інфраструктури Омеляна (№98).

Репрезентуючи свій список громадськості, президент Зеленський пояснив, що сотня відібраних ним кандидатів складається з трьох шарів: команди, що пройшла з Зеленським "великий шлях в кампанії", регіональних активістів та осіб, які відібрані через онлайн-проекти.

Проте насправді пластів у цьому списку значно більше, як і мотивацій, що спонукали керівництво "Слуги народу" включити тих чи інших претендентів до команди. Знайдення справжніх причин такого включення є ключем до розуміння того, що ж являють собою "слуги народу", яких веде до влади президент Зеленський.

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>