banner banner banner

"Список бабайок". Чи потрібен Україні відкритий реєстр педофілів

Створити єдиний реєстр педофілів, ввести процедуру хімічної кастрації для осіб, які вчинили сексуальне насильство щодо дітей, збільшити термін позбавлення волі за зґвалтування малолітніх аж до довічного ув'язнення, в Україні заговорили про можливість прийняття "закону Меган". Що таке "закон Меган", чи потрібен в Україні зараз відкритий реєстр педофілів та їх кастрація і ще ряд цікавих думок щодо теми в нашому новому матеріалі

"Список бабайок". Чи потрібен Україні відкритий реєстр педофілів
архів З відкритих джерел

Тетяна Святенко

Журналіст

Створити єдиний реєстр педофілів, ввести процедуру хімічної кастрації для осіб, які вчинили сексуальне насильство щодо дітей, збільшити термін позбавлення волі за зґвалтування малолітніх аж до довічного ув'язнення, в Україні заговорили про можливість прийняття "закону Меган". Що таке "закон Меган", чи потрібен в Україні зараз відкритий реєстр педофілів та їх кастрація і ще ряд цікавих думок щодо теми в нашому новому матеріалі

Напередодні Дня захисту дітей, 1 червня, що, втім, зовсім не дивно, в Маріуполі представники МВС, Нацполіції і нардепи провели обговорення можливості розгляду у Верховній Раді України аналога "закону Меган", який, по суті, і передбачає відкриті реєстри осіб, які вчинили сексуальні злочини стосовно дітей. Також обговорювалася хімічна кастрація педофілів на основі експертизи хвороб, що призводять до статевих злочинів щодо неповнолітніх, і збільшення терміну ув'язнення за зґвалтування неповнолітніх до 12-15 років та довічного в разі рецидиву.

Що таке "закон Меган"?

"Закон Меган Канка" був прийнятий в США в 1996 році. Він названий на честь 7-річної дівчинки, яку зґвалтував і вбив 33-річний педофіл, який раніше вже відбував покарання за розбещення двох малолітніх дівчаток. Закон передбачає створення відкритої бази даних осіб, які здійснювали сексуальні злочини, з опублікуванням їх персональних даних – імені, прізвищ, фото та місця проживання. Таким чином, кожен громадянин може в Інтернеті перевірити, чи немає у його сусіда або шкільного вчителя судимості за статеві злочини. У деяких штатах можна зустріти плакати, які сповіщають про відсутність педофілів в місті. Також закон зобов'язує гвалтівників довічно повідомляти в органи поліції про зміну свого місця проживання та роботи. Інформація вноситься до реєстру лише після судового рішення.

Новини за темою

29 липня 1994 року педофіл заманив Меган в свій будинок, запропонувавши подивитися цуценя. Він зґвалтував Меган, а потім задушив її, замотавши голову дівчинки в поліетиленові пакети. Потім він переніс її тіло у вантажівку, де поглумився над нею ще раз. Після цього він помістив тіло Меган в дерев'яну скриню і залишив його на території парку. На наступний день він зізнався слідчим у вбивстві дівчинки і вказав місцезнаходження тіла. Його засудили до страти, але вирок так і не був приведений у виконання, смертну кару в штаті скасували, її замінили на довічне ув'язнення.

Навіщо Україні "закон Меган". Думка ініціаторів

Під час вищезгаданої дискусії представники МВС і Нацполіції наводили такі аргументи на користь необхідності розгляду на найвищому законодавчому рівні "закону Меган". Так, за словами начальника ГУНП в Донецькій області В'ячеслава Аброськіна, у 2016 році на території України задокументовано понад 400 статевих злочинів щодо дітей, але він впевнений, що насправді їх набагато більше: "Це латентні злочини, протягом багатьох років злочинці скоюють злочини, ґвалтують дітей і не несуть покарання. В нашій країні сьогодні саме гуманне ставлення до людей, які скоюють злочини проти майбутнього держави". .

У свою чергу, заступник міністра внутрішніх справ Анастасія Дєєва зазначила, що "закон Меган" – один з інструментів, який допоможе виявляти сексуальних злочинців і запобігати повторних злочинів.

Також обговорювалися й інші питання, зокрема, хірургічна, хімічна кастрації, які цей закон передбачає.

Через кілька днів після дискусії про "закон Меган" в Маріуполі 112.ua звернувся за роз'ясненнями і подробицями до МВС і поліції. Виявилося, що ніякої конкретної законодавчої ініціативи поки не оформлено, а сама тема "вкинута" в маси з метою подивитися на реакцію і відгук громадян. "Поки що це на рівні розмов. І це питання, "закон Меган", вимагає широкого обговорення", - розповів речник МВС Артем Шевченко.

Більш того, за словами Дєєвої, поки не ясно, чи буде реєстр педофілів відкритий або закритий, а хімічна кастрація і зовсім - перебір.

"Закон Меган", створення реєстру, відкритого або закритого, сексуальних насильників, які вчинили злочини проти дітей, повинно обговорюватися з парламентарями, з експертами, з психологами. Насильство щодо дітей буває у різних формах.... ми повинні зрозуміти, як саме людина перестане цим займатися. У деяких країнах є хімічна кастрація, але я не думаю, що це вихід. Можливо, для таких людей набагато страшніше публічне засудження, коли є відкритий реєстр, і ти не можеш це приховувати", - розповіла Дєєва 112.ua.

Новини за темою

Публічне засудження публічним засудженням, але для початку такого педофіла треба зловити і довести його провину. А злочини проти сексуальної недоторканності дітей дуже складна і делікатна категорія злочинів. Діти, у багатьох випадках бояться говорити про те, що їх зґвалтували або домагалися, розбещували або примушували до насильства. Діти соромляться, бояться гніву дорослих, не довіряють, як результат замикаються і на контакт не йдуть. Але Дєєва впевнена, що і з цією проблемою поліція впорається: "У нас буде програма максимум - повністю перепідготувати поліцію, починаючи від патрульної поліції, завершуючи кримінальним блоком у справах дітей, для того, щоб при першому контакті з дитиною, яка постраждала від насильства, або була у конфлікті з законом, поліція знала, як себе вести. Знала, як координуватися з соціальними службами, психологами і знала, як працювати з сім'ями. Мені здається, що якщо ми говоримо про дитину, яка піддалася сексуальному насильству, медична експертиза може довести, залучення прокуратури і суду. І тоді в одному комплексі це питання не буде вирішено на 100%, але дійсно буде рухатися з місця".

Правозахисники: Поліція або не може, або не хоче займатися проблемою

А ось в офісі Уповноваженого ВР з прав людини в принципі сумніваються в професіоналізмі поліції під час розслідування таких злочинів, не кажучи вже про виявлення таких. Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксана Філіпішина говорить, що перш ніж створювати будь-які реєстри педофілів, варто довести до розуму хоча б статистку сексуальних злочинів, скоєних по відношенню до дітей. А то в реєстр вносити нікого.

"Запросивши дані в Минсоцполики, ми отримуємо якісь фрагменти, які не стикуються один з іншим. Наприклад, за перший квартал 2017 р. зафіксовано приблизно 11 випадків. У той же час, паралельно, МВС веде збір статистики, наприклад, за весь минулий рік щодо дітей вчинені 982 проявів насильства. В Україні 7 мільйонів дітей. Я думаю, ніхто не повірить, дивлячись на ці цифри, що на 7 мільйонів щороку спостерігається приблизно така кількість. У позаминулому році 800, 5 років тому знову 900. Тобто за всю історію незалежності України ця цифра в межах 800-900. Хоча дитяче населення досить велика. У мене враження, або ці дані підтасовуються, і хтось не хоче погіршувати показники, або не навчені представники органів опіки на ідентифікацію насильства по відношенню до дитини".

Новини за темою

У цьому є раціональне ланка, оскільки Аброськін, як ми пам'ятаємо, говорив про 400 "статевих злочинів проти дітей в минулому році". І це кількість зареєстрованих кримінальних проваджень, а не розкритих, за якими є вирок. Відсоток таких справ, доведених до суду, мізерно малий.

"Наші поліцейські дуже повільно перебудовуються на роботу в умовах демократії. Ми все ще продовжуємо працювати формально, для галочки і з відношенням до дитини як до дорослого, не розуміючи специфіки", - говорить Філіпішина.

"Яка інформація, для кого і в яких межах повинна відкриватися – це питання. Тому воно зовсім не таке просте, яким здається на перший погляд. Мені здається, що над відкриттям бази даних треба думати, якого кінцевого результату і чого ми добиваємося відкриттям таких даних і що ми хочемо виправити цим в країні. Щоб батьки знали і попереджали дітей? Періодично заходили на сайт і роздивлялися перелік "бабайожок", яких повинна боятися дитина? Завжди повинна бути мета, її легітимність... а не закони заради законів. В Європі заздрять нашому законодавству, ось тільки вони не знають, що воно не працює".

У той же час Філіпішина погоджується з тим, щоб збільшити термін покарання для педофілів і не замовчувати цю болючу для пострадянського суспільства тему.

"Закон Меган" в українських реаліях призведе до повторних злочинів

А ось адвокат Максим Борисов впевнений, що такий реєстр педофілів створювати потрібно, як і реєстр злодіїв, і реєстр шахраїв. Але винятково для внутрішнього користування, для оперативних працівників. Щоб одразу можна було перевірити, хто може бути причетний до того чи іншого злочину в регіоні, а відкриття таких списків ні до чого не призведе. І може навіть нашкодити.

"До людини, яка була засуджена і є в такому реєстрі, звичайно, буде виникати недовіра. Так, обґрунтована. Але. Навколо такої людини виникає асоціальне коло – їй перестають в магазині продавати що-небудь і т. д. і т. п. Наприклад, журналіст знайшов чергового педофіла, який живе за такою-то адресою, і скрізь розклеїв його фото, ми отримуємо ситуацію, коли суспільство цю людину відторгає. Йому потрібно або міняти місце проживання, а це не завжди можливо, або він починає жити в "киплячій смолі". У нього починається стрес, який призводить до того, що у нього фрустрація, він ще швидше хоче задовольнити свої потреби".

Новини за темою

На думку Філіпішиної, також це буде підштовхувати справжніх педофілів, які на волі, до маніпуляцій і пошуку того, яким чином загубитися в натовпі і обійти свою ідентифікацію через Інтернет.

Ініціатива досить неоднозначна, багатогранна, пов'язана з великою кількістю ризиків. Але проблема дійсно вкрай гостра і потребує не просто обговорення, а конкретних дій. Так, повертаючись до питання статистичних даних МВС про злочини, скоєні проти дітей, Філіпішина розповіла, що на думку дітей, від насильства, в тому числі сексуального, страждає від 1 до 3,5 мільйонів їхніх однолітків. "Це не 800-900 осіб від МВС, це те, що діти бачать, чують та обговорюють всередині свого кола. Над цим варто замислитися".

Новини за темою

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>