banner banner banner banner

Спустили газ: Чому "Нафтогаз" протягом року скотився в збитки?

Спустили газ: Чому "Нафтогаз" протягом року скотився в збитки?
112.ua

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

"Нафтогаз" опублікував консолідований проміжний фінансовий звіт, яким визнав, що протягом 9 місяців поточного року вийшов у збиток. З імовірністю 99% виправити ситуацію до кінця року компанія вже не встигне і вперше з 2016 року закінчить рік без прибутку.

Повідомлення про збитки НАК додало палива в багаття, в якому крісла топ-менеджерів держкомпанії палають з жовтня, коли в пресу було злито звіт Державної аудиторської служби, що поклав початок гарячим дискусіям щодо причин збитковості держкомпанії. Низка політиків та експертів звинувачують у ситуації, що склалася, голову держкомпанії Андрія Коболєва, який отримує космічно високу за українськими мірками зарплату.

112.ua розбирався, чому "Нафтогаз" дістав збитки та чи покарають за це головного газовика країни.

Від прибутку до збитків - через рік

У найбільшої української газової держкомпанії непроста історія. Тривалий час вона, як і більшість великих держактивів в Україні, була годівницею корупційним чиновникам. Крісло голови "Нафтогазу" багато років було розмінною монетою в політичних торгах. Фінансову звітність "Нафтогазу" малювали від стелі, часто вона була далекою від дійсності, далі за найвіддаленішу галактику. Якщо можна було обійтися збитками, компанії малювали збитки, але якщо з якихось причин був потрібен прибуток, її просто накачували грошима з бюджету.

Новини за темою

Після зміни влади в 2014 році до "Нафтогазу" прийшов новий менеджмент на чолі з Андрієм Коболєвим. НАК оголосив курс на відкритість, міжнародні стандарти й ринкові підходи. У 2016 році компанія відзвітувала про прибуток. Коментуючи цю подію, Коболєв зазначив, що НАК уперше протягом десяти років став прибутковим, не отримавши підтримки з держбюджету. Про те, що прибуток НАК став можливим завдяки різкому підвищенню тарифів, згадувати не прийнято.

Наступними роками прибуток був надійним щитом "Нафтогазу" і його топ-менеджерам. Вони підіймають його щоразу, тільки-но наближається шквал критики щодо невиправдано високих зарплат і премій топ-менеджменту компанії, високих цін на газ, у тому числі для населення.

І ось припливли! "Нафтогаз" оголосив, що протягом 9 місяців поточного року дістав консолідований збиток у 17 млрд грн порівняно з прибутком 12,9 млрд грн за аналогічний період 2019 року.

Градус в обговореннях ступеня провини топ-менеджерів і управлінців компанії в її фінансовому стані значно підскочив. Тема не сходить з порядку денного з жовтня, коли було опубліковано попередній звіт Державної аудиторської служби, яка виявила під час аналізу фінансово-економічної діяльності прямі втрати на суму в понад 75 млрд грн. Ревізори нарахували недоліків і порушень у роботі держкомпанії на понад 225 млрд грн.

Згідно з опублікованими в ЗМІ висновками Держаудитслужби, причиною збитків стали різні порушення, в тому числі продаж газу за заниженими цінами, безпідставна виплата премій членам правління "Нафтогазу", заниження вартості послуг за транспортування газу, провалення програми збільшення видобутку газу, порушення при закупівлях і приховане кредитування.

Зазначимо, офіційно звіт Держаудитслужби не публікували. Водночас події, які відбулися після його публікації в ЗМІ, не дають підстав засумніватися в тому, що аудиторами було висунуто серйозні звинувачення. "Голова Державної аудиторської служби Геннадій Пліс надіслав листа на ім'я прем'єр-міністра Дениса Шмигаля. У листі є чіткий висновок про те, що керівництво "Нафтогазу" не забезпечило відповідного рівня фінансової дисципліни, а його діяльність є недостатньо ефективною", - повідомив 112.ua політичний та економічний експерт Growford Institute Валерій Клочок.

У "Нафтогазі" заявили, що, виконуючи вимоги ДАСУ, були б змушені порушити міжнародні стандарти фінзвітності (МСФЗ), яких дотримуються, у тому числі, і як емітент євробондів, які було випущено в 2019 році. У червні "Нафтогаз" розмістив трирічні єврооблігації на 335 млн дол. і п'ятирічні єврооблігації на 600 млн євро під 7,125%. У листопаді відбулося розміщення 7-річних євробондів на 500 млн дол. із прибутковістю 7,625%. Звітність компанії верифікується міжнародними аудиторами. У відповідь на звинувачення ДАСУ комітет з питань аудиту та ризиків наглядової ради "Нафтогазу" випустив заяву, в якій йшлося, що фінансова звітність компанії відповідає українському законодавству та МСФЗ. Зокрема, відповідно до її вимог і було нараховано резерв сумнівних боргів, до чого аудитслужба мала претензії.

У "Нафтогазі" стверджують, що причинами збитків, отриманих протягом 9 місяців, стали зовнішні, не пов'язані з внутрішніми процесами та управлінням компанією фактори, головними з яких є зниження ринкових цін на газ і борги, які виникли в період дії PSO (зобов'язань з продажу газу населення за фіксованою, відмінною від ринкової ціною).

112.ua

Причиною нарахування протягом 9 місяців поточного року резервів сумнівних боргів на суму 3,7 млрд грн стали прострочені платежі за частину поставок газу, реалізованих до 31 липня 2020 року на умовах PSO, пояснюють у компанії. Боржники розраховуватися з "Нафтогазом" не поспішають: вони лобіюють через Верховну Раду ухвалення законопроектів, які б дозволили борги списати. Восени у Верховній Раді було зареєстровано законопроект № 3800-1, який передбачав для населення вибіркове списання боргів за газ – сумнівних (за "температурними коефіцієнтами") або протизаконних (через нарахування боргів "заднім числом" за нормами споживання), а також списання реальних боргів газовикам і тепловикам за відібраний у "Нафтогазу" газ.

Хто винен у збитках "Нафтогазу"?

Аргументи, на яких "Нафтогаз" будує свій захист, дійсно заслуговують на увагу та пов'язані з впливом зовнішніх факторів, кажуть 112.ua експерти. "Якщо абстрагуватися від "Нафтогазу" й оцінювати ситуацію в галузі в цілому, то ми побачимо, що практично всі нафтогазові компанії без винятку – американські, близькосхідні, східні та російські – показали рекордні збитки в першому півріччі. Цьому сприяли низька ціна газу та обвалення цін на нафту. Рік дійсно був провальним для галузі. Збитків зазнали бурові та сервісні компанії, виробники обладнання й труб", - коментує 112.ua директор ExPro Consulting Геннадій Кобаль.

У несприятливих умовах "Нафтогаз" оптимізував витрати, знизивши капітальні інвестиції. Зокрема, компанія відмовилася від проведення гідророзривів пластів (дорогі операції з інтенсифікації видобутку на виснажених родовищах). Було зменшено обсяги закупівель матеріалів та обладнання для буріння: у тому числі труб, будівельних та паливно-мастильних матеріалів. Протягом 9 місяців 2020 року "Нафтогаз" зменшив капітальні витрати на 50%.

Протягом трьох кварталів капітальні витрати "Нафтогазу" становили 11,8 млрд грн, що нижче за заплановані на 2020 рік 20 млрд грн. По року група може вийде на економію 30-40% коштів від планового обсягу капзатрат.

Падіння цін на газ, яке спостерігалося в нинішньому році, позначилося й на результатах дочки "Нафтогазу" "Укргазвидобування" (контролює 75% обсягів видобутку). Її чистий дохід від реалізації продукції знизився з 62,37 млрд грн протягом 9 місяців 2019 року до 37,12 млрд грн упродовж 9 місяців 2020 року.

"Доля стала повертатися обличчям до компаній нафтогазового сектора тільки влітку, коли ціни на газ і нафту почали зростати. Зростання спостерігалося протягом трьох останніх місяців. Сьогодні нафта вийшла з негативних значень і сягає стабільних 45 дол./ бар., ціни на газ зростають і сягають уже 6 тис. грн куб м (порівняно з 2 тис. грн у травні)", - зазначає Кобаль.

Негативно позначився на фінрезультатах "Нафтогазу" протягом 9 місяців збиток (2,2 млрд грн) "Укрнафти", в якій держкомпанія має 51% акцій. Торік внесок "Укрнафти" був позитивним – 1 млрд грн. Крім падіння цін на газ і нафту в нинішньому році ситуації сприяло й те, що через недосконалості процедури аукціону з реалізації продуктів "Укрнафти" більшість з них не вдалося провести.

Водночас є і низка негативних моментів, не пов'язаних із зовнішніми обставинами і на які керівництво НАКу могло впливати. Незважаючи на "складні умови", "Нафтогаз" збільшив витрати на благодійність, пише у Facebook експерт Ярослав Диковицький.

Диковицький розкритикував "Нафтогаз" за те, що протягом 9 місяців оплата роботи його управлінського персоналу зросла на 0,9 млрд грн, а витрати на оплату роботи співробітників робітничих професій зменшилися на 0,7 млрд грн. Таким чином, загальні витрати на управлінців за підсумками звітного періоду становили 5,7 млрд грн, тоді як співробітників робітничих професій – 5 млрд грн. Хоча в 2015 році співвідношення було на користь робітничих професій – 4,5 млрд і 1,9 млрд грн на оплату управлінців.

Експерт газового ринку і колишній прес-секретар "Нафтогазу" Валентин Землянський дорікає команді Коболєва в тому, що, незважаючи на газове цінове ралі, яке призвело "до запаморочливого зростання грошового потоку для Нафтогазу", держкомпанія так і не змогла наростити видобутку газу.

2020 рік позиціонувався як фінальний у програмі досягнення газової незалежності 20/20, на яку спрямовували мільярди бюджетних грошей, але компанія вийшла на рівень видобутку 10,7 млрд куб. м протягом 9 місяців, про що свідчать наведені у фінансовому звіті цифри. "Досягти заявлених у програмі 20/20 показників не вдалося. У 2019 році УГД було видобуто 14,9 млрд кубометрів газу, що на 600 млн кубометрів менше, ніж у 2018-му. За прогнозом, у 2020 році компанія повинна добути ще менше – 14,6 млрд кубометрів (на 27% менше, ніж передбачалося програмою 20/20)", - пише Валентин Землянський.

Результати роботи "Нафтогазу" показують, що компанія є неефективною та потребує глибинних змін, а не потьомкінських сіл, вважає за результатами звіту й колишній топ-менеджер НАК, який залишив компанію цього року, Юрій Вітренко.

Він підкреслив, що, незважаючи на скасування режиму PSO у третьому кварталі, у зв'язку з чим "Нафтогаз" перестав продавати газ облгаззбутам і вивів на ринок газу для населення власного трейдера, держкомпанія наростила збиток. "Та сама компанія Shell, з якою керівництво "Нафтогазу" себе порівнювало (мовляв, Shell протягом 6 місяців також отримала 11,5 млрд збитків), у третьому кварталі стала прибутковою", - пише Вітренко. За його словами, "Нафтогаз" нарощує збитки, незважаючи на те, що оптові ціни на газ в Україні є вищими, ніж у Європі.

Новини за темою

Вітренко підкреслює, що у звіті за 9 місяців 2020 року фінансові результати "Нафтогазу" подано "з урахуванням припиненої діяльності", а саме без урахування доходів за транзит газу "Газпрому", основний обсяг якого тепер враховується у звітності виділеного в процесі анбандлінгу оператора ОДТСУ. Якщо доходи від транзиту газу відняти з фінансових результатів "Нафтогазу" за минулий рік, то протягом 9 місяців 2019 року також буде показано збиток, пише Вітренко, підкреслюючи цим те, що керівництво "Нафтогазом" не було ефективним і минулого року.

"Нафтогаз" залишається однією зі сторін чинного контракту з "Газпромом", який укладено на п'ять років. За даними джерел, держкомпанія отримує 4-6% від транзитних доходів, що також показують в її звітності. За словами експертів, за скромними цифрами стоять великі гроші (за прогнозами, Україна транспортує до Європи 55-56 млрд куб. м російського газу в нинішньому році).

"На тлі несприятливих обставин, які спостерігалися на нафтогазовому ринку в нинішньому році, показники "Нафтогазу" могли б бути й гіршими, якби не було контракту з "Газпромом". Завдяки йому, навіть з урахуванням кризи, "Нафтогаз" і ОДТСУ отримували непогані доходи. І багато в чому завдяки цій обставині "Нафтогаз" минула криза (порівняно з іноземними компанії сектора). "Газпром" добре платив. Якби цього не було, то ситуація була б такою, що вже час було б кричати про необхідність рятувати "Нафтогаз", - упевнений Кобаль.

Чи можна виправити ситуацію до кінця року?

Експерти сходяться на думці, що за підсумками 2020 року "Нафтогазу" не вдасться подолати розрив, що відокремлює його фінансові результати від прибутку. "Вийти на річний результат без збитків "Нафтогазу" не вдасться. Питання лише в тому, в якому розмірі їх буде показано в річній звітності", - говорить Геннадій Кобаль.

За його словами, якщо в період низьких цін "Нафтогаз" як трейдер активно не працював, то тепер, коли ціни й обсяги продажу газу зросли, держкомпанія активно торгується. "Протягом останніх півтора тижнів активність зросла дуже помітно - щодня НАК продає на біржі по 20 млн куб м. Раніше такого не було, це рекордні обсяги. Таким чином, тільки на біржі "Нафтогаз" продає на суму понад 120 млн грн на день, що безумовно позитивно позначиться й на їхньому фінансовому результаті", - говорить Кобаль.

На показники "Нафтогазу" в четвертому кварталі буде впливати й те, чи виплатить влада держкомпанії компенсацію за PSO з бюджету, що передбачено схемою врегулювання боргів "Укрнафти". Транзакція повинна відбутися в грудні, позаяк закони, якими вона передбачена, містять зміни до держбюджету-2020. Якщо розрахунків не буде проведено, доведеться ухвалювати нові закони. У межах цієї транзакції НАК розраховує отримати 32,2 млрд грн.

Міністерство фінансів України

Кабмін делегував право поставити крапку в цій суперечці Службі безпеки України. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що результати аудиту є негативними, але не всі з них, що потрапили в ЗМІ, можна вважати коректними. Шмигаль запевнив, що після того як буде зроблено остаточні висновки, за негативні результати у фінансовій звітності держкомпанії відповідатимуть правління, керівники і, зокрема, наглядові ради.

А чи можна звільнити Коболєва?

Позиції голови "Нафтогазу" Андрія Коболєва були сильними через заступництво заходу і такими поки залишаються. Незважаючи на агресивні нападки супротивників, які дорікають йому за прорахунки, в тому числі збитки "Нафтогазу", топ-менеджер залишається при козирях, кажуть експерти.

Ми спостерігали, як "Нафтогаз" залишали титани, нагадує Геннадій Кобаль. У квітні з НАК пішов співвласник одного з найбільших газових трейдерів — групи "Енергетичні ресурси України", громадянин США Андрій Фаворов (очолював у "Нафтогазі" газовий дивізіон і відповідав, зокрема, за один з наймасштабніших напрямків – видобуток). Улітку пішов Юрій Вітренко, який обговорював із президентом РФ Володимиром Путіним питання газових відносин перед підписанням контракту з "Газпромом". Андрій Коболєв на цих переговорах не був. Вітренко також курирував напрям "Укрнафти" і, як кажуть, користувався великою підтримкою її міноритарного акціонера Ігоря Коломойського. ЗМІ писали, що Коболєв практично "видавив" Вітренка з компанії, ліквідувавши його посаду.

Сам Коболєв залишився біля керма "Нафтогазу".

Звільнити Коболєва буде вкрай складно у зв'язку з наявними суперечностями в законодавстві й серйозним зарубіжним лобі, впевнений експерт Growford Institute Валерій Клочок. "Чого тільки варта історія про війну з Коболєвим! Під час неї Окружний адміністративний суд Києва 14 травня 2019 року скасував поправки до статуту НАК, згідно з якими Кабмін міг звільнити Коболєва. У березні контракт з ним було продовжено ще на 4 роки" ,- нагадав експерт.

Як сигнали, які свідчать про потужну позицію голови "Нафтогазу", експерти відзначають і свіже рішення влади передати держкомпанії чорноморський шельф, а також укласти угоди з розроблення трьох нафтогазоносних площ, незважаючи на вихід з проектів іноземного партнера НАКу - Vermilion Energy.

Олена Голубєва

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>