Спільний ядерний проект США і Росії в обхід антиросійських санкцій

Американські бізнесмени хотіли домогтися скасування антиросійських санкцій через людей з команди президента США Дональда Трампа, щоб зайнятися будівництвом атомних електростанцій на Близькому Сході спільно з російською компанією

Спільний ядерний проект США і Росії в обхід антиросійських санкцій
Дональд Трамп і Майкл Флінн під час виборчої кампанії Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Американські бізнесмени хотіли домогтися скасування антиросійських санкцій через людей з команди президента США Дональда Трампа, щоб зайнятися будівництвом атомних електростанцій на Близькому Сході спільно з російською компанією

У США триває розслідування втручання Росії у президентські вибори 2016 р. і зв'язку наближених президента Дональда Трампа з російськими чиновниками. Нещодавно з'явилася нова інформація про спроби колишнього радника президента США з питань національної безпеки Майкла Флінна вплинути на скасування антиросійських санкцій заради реалізації ядерного проекту американської консалтингової фірми ACU Strategic Partners. Даний проект передбачав будівництво 10-15 атомних електростанцій (близько 40 реакторів) в Саудівській Аравії та інших близькосхідних країнах за участю російської компанії "Об'єднані машинобудівні заводи", яка перебуває під санкціями. Мета проекту – забезпечити американських партнерів на Близькому Сході ядерною енергією без загрози порушення режиму нерозповсюдження ядерної зброї, нормалізації відносин США і Росії і завантаження американської атомної енергетики і промисловості. Член Палати представників Конгресу США демократ Елайджа Каммінгс повідомив про свою розмову з анонімним інформатором, який особисто бачив текстове повідомлення Майкла Флінна, адресоване директору ACU Strategic Partners Алексу Копсону, в якому він висловив готовність зайнятися питанням скасування санкцій заради реалізації ядерного проекту. Старший науковий співробітник ACU Strategic Partners Томас Кокрен стверджує, що Copson не отримував подібних повідомлень від Флінна. Однак, диму без вогню не буває.

Людина президента в амбітному проекті

Коли Трамп поділився з громадськістю своїми планами призначити генерал-лейтенанта Майкла Флінна своїм радником з питань національної безпеки, то він охарактеризував його як одного з видатних експертів у галузі військової справи і розвідки, назвав неоціненним кадром у своїй адміністрації. Як виявилося, послуги колишнього військового були затребувані не тільки в Білому домі. Флінн співпрацював з фірмою ACU Strategic Partners незадовго до свого призначення, згідно оприлюдненої інформації. В 2015-16 роках він давав їм консультації. Він також консультував будівельну компанію X-Co/Iron Bridge з досвідом реалізації великих інфраструктурних проектів. За даними Washington Post, з посиланням на конгресменів-демократів, Флінн порушив федеральне законодавство, не відзвітувавши про свою поїздку на Близький Схід. Фірма ACU Strategic Partners виділила йому 5 тис. дол. на поїздки і виписала чек на 25 тис. дол. Він також їздив в Єгипет і Ізраїль з питання ядерного проекту від імені X-Co/Iron Bridge. В одній з презентацій PowerPoint для саудівського короля Салмана, компанія X-Co/Iron Bridge розмістила фото свого впливового лобіста. Участь Флінна була потрібна, щоб зацікавити арабських шейхів вкласти великі суми на будівництво атомних електростанцій.

Після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах експерт з нерозповсюдження ядерної зброї Роубен Соренсен повідомив Алексу Копсону, що Майкла Флінна скоро призначать радником з національної безпеки і це посприяє реалізації проекту. За даними Reuters, з посиланням на двох анонімних американських чиновників, Флінн підготував для Трампа дорожню карту співпраці з Росією в сфері реалізації проекту будівництва ядерних реакторів на основі бізнес-плану ACU Strategic Partners. Для компаній ACU Strategic Partners і X-Co/Iron Bridge Майкл Флінн був людиною з великими зв'язками, якому відкриті двері в Овальний кабінет, якому напевно вдасться переконати американського президента звільнити від санкцій російську компанію "Об'єднані машинобудівні заводи".

Новини за темою

Не випадково ACU Strategic Partners зупинила свій вибір на російській компанії "Об'єднані машинобудівні заводи" в якості партнера для реалізації ядерного проекту на Близькому Сході. Дана компанія виробляє корпусне обладнання для атомних електростанцій з 60-х. Росіяни поставляли свою продукцію для держкомпанії "Росатом", яка реалізує проекти 6 атомних електростанцій на території Росії. Також "Росатом" бере участь у проектах АЕС "Аккую" (Туреччина), Білоруської АЕС, АЕС "Бушер" (Іран), АЕС "Куданкулам" (Індія), АЕС "Моховце" (Словаччина), Тяньваньскої АЕС-2 (Китай). Російське енергетичне обладнання досить популярне у світі, оскільки воно поступається в ціні в порівнянні з більш високотехнологічними західними аналогами. Не виключено, що Флінн міг обговорювати дане питання, а також можливе скасування антиросійських санкцій з російським послом Сергієм Кисляком. Нещодавно Майкл Флінн зізнався у федеральному суді Вашингтона в тому, що надав ФБР неправдиві відомості і справді зустрічався з послом в грудні 2016 р.

В одному зі своїх електронних повідомлень керуючий директор ACU Strategic Partners Алекс Copson згадував про доцільність співпраці з українським машинобудівним заводом "Турбоатом". Він запропонував розмістити на підприємстві замовлення на постачання турбін для ядерних реакторів на суму 45 млрд дол. для того, щоб українська влада не перешкоджала скасування антиросійських санкцій. Українське і російське обладнання є взаємозамінними. Близько 80% турбін на російських атомних електростанціях було виготовлено на заводі "Турбоатом". Американська компанія Holtec International вже має досвід роботи з українським заводом у сфері реалізації проекту Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) у Чорнобильській зоні відчуження. У жовтні 2015 р. вони підписали меморандум, згідно з яким харківський завод "Турбоатом" отримає американську технологію виробництва контейнерів для зберігання відпрацьованого ядерного палива.

Інтереси Білого дому

Як би не намагалися представники ACU Strategic Partners заперечувати свої зв'язки з Флінном з питання скасування антиросійських санкцій, сама ідея їх ядерного проекту з участю російської компанії перегукується з гаслами Трампа про необхідність зближення з Росією. В період передвиборчої програми в 2016 р. Трамп заявляв про необхідність співпраці з РФ для боротьби з тероризмом на Близькому Сході і допускав можливість скасування санкцій. Трамп половину 2017 р. відтягував питання посилення антиросійських санкцій і, зрештою, зробив це під тиском Конгресу США. Крім боротьби з тероризмом, США і Росія могли непогано заробити на будівництві атомних електростанцій в близькосхідних державах. Бізнес і політика не завжди йдуть рука об руку. Як колишній бізнесмен, Трамп в першу чергу оцінює економічні перспективи. В першу чергу президент зацікавлений виконати свої передвиборчі обіцянки і створити нові робочі місця на території США, завантажити потужності американських підприємств.

Взяти участь в реалізації ядерного проекту могли б американські виробники, що спеціалізуються на обладнанні для ядерної енергетики, які могли б експортувати свою продукцію на Близький Схід. Незважаючи на те, що США залишаються найбільшим виробником ядерної енергії (у США існує 100 реакторів), ця галузь переживає не кращі часи. За останні 30 років США побудували тільки два нових реактори в штаті Джорджія. У липні 2017 р. було зупинено будівництво двох реакторів у штаті Південна Кароліна через зростання витрат, систематичні призупинки робіт та банкрутство компанії Westinghouse Electric. З 2012 р. на будівництво атомної електростанції були витрачені 9 млрд дол. Криза ядерної енергетики в США викликана збільшенням надходження на внутрішній ринок природного газу, видобуток якого обходиться дешевше. З 1988 по 2008 рр. кількість підприємств, які можуть виробляти обладнання для атомної енергетики, скоротилася з 440 до 255. Трамп виступає за перегляд політики США в галузі ядерної енергетики, щоб стимулювати галузь. На думку дослідника Девіда Федора з Інституту Гувера, одним із способів пожвавлення американської ядерної енергетики є надання фінансової допомоги. Ще краще - це інвестиції арабських шейхів у виробництво необхідної продукції в контексті реалізації ядерного проекту на Близькому Сході.

Новини за темою

Білий дім міг бути зацікавлений в реалізації ядерного проекту з політичних міркувань, щоб вбити клин у відносини Росії та Ірану. Трамп займає жорстку позицію по відношенню до Ірану, його втручання в сирійський конфлікт на стороні президента Башара Асада, випробуванням балістичних ракет і вважає "ядерну угоду" 2015 р. помилкою. Ядерний проект націлений на те, щоб запобігти зближення Ірану і країн регіону в сфері ядерної енергетики в довгостроковій перспективі. Іран за підтримки Росії розвиває свою ядерну енергетику і згодом може поділитися своїм досвідом з іншими країнами Близького Сходу, посиливши таким чином свій вплив у регіоні. Іран цікавий для Росії як ринок збуту звичайних озброєнь, технологій у галузі мирного атома, як військово-політичний партнер на Близькому Сході. Прибуток для Росії від участі разом з США і Саудівською Аравією в ядерному проекті міг бути набагато більшим, ніж від співпраці з Іраном. У разі будівництва 10-15 атомних електростанцій російські компанії могли б згодом поставляти комплектуючі для їх планових ремонтів. Американці хотіли "купити" росіян, які навряд чи б відмовилися від такої привабливої пропозиції. РФ було б не вигідно надалі загравати з Іраном у військово-політичній сфері, щоб не загострювати відносини зі своїми партнерами з ядерного проекту: з США і Саудівською Аравією, які сприймаються владою Ірану в якості геополітичних противників.

Вигоди Конгресу

Складається враження, що противники політики Трампа в Конгресі США хочуть використовувати інформацію про співпрацю Майкла Флінна і фірми ACU Strategic Partners з питання скасування антиросійських санкцій в якості зручного аргументу для доказу втручання Росії в минулорічні президентські вибори. Якщо буде офіційно доведено, що Флінн намагався переконати Трампа зняти санкції з Росії, то це пояснює, навіщо Росії потрібно було здійснювати хакерські атаки на сервери Демократичної партії і підтримувати прихід до влади кандидата-республіканця. Тому, що інтереси окремих американських і російських бізнес-кіл зійшлися на Близькому Сході. Росія розраховувала отримати подвійну вигоду від приходу до влади Трампа: позбутися санкцій та отримати нові контракти у сфері ядерної енергетики – однієї з основних галузей російської промисловості. Перемога Трампа була цікава американському бізнесу, орієнтованому на співпрацю з РФ.

Новини за темою

Конгрес США продовжить чинити тиск на президента і його команду, які могли пожертвувати національною безпекою США заради комерційних інтересів. Демократи спеціально розкручують тему ядерного проекту для того, щоб напрацювати собі рейтинги перед виборами губернаторів та виборами в Конгрес США в наступному році. Вони зацікавлені в тому, щоб Трамп остаточно втратив довіру громадян. За даними опитування Gallup, в грудні політику Трампа підтримували 36% респондентів. Влада не повинна жертвувати інтересами національної безпеки заради комерційної вигоди. Демократи зацікавлені збільшити свою присутність в Конгресі США, де зараз домінують республіканці.

Поява інформації про невдалу спробу Флінна та американського бізнесу вплинути на скасування антиросійських санкцій вигідна і для України. Тепер у конгресменів є привід продовжувати і посилювати антиросійські санкції з метою виснаження російської економіки, оскільки РФ і окремі бізнес-кола втрутилися в політичні процеси США на догоду своїм інтересам. Як показує практика, від подвійних стандартів і корупції не застраховані і американські чиновники, чим намагається скористатися Кремль.

Кухалейшвілі Георгій

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів