Міністр економічного розвитку РФ Олексій Улюкаєв
"ТАСС"
Олексій Улюкаєв народився 23 березня 1956 року в Москві. Він навчався на економічному факультеті Московського державного університету ім. Ломоносова, у 1982 р. закінчив аспірантуру економічного факультету МДУ. Майбутній міністр отримав ступінь доктора економічних наук, а також має ступінь доктора економіки французького Університету Pierre-Mendes France.

Він встиг попрацювати і журналістом. На початку 1990-х Улюкаєв завідував відділом редакції журналу "Комуніст", а пізніше став політичним оглядачем у газеті "Московські новини". Він співпрацював з відомим економістом Єгором Гайдаром, вважається, що саме він допоміг Улюкаєву пробитися у владні кола.

У 1991 році почав працювати в уряді РФ як економічний радник і через два роки став помічником першого заступника голови уряду РФ. З 1996 по 1998 роки був депутатом Московської міської думи, у 2000 р. став першим заступником міністра фінансів, а з 2004 року дев'ять років був першим заступником голови Центрального банку РФ.

Улюкаєв очолив Міністерство економічного розвитку РФ влітку 2013 року, увійшовши в уряд Дмитра Медвєдєва. Як пишуть російські ЗМІ, Улюкаєв став першим з міністрів уряду Медвєдєва, кого затримали, і взагалі найбільш  високопоставлений російський чиновник, затриманий за останні 25 років.

Історія з його затриманням дуже цікава. Суттєво, що СК РФ о 2 годині ночі опублікував прес-реліз про порушення кримінальної справи проти нього.

Президент компанії "Роснефть" Ігор Сєчин і міністр економічного розвитку РФ Олексій Улюкаєв
"Ведомости"

Згідно з повідомленням СК РФ, міністр був затриманий 14 листопада 2016 року. Він отримав гроші за видану Мінекономрозвитку РФ позитивну оцінку, яка дозволила "Роснєфті" здійснити операцію з придбання державного пакета акцій ПАТ АНК "Башнєфть" у розмірі 50%.

У середині жовтня "Роснєфть", головою якої є Ігор Сєчин, закрила операцію з купівлі 50,08% акцій "Башнєфть". Тоді Улюкаєв говорив, що компанія продана "Роснєфті" за 329,7 млрд руб. Ці кошти вже надійшли в російський бюджет. Як писав "Комерсант", фактично головна операція завершилася навіть без формального проведення торгів.

Перший заступник голови економічного комітету Ради федерації РФ Сергій Калашніков каже, що операцію з купівлі "Роснєфтью" акцій "Башнєфті" скасовано не буде, а дохід від продажу вже закладено у федеральний бюджет і гроші вже витрачено. Крім того, в. о. керівника управління із взаємодії зі ЗМІ СК РФ Світлана Петренко сказала, що придбання акцій "Башнєфті" було скоєно на законних підставах і не є предметом розслідування кримінальної справи.

У "Роснєфті" теж кажуть, що не бачать ризиків для операції з купівлі "Башнєфті" через затримання міністра.

Міністр економічного розвитку РФ Олексій Улюкаєв
"Коммерсант"

ЗМІ з посиланням на джерела повідомляють, що 2 млн дол. готівкою були передані міністру у понеділок під контролем співробітників правоохоронних органів. Крім того, за неофіційними даними, спецслужби прослуховували міністра з літа і нібито виявили, що в його розмовах з представниками "Роснєфті" при обговоренні питання приватизації "Башнєфті" лунали погрози. Джерела кажуть, що ці матеріали лягли в основу кримінальної справи.

Тим часом "РИА Новости" з посиланням на джерело пише, що Улюкаєв перебував під наглядом силовиків з ФСБ більше року. Life.ru повідомляє, що слідчі стежили за службовим листуванням Улюкаєва і крім того, коли до міністра прийшли люди у формі, він нібито подумав, що це розіграш.

"Інтерфакс" з посиланням на джерела в Мінекономрозвитку РФ пише, що Улюкаєв пішов на лікарняний ще до затримання.

"Нова газета" теж з посиланням на джерела пише, що Улюкаєв особисто не отримував гроші. За їхньою інформацією, 2 млн доларів було поміщено в банківську комірку, однак сам Улюкаєв гроші не вилучав.

А всі заходи проводилися за ініціативою і при безпосередній участі начальника служби безпеки компанії "Роснєфть" Олега Феоктістова, який раніше працював у ФСБ, а матеріали оперативно-технічних заходів "свідчать про наявність претензій міністра до цих грошей".

Повідомляється, що міністра затримували співробітники 3-го відділу управління "К" ФСБ, яке здійснює контррозвідку в кредитно-фінансовій сфері, і 6 служби управління власної безпеки ФСБ. Все це поки що неофіційна інформація.

Реакція Кремля

Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков сказав, що Путін отримував всю інформацію про оперативну розробку Улюкаєва.


Крім того, прем'єр РФ Дмитро Медвєдєв вже обговорив затримання міністра з Путіним. Лідер КПРФ Геннадій Зюганов вважає, що після цього затримання може відбутися відставка уряду РФ.

Колишній заступник глави Мінекономіки Сергій Бєляков сказав, що і не допускає можливості вимагання Улюкаєвим грошей у представників "Роснєфті".

Політолог Гліб Павловський в ефірі "Дождя" назвав затримання міністра "операцією в стилі короля Людовіка XIV і часів Залізної Маски" та сказав, що це ознака, що справи "нагорі" дуже погані.

Крім того, він нагадав, що Путін спочатку висловлював сумніви в доцільності угоди "Роснєфті", а Улюкаєв прямо говорив, що угода неможлива. Політолог зазначив, що Путін обережно приєднувався до позиції "Роснєфті", а Улюкаєв цього не зробив.

"Діяла ігрова коаліція, політичного я тут взагалі нічого не бачу", — сказав Павловський.

Глава Російського союзу промисловців і підприємців (РСПП) Олександр Шохін каже, що ця історія виглядає досить дивною.

"Як можна з тією угодою, яка з "Башнєфтью" була здійснена — як пряма угода уряду з держкомпанією, звинувачувати, нехай навіть ключового міністра, що відповідає за приватизацію, в неправильній оцінці, в отриманні хабара?" — сказав Шохін "РИА Новости".

Депутат Держдуми РФ Дмитро Гудков прокоментував затримання Улюкаєва словами "добивають лібералів при владі", нагадавши про арешт екс-губернатора Кіровської області Микити Бєлих за підозрою у хабарі в 400 тис. євро.

Загалом більшість діючих російських чиновників здивовані цим затриманням.

У СК РФ вже пред'явили звинувачення міністру. Він підозрюється в скоєнні злочину, передбаченого ч. 6 ст. 290 (отримання хабара особою, що займає державну посаду Російської Федерації, з вимаганням хабара в особливо великому розмірі) Кримінального кодексу Росії.

В ході суду Улюкаєв відкинув всі звинувачення в отриманні хабара і відмовився від дачі показань. За словами адвоката чиновника Тимофія Гриднєва, Улюкаєв "вважає, що те, що відбулося в офісі "Роснефти" - це провокація щодо державного чиновника". Він також повідомив, що слідство взяло у нього підписку про нерозголошення даних попереднього слідства.

Суд відправив Улюкаєва під домашній арешт до середини січня.

Захист російського міністра має намір оскаржити це рішення суду.