banner banner banner banner

Спецрепортаж: Українська зона. На блатній педалі

Зона – кримінальна ієрархія, блатні й ображені, "червоний актив", поняття, алкоголь, наркотики, картярські ігри, тюремний сленг. Система виконання покарань, як і багато інших сфер, дісталася Україні з великим радянським спадком. Після революції влада не раз обіцяла радикально змінити систему виконання покарань в країні. Ця робота почалася. Щоб подивитися, як змінюється українська зона, життя засуджених і тих, хто їх стереже, 112.ua побував у трьох українських виправних колоніях, де тримають засуджених чоловіків

Спецрепортаж: Українська зона. На блатній педалі
112.ua

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Зона – кримінальна ієрархія, блатні й ображені, "червоний актив", поняття, алкоголь, наркотики, картярські ігри, тюремний сленг. Система виконання покарань, як і багато інших сфер, дісталася Україні з великим радянським спадком. Після революції влада не раз обіцяла радикально змінити систему виконання покарань в країні. Ця робота почалася. Щоб подивитися, як змінюється українська зона, життя засуджених і тих, хто їх стереже, 112.ua побував у трьох українських виправних колоніях, де тримають засуджених чоловіків

Червоно-чорний лад

У Житомирській установі виконання покарань №8 ("вісімка", відома в народі як Житомирський централ, належить до максимального рівня безпеки) дисциплінарний ізолятор (ДІЗО) традиційно розташований у спецкорпусі. Це найгірше приміщення у в'язниці: в повітрі стійкий запах сечі та вологість від води, що збирається поверхом нижче. Донедавна взимку ізолятор не опалювали взагалі, температура в приміщенні була такою ж, як на вулиці. Підлога була мурована. Зараз її уже застелено дошкою, є батареї. Влітку з зовнішнього і внутрішнього боку єдиного в ізоляторі заґратованого вікна опускалися спеціальні металеві щити – у спеку завдяки цьому створювали задуху: ні вдихнути, ні видихнути. Муки зека посилювали смердючі випари з розташованого тут-таки, на двох квадратних метрах, туалету – параші. З отвору відхожого місця міг з'явитися щур. Звичайна справа.

Приміщення з камерами ДІЗО в спецкорпусі Житомирської установи виконання покарань №8 112.ua

В ізоляторі засудженого тримали до 15 діб (зараз до 14) самого. Стежили, щоб більшу частину часу людина спала. Підйом (побудка) в ізоляторі на годину раніше, до відбою (21:00) прилягти можна. Можна сидіти на маленькій ніжці дерев'яної шконки, що відкидається, – "дубка" на тюремному жаргоні. В ізоляторі заборонені книги, передачі не приймають. ДІЗО – квінтесенція головної тези радянської виправної системи: "Зек повинен страждати".  

112.ua

Ізолятором карали за відмову від роботи, опір, невиконання вимог адміністрації, зберігання заборонених предметів (заточка, ножиці, мобільний телефон, гроші, алкоголь, наркотики). Ізолятором могли покарати за відмову виконувати комплекс вправ обов'язкової ранкової зарядки.

Гірше за ізолятор тільки "стакан" – неопалюване і невентильоване приміщення, де можна тільки стояти, але неможливо сісти навпочіпки, не кажучи про те, щоб рухатися. У "вісімці" стакани також розташовані в спецкорпусі, але використовати їх заборонено уже років з десять. Засудженого могли кинути на "прес-хату" (до зеків, що оступилися, які потрапили на поводок адміністрації). У такій камері людину ламають по бєспрєдєлу: позбавляють здоров'я, а іноді й почуття людської гідності. Неофіційно співробітники виправних установ визнають, що "прес-хати" є понині, але їх існування не афішують.

112.ua

Адміністрація ВК, на власний розсуд, могла позбавити ув'язненого права на передачу або побачення з близькими.

Важче х*я нічого в житті не піднімав

Як відповідь на недосконалість системи виконання покарань, за серйозних обмежень і злиднів за колючкою засуджені створили власну систему із суворою ієрархією і збіркою неписаних правил – понять. У приватних розмовах співробітники адміністрацій не заперечують: якби ці явища не визначали ментальність і побут зон досі, то тисячі чоловіків, позбавлених елементарних благ, із кримінальним минулим і загостреним чуттям власної гідності, довелося б тримати в одиночках. Без правил вони б просто перетворили один одного на кривавий фарш.

112.ua

За офіційними даними Мін'юсту, станом на початок 2018 року кількість ув'язнених в Україні сягала 56 123 осіб. На підконтрольній території Україні залишається 148 виправних установ.

Той факт, що досвідчені співробітники ВК зважають на ієрархію серед засуджених і на поняття, не означає, що вони ніяк не беруть участь в житті підпорядкованих їм установ. Ті з них, де більшу частину повноважень адміністрація делегувала кримінальній спільноті, досі неофіційно відносять до категорії "чорних" і "сірих" зон. Установи, де ситуацію контролює адміністрація, за традицією називають "червоними". Така класифікація, швидше за все, пов'язана з тим, що ті зони, що відзначилися у соцзмаганнях, в СРСР нагороджували червоним вимпелом, а кістяк кримінального злодійського середовища зазвичай вважали "чорною кісткою".

Знаменитий червоний вимпел, яким нагороджувалися ті зони в СРСР, які відзначилися в соцзмаганні. Знаходиться в музеї Житомирської виправної колонії №4 112.ua

Еволюція кашкетів співробітників пенітенціарної системи в музеї Житомирській виправній колонії №4 112.ua

Представники елітних кримінальних каст – злодії, блатні і ті, хто прагне до них примкнути, – отрицалово, не зможуть працювати на владу, не втративши авторитету. Колись повага до "чорної кістки" багато в чому спиралася на те, що елітні, незважаючи на жорсткі випробування ізолятором, побиття, обмеження, не бралися до роботи. І в цьому сенсі представники старої кримінальної еліти свої сині ромби (найвища відзнака – символ бубнової козирної масті), персні і сині куполи вистраждали. Власне, сюди сягає корінням і горде блатне: "Нічого важче х*я в житті не піднімав". Якщо цей вислів уживуть чоловіки, котрі не зможуть обґрунтувати своє право на нього, особливо в присутності принципових прихильників кримінального світу, то для самозванця можуть бути серйозні неприємності.

Працювати можуть мужики. Але з їхнього статусу піднятися хоч на одну сходинку блатної ієрархії не можна, так само як і з будь-якої нижчої касти: одного разу опинившись в ній, не можна перейти у вищу. Неофіційно на кожну людину, що потрапила до місць позбавлення волі, заводять неписаний паспорт. У тих, хто потрапив у зону по першій ходці, він чистий, і те, що буде записано в ньому надалі, залежить тільки від самої людини і обставин, в які вона потрапить. Записане одного разу вже не стерти, не вирубати: хай у яку із зон переведуть людину потім, хай у яку камеру вона потрапить – рано чи пізно співкамерники дізнаються її справжній статус і характеристику.

Прогулянковий дворик-критка в Житомирській установі виконання покарань №8 112.ua

Свідченням про статус людини в неволі, як і раніше, є наколки. І за них потрібно відповідати. Наколки не б'ють шахраї. Належність до вищих ієрархій кримінального світу деяких каст відзначається тюремними перснями. За наколки з гражданки, які не є ані тюремними, ані блатними символами, в'язні, як правило, не пред'являють. "Пепсикольна молодь", як кажуть про них співробітники колонії, приходить часто розмальована з голови до п'ят. Кустарні методи наколок на зонах пішли в небуття – татуювання б'ють сучасними машинками, які поки що у списку "заборонених до зберігання предметів", але за колючкою, як і вся запрєщьонка, вони є. 

Карти в зоні теж заборонені, але є. Більшість картярських ігор – на гроші або на бажання, виконання якого є обов'язковим. Майстрів картярської гри за ґратами називають каталами. 

"Той, хто потрапляє сюди і грає в карти на гроші, з ними погані справи стаються. Раніше писали спеціально на дверях камер: "Хто любить смачно пити та їсти, попросимо вас – навпроти сісти. Хто не грає, той пере", - розповідає один із співробітників Житомирської установи виконання покарань №8, перетасовуючи колоду гральних карт.

Він демонструє одну з тюремних ігор – "болгарське спортлото". "Улюблена гра – Лариси Горбачової та Алли Пугачової. Ось вони дві пустенькі. А ось вона – капусточка (карта бубнової масті). Дві чорні програють, червона виграє. Ось я червону кинув у куток, щоб ніхто не уволок. Дивимося тільки за червоною. Чоловік без грошей, чоловік без грошей, за хороший зір сто рублів премії. Бабуся Альона надіслала з Америки два мільйони, звеліла ні пити ні їсти, все вам програти. Дивимося тільки за червоною". Суть гри – серед двох чорних карт вгадати, де єдина червона. Як у наперстки. Кореспондент 112.ua програє тричі поспіль. 

"Людині можуть запропонувати зіграти не на коштовну річ, на дріб'язок. Наприклад, давай, мовляв, по цигарці, по штучці. А штучка – тисяча гривень. Ти при свідках погодився, програв і все – вже потрапив", - каже мій співрозмовник. 

У колишні, драконівські, часи зеки робили карти з хлібної м'якушки і пресованих аркушів. Були спеціальні трафарети – чорні масті наносили сажею, а червоні робили з барвника, основою якого були товчені таблетки від туберкульозу. Зараз такими речами ніхто, звісно, не заморочується. Грають звичайними картами, з волі. Мабуть з усієї запрєщьонки, що потрапляє за колючку, карти найбільш безневинні. 

***

"Червоний актив" називається так досі. До цієї категорії належать засуджені, які працюють на господарських роботах. Якщо вони потрапляють на повторний термін, у перший же день ув'язнення пишуть заяву про переведення на баланду. Для загальної хати вони до кінця днів козли. В камері для них є ризик бути фізично травмованими або опущеними. До госпактиву досі люб'язно, але неофіційно радять проситися і представникам ЛГБТ-меншин – щоб не потрапити в загальну камеру. Госпактив виконує практично всі господарські роботи: готує їжу (представники кримінальних еліт її не їдять – самі сидять на дачках, а пайку віддають знедоленим в'язням – в українських зонах чимало людей, які відсиділи по 20 і більше років, без власного кутка і рідних на волі), прибирає приміщення, територію, відхожі місця, виконує слюсарні та електротехнічні роботи.

Камера "червоного" активу в Житомирській установі виконання покарань №8 112.ua

112.ua побував в одній із "сірих" зон. Неофіційно говорять, що до цієї категорії належить Райковецька ВК №73 в Житомирській області. До речі, саме в цій колонії в 2016 році, після раптової перевірки генпрокурора Юрія Луценка, змінили керівництво, а проти колишнього порушили кримінальну справу. Генпрокурор виявив, що в лазні ВК немає води, їжу готують просто в цеху, де рубають дрова, а у штрафному ізоляторі у вікнах немає скла. Кажуть, що останні півроку порядки в цій колонії встановлює смотрящій – його вже кілька разів намагалися етапувати, але авторитета підтримує більшість кланів зони (загалом у ній 631 засуджений). Зона загрожує піднятися на бунт, якщо смотрящєго вивезуть, неофіційно розповіли співрозмовники 112.ua.

Знову ж таки неофіційно про цю зону кажуть, що в ній авторитети за колючкою смажать шашлики (при тому, що сире м'ясо є швидкопсувним продуктом, відповідно до інструкції заборонених до зберігання в житловій частині зони).

Призначений опісля влаштованого Луценком розносу начальник ВК, підполковник внутрішньої служби Віктор Муц у бесіді з кореспондентом 112.ua переконував нас, що ввірена йому установа живе за єдиним законом – України. "Які поняття? Якщо людина звикла на волі жити в каналізації, вона так і у в'язниці буде жити. Якщо вона по життю бомж, вона і тут буде так жити. А ті, хто на волі жили і більш-менш про себе дбали, мали соціальні зв'язки…", - каже він. Зрештою, знехотя, але частково погоджується: "У нас є так звані смотрящі. Те, що вони у мене прокочуються через ДІЗО щомісяця, – будьте впевнені". У Житомирській установі виконання покарань №8 навіть не приховують того, що смотрящі є в більшості камер (хат).

У бесіді зі 112.ua начальник Райковецької колонії не зміг спростувати того, що серед ввірених йому засуджених є ієрархія. На запитання про тих, кому все-таки працювати по поняттях, він каже: "Я вибачаюсь, звичайно, хтось вам наговорив всякої нісенітниці. Мужики все життя працювали у (виправних) установах, що тут може бути в падло?..".

"Для мужиків, звісно, не в падло, а для інших категорій…", - доводиться резонно заперечити йому.

112.ua

Відповісти на питання про засуджених з категорії ображених, в яких дірява ложка, кружка і окремий стіл, щоб не зашкварились інші засуджені, начальник Райковецької ВК не може: він регоче, причому дві хвилини, буквально до сліз. Нарікає на кінематограф, який, мовляв, такі казки поширює.

Втім, іронію начальника Райковецької ВК ставить під сумнів навіть психолог, котрий працює разом з ним: "Раніше ображений не міг сидіти на одному дивані з мужиком, а тим більше з якимись мурчащими. А зараз… я можу показати фотографії, без облич, звичайно. На цьому дивані (показує праворуч від себе) сиділи тільки ображені, а зараз на нього всі сідають".

Неофіційно співробітник колонії молодших чинів визнає, що ображені в колонії є. І звісно ж, вони мають окремий стіл в їдальні: "Зараз у нас нібито гендерна рівність і всі касти, ярлики заборонені. По ідеї ми маємо їх садити за загальний стіл, але ви уявляєте, що було б, якби це сталося? У нас же люди все-таки відбувають покарання, і у них є почуття власної гідності, хіба ми маємо право їх принижувати? Ви уявляєте, що у колонії підніметься, якщо півня за стіл посадити?".

Ще в одній ВК у Житомирській області нам розповідають, що раніше у лазнях для ображених, яких кваліфікували як "відторгнутих загалом", навіть окремі душові були передбачені. "Зараз, за новими правилами, вони повинні сидіти в загальних камерах. Але ясно, що їх там під шконар заженуть і місце їх тільки біля "параші", - розповів ще один співбесідник 112.ua

В Житомирській установі виконання покарань №8 ми відвідуємо одного з ув'язнених в одиночній камері. Про нього кажуть: "Ображений, причому настільки ображений, що у нього вся запрєщьонка там, в сейфі". До речі, кілька років тому цей чоловік одружився, обраниця знає про його минуле, та її це не бентежить.

112.ua

"В ображених теж є своя ієрархія. Адже це раніше на зоні фізично ґвалтували, зараз частіше використовують неживий предмет, наприклад, держак швабри. Можуть і просто принизити. Наприклад, помочитися на обличчя і мазнути членом по губах. Але це не та образа. В'язні прекрасно знають, хто по-справжньому дірявий, і ми їх знаємо…", - розповів неофіційно співробітник однієї з колоній.  

Заступник міністра юстиції Денис Чернишов (відповідає за формування політики в українській пенітенціарній системі) каже, що перед законом, безумовно, всі засуджені мають рівні права: "Але я б збрехав, якби сказав, що ніде більше немає смотрящіх і що ми контролюємо абсолютно все. Це робота на роки. Втратити контроль за зоною можна за два дні. А відновити – це роки… до того ж, якщо діяти м'яко, не порушуючи прав людини… Можна діяти силовими методами, але хто на це піде і чи співмірні жертви?" – задумливо додає Денис Вікторович.

Заступник міністра каже, що представникам адміністрацій на місцях дають загальні меседжі, але реалізовують їх залежно від індивідуальних ситуацій.

- Ми їм говоримо: слухайте пульс на місцях.

- Пульс має бути рівним? – вгадую я.

- Пульс має бути таким, щоб потім не гасити пожежу, - відповідає він.

І з цим складно сперечатися… 

Алкоголь, наркотики, мобіли

Начальник Райковецької ВК розповідає, що в його установі за результатами обшуків (шмонів) тільки за перше півріччя вилучено 200 літрів браги, порушено 9 кримінальних справ за фактом вилучення наркотиків. Віктор Петрович нарікає, що брагу і наркотики (також і мобільні телефони) кидають через паркан так звані брощики. При цьому в адміністрації абсолютно зв'язані руки: затримувати їх має право тільки поліція. Зафіксувавши факт перекидання запрєщьонки, співробітники колонії викликають наряд поліції, але поки ті доїдуть, брощиків і сліду нема. Поставили навіть відеокамеру: кут огляду такий, що знімає ріг огорожі, біля якого переброси фіксувалися найчастіше, зрізають в охоронюваному периметрі фруктові дерева, щоб поліпшити огляд… але поки особливих успіхів немає.

Є серйозне але. Райковецька ВК розташована в селі (за переписом 2001 року, в ньому живе 1288 осіб). Відстань від Райків до Бердичева 15 км. Питання – чи став би хтось, не маючи жодного економічного стимулу, лише з милосердя до засуджених, їздити уторованою дорогою, ризикувати, щоб перекинути їм трохи наркотиків або кілька заборонених мобілок? Отже, інтерес є. Який? Адже готівка офіційно на зоні, як і у всіх інших установах, заборонена, а за її зберігання передбачена відповідальність. 

112.ua

Заради справедливості варто сказати, що наркотики й алкоголь є не тільки в Райковецькій ВК. За даними Мін'юсту, станом на 1 червня 2018 року під час 120766 обшуків в охоронюваних зонах вилучено 6418 грн (92 випадки), 5418 мобільних телефонів, 563 літри спиртних напоїв, 8631 літр продуктів бродіння, 3218 колючо-ріжучих предметів, 44 грами (12 випадків) наркотичних засобів. Припинено спроби доставки в зони 226 908 грн (419 випадків), 50 доларів, 5 євро, 2883 мобільних телефонів (965 випадків), 1039 літрів спиртних напоїв, 3,6 кг наркотичних засобів, 419 колючо-ріжучих предметів. 

Станом на 30 червня (від початку року) зафіксовано 2190 випадків перекидання заборонених предметів через огородження установ Державної кримінально-виконавчої служби України. Знову ж таки, це тільки офіційно зафіксовані випадки.

Основними каналами поставок в зони заборонених предметів є посилки, довгострокові побачення, переброси, "співробітники установ, які зраджують інтереси служби", сказано в матеріалах Мін'юсту.

"Коли багато перекидань у зону, це не так уже й погано: це може свідчити про те, що співробітники не носять запрєщьонку або носять мало", - задумливо зауважив у розмові з кореспондентом 112.ua представник адміністрації однієї з ВК.

Денис Чернишов каже, що з недобросовісними співробітниками постійно ведуть непримиренну боротьбу. Тільки за минулий рік, за його словами, було передано в правоохоронні органи матеріали у 100 кримінальних справах: понад 70% випадків – це пронесення заборонених предметів. Днями оперативники Адміністрації державної кримінально-виконавчої служби спільно з прокуратурою затримали підполковника, співробітника Одеського СІЗО, який намагався пронести ув'язненим велику партію наркотиків. Після затримання він зізнався, що в'язні пообіцяли йому за роботу 1 тис. грн.

- Бреше, мабуть, Денисе Вікторовичу!

- А от і ні, на жаль. Торік піймали на гарячому офіцера з 20-річною вислугою, то він проносив наркотики в задньому проході за 500 грн.

"В нинішньому році ми вже йдемо по верхівці. На хабарах у двох колоніях затримали представників керівництва – вони вимагали неправомірну вигоду (хабар) за подання до умовно-дострокового звільнення (УДО). Затримання проводяться спільно з СБУ, прокуратурою", - розповів Чернишов.

112.ua

Заступник міністра каже, що тут ще чекає велика робота. Перш ніж висувати вимоги до людей, треба щось покласти на іншу шальку терезів. А зарплати в системі доти були просто сміховинними. "Коли я прийшов, у системі зарплата була в чотири рази нижчою, ніж у поліцейських. За два роки підвищили на 230%. У молодшого персоналу на колонії зараз від 7 тис., середня ланка – 10 тис., старший склад близько 18, а якщо брати вже керівників установ, то це десь від 23 тис. грн. Можна вже вимагати", - сказав Чернишов.      

В актовій залі для співробітників установи виконання покарань №8 виконану в соцреалістичному стилі фреску адаптували до нових реалій - додали синьо-жовтий прапор замість червоного. 112.ua

Заступник міністра каже, що для того, щоб підготувати офіцера, працівника середньої ланки для системи, потрібно не менше шести-семи років: "Навчання в Академії – не менше чотирьох років, ще не менше двох-трьох років потрібно, щоб він набув досвіду, попрацював в установі. Зараз ми вже кинули зерна, які через шість-сім років можуть прорости, і ми почнемо міняти фундамент системи. Ми ж міняємо філософію. Зараз у нас система виконання покарань, а повинна бути система, заснована на місії ресоціалізації людини, її реінтеграції в суспільство, з гарантією того, що вона повторно злочину не скоїть".

У пенітенціарній системі України, за даними Мін'юсту, зараз працюють 27 808 осіб. 

Куди пошлють мене працювати за безкоштовно

Віднедавна в Україні робота в місцях позбавлення волі із примусового обов'язку з покаранням за відмову її виконувати стала правом. Це особливо пригнічує адміністрації. У Житомирській виправній колонії №4 досі не знімають рукописний плакат, у якому йдеться: "Кожен засуджений повинен працювати. Адміністрація виправних установ повинна забезпечувати залучення засуджених до суспільно корисної праці з урахуванням їх працездатності та, по можливості, спеціальності".

Реалізовувати своє право працювати на промці засуджені тепер не поспішають – особливого стимулу немає. Оплата їхньої праці сміховинна. За даними Мін'юсту, середньомісячна зарплата засуджених за 2017 рік становила 1428 грн на місяць (проти 547,9 і в 2015 році і 584,7 грн за підсумками 8 місяців 2016 року). Представник госпактиву (прибирає приміщення і допомагає на кухні) сказав 112.ua, що на місяць вдається отримати не більше 1 тис. грн.

Із заробітної плати і пенсій засуджених почергово здійснюють відрахування: податок на доходи фізичних осіб (крім сум отриманих пенсій) 15%, аліменти, вартість харчування, одягу, взуття, комунально-побутових та інших наданих послуг, крім вартості спецодягу і спецхарчування); також є відрахування за виконавчими листами на користь громадян та юридичних осіб, відшкодування матеріальних збитків, заподіяних засудженими державі під час відбування покарання. Незалежно від усіх відрахувань, 50% нарахованої за місяць заробітної платні нараховується на особистий рахунок в'язня.

Уявімо, що чесною працею у ВК можна заробити 1,4 тис. грн на місяць. Чи стане досвідчений кримінальник втрачати авторитет і в зоні, і на волі, доступ до благ і привілеїв за таку альтернативу? Мимоволі задумаєшся, чи не простіше валятися на шконці, витріщаючись в М1 весь термін і потім, вийшовши на волю, повернутися до звичайної діяльності, що приносить дохід далеко не 1,4 тис. грн. Психолог Райковецької колонії визнає, що "переважна маса мешканців колонії лежить спокійно на ліжку і чекає, коли сплине термін. Включають канал М1. Їм нескладно прокинутися і знову лягти спати". Загалом за крадіжки і грабіж тут відбувають строк 400 ув'язнених, за розбій – 49, за завдання тяжких тілесних – 49, за наркотики – 67, за вбивство і, в тому числі, за обтяжувальних обставин – 38, за зґвалтування – 10, за хуліганство – 6 осіб.

112.ua

Справні телевізори є зараз майже в кожній камері (якщо засуджених тримають камерно, і навіть у довічно засуджених) і по одному на загін (якщо тримають у гуртожитках (бараках), як в Райковецькій колонії і "четвірці". "У 90-х телевізор був серйозним інструментом тиску. Нормально поводитесь – щосуботи-неділі показували те, що вони хотіли. І вони обіцяли – все буде рівно, нормально. Тиждень нормально – дали їм телевізор. А зараз є телевізор, DVD є…", - засмучувався в спілкуванні зі 112.ua психолог Житомирської установи виконання покарань №8. На кожну секцію житлового відділення належить не менше трьох чайників і два холодильники.

Ще один серйозний аспект проблеми – чесно зароблені на промці гроші особливо нема на що витрачати. За гроші, нараховані безготівково на особовий рахунок, засуджені можуть отоварюватися в тюремних крамницях. В магазині ВК №4 на момент відвідування кореспондентом 112.ua в асортименті були туалетний папір, сірники, електричні лампочки, пральний порошок, кухонний набір (три дерев'яні обробні дошки – 220 грн), чорні штани (за типом роби) за 198 грн, хутряні шапки (це в серпні, - ред.), піна для гоління, дезодорант, маркери (8,8 грн), пензлики для малювання - (4,4 грн), крем для взуття, запальнички. До речі, сигарети у цьому кіоску купити неможливо, оскільки для цього на магазин довелося б придбати ліцензію (адміністрація колонії стверджує, що це їм не по кишені). Алкоголь офіційно заборонений.

112.ua

З їстівного в магазині продають кілька видів соків і солодкої води, шоколад, олію, вермішель швидкого приготування, какао, оливки, сухі супові брикети, консерви (тушонка яловича 38,5 грн, сніданок туриста – 16,5 грн, шпроти – 24,75 грн, рибні консерви в асортименті, згущене молоко), вафельні коржі (для торта).

Чай у тюремній крамниці представлений "Принцесою Нурі" в пакетиках, розсипного немає. Для приготування традиційного напою зони, чифірю, потрібен тільки чорний розсипний (200-грамова пачка заварки настоюється в літровій банці з окропом). Кажуть, що ним останнім часом бавляться тільки в'язні старої формації, які відсиділи по 15 років і більше, молоді ж бережуть здоров'я. Чифір дає ефект тимчасової ейфорії і короткого кайфу, але при цьому навантажено серце і темнішають зуби. 

112.ua

Представники адміністрації ВК, що супроводжували кореспондента 112.ua у магазині, запевняли, що "убого нині так, бо не було завозу, а так у нас тут і сир, і ковбаси – все, що засуджені просять". Як вони можуть бути за повної відсутності холодильного обладнання – велике питання, звісно. Але куди більше питання – чи має сенс людям з кримінальною кваліфікацією працювати за мізерну зарплатню й отоварюватися в сумному магазинчику, в якому й справді – ні ковбаси, ні алкоголю, ні цигарок. Чи не простіше, зберігаючи авторитет і привілеї, отримувати грєв з волі? Тут, до сказу погонів, також почалися великі послаблення. Раніше дозволялося отримувати посилку не більше 8 кг раз на місяць, потім норма була збільшена до 30 кг, зараз дачки можна отримувати без обмежень.

Зі ста промок тільки до десятьох незбиткові, каже Денис Чернишов. І проблем тут також ціла купа, починаючи з того, що збут продукції,  виробленої засудженими, – нині також головний біль адміністрації виправних установ: "Ситуацію могло би поліпшити держзамовлення. Ми можемо робити паркани, бруківку, шкільні парти і так далі". На проблеми тіньового обігу ми не закриваємо очі, але, щоб побороти його, ми повинні щось покласти на іншу шальку терезів", - додає Чернишов.

За даними Мін'юсту, у них в управлінні зараз 100 працюючих підприємств Державної кримінально-виконавчої служби (148 установ). Основна спеціалізація підприємств: металообробка (22), швацьке й взуттєве виробництво (11), видобуток і переробка гранітної сировини (6), деревообробка (23), виробництво товарів народного споживання (27), сільськогосподарське виробництво (11). Більшість промок існують вже по 60 років і більше. 

Заступник міністра юстиції погоджується, що рішення перетворити роботу з обов'язку на право було поспішним. "Ми часто беремо дуже фрагментарно і вириваємо з контексту окремі положення міжнародної практики. В Естонії, наприклад, є практика обов'язкової зайнятості. Людина у виправному закладі не може байдикувати: вона має працювати або вчитися. Інакше передбачена система санкцій. А так виходить, що ми вирвали злочинця зі свободи і просто перемістили його з точки А в точку Б", - каже Чернишов.

Чи будуть в цьому напрямку зміни і чи повернуть роботі статус обов'язкової, поки не відомо. За словами Дениса Чернишова, це не виключено для категорії засуджених, які за рішенням суду мають відшкодувати матеріальний збиток, і тих, хто буде позбавлений волі за відмову від сплати аліментів. 

Ось тут вони у нас кувиркаються

У приміщенні для довгострокових побачень Райківської ВК, незважаючи на те, що все перемито і вишкрібано до лікарняної чистоти – стійкий запах вогкості та радянської общаги. Тільки в одній з кімнат євроремонт – це VIP. В інших кімнатах для побачень телевізори мають інвентарний номер, заґратовані вікна, різномаста білизна, що відгонить несмаком.

В неопалювальний період розцінки такі:

112.ua

На стіні висить оголошення з вимогою надавати довідку про проходження флюорографічного обстеження.

- Ось тут вони у нас і кувиркаються… - підсумовує працівник, що супроводжує.

У довічно ув'язнених побачення – раз на два місяці, у звичайних засуджених – раз на три місяці, представники "червоного госпактиву" можуть брати побачення щомісяця. Довгострокові побачення можуть тривати до трьох діб. Прийти на побачення можуть або близькі родичі, або законна дружина. Може і співмешканка, але тільки за наявності довідки з сільради, що підтверджує факт спільного проживання та наявність спільних дітей. Неофіційно співробітники ВК розповідають, що за певну платню на побачення можуть завести і, приміром, коханку. Ще в 2012 році ЗМІ сколихнув гучний скандал, який стався в Житомирській "четвірці". У кімнаті для побачень громадянин іноземної держави завдав жінці сім ножових поранень: три — в грудну клітку, два — в лівий колінний суглоб, по одному — в ліву поперекову область та шию. Журналісти одразу дізналися, що вона не була його офіційною дружиною. Скандал для погонів був знатний. 

Номер для побачень. Кращий з побачених 112.ua

Зазначимо, що оплачувати кімнату для побачень можуть і самі бойові подруги. Так, принаймні до депортації з України, робила мешканка Ярославля Олена, дружина пологівського маніяка, що мотає чотири довічні (35 доведених епізодів звірячих убивств із зґвалтуваннями). 25-річна росіянка і 65-річний Сергій Ткач одружилися у Житомирському централі кілька років тому, віднедавна у них є спільна дочка. Тюремним чиновникам це не до душі.

На питання, чи виправданий, на його погляд, дозвіл на довгострокові побачення довічно засудженим, Чернишов каже: "Виправданий з моєї точки зору. Коли у нас сидить серійний вбивця, в якого незрозуміло що в голові, то краще б він випускав пар якось інакше, ніж наражав на ризик нападу співробітника установи, інших ув'язнених. У міжнародній практиці є такі моменти, коли довічників відпускають у відпустку, скажемо, на тиждень. У світі практикується матриця оцінки ризиків. Але імплементація цих речей – це велика і серйозна робота".

Спілкуючись з кореспондентом 112.ua, співробітники ВК зізнавалися, що довічно засуджені – дійсно найнебезпечніша категорія: "Полосне заточкою співробітника по горлу і що? Ти або труп, або інвалід на все життя, а у нього до його 40 довічних ще плюс одне – суть не змінюється".

У нас сидить людина!

Слід визнати, що найпомітніші зміни, які відбуваються в українській пенітенціарній системі, пов'язані з поліпшенням умов утримання засуджених. Денис Чернишов каже, що категорично не сприймає твердження про те, що "зек повинен страждати".

"Ми повинні розуміти, що у нас сидить людина. Людині необхідно забезпечити базовий рівень потреб: побут, харчування, гігієна, медицина і те, що я включаю в побут, – ставлення персоналу до ув'язнених. Це мінімальний фундамент, від якого можна відштовхуватись у напрямку ресоціалізації, інтеграції в суспільство. Якщо людина голодна, навряд чи її вдасться переконати в тому, що потрібно змінюватися. Якщо людина спить у калюжі або в холоді, не може двічі на тиждень помитися, хворітиме, вона не захоче змінюватися. Тому умови утримання засуджених – це базова річ. Їх потрібно радикально міняти. Саме з цього ми вже почали", - сказав 112.ua Денис Чернишов. 

В українських ДІЗО встановлюють опалення, у звичайних камерах дозволяють використовувати вентилятори, можна отримати дозвіл тримати домашніх тварин. 

У 2016 році була скасована обов'язкова зарядка. Раніше за відмову її виконувати засудженого також могли запроторити до ізолятора, і це також було предметом серйозного протистояння з адміністрацією установ. Тепер зарядка, як і робота, – право: можеш робити, можеш не робити, за бажанням. Розпорядок дня залишився обов'язковим і тепер має такий вигляд:

112.ua

В'язням з довічними термінами нарівні з іншими дозволили мати при собі (з урахуванням речей на складі) до 50 кг особистих речей. Раніше, кажуть співробітники, коли довічного ув'язнення не було, а засуджених за особливо тяжкими статтями засуджувано до вищої міри покарання – розстрілу, вони могли мати в своїй камері тільки зубну щітку, зубний порошок (не зубну пасту), дерев'яну ложку і хусточку. Це все. Зараз для них, як і для інших засуджених, – передачі з волі без обмеження.

Згідно з наказом Міністерства юстиції, який був затверджений 19 жовтня 2017 року, засуджені отримали право створювати електронну пошту і користуватися нею під контролем адміністрації. Згідно з новим порядком, засуджені мають право користуватися Skype-зв'язком (у наказі, який діяв раніше, такий дозвіл могла надати виключно комісія установи). У документі йдеться, що засуджені можуть користуватися інтернетом у вільний від роботи, прийому їжі і неперервного (нічного) часу сну, а не згідно з графіком роботи інтернет-класу, встановленого комісією установи. Користуватися інтернетом засуджені можуть як за свої кошти, так і за кошти третіх осіб, внесених на електронний гаманець.

Щоправда, на практиці у ВК, в яких побувала кореспондент 112.ua, в жодній "з обладнаних комп'ютерних аудиторій" засуджених не було. В аудиторії Житомирської "вісімки" в оточенні кількох вимкнених моніторів, музейних на вигляд, обідали хлопці з внутрішньої охорони. Порожній клас і в Райковецькій ВК. Згідно з розцінками, година використання інтернету коштує 4 грн 80 коп., півгодини – 2 грн 40 коп. 

112.ua

Зазначимо, що згідно з новим наказом Мін'юсту, список доступних для користування сайтів визначає тепер не адміністрація установи, а Мін'юст. Так, засудженим дозволяється відвідувати офіційні сайти (представництв державних органів, органів місцевого самоврядування посольств), сайти зареєстрованих ЗМІ, політичних, громадських і релігійних організацій, спортивні, творчі, культурні, довідкові та юридичні веб-сайти. Сайти, на яких демонструється жорстокість, насильство і агресія, сцени еротичного та порнографічного характеру заборонені. Також заборонено користуватися соцмережами. З урахуванням того, що приблизно кожен другий засуджений в зоні має нині власний мобільний телефон з виходом в інтернет, ясно, що всі ці правила… ну хіба що для законослухняних першоходів.

Знову ж таки, згідно з правилами, мобільні телефони із сім-картами не заборонені, але повинні зберігатися у чергового представника ВК. По ідеї, кожен засуджений може до 15 хвилин на день спілкуватися з близькими в присутності представника адміністрації. Інтернету на отаких офіційних мобільних телефонах теж немає.    

Що реально на користь засуджених, то це те, що згідно з новим наказом вони мають право направляти листа уповноваженій з прав людини, у Європейський суд з прав людини, міжнародні організації, органи прокуратури, правозахисникам, і такі листи не підлягають перевірці (!). Зазначимо, що станом на 31 березня 2018 року у загальній кількості поданих до Європейського суду з прав людини скарг на Україну припадало 13,1%, на Росію – 14,9%. Українські засуджені скаржаться в основному на невідповідні умови утримання (відсутність гарячої води, недостатнє харчування), незаконне застосування спецзасобів (наручники в пологовому будинку), паразити в камері, брудна постіль (в Дніпровській установі виконання покарань №4), обмежений доступ до душу, відсутність безперервного водо- та електропостачання (у Жовтоводській виправній колонії №26), жорстоке поводження (у Вільнянській виправній колонії №20), переповненість у камері і цілодобове електричне освітлення (в Одеській установі виконання покарань №21), відсутність відповідного медичного обслуговування (в Київському СІЗО). Скаржаться на відсутність вентиляції, постільної білизни, утримання в одній камері з курцями, відсутність сонячного світла, наявність тарганів і щурів, нерегулярні прогулянки, утримання в одній камері з хворими (на туберкульоз, гепатит) тощо.

Відзначимо, що в усіх ВК, які відвідав кореспондент 112.ua, без сліз не можна було увійти до бібліотеки. Книги пошарпані, старі. Бібліотечні фонди давно не оновлюють: книги приносять самі співробітники з дому, іноді дарують благодійні організації. У Житомирській установі виконання покарань №8 скаржаться, що декілька років тому прийшов циркуляр, який наказував прибрати всі книги, в яких є тоталітарна символіка, згадки про Сталіна, Берію.

- Що ж ви з ними зробили? – питаю.

- Прибрали. Комісією списали і спалили. Зате нам централізовано ось виділили підручники для 1-2 класу (перед цим я з хвилину витріщалася на новенький буквар на полиці). А у нас навіть такого контингенту немає! Тепер думаємо, як їх списати, - вигукує жінка.

- А що у вас читає пологівський маніяк?

- Він давно не брав книг (гортає формуляр). Читав "Засудження Паганіні" Виноградова, "Граф Монте Крісто".

- А інші що читають?

- Фантастику, жінки – pulp fiction і любовні романи. Класику беруть. Лесю Українку, Шевченка… ось останнім часом часто просять "Кобзаря".

Книги у бібліотеці Райковецької ВК №73 112.ua

***

Навіть за величезного бажання провести всі зміни водномить неможливо, визнають у Мін'юсті.

Більшість побутових проблем українських зон і в'язниць пов'язані з тим, що практично всі будівлі пенітенціарної системи використовуються протягом століть. "Найстаріший виправний заклад в Україні – Львівське СІЗО – побудовано в 1614 році. Вісім установ розташовано в стародавніх спорудах, що спочатку призначалися для служіння релігійному культу. Побутові умови в більшості з них жахливі й змінити їх пензликом і банкою фарби неможливо: мова про систему вентиляції, комунікації, водопровід, електропроводку", - відзначає 112.ua Денис Чернишов.

Один з корпусів Житомирської установи виконання покарань №8 112.ua

Відзначимо, що за всі роки незалежності в Україні не було побудовано жодної нової виправної установи. За даними департаменту ресурсного забезпечення ДКВС, з 2000 року витрати на відновлення матеріально-технічної бази закладів виділялися в мінімальному обсязі, а в останні три роки не виділялися зовсім. Більше 80% інженерної інфраструктури вичерпали свій ресурс – термін їх експлуатації перевищено на 30 років, а в деяких установах – більш ніж на 50 років. Понад 90% експлуатованих котлів (парових і водонагрівальних) – це котли застарілих конструкцій розробок 30-50 років минулого століття. Коефіцієнт корисної дії більшості котлів не перевищує 70%, а деяких і 50% (тоді як ККД сучасних котлів – 85-92%). Тільки половина зовнішніх теплових мереж у закладах (244 із 484 км) у задовільному технічному стані. Тепломагістралі вичерпали свій експлуатаційний ресурс, що часто стає причиною аварій під час опалювального сезону. Заміни потребують 55% водопровідних мереж і 56% каналізаційних. Термін експлуатації електричних підстанцій перевищує 40 років. На одному кілометрі довжини кабельної лінії високої напруги в середньому налічується 15 кабельних ремонтних муфт за нормативної кількості не більше 6 муфт.

В аналітичній записці департаменту говориться, що орієнтовний розрахунок вартості необхідних капіталовкладень у модернізацію інженерної інфраструктури, які потрібні для забезпечення стабільного функціонування установ кримінально-виконавчої служби (без обліку робіт за заміну внутрішніх мереж установи), в найближчі роки оцінюють у близько 2 млрд грн. У держбюджеті на 2017 рік установам ДКВС для оплати комунальних послуг та енергоносіїв передбачено 351,5 млн грн – а це тільки 34% від потреби.

Камера в СІЗО Житомирської установи виконання покарань №8 112.ua

"У нинішньому році бюджет для всієї системи нам збільшили у два рази, але з іншого боку ми підвищили зарплати співробітникам. І плюс ще зросли комунальні платежі. І це підвищення все з'їло. Комунальні послуги ми змогли погасити лише на 64%", - сказав 112.ua Денис Чернишов.

Камера для спільного утримання матері і дитини (дитина може перебувати разом з матір'ю до 3-х років) в Житомирській установі виконання покарань №8 112.ua

Не кращою є ситуація і в тюремній медицині. Близько 70% наявного медичного обладнання – це апаратура випуску 60-70-х років минулого століття. Кошти на оновлення медичного обладнання в місцях ув'язнення за останні 6 років не виділяли. 90% приміщень, в яких розташовані відомчі заклади охорони здоров'я, потребують капітальних ремонтних робіт і не відповідають вимогам. Особливо гостра потреба в сучасному стоматологічному, рентгенодіагностичному обладнанні, електрокардіографах. Загальна укомплектованість медичного персоналу – близько 80%, з них трохи більше половини мають кваліфікаційні категорії. Рівень заробітної платні – 4-5 тис. грн на місяць. З 1998 року близько 800 співробітників пенітенціарної служби, включаючи медичних працівників, захворіли на туберкульоз. 

Мін'юст обіцяє кольорові олівці та поліпшення раціону 

Денис Чернишов запевнив 112.ua, що Мін'юст продовжить працювати щодо покращення умов тримання засуджених. Зокрема, зараз на розгляді в Мін'юсті проект постанови, якою вносяться зміни до норм харчування засуджених. Чинні до останнього часу норми були затверджені постановою Кабміну від 16 червня 1992 року. Протягом останніх 25 років ніяких змін у кількість або асортимент продовольства не вносили. Новий документ передбачає можливість використовувати нові сучасні продукти харчування. Зокрема, планується додати в раціон засуджених молоко, яйця, сухофрукти, замінити хліб пшеничний і борошно другого ґатунку на перший, врахувати норми харчування для інвалідів першої та другої групи, поліпшити норми харчування вагітних, матерів, що годують, осіб, задіяних на важких роботах. 

Ями для засолу капусти в Райковецькій ВК №73. Для того щоб перемішати капусту, госпобслуга спускалася на дно ями в спеціальних гумових чоботях. Про якість продукту свідчить протигаз, який і досі зберігається на полиці в приміщенні з ямами, хоча в нинішньому році проводити в них засолення заборонили. Тепер капусту колонія солить тільки у поліетиленових бочках. 112.ua

Найближчим часом Мін'юст готує ще багато змін до правил внутрішнього розпорядку (ПВР), запевнив 112.ua Денис Чернишов. "Кольорові олівці дозволимо до кінця року і не тільки їх. Ми плануємо усунути ще багато інших абсурдних заборон. Чоловікам, можливо, дозволимо одноразові станки для гоління. Особливо багато змін щодо поліпшення умов життя для засуджених жінок", - запевнив заступник міністра юстиції.  

"Шконка" в жіночій камері СІЗО при Житомирській установі виконання покарань №8 112.ua

Він каже, що для нього, як людини, яка прийшла в систему ззовні, багато заборон виглядали і виглядають абсурдно: "Коли я запитую в колег, чому так, мені зазвичай відповідають: ну так було завжди".   

"Рішення привести людину ззовні, не з системи, навіть не з погляду мене як конкретної фізичної особи, було правильним, - розмірковує Денис Вікторович. - Потрібно було свіжим поглядом подивитися на те, що відбувається в системі, на ті невідповідності міжнародним конвенціям і договорам, які Україна ратифікувала. Мене трясе, коли кажуть, мовляв, поламали хорошу систему. Я завжди питаю, а де той Капітолій, який ми поламали? Покажіть руїни Колізею. Змінилося багато, але по краплинці. Зрозуміло, що ми зараз піпеткою наповнюємо відро, поки тільки трохи дно закрили. Щоб дійти до половини відра, потрібні роки".

Роки. І гроші. 

У Нідерландах на утримання ув'язненого в день виділяють: для малолітніх злочинців – 631 євро, дорослого – 250 євро, 538 євро в психіатричному центрі, в лікарні – 445 євро. В Україні ці суми в сотні разів менші.

***

Найголовнішою проблемою пенітенціарної системи залишається те, що в Україні досі немає системи соціалізації або адаптації колишніх ув'язнених, зате всім прекрасно відомо, що з печаткою про судимість ніде офіційно особливо й не працевлаштуєшся. 

"Програмою соціалізації колишніх ув'язнених у нас зараз займаються благодійні, громадські, релігійні організації. Є організації, які створюють колишні ув'язнені, – вони надають тим, хто звільнився з місць ув'язнення, тимчасове житло, дають їм час адаптуватися. Але це крапля в морі", - каже Денис Чернишов.

Нині все виглядає так, що двері виправної установи відкриваються і людину штовхають у прірву: "Її нікому підхопити. В Одесі була комісія з УДО, і голова комісії мені розповідав, що він був дуже схвильований тим, що сталося. Чоловік 50+, за поведінкою, за терміном міг претендувати на УДО, працює, поведінка ідеальна. І керівник комісії каже, що привітав його, і каже, мовляв, будемо вас представляти до дострокового звільнення, а той починає плакати і каже, що він бомж і його ніхто не чекає, що буде змушений вчинити правопорушення, щоб знову потрапити за ґрати, де його годують, є робота і дах над головою".

112.ua

Подібні історії розповідали нам і представники адміністрацій ВК на місцях. Засуджені, які не мають на волі рідних і житла, благають подовжити їм термін. В українських зонах є і люди з окупованих нині територій. 

За даними Мін'юсту, в I кварталі 2018 року з 3619 осіб, які звільнилися з установ виконання покарань, 20 осіб – офіційно не мали житла, 185 – не мали паспорта, 235 – не мали професії, 62 – не мали середньої освіти. З цієї кількості 36 осіб були спрямовані в установи соціальної адаптації, 17 – в лікувальні заклади. Працевлаштувалися – 943 осіб, ще 57 офіційно оформили статус безробітного.

"Реалізувати реформу пенітенціарної системи без реформи в свідомості суспільства ми не зможемо", - каже Денис Чернишов.

І не тільки свідомості.

Доки не зміниться суспільство, умови життя, доки не з'являться можливості гідно заробляти і годувати свої сім'ї чесною працею – не зміняться й українські зони, не зійдуть вони з блатної педалі, хай скільки буде послаблень режиму.

Олена Голубєва

Редакція вдячна за допомогу у підготовці матеріалу заступникові міністра юстиції Денису Чернишову, прес-секретарю заступника міністра Юрію Маслаку, заступнику начальника з соціально-виховної та психологічної роботи Житомирської установи виконання покарань №8 Анатолію Габітову, психологу Житомирської установи виконання покарань №8 Андрію Власюку, в. о. заступника начальника з соціально-виховної та профілактичної роботи Житомирської виправної колонії №4 Володимиру Чернишу, начальнику Райковецької ВК №73 Віктору Муцу, заступнику начальника з соціально-виховної та психологічної роботи Райковецької ВК №73 Олександру Нікітіну.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>