Сомалі: 30 років марних надій

"Аш-Шабаб" активізувала терористичну діяльність проти уряду Сомалі, бажаючи змусити президента Мохамеда Абдулахі Мохамеда визнати їхню владу на півдні країни і не перешкоджати їхній експансії. Стабілізація внутрішньополітичної ситуації в Сомалі вигідна Заходу з економічних міркувань. У надрах Сомалі є корисні копалини, у видобутку яких зацікавлені міжнародні компанії

Сомалі: 30 років марних надій
Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

"Аш-Шабаб" активізувала терористичну діяльність проти уряду Сомалі, бажаючи змусити президента Мохамеда Абдулахі Мохамеда визнати їхню владу на півдні країни і не перешкоджати їхній експансії. Стабілізація внутрішньополітичної ситуації в Сомалі вигідна Заходу з економічних міркувань. У надрах Сомалі є корисні копалини, у видобутку яких зацікавлені міжнародні компанії

Минулої п'ятниці, 23 лютого, в столиці Сомалі м. Могадішо, неподалік від президентської резиденції, сталися два теракти. У повітря злетіли дві заміновані автівки, а між терористами і місцевими правоохоронцями зав'язалась перестрілка. Жертвами теракту стали 45 осіб. Відповідальність за атаку взяла на себе терористична організація "Аш-Шабаб" ("Молодь"). Серед українців Сомалі часто асоціюється з піратами, які в 2009 р. захопили український суховантаж "Фаїна" з танками, зенітними установками і гранатометами на борту, з однойменною бандою вбитого донбаського сепаратиста Гіві та гостросюжетним бойовиком "Падіння Чорного Яструба" американського режисера Рідлі Скотта (улюблений фільм екс-президента США Джорджа Буша-молодшого). Незважаючи на те, що увага міжнародного співтовариства в основному прикута до боротьби з ісламським екстремізмом у Сирії, Іраку та Афганістані, в плані воєнно-політичної нестабільності і терористичної загрози Сомалі, можливо, перевершила ці країни. Вже 30 років східноафриканською країною стрясає неперервний збройний конфлікт між різними кланами і сепаратистськими утвореннями. З ісламськими екстремістами із "Аш Шабаб" більше десяти років не можуть впоратися Перехідний федеральний уряд Сомалі і військові з Африканського союзу. За голову лідера Абу Убайда (Ахмед Омар) США обіцяють 6 млн дол. винагороди.

Земля, що не знає спокою

Внутрішньополітична нестабільність, територіальна роздробленість і фундаментальний іслам були супутниками, притаманними Сомалі, з часів Середньовіччя, коли на ці землі проник іслам. У 12-19 ст. на території сучасної Сомалі існували різні султанати, які вели міжусобні війни і протистояли португальським колоністам в союзі з Османською імперією, оголошували джихад сусідам. Вперше мусульманська теократична держава на півдні Сомалі з центром у м. Бардера виникла 1819 р. Сомалійські ісламісти вели війни з султанатами Геледі, Тунні та Барауе, але зазнали поразки. Територію Сомалі безуспішно намагалися захопити Єгипет та Занзібар. Успіху в колонізації Сомалі домоглися Великобританія та Італія. Лондон узяв під свій контроль північні території, утворивши протекторат Британське Сомалі. Рим взяв в оборот території на південь від британського протекторату, заснувавши Італійське Сомалі. Британці та італійці створили промислові підприємства і стали розвивати сільське господарство. Однак місцеві ісламісти не склали зброю. Сомалійський богослов Мохаммед Хасан проголосив ісламську Державу Дервішів у м. Талех у 1897 р. на півночі Сомалі і, користуючись підтримкою Кайзерівської Німеччини, Османської імперії, розгорнув збройну боротьбу проти британських колоністів. Це державне утворення проіснувало аж до 1920 р.

У розпал деколонізації Великобританія та Італія прийняли рішення об'єднати Сомалі в єдине територіальне утворення та надати незалежність у 1960 р. З 1960 по 1988 рр. Сомалі розвивалася як світська республіка, орієнтована на співпрацю з СРСР і Східним блоком. Після приходу до влади в 1969 р., президент Сіад Барре провів націоналізацію промисловості, земельних володінь і фінансового сектору, залишивши у приватній власності скотарство і бананові плантації. Він встановив одноосібне авторитарне правління і однопартійну систему під гаслом створення суспільства соціальної справедливості при збереженні ісламу. За Барре були відкриті 53 комбінати легкої, харчової, переробної промисловості, був проведений лікнеп серед сомалійців. Однак Барре не влаштовував на президентській посаді різноманітні клани, оскільки він не допускав їх до влади і проводив централізацію. Не на користь Барре зіграла війна за прикордонний регіон Огаден (1977-1978 рр.), програна Ефіопії, на бік якої став Кремль. До 1980 р. Барре повністю порвав із СРСР і став налагоджувати відносини з Заходом і арабським світом. Економічна ситуація в країні була складною і з 80-х проти режиму Барре стали спалахувати народні повстання. У 1988-1991 рр. в країні відбувалася повномасштабна громадянська війна між прибічниками президента та опозицією. Барре використовував авіацію для бомбардування пунктів опозиційно налаштованих кланів. Вірний президентові спецназ "червоні берети" проводив зачистки населених пунктів. Все ж до 1991 р. під натиском угруповання "Сомалійський Національний Конгрес" генерала Моххамеда Айдіда і тимчасового президента Алі Мухаммеда режим Барре упав.

Кадр з фільму Падіння чорного яструба Рідлі Скотта Фото з відкритих джерел

Оскільки Айдід і Мухаммед належали до різних кланів, між ними спалахнула збройна боротьба за владу. Паралельно вони билися з підрозділом "Сомалійський національний фронт" колишнього міністра оборони Сомалі Мухаммеда Саїда Херсі з позивним "Морган", який був зятем Барре і хотів відновити режим, що пав. У 1991-92 рр. Сомалі перестала існувати як централізована держава, в країні панувала анархія і свавілля. Через голод у ці роки загинули 300 тис. сомалійців (населення Сомалі 12 млн ос.). Спроби ООН стабілізувати ситуацію в Сомалі в ході миротворчих операцій "Відродження надії" і "Продовження Надії" у 1992-1995 рр. були приречені на провал. Бойовики Айдіда обстрілювали і грабували гуманітарні конвої ООН, влаштовували напади на миротворців. Навіть елітні підрозділи збройних сил США "Дельта" і Полк Рейнджерів не зуміли впоратися з озброєними прихильниками Айдіда, які вели партизанську війну. Президент США Білл Клінтон вивів американських військових із Сомалі після провальної операції з затримання найближчого оточення Айдіда 3 жовтня 1993 р. в Могадішо. Ця дата відома як чорний день в історії американського спецназу: тоді загинули 18 американських військових, сомалійці збили два військові гелікоптери. Ця історія якраз і послужила для Рідлі Скотта основою його фільму "Падіння Чорного Яструба".

Протягом 1990-2000-х країна деградувала. Промисловість не працювала, сільське господарство було розорене, а рибні промисли нерентабельні. Сомалі перетворилася на вузол контрабанди та торгівлі зброєю. Щоб прогодувати свої сім'ї, колишні сомалійські рибалки почали захоплювати в заручники екіпажі торгових судів різних країн світу і вимагати викуп за звільнення моряків. Сомалі перетворилося на одне з найнебезпечніших місць на планеті, де значна частина населення мешкала в халупах з шиферу і дощок, а без автомата Калашникова було ризиковано вийти на вулицю в будь-який час. У Сомалі є тіньова економіка, заснована на тваринництві, грошових переказах компаній і телекомунікації. Близько 43% місцевого населення живуть на 1 дол. в день. На території Сомалі з'явилося до 20 самопроголошених невизнаних держав, які боролися одна проти одної. Найуспішнішими виявилися Сомаліленд (з 1991 р.) на території колишнього британського протекторату і Пунтленд на півночі країни, які виживають за рахунок розвитку сільського господарства, харчової промисловості, рибних промислів і морської торгівлі, оскільки мають вихід в стратегічно важливу для міжнародного судноплавства Баб-ель-Мандебську протоку.

Політична ситуація в Сомалі (станом на серпень 2017 року, з тих пір мало змінилася) Фото з відкритих джерел

У 2004-2006 рр. за підтримки армії Ефіопії була здійснена спроба об'єднати країну. У Могадішо було створено Перехідний федеральний уряд, якому вдалося встановити контроль над частиною сомалійських сепаратистських утворень в центрі і на півдні Сомалі. Непідконтрольними залишаються сепаратистське утворення Сомаліленд і анклави ісламських екстремістів на півдні та в центрі країни. Уряд зумів відновити 25 з 53 сомалійських підприємств легкої і харчової промисловості. Інвестиції в економіку країни в основному вкладають представники сомалійської діаспори, які проживають за кордоном.

Порятунок в шаріаті

У південних районах країни став прокидатися ісламський екстремізм на тлі соціально-економічної нестабільності. Ідеї рівного перерозподілу ресурсів між усіма мусульманами і надія на те, що шаріат дозволить скоротити свавілля збройних формувань різних кланів стали домінувати серед значної частини населення. На цих настроях зіграла екстремістська організація "Союз ісламських судів", яка існувала в Сомалі з 90-х. У 2006 р. ісламські екстремісти захопили владу на півдні Сомалі та в Могадішо. Вони створили ісламську державу на підконтрольних територіях, де ключову роль відіграла судова система, заснована на шаріаті. Судам підпорядковувалися органи самоврядування і збройні формування. Суди розгромили місцеві угруповання кланів, заборонили піратство і практикували драконівські заходи проти будь-яких правопорушників, від публічних порок до ампутації кінцівок щодо крадіїв. Для боротьби з ісламістами в Сомалі була введена ефіопська армія.

Reuters

На місце "Союзу ісламських судів" до влади в південних регіонах країни прийшла терористична організація "Аш-Шабаб" у 2006-2010 рр. У їхніх лавах 7-9 тис. бойовиків. Ця організація є регіональним союзником "Аль-Каїди" і, подібно до ІДІЛ, бажає встановити шаріат і теократичний режим правління в усіх регіонах Сомалі та поширити свій вплив в інших країнах Східної Африки. "Аш-Шабаб" виступає за централізацію країни і скасування сепаратистських і напівавтономних утворень, таких, як Сомаліленд, Пунтленд. "Аш-Шабаб" дістав підтримку серед незахищених верств переважно сільського населення, пропонуючи ідею ісламської держави, де всі будуть рівні і ситі й де не буде засилля авторитетів з кланів. "Аш-Шабаб" отримує дохід за рахунок продажу деревного вугілля на чорному ринку.

"Аш-Шабаб" активізувала терористичну діяльність проти уряду Сомалі, бажаючи змусити президента Сомалі Мохамеда Абдулахі Мохамеда визнати їхню владу на півдні країни і не перешкоджати їхній експансії. Мохамед має сомалійське і американське громадянство і сприймається як людина США, що проводить політику залучення зарубіжних інвестицій в економіку країни та реінтеграцію держави. Нещодавній теракт в Могадішо – це не єдина атака "Аш-Шабаб" за останній час. У 2017 р. "Аш-Шабаб" організувала 80 терактів у Сомалі та Кенії, жертвами яких стали 986 осіб.

Reuters

Інтереси під землею і під водою

Останніми роками територія, підконтрольна "Аш-Шабаб", у Сомалі скоротилася під тиском збройних сил Перехідного федерального уряду за підтримки військових з Кенії, Уганди, Бурунді, Сьєрра-Леоне і Джібуті в рамках миротворчої місії АМІСОМ Африканського союзу, а також збройних сил США. Загалом у цій місії бере участь близько 22 тис. африканських військових. У 2007-2015 рр. США виділили Африканському союзу 1 млрд дол. на боротьбу з "Аш-Шабаб". З часів президентства Джорджа Буша-молодшого США час від часу самостійно проводять військові операції проти "Аш-Шабаб" у Сомалі. Підрозділи американського спецназу здійснюють рейди в Сомалі для ліквідації лідерів терористів. У 2009 р. під час одного з таких рейдів був убитий терорист Салех аль Набхан, один з організаторів теракту в американському посольстві у Найробі в 1998 р. В 2014 р. США ліквідували колишнього лідера "Аш-Шабаб" Ахмеда Годане з допомогою авіаудару. У 2016 р. в ході авіаудару США з тренувального табору терористів поблизу Могадішо загинули 150 бойовиків. Президент США Дональд Трамп продовжив політику своїх попередників у Сомалі. У 2017 р. ВПС США завдали 30 авіаударів по позиціях "Аш-Шабаб" в Сомалі. У січні 2018 р. США знищили замінований транспортний засіб і двох терористів.

Африканські країни зацікавлені в розгромі "Аш-Шабаб" для того, щоб у Сомалі покращилася безпекова ситуація та сомалійські біженці змогли повернутися додому. У прикордонних з Сомалі країнах Африканського рогу (Кенія, Уганда, Джібуті, Ефіопії), а також у Ємені перебуває 870 тис. сомалійських біженців, які створюють соціальну напруженість і навантаження для місцевих економік. З 2000 по 2016 рр. США прийняли 97,4 тис. сомалійських біженців. Близько 20 тис. сомалійців перебувають в ЄС. Торік до Сомалі повернулися тільки 22 тис. біженців. Поверненню сомалійців на батьківщину перешкоджають сильні посухи та неврожаї, потенційна загроза голоду. У 2017 р. Єврокомісія виділила 119 млн євро для боротьби з посухою в Сомалі. Близько половини населення країни недоїдає. Від спалахів холери та інших захворювань в 2017 р. померли понад 78 тис. ос.

Reuters

Новини за темою

Стабілізація внутрішньополітичної ситуації в Сомалі вигідна Заходу з економічних міркувань. У надрах Сомалі є корисні копалини, у видобутку яких зацікавлені міжнародні компанії. Ще в 1948 р. компанії Sinclair Oil, Conoco, Agip виявили в Сомалі кілька осадових басейнів, включаючи Оббія на півночі, Коріоле в центрі та басейн Джуба-Ламу на півдні, де терористи найбільш активні. Запаси нафти на шельфі Сомалі оцінюють близько 110 млрд барелів. У 1988 р. нафтові компанії Shell і ExxonMobil домовилися з сомалійською владою про виділення їм концесій на видобуток вуглеводнів на мілководді шельфу. Наприкінці 2016 р. влада Сомалі оголосила про плани провести тендер на розвідку і видобуток вуглеводнів на шельфі. На території більш-менш стабільного Пунтленда вже розпочато розроблення запасів нафти. Компанії Afrika Oil, Lion Energy (Канада), Range Recources (Автралия), Emperor Resourses (Голландія) уклали угоду з урядом Пунтленда про створення консорціуму Horn Petroleum. У Сомалі є також родовища урану, залізної руди, міді, дорогоцінних металів. Бізнес любить стабільність. Доки не вдасться подолати терористичну загрозу і сепаратизм, ефективно працювати в Сомалі не вдасться.

Кухалейшвілі Георгій

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>