banner banner banner

Собаки, повії і дебіли: Про що говорять "слуги народу"

Собаки, повії і дебіли: Про що говорять "слуги народу"
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Собаки, повії і дебіли: Про що говорять "слуги народу"
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Є книги, написані для дітей, але насправді адресовані дорослим. У Александра Мілна його персонаж Вінні-Пух постійно вибачається за те, що не вміє думати. Практику нагадування собі про слабкі місця мали би перейняти і деякі представники Зе-команди. Пух не такий вже й тупий, якщо ефект Даннінга-Крюґера на нього не поширюється. А от із чиновниками, які прийшли до влади в Україні, все значно гірше.

Щотижня хтось зі "слуг" ляпне щось зовсім безглузде, з чого сміється вся країна. Ось нардеп Брагар порадив пенсіонерці продати собаку і заплатити борги за комуналку. Дуже дотепно. Дуже показове ставлення до людей. А таких прикладів хоч греблю гати.

Справедливості заради слід зазначити, що "розумах" при владі вистачає не лише серед соратників президента. Наприклад, депутат Київради від фракції "Єдність" Олександр Бродський висунув таке вирішення проблеми переповненого столичного метро: запропонувати підприємствам змінити графік роботи. Наприклад, якщо почати працювати не о 9.00, а в обід, то роботу можна завершити опівночі, коли час пік мине. А якщо почати працювати ввечері, то додому поїдеш о третій ночі – з вітерцем і в порожньому вагоні метро. Щоправда, в цей час метро не ходить. Але наші чиновники не тактики – вони стратеги.

Дві тюрми і два чобота

Але повернімося до президентської когорти. Всю її можна розбити на три умовні групи: плаксії, епатажники та креативники. Інколи в одній особі можна віднайти риси двох або трьох груп. Наприклад, міністр юстиції Денис Малюська – і епатажник, і креативник. Чиновник полюбляє бавитися в нетривіальні фото – у такі, де на знімку черевики міністра стоять на столі в його робочому кабінеті або ж він сам сидить на столі в асані "поза лотоса".

У вільний від йоги час міністр активно реформує пенітенціарну систему. Зокрема, пропонує впровадити мережу приватних платних СІЗО. "По суті, це гарно охоронюваний готель зі спеціальним режимом. Приватні СІЗО зможуть генерувати нам доходи, які ми зможемо спрямувати на поліпшення умов у звичайних СІЗО та які зможуть розвантажити СІЗО, які нині переповнені в Києві, Херсоні та Одесі".

(У цьому місці ми відкриємо дужки і зауважимо, що Малюська заслуговує на додаткову премію, оскільки явно підпрацьовує на півставки міністром економіки, дбаючи про наповнення бюджету).

Але розширюючи нові тимчасові ізолятори (де тримають людей, чию провину ще не доведено судом), міністр юстиції водночас прагне скоротити кількість тюрем. Їх, на думку Малюськи, вистачить ы двох штук на цілу Україну. "Фокус має бути на санкціях покарання, не пов’язаних з позбавленням волі. Ті, хто йде в тюрму, повертається звідти і в більшості випадків повторно скоює злочин. Тому ми його туди відправляємо незрозуміло навіщо", – розмірковує Малюська.

Тюремне ув’язнення він пропонує замінити домашнім арештом та носінням електронних браслетів (тоді навіщо приватні СІЗО? Підозрюваних осіб можна також посадити під домашній арешт). "Це робота, яка займе кілька років. Не впевнений, що я її зможу завершити як міністр, у нас міністри частіше міняються", – бідкається Малюська. Ми також у цьому далеко не впевнені.

Дебіл і профан

А якщо серйозно, то судомні спроби за всяку ціну наповнити державну казну є цілком зрозумілими. 2019 рік Зе-команда завершила з дефіцитом бюджету у 84,316 млрд грн. І це на третину більше, аніж рік тому. Саме тому в світлу голову депутата "Слуги народу" Данила Гетьманцева постукала ідея щодо оподаткування Google, Facebook, Apple та інших сервісів. Знавці говорять, що це зіпсує й без того складні відносини з офіційним Вашингтоном, але що робити. Складні часи вимагають непопулярних, чи то пак дебільних рішень.

Слово "дебільні" тут не є образою чи медичним діагнозом. Це самовизначення від міністра економіки Тимофія Милованова. "Я цього не приховую, що я дебіл", – каже в ефірі телеканалу "НАШ2 пан міністр. Йому, звісно, видніше. Хто ми такі, щоб сперечатися з міністром, який так самокритично оцінює свої розумові здібності?

Або хто ми такі, щоб суперечити прем’єру Олексію Гончаруку, який чесно та відверто визнає, що він – "профан в економіці"? Це – з відомих записів, оприлюднених Телеграм-каналом "Легітимний".

При цьому глава уряду натякає, що й президент у нас теж профан. І знову-0таки, не це оскаржуватимемо. Хоча президент – єдиний із Зе-чиновників, хто не демонструє схильності до мазохізму і хто ані "дебілом", ані "профаном" себе не називає. Навпаки, "Я – не лох", стверджує наш лідер. Ну і слава Богу, що хоч хтось у нас "не…". Страшно навіть уявити, що на місці президента міг бути "якийсь дурачок…".

Собака Брагара і гуси Камельчука

Але повернімося до грошей. Як вже було сказано, із грошима в країні складно. Не у всіх, щоправда, але у більшості населення. І процент жирів у маслі все ніяк не росте. З огляду на що одна бабуся вирішила поцікавитися у представників влади, чим же їй платити за газ, якщо витрати на комуналку вже не покриває ані пенсія, ані субсидія? На бабусине нещастя, вона натрапила на депутата "Слуги народу" Євгенія Брагара, який спочатку суворо спитав у старенької, чи є в неї собака, а потім порадив його продати, якщо той "елітної породи".

Зе-команда, таким чином, винайшла новий номінал – один песо, чи один собакс. Доки весь український сегмент Фейсбуку змагався у прокльонах та адресу влади та в дотепності при створенні нових мемів, ексдепутат Віталій Чепинога попередив: чотирилапі готують помсту. "Депутат ляпнув і забув... А собака – не забув... Від 3 лютого на екранах країни "Жив-був пес - 2"! Собака і вовк знову разом! Чи впораються тварини зі "слугою народу"?.. Сценарій – Квентін Тарантіно та Іво Бобул! 18+", – заанонсував Чепинога на своїй сторінці.

112.ua

Та далеко не всі Зе-депутати такі бездушні, як Брагар. Депутат "Слуги" Юрій Камельчук у співавторстві з колегами з інших фракцій підготував законопроект про захист… гусей. І це не жарт – з документом можна ознайомитися на сайті Верховної Ради.

У законопроекті група товаришів живописує, через які страждання проходить гуска чи качка, перш, ніж стати відомим делікатесом – фуа-гра. "У період примусового відгодовування трубку вставляють у горло птахів двічі-тричі на день протягом 2 тижнів (для качок) та 3 тижні (для гусок), щоб закачати велику кількість їжі в їхнє тіло, набагато більше, ніж вони би добровільно вживали. Ця практика спрямована на індукцію печінкової жирової клітинної гіпертрофії (цироз печінки)", – зазначається в пояснювальній записці.

Одним словом, автори законопроекту вимагають раз і назавжди покінчити з фуа-гра – цим "продуктом примхи та невиправданої жорстокості до тварин для заможних покупців". Цікаво, одначе, який відсоток українських покупців може бути віднесено до категорії "заможних"? І чи захищені державою самі покупці... Ні, не від насильницького годування через трубку, а від, наприклад, ненадання медичної допомоги у разі відсутності у них грошей? Подібних випадків, які спричинили смерть людини, описано достатньо. Але, вочевидь, цю руїну вже подолано, просто пресу забули вчасно поінформувати.

І швець, і жнець, і в ПФУ гравець

…Є така байка, що коли до королеви Марії-Антуанетти дійшли чутки про те, що парижани голодують, бо їм не вистачає хліба, вінценосна мажорка відповіла: "Хай їдять тістечка". Насправді такого не було. Марії-Антуанетті влаштували посмертний булінг несумлінні історіографи. Але коли читаєш про подібне, дуже жваво уявляєш, як цю фразу могла би вимовити міністр соціальної політики Юлія Соколовська. Та, яка порадила українцям самим відкладати собі на пенсії.

Спочатку Соколовська повідомила, що переходу на накопичувальну пенсійну систему в осяжній перспективі не передбачається. А далі видала перл, не гірший за пса Брагара: "Я скажу таку річ: нам сьогодні нічого не заважає накопичувати собі на старість, але, на жаль, ми чомусь (дійсно, чому? – Авт.) цього не робимо. Це насправді людська природа. Тому стимулювати людей накопичувати – це один із виходів. Але було би добре, якби люди розуміли і думали про старість заздалегідь".

Як би це коректніше пояснити пані міністру одну річ?.. З її 217 тис. (таку зарплату Соколовська отримала в грудні 2019 року) відкладати, звісно, можна. А от із 8-10 тисяч не вийде ніяк. Навіть якщо продати собаку, кота, хом’яка, акваріум з рибками і пів-відра тарганів. Про мінімальну зарплату в 4 тисячі ми взагалі мовчимо – на такі гроші навіть прохарчуватися нормально неможливо, про що, Соколовська, напевно, не в курсі.

Але тут є ще один момент: навіщо українцям Пенсійний фонд, навіщо їм Міністерство соціальної політики, якщо порятунок потопельників – справа рук самих потопельників? Народився – завів пса – пішов працювати. Пес виріс – продав – сплатив комуналку. Отримав зарплату – купив ще кількох псів, а решту зашив у матрац – на старість. Як бачимо, все працює чітко. Тільки от навіщо нам тоді держава і витрати на неї у вигляді податків?

А відповідь на це питання знає Ганна Новосад.

"І мертвим, І живим, і ненародженим…"

Досі ми говорили про Зе-можновладців, віднесених до умовної категорії креативників. І Малюська, і Брагар, і Соколовська твердо знають, що треба робити, щоб вивести країну з кризи. За що ми їм щиро вдячні. Але є такі несвідомі чиновники, які нічого не пропонують, а лише скаржаться на життя. Своє, власне.

Взяти, наприклад, міністра освіти Ганну Новосад. Зарплата у неї – 36 тис. грн. І цього чиновниці аж ніяк не досить. "Якщо ви мене запитаєте, чи влаштовує мене це, як молоду людину, яка повинна думати про своє майбутнє, про заощадження, про пенсії, то, безперечно, цього не вистачить", – говорить Новосад в одному інтерв’ю. (Все правильно: Соколовська ж сказала відкладати на старість, але не уточнила скільки).

"В якийсь момент я захочу мати дитину, а на таку зарплату я її не зможу утримувати. А я не готова піти на ситуацію, коли хтось буде утримувати мене, я повинна сама мати конкурентну зарплату", – продовжує жалітися чиновниця. Дітей у неї, зауважимо, поки що нема, і, судячи з контексту, не намічається, але Ганна – людина далекоглядна і думає про родину наперед.

Як живуть ті сім’ї, де нащадків один чи двоє (буває так, що й трьох лелека принесе), а доходів батьків сукупно значно менше за 36 тис., Новосад не уточнює. Мабуть, вона подібним просто не цікавиться. Або ж думає, що в процесі зачаття головну роль відіграє монетний двір. Хтозна…

Слід зазначити, що представники нової влади сумують не тільки через дефіцит грошей. Не такі вони вже й меркантильні. "Душа пішла", – так відповів Зе-нардеп Микола Тищенко на питання кореспондента "Страны" про згортання його ресторанного бізнесу. Це дуже-дуже зворушливо, але парламентар не може поєднувати законотворчу діяльність із бізнесовою. Тож обирати треба було ще до балотування. Можна було навіть розгорнути кампанію під гаслом "Відмовся від мандату – збережи душу".

А втім, не душею єдиною. Як пише цитована вище "Страна", один із ресторанів Тищенка – "Тургенефф" – був відомим серед певного контингенту місцем, де передавалися хабарі та "вирішувалися питання".

Тепер заклад закрито, і з цим нічого не попишеш. Або, як каже сам Тищенко, "якщо нічого не робити, я повторюю, нічого не буде, тому ми нічого не зробимо". Сказано відмінно, і головне, як влучно, чи не так?

Секс і місто-2

Але є серед Зе-команди і веселі, оптимістичні нардепи, які не ниють, а таки щось та роблять. Зокрема, як заповідав гурт Queen, мake love. Причому прямо не відходячи від робочого місця. Таких можновладців ми віднесли до категорії епатажних, бо дехто й досі відчуває "іспанський сором" за цих веселунів.

Взяти хоча би Богдана Яременка, тепер вже колишнього голову комітету з питань зовнішньої політики, який винаймав повію просто в залі парламентських засідань. Будучи спійманим на гарячому, нардеп спочатку заявив, що хотів всіх розіграти. Потім – після спілкування з пранкером Джокером, який налякав його гнівом президента Зеленського – парламентський пустун почав вибачатися. А ще пізніше, коли до Яременка дійшло, що цього можна було і не робити, він почав погрожувати журналістам, які виклали його листування у мережу. 

А ось що сказала з приводу інциденту ще одна "слуга народу" Євгенія Кравчук, коли Яременко, під тиском обставин, написав заяву про складання повноважень: "Він вчинив як патріот і професійний дипломат, розуміючи, які можуть бути ризики не так для партії, як для українського парламенту та країни в цілому на міжнародній арені".

О, так, побільше би нам таких патріотів, і за міжнародну арену можна не хвилюватися! (До речі, у нас є сюжет і про "міжнародку", але він – дещо згодом).

Лайт-версією скандалу з Яременком було листування депутатки Галини Третьякової. Теж від "Слуги народу" і теж голови парламентського комітету – тільки із соціальної політики. Третьякова дуже зраділа есемесці від чоловіка про купівлю нового матраца. "Урааааа! Секс на новому матраці! Урааааа!", – написала народна обраниця.

112.ua

Наголосимо, в її випадку йшлося про коїтус із законним чоловіком, тобто жодна сімейна цінність на новому матраці не постраждала. Тому Святослав Юраш, колега Третьякової, може бути спокійним. Нагадаємо, що Юраш заснував міжфракційне об’єднання "Цінності, гідність, родина", покликане протидіяти "спробам знищити фундаментальне природне право (яке? чиє? Невідомо – Авт.) в ім’я політичної моди".

Але коли родинні цінності (загалом) у небезпеці, ми просто не уявляємо, як хтось зі свідомих соратників президента Зеленського може нудьгувати. А між тим глава його офісу Андрій Богдан, ще один відомий епатажник, пише у своєму Фейсбуці пост з єдиного слова: "Скукатіща" (орфографію збережено). І це – через 10 днів після збиття в Ірані українського літака і під час все нових і нових втрат на фронті.

Чим же розважити Богдана? Може, йому варто ще раз зіграти у відставку й обманути журналістів? У серпні 2019-го він добре розважився за рахунок довірливих медійників. Тільки цього разу гру варто довести до кінця… Ну, або ще можна вирушити на війну – там скучати точно не доведеться.

І, до речі, про війну.

На зовнішніх фронтах

Подальший перебіг російсько-української війни залежить, безперечно, від багатьох чинників, зокрема й від здатності України презентувати актуальний для неї порядок денний на міжнародних майданчиках. Серед них не останню роль відіграє ПАРЄ, де українська делегація віднедавна має нову голову – Єлизавету Ясько. 29-річна парламентарка від "Слуги народу" відзначається, м’яко кажучи, доволі дивною поведінкою.

На відео можна побачити, як протягом 2,5 хвилин за Ясько несуться журналісти в надії отримати бодай якусь інформацію. Проте юна дипломатка ігнорує співвітчизників цілковито недипломатичним чином. Не розлучаюсь зі стаканчиком кави, Ясько кидає через плече тільки одну фразу: "Коментарів не даю". На цьому спроби спілкування й уриваються.

…Але незважаючи ні на що, ми віримо, що все буде добре. "Є прагнення дати відчути людям якесь покращення. Є проект, за яким люди менше платять по платіжках. Це ж соціалізм, але не має значення, як це називати. Ми зараз будуємо більш відкриту економіку. Але я не є економістом у термінах", – говорить у програмі Наталії Влащенко голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко.

А й дійсно, навіщо ті терміни? Соціалізм там якийсь чи економіка… Нинішній рік буде роком математики, вирішив президент Зеленський. А що головне в математиці? Головне – не ділити на нуль, бо на нуль можна тільки множити. І так – аж до нескінченності.

PS. Ой, ви напевно, подумали, а де це загубилася прес-секретар президента Юлія Мендель? Та ось же вона, в окремій статті з усіма своїми перлами.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>