banner banner banner

"Смотрящих" знову записали на плівку: Хто зливає Богдана?

"Смотрящих" знову записали на плівку: Хто зливає Богдана?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

"Трубу" знову "прорвало": відомий Телеграм-канал порадував читача новою порцією компромату. Сюжет такий: з колишнім очільником ДБР Романом Трубою спілкується голова СБУ Іван Баканов. Він, зокрема, називає керівника ОПУ Андрія Богдана "смотрящим" за судами. Епохальна розмова буцімто мала місце 6 вересня 2019 року, але виклали її у загальний доступ замалим не через півроку. Чому тільки зараз? – питання ключове. Відповідь на нього лежить у тій же площині, що й розуміння того, по кому хотіли вдарити подібним зливом. По Трубі? По Баканову? Чи все-таки по одіозному голові президентського офісу? 112.ua розбирався у закулісних секретах української політики разом з експертами.

Пальцем у небо

На оприлюднених записах ТГ-каналу "Трубу прорвало" можна почути, як ексочільник ДБР обговорює з головою СБУ тих, хто в "адміністрації" (читай: адміністрації президента, тобто в нинішньому офісі глави держави) відповідає за судову систему. А відповідає, власне, Андрій Богдан. На це прямо вказує "голос, схожий на Івана Баканова".

Баканов, обідаючи з Трубою, розжовує йому певну корупційну схему, яка пояснює, чому справедливість в Україні ніяк не візьме гору. Далі – довга цитата з Баканова:

"Повинна бути перша справа проти якогось судді. Вони ж всі пишуться. Це ж не секрет. Вони всі в принципі зафіксовані. Але судова система працює таким чином, що вона потім всіх відпускає. Тобто опери всіх ловили, подавали в суд: бандюків, злодіїв в законі – а суд просто за хабара відпускав. Потім підключилися прокурори, сказали: "Що це за фігня, а де ми?" Почали відпускати їх трішечки раніше. Суд сказав: "Так не піде" – вони домовилися. Потім міліція сказала: "Шановні, вибачайте, тоді навіщо ми їх будемо взагалі ловити? Ми їх краще не будемо за гроші ловити". І вони домовилися вже втрьох. Потім адвокати сказали: "Ви знаєте, шановні, а де тоді наш заробіток? Тому що ви багато чого порушуєте, коли неналежним чином виконуєте свої функції". І вони почали вчотирьох грабувати як бандюганів, так і чесних людей. Бо з’явилася корупційна зв’язка: адвокат, той, хто розслідує, прокурор, суд. Потім до них п’ятий долучився – це голова адміністрації. Як смотрящий від… (каже Баканов, показуючи пальцем угору)".

Що стосується його співрозмовника, то той реагує лаконічно та спокійно. "Добре", – тільки того й каже Роман Труба, прослухавши дані, які мали б його вразити – бодай теоретично. Але теорія на цьому завершується, і далі починається практика. Тобто пошуки і замовника скандалу, і найбільш постраждалої від нього особи.

Шукай, кому вигідно

Власне, по вуха у багні тут геть усі. Зокрема, й той, на кого вказали пальцем угору. Тобто президент України Володимир Зеленський. Бо, зрештою, створення подібної корупційної схеми – це його зона відповідальності. Але ми далекі від думки про те, що "Трубу прорвало" запускали заради компрометування глави держави. Та й сам Труба зараз не може бути мішенню – його вже відправлено у відставку.

Втім, директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник припускає, що заплямувати хотіли не конкретного начальника ДБР, а все бюро в цілому. Навіщо? Останнє займається розслідування справ Петра Порошенка, нагадує Бортник, тож пошуки замовника можна шукати й в цьому напрямку.

Експерт також не виключає, що удар спрямовували на Баканова.

А от що каже з цього приводу заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко: "Можливо, злив на "Трубі" – це "отвєтка" на прослуховування прем’єра, яку кидають один одному "коломойські" і "соросята". А, можливо, це удар не стільки по Богдану, скільки по Баканову. Прослуховувати голову Служби безпеки – це вже не дрібниця".

Але Баканова писали не у його кабінеті. Але хтось, безперечно, був поінформований про те, що очільник Служби заскочить до Труби перекусити. І все таки Баканова варто винести за дужки. А без нього залишиться тільки одна персона, на яку могли хотіти кинути тінь. І це – голова ОП Андрій Богдан.

Максимум до березня

"Говорять, що Богдан працює максимум до 1 березня. Про відставку Баканова також говорять, але зараз вона менш ймовірна, він поки що не вичерпав кредит довіри президента. А от звільнення Богдана можливе, разом із низкою міністрів", – ділиться інсайдом Руслан Бортник.

"Найвірогіднішим наступним главою ОП стане Андрій Єрмак. Він продемонстрував свою високу ефективність у частині комунікації з Росією і часткову ефективність у частині комунікації зі США. На сьогодні він – нова зірка української політики в команді президента", – додає він.

Конфлікт Андрія Богдана зі своїм тезкою Андрієм Єрмаком (радником президента Зеленського) – окрема велика тема. Розвивався цей конфлікт протягом усіх останніх місяців, а в гарячу фазу перейшов, мабуть, під час церемонії прощання із загиблими в Ірані членами екіпажу та пасажирами збитого українського "Боїнга". Видання "Українська правда" з посиланням на свої джерела повідомила, що справа була так.

Напередодні дня, коли борт з тілами загиблих мав прибути до Києва, в президентському офісі узгоджували порядок проведення скорботних заходів. Розміщуючи їхніх учасників, Богдан вирішив поставити позаштатного радника Єрмака у другий ряд – за спинами керівництва держави, як і належить згідно з дипломатичним протоколом. Але саме Єрмак доклав чимало зусиль для того, щоб загиблих повернули в Україну. Чиновник поскаржився Зеленському на поведінку Богдана. І президент став на бік свого радника. Тут вже була черга Богдана ображатися. Він нібито заявив, що в такому разі не прийде зовсім, і, власне, не прийшов.

112.ua

Але прощання із загиблими – не єдиний важливий момент, котрий пропустив Богдан. "Ми вже не спостерігаємо Богдана на офіційних заходах – його туди більше не запрошують", – акцентує політолог Кирило Сазонов.

То чи дійсно Богдану недовго лишилося сидіти на своєму місці? Богдан Петренко висуває цікаву версію – він нагадує про те, що все на світі слугує піаром, окрім некрологу. "Зливи на Телеграм-каналі могли організувати для того, щоб привернути увагу до Богдана. В тому розумінні, що це – зайва реклама Богдану, про якого всі трохи призабули. Адже де той Богдан, котрого так часто згадували влітку та на початку осені? Вже навіть немає жартів про те, що Зеленський працює при ньому президентом. Тож треба підвищити значущість голови президентського офісу".

Єрмак – новий Богдан?

Але так можна допідніматися до того, що втратити посаду зовсім. До речі, якщо Богдана відправлять у відставку, хто посяде його місце? Новий президентський фаворит Андрій Єрмак? Експерти так не вважають, і ось чому.

"Є люди різного типажу, декому легше бути неофіційним радником, аніж займати конкретну посаду. В статусі радника можна навіть замикати на собі куди більше питань, і тут можна провести аналогію з тим самим Владиславом Сурковим, про якого так багато говорять останнім часом. Ким би не був Сурков офіційно, його радше сприймали як спецпосланця Путіна. Так само і Єрмак очолює такий собі умовний штаб при Зеленському", – каже політолог Євген Булавка.

З ним погоджується і Богдан Петренко: "Єрмак, можливо, не зацікавлений у кріслі голови ОП. Він і так достатньо наближений до президента. Пам’ятаю одне з його інтерв’ю, де він похвалявся, що міг би обійняти будь-яку посаду, яку б тільки захотів. Будь-які офіційні посади в Україні відразу створюють для людини негативний імідж, бо існує інституційне несприйняття посад. До того ж крісло очільника ОП так само акумулює на собі негатив, як і посада прем’єр-міністра".

А Кирило Сазонов відзначає таке: "Злив Богдана вигідний групі Єрмака, він зараз обійшов Богдана за впливом, і саме Богдан і є мішенню каналу "Трубу прорвало". Тобто ціль – ослабити вплив Богдана або навіть змістити його зовсім. Можливо, Зеленському буде навіть вигідно відправити Богдана у відставку і звалити на нього частину негативу".

Водночас Сазонов додає: "Єрмак відмінно себе почуває в статусі радника. До радників менше запитань, і вони не несуть формальну відповідальність".

Обираючи нового голову свого офісу, Зеленський буде обережним. Фриків на кшталт нинішнього голови ОП він не допустить, припускає Євген Булавка. "Якщо Богдан піде, то на його місце, можливо, призначать людину нехаризматичну – технократа. Когось на зразок Райніна в структурі влади Порошенка", – говорить він.

Людина без впливу дійсно краще підійде на роль очільника ОП. Так, принаймні, буде знято низку конфліктних питань. Бо Андрій Богдан забагато втручався там, де його втручання викликало ідіосинкразію. "Богдан частково врятував від відставки Гончарука. Принаймні, поки що він виступає проти звільнення прем’єра. Очевидно, зливи на Телеграмі – це продовження історії. Але це помста не лише за Гончарука. Це помста за вплив. Хоча й мета прибрати прем’єра залишається актуальною", – коментує директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

Ізраїльські плани Зеленського

Водночас, перебуваючи в Ізраїлі, президент Зеленський заанонсував місцевим медіа кадрові зміни в своєму оточенні. Дослівно це прозвучало так: "Впевнений, нас чекає велика подорож в кадрові зміни, і це нормально. Потрібно змінювати, змінювати, змінювати — підбирати ідеальну команду", – заявив Зеленський в інтерв’ю 9 ізраїльському телеканалу. Він же додав, що збирається спростувати уявлення про те, що "Україна — це країна, в якій корупціонер сидить на корупціонері".

То де саме зібрався глава держави викорінювати корупцію? Чи, бува, не у власному ж офісі?

"Кого міг мати на увазі Зеленський, сказати тяжко. Найгучніша кадрова перестановка могла бути пов’язана з відставкою прем’єра Олексія Гончарука. Але відставка не відбулася. Тому, напевно, зміни торкнуться напрямків, які викликають особливе обурення у експертів та соціуму, тобто можуть бути звільнені та перепризначені окремі міністри або віце-прем’єри", – відповідає на наше питання Євген Булавка.

З таким трактуванням погоджується і Вадим Карасьов. А Кирило Сазонов додає до сказаного таке: "Провали в економічній політиці Зеленський намагатиметься перекласти на уряд. Тарифи не падають, зарплати не ростуть, і кінець епохи бідності так і не настав. Не Зеленський же в цьому винний, чи не так? Тому Кабмін, ймовірно, навесні піде у відставку. Якщо не весь, то хоча б частково. На тому, щоб залишилася Маркарова, будуть наполягати наші партнери, а інші можуть йти. Тим паче, що вони самі створюють привід – ниттям про те, що їм не вистачає зарплат і робота в уряді не відповідає їхнім потребам. Все це сильно дратує соціум, і тому вірогідно, що частина Кабміну буде звільнена під аплодисменти виборця". 

Президент дійсно розпочне з Кабміну, відзначає Богдан Петренко. Але робитиме це хитро. "Хто-хто, а Зеленський все-таки розуміє, як важливо утримувати баланс у своїй команді. І посилювати ту чи іншу групу він не стане. Тож всі його кадрові перестановки стосуватимуться Кабміну і змін тих персон, довкола яких наростає невдоволення. В українців є таке хибне очікування: вони вважають, що зміна персоналій сприятиме покращенню ситуації. Так само ми віримо, що як тільки зникне Путін, все зміниться на краще. Тобто завжди є запит на те, щоб повісити на когось відповідальність за провал", – резюмує Петренко.

Ну а поки буде запит, буде і пропозиція. Це незмінний закон будь-якого ринку, в тому числі й політичного.  

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>