banner banner banner

Слуги метадону: Чому в Україні процвітає торгівля наркотиками

Слуги метадону: Чому в Україні процвітає торгівля наркотиками
112.ua

Ліга корупції

Програма "112 Україна"

Наркобізнес - величезна тіньова індустрія, де обертаюся мільйони доларів. Та проблему наркоманії, яку ще нещодавно називали чумою ХХ сторіччя, у ХХІ в Україні порушують все рідше. Її затьмарюють інші події та біди: вибори, війна, знову вибори... У вживанні наркотиків часом підозрюють то одну, то іншу публічну персону. Депутатів, а інколи навіть президентів.

Нервові рухи, погляд блукає, розгублена посмішка… Дивакувату поведінку народних обранців відразу фіксують пильні очі телевізійних камер. Зеленський під кайфом – казали і про майбутнього президента. У президентських перегонах це питання стає чи не номер один. Привертає увагу дратівливість та агресивність кандидата від "Слуги народу"... Володимир Зеленський заперечує і навіть пропонує здати аналізи. Втім майбутній президент відмовляється здавати аналізи на НСК "Олімпійський", як пропонує Порошенко, а обирає для цього приватну клініку. Згодом у результатах аналізів Зеленського запідозрили фальсифікацію, оскільки в папірцях помітили неспівпадіння з датами реєстрації і взяття матеріалу, за що клініка публічно вибачилась.

6 липня 2019 го вже президент Володимир Зеленський відвідав митницю Закарпаття, соціальні мережі знову вибухнули щодо дивної поведінки гаранта.

Цьогоріч ми отримали перезавантаження влади: нового президента, новий Кабмін, нових "слуг народу". А от міністр внутрішніх справ єдиний залишився на своїй посаді!

У цій програмі ми не будемо торкатися інших питань, в які повинна втручатися влада та правоохоронні органи. Ми поговоримо лише про наркоторгівлю та спробуємо розібратися, чи і досі наркотики є легкодоступним товаром, як це було останні роки, навіть десятиріччя.

За 5 років українські силові структури на сході України втратили близько 4 тисяч осіб. За офіційною статистикою щорічно від наркоманії в Україні гине близько тисячі людей, тим часом незалежні експерти вказують фактичну смертність 10-12 тис. А від пов'язаних із вживанням наркотиків хвороб - ВІЛ/СНІД, вірусні гепатити, специфічні онкозахворювання, туберкульоз - в Україні помирає 120 тис. осіб на рік

Вересень 2019-го. На Київщині правоохоронці викрили масштабну нарколабораторію.

"Вівся комп’ютерний облік вирощування, оброблення та виробництво канабісу. Вилучено готової продукції на мільйон гривень, 400 кущів конопель, обладнання на 300 тисяч гривень", - повідомляв начальник ГУ Національної поліції в Київській області Андрій Нєбитов.

Донеччина, жовтень. Під час обшуків у аптеках відомої фармацевтичної мережі було вилучено кодеїновмісні препарати, що реалізувалися в незаконний спосіб, а також зброю. 

А на Івано-Франківщині знайшли цілу плантацію марихуани площею 4 гектари.

За інформацією у ЗМІ, наркоділків начебто викривають та ловлять чи не щотижня. Та наркоманів в Україні не стало менше.

За офіційною статистикою МОЗ, у 2018 році в Україні нарахували 346 тисяч ін’єкційних наркозалежних. А от людей, які курять, коляться, нюхають, тобто вживають наркотики у різних формах, на думку експертів, мільйони. У 2019 ці показники зросли ще більше.

* * *

Знайти дозу нині зовсім не проблема, були б гроші, навіть невеликі.

Донедавна найпростішим способом роздобути дурман було купити його в аптеці у формі нарковмісних пігулок.

На початку двохтисячних найпопулярнішим аптечним препаратом серед наркоманів був трамадол. Його вживання викликало непоправні для здоров'я людини наслідки.

У 2008-му прогриміла справа власника аптек у Львові Зіновія Доктора та його сина. Їхня мережа заробляла фактично лише на збуті трамадолу. Інші ліки продавали лише для галочки.

Коли наркоділків затримали, у них виявили понад 600 тисяч пігулок трамадолу, на які не було жодних документів.

Після цієї гучної справи в Україні продаж трамадолу заборонили. Але наркомани разом з аптеками-перевертнями швидко знайшли альтернативу. Налбуфін, кодтерпін, п'ятирчатка…

Максим теж розпочинав саме з аптечних наркотиків. Це сталося в студентські роки. У хлопця була депресія, яку він не міг подолати самотужки, і звернувся за допомогою до фахівця.

"Я прийшов до психолога, він... дав мені рецепт, і я прийшов додому, і, грубо кажучи, батьки його викинули і сказали, що ти собі це все придумав. Це тебе просто хочуть… черговий доктор, народний цілитель усіх розводить", - говорить він.

Родина не підтримала Максима. І хлопець знайшов розраду в наркотиках.

"Я просто в якийсь момент запитав у знайомих, попросив, скажімо так, мені в цьому допомогти, подумав, що мені просто нема чого втрачати, тому що я і так в жахливому стані... У такому навіть суїцидальному", - розповідає Максим.

Від знайомих він чув про чудодійні пігулки від кашлю, які допомагають про все забути.

"Я спробував, це був кодтерпін, близько півтори або дві пачки. Я, чесно кажучи, відчув все не відразу. Тобто я його спробував, такий дивний був стан, і я подумав, що, ну, начебто не добре і не погано, але навіщо то люди ж його вживають", - розповідає хлопець.

Кодтерпін – таблетки від кашлю. Діюча речовина кодеїн та налбуфін. Середня ціна – 80 грн. Викликає почуття ейфорії. Продається виключно за рецептом лікаря.

Хлопець пішов в аптеку і без проблем придбав кодтерпін. Рецепта не просили. В аптеці, каже, зустрічав інших наркозалежних, які не виглядали людьми з проблемами.

Святошинський район столиці. Аптека, що на вулиці Литвиненко-Вольгемут, де раніше купував пігулки Максим. Сюди відряджаємо нашого таємного агента.

Навіть не поцікавившись, чи є у хлопця рецепт, провізорка без вагань продала йому пачку кодтерпіну. А за годину ще пачку. То ж у Руслана на руках дві пачки кодтерпіну, які обійшлися йому в 160 гривень.

Отже, тепер наш вихід. Знімальна групою заходимо до аптеки.

Продавчиня виправдовується – якщо одна пластиночка кодтерпіну, то можна без рецепта, Максимум до двух без рецепта. Жінка лукавить, адже має знати, що кодеїновмісні препарати можна відпускати виключно за рецептом лікаря.

"Такі препарати в аптеці збуваються за рецептами нестрогого контролю, форма 1. Тобто вони мають продаватися за рецептом, але не таким, як інші наркотичні лікарські засоби, де вміст наркотиків набагато більший", - розповідає начальник Департаменту протидії наркозлочинності НПУ Тетяна Козловська.

Втім, саме із цих, на перший погляд, невинних пігулок від кашлю часом розпочинається шлях до важких наркотиків.

Окрім кодеїновмісних пігулок для виготовлення наркотиків використовують налбуфін і габану. Обидва препарати викликають залежність та мають побічні ефекти: проблеми з нирками, печінкою, травним трактом, кровообігом, нервовою системою та мозком. І продавати без рецепта їх також заборонено.

За налбуфіном та габаною наш агент Руслан вирушає ще до однієї аптеки Святошинського району, де за нашою інформацією, їх також продають без рецепта.

За шприц і два нарковмісні препарати, яких вистачить на дві дози, Руслан заплатив 200 гривень. Тож аби зафіксувати факт порушення, викликаємо поліцію.

Покарання, яке загрожує аптекам, що продають нарковмісні препарати без рецепта, сміхотворні: трохи більше тисячі гривень.

"Передбачено за цей вид кримінального правопорушення покарання у вигляді штрафу до 70-ти неоподаткованих мінімумів, це на сьогодні 1190 гривень і до трьох років, ну, з обтяжуючими обставинами якщо, до трьох років позбавлення волі, з забороною до трьох років займатися цим видом діяльності", - уточнює Тетяна Козловська.

Утім, що таке тисяча гривень для аптеки, якщо порушуючи закон, вони провертають сотні тисяч.

На Донеччині, у місті Покровськ збували наркотичні засоби. Поліція вилучила майже 60 тисяч доз кодеїновмісних препаратів. Їхня вартість – 350 тис. гривень за цінами чорного ринку.

Окрім того, власники аптек добре знають, як уникнути правосуддя.

"Закриттю справ проти аптек сприяє декілька факторів: по-перше, тотальна завантаженість правоохоронців, і оскільки це адміністративна справа, вони не надають їй ніякого пріоритету, по-друге, це вже навченість самих аптекарів, самих провізорів, що можна пропустити одне-два засідання, і строк притягнення, тримісячний строк притягнення вже мине, і справу буде закрито", - розповідає адвокат Тарас Рябовол.

За два місяці після цих експериментів ми знову відвідали ці аптеки, де раніше приторговували нарковмісними препаратами без рецептів. Результат потішив. Більше не продають. Хоча б дві аптеки ми перевиховали.

* * *

Ще один спосіб придбати дурман - це інтернет. Тут спіймати наркодилера дуже важко, а синтетичні наркотики, які продаються через мережу, експерти вважають найнебезпечнішими.

Електронні адреси, де можна замовити наркотики, пишуть на будинках, в підземних переходах чи просто на парканах. Обирають місця, де побільше молоді та підлітків.

"Так званим безконтактним методом для того, щоб уникнути відповідальності за збут так званими методами закладки. Розміщуються різноманітні посилання на телеграм-канали, де будь-хто може замовити безконтактно, замовити собі наркотичний засіб і так само оплатити на якусь певну картку й отримати на телефон повідомлення, де забрати товар", - розповідає Тетяна Козловська.

16-річна Дарина розповідає, що не раз замовляла наркотики через інтернет. Синтетичний наркотик дівчина вперше спробувала зі своїм хлопцем. Від дурману, що замовив в інтернеті, Максим, ледь не помер.

"Оті хімічні речовини, вони призводять до дуже швидкого звикання, практично одне, два вживання, і все, людина стає настільки залежною... А потім людський організм руйнується, вони просто призводять до руйнування протягом півроку, абсолютно людина перетворюється на овоч або помирає", - говорить колишній міністр охорони здоров’я Олег Мусій.

Надходять наркотики для інтернет-магазинів здебільшого з-за кордону. Вміст солі, спайсі та іншого дурману ніде не вказують, тож за наслідки після його вживання ніхто ніколи не відповість. Навіть у разі смерті споживача.

Активісти нам наочно демонструють, як працює система наркоторгівлі через інтернет. Експеримент проводимо під контролем правоохоронців.

Обираємо товар: шишки, тобто марихуану, вказуємо місто та район. Замовлення прийнято, бо приходить номер гаманця, куди потрібно сплатити 380 гривень через платіжну систему. Активісти кажуть, номер гаманця змінюється чи не щогодини, аби правоохоронці не вирахували баригу.

Оплативши замовлення, чекаємо звістки від наркодилера. За хвилин десять отримуємо меседж з адресою "закладки".

Прибувши за вказаною адресою, ми довго шукали "закладку", але так її і не знайшли. Згодом наркоділок вказав нове місце. Та і там – нічого. Нас розвели. Постійні покупці вже знають, де продавець надійний. А на гачок аферистів найчастіше потрапляють новачки.

Наркозалежні запевняють, поліціянти знають в обличчя кожного наркомана та й продавців дурману. Чи не тому інтернет-бариги кинули нас, бо були попереджені?

* * *

Наркозалежна людина, яка хоче жити, а не вмерти, може обрати два шляхи. Спробувати повністю позбавитися залежності в реабілітаційному центрі, а може обрати замісну терапію, де у медичному закладі їй продадуть наркотик, але під наглядом лікаря і за більш-менш доступною ціною.

Таким чином наркоманів убезпечують від вуличних наркотиків, а суспільство - від наслідків вуличної наркоманії. Ми відвідали і ті, і інші місця.

Шістнадцятирічна Дарина живе з матір'ю-п’яницею. То ж коли дівчина вирішила провести час з сусідом-наркоманом, її ніхто не зупинив.

Молоді люди купили у бариги метадон. Це синтетичний наркотик, який буває у вигляді розчину для ін’єкцій у пігулках. У порівнянні з героїном метадон значно дешевший, але залежність від нього сильніша.

Метадон, кажуть експерти, є особливо небезпечним для дитячого організму.

"Ті, хто ін'єкційно вживав 5 і 10 років, дуже важко з метадону злазять, це практично нереально. А це діти, які нічого ніколи не вживали, вживають півроку-рік метадон, ну і до 30 вони не доживають, вони на метадоновій програмі живуть 5-6 років, і це дуже багато", - розповідає Ігор Щеглов із ГО "Міжнародна антинаркотична асоціація".

Метадонова програма, про яку йдеться, це замісна підтримувальна терапія.

ЗПТ – державна програма спрямована на лікування опіоїдної залежності пацієнтів за державний кошт. Наркозалежний стоїть на обліку у медзакладі, куди регулярно приходить, аби отримати дозу під наглядом лікаря. Зазвичай у програмі використовують метадон та бупренорфін. Пацієнт позбувається "ломки" і навіть може працювати. ЗПТ застосовується у країнах, де епідемія ВІЛ/СНІДу поширюється насамперед через ін’єкційних наркоманів. У 2019 му метадону-ЗН  і бупренорфіну-гідрохлориду було закуплено державою на суму 232 185,90 грн. 

На метадоновій програмі в Україні понад 11 тисяч пацієнтів. Та препаратів закуповують значно більше.

"У нас метадону на вулиці вшестеро більше, ніж його має бути в державній програмі. У нас на цей момент часу в країні для того, щоб на рік люди могли отримувати метадон по допомозі, які стоять на замісній терапії, має приблизно виготовлятися 400 кг метадону. У нас на заводах його виготовляють 2 тонни, і це привід для маніпуляцій", - розповідає Ігор Щеглов.

Куди ж надходять залишки? На чорний ринок? В інтернет-мережу та баригам? Чи в приватні клініки?

Ольга - мати колишнього наркомана. Її сина вже немає серед живих. Молодий чоловік 10 років був на програмі замісної терапії. Залежності не позбувся, а здоров’я втратив. А згодом і життя.

"Ця програма дала йому таке ось ускладнення на голову. У нього почався діенцефальний синдром, ДЕП називається, мізки, мабуть, у нього вже кипіли від цього бупренорфіну за десять... Десять років бупренорфіну…" - розповідає мати.

Щоранку люди приходять до дверей кабінету Київської міської лікарні № 5, щоб отримати наркотики від держави.

Цей чоловік сам вже не вживає, прийшов сюди з другом. На ЗПТ великих надій не покладає, бо сам позбувся залежності у реабілітаційному центрі. Видає секрет, насправді під стінами клініки кипить торгівля метадоном, який пацієнти замісної терапії виносять за межі медзакладу.

У наркології без проблем можна не лише стати на програму, а й купити рецепт на нарковмісні препарати.

Коли інші пацієнти замісної терапії почули нашу розмову, то ледь не накинулися на чоловіка з кулаками.

Окрім державних наркологій, доступ до метадону можуть організувати і приватні. Ми відряджаємо нашого активіста в клініку "Медичні довідки". За легендою, аби отримати рецепт.

Жодних аналізів, лише усне опитування. Після так званого огляду пацієнту дають рахунок, який можна оплатити в терміналі, який завбачливо стоїть за дверима. За 500 гривень нашому активісту без належного обстеження призначають детоксикацію метадоном і виписують рецепт. Вся процедура тривала близько 30 хвилин.

Чоловіку дали адреси аптек, де можна придбати метадон. За десять днів він може знову повернутись у клініку і купити новий рецепт. Час викликати поліцію.

Обурена жіночка, яка щойно незаконно вторгувала 500 гривень за рецепт на метадон, поспішає на вихід. На галас приходить головний лікар клініки "Медичні довідки". Чоловік намагається позбутися клопоту та поліції.

Згодом у кабінеті головний лікар і його заступник обговорюють план дій і комусь постійно телефонують. Та нашому мікрофону вдалося записати розмову за зачиненими дверима.

"Давай подумаємо, якщо ти викличеш військових, що вони зроблять? Скажуть, що ображають доктора або що? Нам потрібні не вояки зараз. Просто щоб не зробити їм картинку гарну зараз… Привіт, Вово, ти далеко? Я у себе в клініці. Тут треба буде просто під'їхати, поговорити. Тільки обережніше, у мене тут телебачення. Не бійся, нічого тут такого немає. Так, я знаю, що ти не боїшся, я тебе боюся, я знаю, що ти, бл…дь, можеш порвати їх усіх", - говорить по телефону лікар.

Оце вже цікаво! Вочевидь, і правоохоронці знають, хто той всемогутній Вова. Вони чемно фіксують виклик і їдуть геть.

Знаходимо більше інформації про клініку "Медичні довідки". Лише в Києві ця фірма має 8 відділень, 25 - в інших містах України. Одне є навіть у Чеській Республіці. Засновником фірми є Пастернак Марина Олександрівна 1996 року народження.

ТОВ "Медичні довідки" зареєстровані за однією адресою з ФОП "Шоломицький Володимир Васильович", який, згідно з декларацією, є її адміністратором. Пригадується, що стіни клініки прикрашали плакати з його портретом. "Перший заступник – керівник Медичної служби “Національної медичної палати України”. А Марина Пастернак є небогою Шоломицького, бо на своїй сторінці у Фейсбук пані вітає найкращого дядька з Днем народження. 

Вочевидь, це і є той самий Вова, який має усіх порвати.

Наші сумніви розвіюються, коли ми приїздимо за адресою реєстрації компанії "Медичні довідки", на вулицю Уманську, 49. Володимир Шоломицький, він же Вова, він же дядя, вже тут як тут на своєму розкішному "Лексусі" в оточенні охоронців.

У декларації Шоломицького замість "Лексуса" вказано легковий автомобіль "Іж" вартістю 2 тисячі гривень, а зарплата трохи більше десяти тисяч гривень на місяць. Скільки ж років не їв і не пив чоловік, аби назбирати на автомобіль преміум-класу вартістю близько 20 тисяч доларів?

"Організатори цих кабінетів не несуть жодної відповідальності, тому що згідно із законом сьогодні метадонова замісна терапія вважається лікуванням, а не продажем наркотиків, як це є насправді. І тому довести, що особи організовують продаж наркотиків і продаж цих рецептів на метадон, а не лікування таким чином, сьогодні дуже важко", - розповідає адвокат Тарас Боровський.

А це столичний центр реінтеграції “Острів”. Тут не лікують медичними наркотиками. Тут вчать від них відмовитися повністю. І часто працюють з усіма членами родини наркозалежного.

Тут і волонтери, і професійні психотерапевти, і навіть люди, що самі колись вживали наркотики

Втім такі заклади не на руку тим, хто має вигоду із продажу наркотиків. Тому Їх часто тероризують самі ж правоохоронці.

"Зараз йде, наприклад, велика боротьба між МВС, я так думаю, що тих, хто кришує обіг наркотиків в Україні, з реабілітаційними центрами, які часто від релігійних організацій, або від тих людей, які колись вживали наркотики і вийшли з наркозалежності", - розповідає Олег Мусій.

Нещодавно поліція завітала і до реабілітаційного центру "Міжнародної антинаркотичної асоціації". Його керівника Ігоря Щеглова звинуватили у тому, що в закладі незаконно утримують підопічних.

З 18 наркозалежних 6 поставили підписи на порожніх аркушах. Пізніше на цих папірцях співробітники прокуратури написали заяви про примусове тримання в реабілітаційному центрі. Далі почалися обшуки.

* * *

13 березня 2019 року електронна петиція за легалізацію канабісу набрала понад 25 тисяч голосів. Депутати Верховної Ради України взялись за розробку законопроекту щодо врегулювання застосування медичного канабісу.

На відміну від звичайної марихуани, медична - не викликає ейфорію, бо в ній відсутній психотропний компонент канабісу. Медична маріхуана є ефективним знеболювальним та протинудотним засобом, тому часто її потребують онко- та хворі на епілепсію. 

Але 29 серпня законопроект було відкликано. Під час прес-марафону 10-го жовтня президент Зеленський заявив, що легалізація медичного канабісу не на часі.

В Україні налічується до 2 млн осіб, які потребують доступу до лікування канабісом. 26 жовтня в Києві відбувся "Конопляний марш свободи". Активісти вимагали невідкладної реєстрації законопроекту про врегулювання питання із легалізації медичного канабісу.

Однак борці з наркозалежністю побоюються масового вирощування коноплі і промислового поширення.

11 вересня на Прикарпатті в одному із сіл Косівського району СБУ та поліція викрили величезну плантацію коноплі. Правоохоронці вилучили близько 100 тисяч кущів та понад 1 тонну готового канабісу, тобто марихуани. 

Депутат Косівської міськради Володимир Зюзяк запевняє, про ці та інші плантації конопель на Івано-Франківщині поліція знає давно. 

Чоловік розповідає, коли конопляні плантації зацвіли, селяни відчули в повітрі дурман.

Втім місцева поліція не реагувала, аж поки активісти та журналісти не поширили інформацію. Вже за 2 тижні на конопляній плантації провели спецоперацію.

У Косівському відділі поліції виправдовуються, мовляв, не могли потрапити на територію, де вирощували марихуану.

То ж якби не місцеві активісти, наркоаграрії і далі б провадили свій бізнес. А поліція робила б вигляд, що нічого не відбувається.

За кількість наркотичної речовини, яку можна було б виготовити з усіх цих прикарпатських конопель, можна було виручити понад 50 мільйонів євро. Це на чорному ринку. Бо вирощували кущики далеко не з медичною метою.

* * *

То ж заради кого усі ті реформи влади, якщо роздобути наркотики, це як зайти до магазину за цукерками? В аптеках, в інтернеті, в кабінеті у нарколога або в сусіда на плантації. Усе це несе загрозу нашому майбутньому, нашим дітям. І кому потрібне таке майбутнє?

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>