Марін Ле Пен
Le Monde

Днями більшість депутатів Європарламенту проголосували за позбавлення імунітету Марін Ле Пен, лідера французької праворадикальної партії "Національний фронт" і парламентської фракції "Європа націй і свобод", кандидата в президенти Франції від євроскептиків. Таке рішення законодавці ЄС прийняли на основі запиту прокуратури французького міста Нантер. За даними інформагентства Reuters, правоохоронні органи Франції звинувачують Ле Пен у "розповсюдженні зображень актів насильства". У 2015 р. вона опублікувала в мікроблозі Twitter фотографії жертв терористичної організації ІДІЛ. На одному з фото був американський фотожурналіст Джеймс Фолі, обезголовлений радикальними ісламістами на території Сирії в 2014 р. Прихильники Ле Пен переконані, що її пост закликав до боротьби з ісламським екстремістом. Донедавна імунітет депутата Європарламенту захищав Ле Пен від правового переслідування. Згідно з французьким законодавством, розповсюдження зображень актів насильства карається тюремним ув'язненням терміном на три роки або штрафом у розмірі 79 тис. євро. ЄС показав "зелене світло" французьким правоохоронцям для переслідування політика.

Не зійшлися в інтересах

Брюссель не зацікавлений у тому, щоб крісло президента Франції зайняла політик-євроскептик. Франція є другою економікою в Європі, країною-засновницею Євросоюзу, яка з 50-х років разом з Німеччиною задає тренд європейської інтеграції. Єврочиновники проводять курс на централізацію ЄС. Незадовго до позбавлення Марін Ле Пен імунітету в Європарламенті були прийняті резолюції про формування в ЄС міністерства фінансів та європейської армії. У Брюсселі прагнуть вивести ЄС з тривалої політичної та соціально-економічної кризи шляхом посилення впливу наднаціональних органів на фінансово-економічні процеси і питання безпеки.

Новини за темою: У Франції взяли під варту помічників Ле Пен через звинувачення в отриманні зарплати за неіснуючу роботу

Однак Ле Пен переконана, що наявна система Євросоюзу базується на ідеології глобалізації та зниження політичної ваги національних держав. Вона дотримується антиглобалізму в політиці і протекціонізму в економіці. Підтримує ідею реформування системи наднаціональних органів ЄС таким чином, щоб зріс вплив урядів країн-членів на рішення, що приймаються, загальноєвропейського значення. Її підхід до розвитку ЄС відомий як "Вільна Європа" – кожна європейська держава в праві самостійно визначати митні мита для зарубіжних країн та розвивати незалежну від загальноєвропейського курсу зовнішню політику. Марін Ле Пен у своїй політичній програмі виступає за нормалізацію відносин з Росією, скасування антиросійських санкцій та визнання анексованого Криму територією РФ. За даними Deutsche Welle, французькі депутати Європарламенту раніше голосували за скасування антиросійських санкцій (24 місця в Європарламенті займають представники "Національного фронту"). Також Ле Пен обіцяє у разі перемоги на виборах провести референдум про вихід Франції з ЄС ("Frexit"), аналогічний британському "Brexit".

Рейтинги кандидатів у президенти Франції у лютому 2017 року
Le Monde

Марін Ле Пен та її партію "Національний фронт" підтримують французькі громадяни, які розчарувалися в здатності правлячої Соціалістичної партії вирішити нагальні соціально-економічні проблеми. За рівнем безробіття Франція займає 7-ме місце в ЄС (10,5%), згідно з Євростатом. Соціалісти не впоралися з міграційною кризою і супутньою терористичною загрозою. У 2015 р. заявки на статус біженця у Франції подала 71 тис. осіб. Упродовж двох останніх років від рук терористів загинули понад 230 осіб.

Перемога Ле Пен вигідна окремим російським і французьким бізнес-колам. За даними французького дослідного центру CEPII, за час дії антиросійських санкцій Франція втратила мільярди доларів. З 2013 по 2015 рр. торгівля між РФ і Францією знизилася з 18,9 до 11,4 млрд дол. Французькі виробники продуктів харчування і спиртних напоїв втратили доступ на російський ринок. Через санкції був зірваний контракт на поставку французьких вертольотоносців "Містраль" для російського військово-морського флоту. Міністр економіки і фінансів Франції Мішель Сапен в інтерв'ю російському інформагентству "Інтерфакс" підкреслив зацікавленість французького бізнесу інвестувати в російську економіку і підтримав ідею формування економічного простору від Лісабона до Владивостока.

Удар по іміджу євроскептиків

Позбавлення Марін Ле Пен імунітету в Європарламенті — це спроба ЄС дискредитувати імідж євроскептиків у переддень президентських виборів у Франції. За даними британського видання Express, одіозна політик має найвищі рейтинги (25%) серед кандидатів у президенти. Європейські чиновники розраховують на те, що залучення Ле Пен до правової відповідальності буде сприйнято її електоратом як протверезний душ. У 2015 р. Ле Пен порушила закон заради політичного піару і розкрутки іміджу "борця з ісламським екстремізмом" для своєї партії. Завтра вона може поставити на кон національні інтереси Франції. ЄС розраховує, що судовий розгляд щодо Ле Пен виб'є її з колії передвиборної гонки.

Франсуа Фійон разом з дружиною Пенелопою
РИА Новости

Новини за темою: Франція застерегла Росію від втручання у вибори президента

Як показав нещодавній скандал за участю кандидата в президенти Франсуа Фійона ("Пенелопагейт"), французьке суспільство ретельно ставиться до порушення закону з боку політиків. Ударом по іміджу Фійона, який "не бачить сенсу в продовженні антиросійських санкцій, стала публікація в сатиричній газеті Canard enchaine інформації про те, що його дружина Пенелопа отримувала зарплату як помічник депутата. Те саме стосується дітей кандидата в президенти. У ЗМІ мусується інформація про те, що Фійона та його дружину можуть викликати в суд у справі про розкрадання коштів і фіктивне працевлаштування. Незважаючи на те, що Фійон спростував цю інформацію, його рейтинги помітно знизилися. До скандалу "Пенелопагейт" він був фаворитом передвиборної гонки і на праймеріз набрав 66% голосів. Тепер Франсуа Фійона підтримує 21% французів, за даними Express.

Слідами Росії

Може скластися враження, що Євросоюз запозичує тактику Росії, намагаючись вплинути на передвиборну ситуацію у Франції. Позбавлення імунітету Марін Ле Пен у Європарламенті - це відповідь ЄС на спроби Кремля втрутитися у внутрішні політичні процеси країн-членів Союзу. Марін Ле Пен має репутацію протеже Кремля в передвиборній гонці. За інформацією The Times, партія "Національний фронт" вже отримала від Росії не менше 11 млн євро. Ймовірно, ці гроші були призначені для проведення передвиборної кампанії.

Складається враження, що Брюссель намагається допомогти розчистити шлях на політичній арені Франції для незалежного кандидата-центриста Еммануеля Макрона, колишнього міністра економіки і фінансів, який не є противником євроінтеграції. 39-річний Еммануель Макрон раніше був членом Соціалістичної партії та залишив міністерську посаду через розбіжності з президентом Франсуа Олландом. Він заснував рух "Вперед", який позиціонує себе як "третю силу", альтернативну лівим і правим партіям. За даними видання Express, Еммануель Макрон дихає в спину Марін Ле Пен і має 24% підтримки серед французів. Йому пророкують перемогу у другому турі виборів за сприятливих обставин. Як повідомляє Deutsche Welle, Макрон у своїй передвиборній кампанії пропонує поглиблення співпраці в єврозоні, програму реформ, спрямованих на зниження податкового тягаря для великого і дрібного бізнесу, зниження державних видатків на 60 млрд, скорочення апарату державних службовців, створення нових робочих місць для поліцейських і вчителів. Він підтримує ідею створити загальний бюджет єврозони, що перегукується з пріоритетами розвитку ЄС.

Еммануель Макрон
Открытый источник

Новини за темою: У кандидата в президенти Франції Макрона кинули яйце, відео оприлюднили в мережі

Ставку на Макрона роблять деякі соціалісти. Міністр аграрної політики Стефан Ле Фоль схиляється підтримати Макрона замість кандидата від Соціалістичної партії Бенуа Амона. Для соціалістів Макрон є меншим злом, ніж Ле Пен або Фійон з правого табору. Позиції соціалістів слабкі. Президент Франсуа Олланд, який був основним кандидатом від Соціалістичної партії, зняв свою кандидатуру, а прем'єр-міністр Мануель Вальс не має рейтингів, які можна порівняти з позицією Марін Ле Пен і Франсуа Фійоном у французькому суспільстві. Підтримав кандидатуру Макрона навіть один з його супротивників, кандидат у президенти Франсуа Байру, голова Демократичного руху, який вступив до альянсу з рухом "Вперед".

Євросоюз прагне запобігти приходу до влади у Франції Марін Ле Пен всілякими засобами. Якщо вона переможе на виборах президента Франції, то виникне ще один прецедент для приходу до влади євроскептиків у країнах-членах ЄС. Цієї осені відбудуться парламентські вибори в Німеччині, де зростає популярність партії євроскептиків "Альтернатива для Німеччини" бізнесвумен Фрауке Петрі, яка, як і "Національний фронт", підтримує зближення з Росією. Заради збереження загальноєвропейської єдності Брюссель намагається вплинути на результат президентських виборів у Франції.

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник