banner banner banner banner

Славутич замерзає: Чому місто чорнобильців відрізали від газу

У зв'язку із заборгованістю за природний газ місто-супутник Чорнобильської АЕС Славутич, понад половину населення якого становлять ліквідатори і працівники станції, був відрізаний від поставок блакитного палива. Грошей на погашення заборгованості в міському бюджеті немає – в разі приморозків мерія готується оголосити надзвичайний стан: закрити дитячі сади і школи, організувати пункти обігріву. Вже сьогодні температура у квартирах славутчан не перевищує +8 – +15 градусів

Славутич замерзає: Чому місто чорнобильців відрізали від газу
112.ua

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

У зв'язку із заборгованістю за природний газ місто-супутник Чорнобильської АЕС Славутич, понад половину населення якого становлять ліквідатори і працівники станції, був відрізаний від поставок блакитного палива. Грошей на погашення заборгованості в міському бюджеті немає – в разі приморозків мерія готується оголосити надзвичайний стан: закрити дитячі сади і школи, організувати пункти обігріву. Вже сьогодні температура у квартирах славутчан не перевищує +8 – +15 градусів

Як замерзає Славутич

Славутич, місто в Київській області, яке було зведено одразу після катастрофи на Чорнобильській АЕС у 1986 році та відселення людей з Прип'яті і Чорнобиля, сьогодні стоїть на порозі катастрофи через неможливість розпочати опалювальний сезон. У зв'язку з заборгованістю перед НАК "Нафтогаз України" за природний газ (91 млн грн з перерахунком тарифів і штрафними санкціями) аварійна бригада Вишгородського відділення ПАТ "Київоблгаз" ще 10 жовтня шляхом видалення фрагмента трубопроводу від'єднала комунальне підприємство "УЖКГ", що забезпечує місто теплом, від газу. "Сьогодні трубу приварили, але вставили пластини, які не дозволяють здійснювати відбір газу. Таким чином труба ціла, але газ по ній як і раніше не йде", - розповів 112.ua мер Славутича Юрій Фомічов.

Градоначальник підкреслив, що місто не має заборгованості перед облгазом за транспортування. "Вони чинять на нас тиск, щоб ми закрили борг перед "Нафтогазом"", - сказав Фомічов.

Температура в квартирах славутчан зараз не перевищує +8 – +15 градусів за Цельсієм. Ті, хто може собі це дозволити, гріються за допомогою кондиціонерів, але вони, як відомо, будуть працювати, доки температура на вулиці не опуститься нижче нуля. Люди вмикають і електрообігрівачі. Особливо складна ситуація в тих кварталах міста, в яких будинки були споруджені без належного утеплення. Після аварії на ЧАЕС Славутич будували силами восьми республік, що входили до складу Радянського Союзу. Історично склалося так, що будинки, які споруджували представники Росії (Московський квартал) та Азербайджану (Бакинський) виявилися нестійкими до холодів. "Деякі будинки в цих кварталах ми утеплили, але мешканці в тих, які не встигли, дуже страждають", - розповів Фомічов.

Мер каже, що якщо опалювальний сезон не вдасться запустити до приморозків, то під час них зробити це буде вкрай складно. "Якщо ми не отримаємо газ у найближчу добу, ми будемо зливати систему і оголошувати надзвичайну ситуацію в місті. У нас немає іншого вибору – я не можу собі дозволити розморозити систему, якщо температура опуститься нижче нуля, тому що збитки будуть просто непередбачувані. Ми отримаємо другий Алчевськ", - запевнив Фомічов. За його словами, в цьому випадку будуть припинені заняття в школах, закриті дитячі садки, для людей будуть організовані пункти обігріву.

Такий сценарій, до речі, не такий вже й неймовірний. З 23 жовтня на Чернігівщині та Сумщині зниження температури вночі місцями досягає 5 градусів нижче нуля. Вже сьогодні, за даними сайту Sinoptik, температура в місті буде коливатися в межах від нуля до плюс восьми.

У дитячих садках і школах Славутича (в місті 6 дитячих садків, 4 загальноосвітні школи та ліцей) поки підтримують нормальну температуру, бо їх обігріває твердопаливна котельня (працює на тирсі та відходах деревини). Котельнею керує приватний інвестор, який викупив її в минулому місяці. Фомічов каже, що котельня зможе працювати тільки до моменту, поки температура не опуститься до нуля. Справа в тому, що котельня включена в центральну мережу, і її потужність не розрахована на підключення ще й об'єктів житлової інфраструктури. За рахунок окремої котельні (що працює на газі, твердому паливі і на електриці) підтримується тепло і в санітарній частині, в якій також є пологове відділення.

Через відсутність поставок газу в місті, крім усього іншого, не гріється вода. Однак це явище для славутчан не нове – гарячої води в міжсезоння у місті немає вже п'ять років. "Люди під цю ситуацію підлаштувалися – у 90% населення є бойлери. Вони також є у дитсадках і в санчастині", - розповів Фомічов.

Чому місто заборгувало за тепло

Мер Славутича стверджує, що рівень розрахунків за тепло в Славутичі – 95%, і всьому виною відмова держави в повному обсязі виплачувати місту дотацію на утримання інфраструктури. Протягом 17 років розмір дотації не змінювався і становить 10 млн грн. У той же час вартість природного газу за цей період зросла в 20 разів. "Щоб ситуація виправилася, ми просимо, щоб хоча б до 30 млн грн нам дотацію підвищили. Просимо і 50 млн грн, але розуміємо, що не дадуть. Але якщо дадуть хоча б 30 млн грн, ми готові реструктуризувати цей борг і почати його потихеньку гасити", - сказав 112.ua Юрій Фомічов.

112.ua

Дотація на утримання інфраструктури Славутичу "в повному обсязі" передбачена пунктом 3 статті 13 Закону України "Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС, перетворення зруйнованого четвертого енергоблока АЕС на екологічно безпечну систему". Мер пояснює, що після закриття АЕС, яка до того моменту містила всю інфраструктуру та ЖКГ міста, а крім того, була єдиним найбільшим промисловим підприємством, на якому тоді працювало близько 80% дорослого населення міста, було втрачено 8,5 тисяч робочих місць. "І нам тоді гарантували, що все буде добре. Ми розуміємо, що ви втрачаєте... Ми вам гарантуємо дотацію в повному обсязі, щоб у вас не було проблем", - поскаржився Фомічов.

Славутич і зараз є містом "чорнобильців". Більше половини населення – працівники Чорнобильської АЕС та члени їхніх сімей. Із 25-тисячного населення міста 7317 осіб – це постраждалі в аварії на ЧАЕС, серед них 3297 – учасники ліквідації наслідків аварії. 4225 мешканців Славутича, тобто майже п'ята частина, – діти.

"Ми дуже сильно залежимо від ситуації на ЧАЕС і в зоні відчуження", - зазначає мер Славутича і каже, що ще одна причина, з якої місто заборгувало за природний газ, – невиконання низки статей міськбюджету, знову ж таки, з вини центральної влади. "Ось зараз закінчилося фінансування на доплату людям, які працюють у Чорнобильській зоні. З цих виплат місто отримує податкові відрахування. Немає виплати – немає відрахувань (затримуються виплати з держбюджету). Таким чином, ми вже два місяці недовиконуємо бюджет. Якщо з початку року він виконувався навіть з перевиконанням, то останні два місяці ми виконуємо бюджет тільки на 90%. І при цьому нам обіцяють: не переживайте, ми все виплатимо людям, і ви отримаєте свої податки, але поки що ситуація така", - говорить Фомічов.

Відзначимо, що всі роки після закриття ЧАЕС найбільшим болем голови міської влади Славутича була проблема з робочими місцями. Головним роботодавцем досі залишаються 30-кілометрова зона відчуження ЧАЕС, а також "Атомремонтсервіс", що виконує ремонт АЕС по всій Україні та в 30-кілометровій зоні. У Славутичі також є деревообробне підприємство, налагоджено виробництво гобеленів, світильників, виробів зі скла, рекламної продукції, упаковки. Але це всього 200-300 місць на підприємство, не більше.

Як зігріти славутчан?

Мер міста каже, що "битву за тепло" Славутич переживав і в попередні роки. У 2008 році, також як і зараз, місто відрізали від газової труби. Однак нинішня ситуація особливо гостра, тому що раніше влада ставилися до ситуації з розумінням. "Зараз всі говорять, мовляв, так, звісно, треба рятувати ситуацію, але далі перекладання паперів справа поки не йде", - нарікає Фомічов.

112.ua

Він розповів, що 23 жовтня в Київській ОДА відбулося засідання обласної комісії з надзвичайних ситуацій: у протоколі засідання чітко записано – відновити в Славутичі газопостачання, забезпечити місто теплом. "Але на даний момент за фактом газу немає. Протокол є, але його ні НАК "Нафтогаз", ні ЗА "Київоблгаз" не виконує", - говорить Фомічов.

Також, за словами мера Славутича, він зустрічався з заступником голови правління НАК "Нафтогаз України" Сергієм Переломою: "Причому Сергій Віталійович сказав, що вони бачать і розуміють нашу ситуацію і не можуть на нас тиснути, як на інших, тому що у нас особлива ситуація. Але без оплати дати нам номінацію (ліміт) газу не можуть. Ми розуміємо, що вирішення нашого питання лежить у площині державного фінансування, і ми повинні знайти ці рішення. Але на цей момент "Нафтогаз" номінації (ліміти) не виділяє, і "Київоблгаз" не відновлює газопостачання міста".

Крім того, Фомічов каже, що обговорював ситуацію, що склалася в Славутичі, з віце-прем'єр-міністром – міністром регіонального розвитку і ЖКГ Геннадієм Зубком.

Джерело в Міністерстві регіонального розвитку і ЖКГ дало зрозуміти, що відповідальним за нинішню ситуацію в Кабміні вважають мера Славутича – Юрія Фомічова. "Всі відповідальні органи місцевого самоврядування готуються до опалювального сезону вже з весни: мер Славутича тільки зараз зрозумів, що не вистачає грошей, щоб розрахуватися за тепло. За дорученням Зубка 23 жовтня голова Київської ОДА Олександр Горган проводив засідання регіонального штабу з надзвичайних ситуацій, на якому також порушувалося це питання. Ситуація з газоподачей буде врегульована. Раніше у Славутича ніколи не було проблем, але люди повинні розуміти, коли починається зима, і що потрібно готуватися до опалювального сезону", - сказало джерело 112.ua.

У Київоблгазі запевнили 112.ua, що в цій ситуації виконують лише технічну функцію, і щойно Славутич домовиться з "Нафтогазом України", "хоч сьогодні газ їм буде розподілений".

"У Славутича немає підтвердження лімітів на постачання природного газу від НАК "Нафтогаз України", у якого вони купують газ напряму. Наша функція полягає тільки в тому, щоб розподіляти газ, згідно з тими підтвердженими обсягами. У міста вже давно немає виділених лімітів і, відповідно, у нас немає підстав розподіляти їм газ. Це їх взаємні договірні відносини з "Нафтогазом" і, поки вони не будуть врегульовані, ми не маємо підстав для розподілу газу", - повідомили в прес-службі облгазу.

Ситуацію з трубою, яку спочатку відрізали, а потім повернули на місце, у "Київоблгазі" пояснюють плановими технічними роботами. "Зараз там завершуються деякі підготовчі роботи до опалювального сезону: планові обстеження газопроводів, деякі невеликі технічні ремонти. Роботи на стадії завершення. Ми їм відправляли лист, в якому запевнили, що як тільки місто і "Нафтогаз" дійдуть до спільного знаменника, ми відновимо їм розподіл газу. Ми підкреслювали, що проводяться ремонтні роботи, на цю ситуацію ніяк не вплинуть".

У "Київоблгазі" також спростували слова Фомічова про наявність пластин, які перешкоджають постачанню газу в трубу: "Це вже популізм якийсь. Яким чином ми можемо бути незацікавлені в здійсненні розподілу газу, якщо це наша робота і наше прибуток? Штучно припиняти постачання нам нема жодного сенсу".

У НАК "Нафтогаз України" своєї провини в ситуації, що склалася, не бачать, посилаючись на законодавство і дії комунальників. "НАК "Нафтогаз України", як постачальник зі спеціальними обов'язками, 11 жовтня уклав з КП "УЖКГ" м. Славутич договору постачання газу на опалювальний період 2017-2018 років для всіх категорій споживачів. На сьогодні загальний обсяг заборгованості КП "УЖКГ" м. Славутич за використаний природний газ (з урахуванням штрафних санкцій) становить 86,3 млн грн. "Нафтогаз" у своїй діяльності неухильно керується вимогами чинного законодавства. Зокрема умови постачання газу за спеціальними обов'язками регулюються постановою КМУ від 22.03.17 № 187. Виконання вимог постанови є необхідною і обов'язковою умовою для отримання номінації", - йдеться у відповіді прес-служби НАК на запит 112.ua.

У "Нафтогазі" зазначають, що КП "УЖКГ" "окрім обов'язку щодо укладення договору, не виконала жодної з вимог, передбачених пунктом 12 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення суспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого зазначеною Постановою". Тому НАК нібито відмовився йти на порушення законодавства.

У "Нафтогазі" вимагають від КП "УЖКГ" оплату першого траншу боргу в розмірі не менше ніж 14,8 млн грн для початку постачань газу в місто.

* * *

Слід також додати, що мер Фомічов в бесіді з кореспондентом 112.ua зазначив, що 20 жовтня місто з настанням холодів нарешті зважилося на різке підвищення тарифу на теплопостачання, на яке не вирішувалося раніше. Тариф зріс на 30% – до 1680 грн/Гкал тепла. Втім, поки славутчанам платити нема за що – тепла в своїх домівках цієї осені вони ще не бачили.

Олена Голубєва

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>