Фото з відкритих джерел

В українському політикумі нова хвороба - інфаркт. Глава ДФС Роман Насіров потрапив до лікарні прямо в той час, коли його хотіли затримати співробітники НАБУ. Але він в принципі не перший, у кого не витримує серце. Коли чиновників хочуть притягнути до кримінальної відповідальності, багатьом стає дуже погано, а коли зачитують підозру, і зовсім вони втрачають свідомість. 112.ua згадує, які недуги брали українських чиновників, коли їх притискали до стіни.

Будьте здорові

Стан здоров'я політика – таємниця. Не стільки особиста, скільки державна, тому що від нежитю прем'єра або гастриту президента залежить, без перебільшення, доля країни. Тому свої хвороби публічні персони ретельно приховують. На людях вони бадьорі, веселі і пашать здоров'ям. Винятком з цього сонму здорованів став президент Віктор Ющенко, який у тяжкому стані (імовірно, після отруєння діоксином) зумів витримати непросту передвиборчу кампанію, Помаранчеву революцію і п'ять років політичної лихоманки. Нинішній президент, Петро Порошенко, за словами його прес-секретаря, страждає цукровим діабетом, і це стало причиною його зриву на одній з нарад.

Фото з відкритих джерел
Тим не менше, ці епізоди лише підтверджують загальне правило – політик зобов'язаний бути здоровий, бадьорий і сповнений сил. У Стародавньому Єгипті фараон повинен був, на доказ своєї здатності правити далі, пробігти крос. Наші політфігури охоче це роблять публічно. Досить згадати, як пірнав в ополонку в хрещенські морози Леонід Черновецький або стрибав по пеньках з хворим коліном Віктор Янукович.

Тут є і зворотна залежність: витримати напружений ритм життя сучасного політика може далеко не кожна навіть дуже здорова людина. Можливо, тому в політиці чимало спортсменів. У США це губернатор Каліфорнії Арнольд Шварценеггер, у нас – мер Києва Віталій Кличко. Є в політикумі і медики. У нас Ольга Богомолець, Тетяна Бахтєєва, Олег Березюк (лікар за освітою).

Неволя гірше отрути

Однак варто їм опинитися в статусі підслідних, та ще потрапити в СІЗО, як пересічні громадяни з подивом дізнаються, що політичні лідери буквально скручені в баранячий ріг різними тяжкими хворобами, які нерідко до цього ретельно приховувалися. Причому діагнози озвучуються з вражаючою відвертістю, а самі фігуранти не соромляться публічно висловити свої слабкості.

Новини за темою: Підозрюваного в корупції прокурора Корнійця госпіталізували з гіпертонічним кризом

З українських політиків "вищої ліги" двічі побувала у в'язниці нинішній лідер партії ВО "Батьківщина" Юлія Тимошенко. І кожен раз позбавлення волі оберталося лікарняним ліжком. 13 лютого 2001 року арештована в перший раз, пробула в Лук'янівському СІЗО більше одного місяця та госпіталізована через загострення виразкової хвороби. Ув'язнення у 2011 році розтягнулося на три роки, і протягом усього строку у високопоставленої ув'язненої були кілька отруєнь (у тому числі, за її словами, радіоактивне опромінення), гематоми від побиттів, міжхребцева грижа, важка ангіна та застуди. Її стан здоров'я настільки погіршився, що Юлію Тимошенко перевели з колонії в лікарню і лікували там. Кілька разів ув'язнена оголошувала голодування. Її лікували за ґратами, на волю не відпустили.

Фото з відкритих джерел

Не пішло на користь перебування в темниці і соратнику Юлії Тимошенко, нинішньому лідеру фракції БПП у Верховній Раді Юрію Луценку. Його засудили до 4 років позбавлення волі, але через рік з гаком він був помилуваний указом президента (після рішення ЄСПЛ). Відбуваючи термін, Юрій Луценко оголошував голодування, у результаті стан його здоров'я погіршився, довелося госпіталізувати в одну з київських клінік. Там політику видалили поліпи в кишечнику.

Опоненти також не відрізнялися міцним здоров'ям, варто їм потрапити за ґрати. Борис Колесніков, який потрапив у в'язницю в 2005 році, скаржився на поганий стан здоров'я, адвокати клопотали про зміну запобіжного заходу у зв'язку із захворюванням серця.

Нова хвиля: кризи в судах

Проте якщо порівняти, нові обличчя українського політикуму за здоров'ям слабкіші загартованих "стовпів". Вони не в змозі витримати судові розгляди і "загинаються" ще до вироків. У залах судів трапляються кровотечі, непритомність, гіпертонічні кризи, інфаркти та інсульти та інші кризові стани. Як правило, вони настільки загрозливі, що адвокати клопочуть про зміну запобіжного заходу. Госпіталізації в залі суду також не рідкість.

Микола Рудьковський у 2008 році, перебуваючи під слідством, пережив гіпертонічний криз і на засідання являвся в інвалідному візку.

Фото з відкритих джерел

Екс-ректор Податкової академії Петро Мельник захворів відразу після пред'явлення звинувачень і не тільки пересувався на візку, але і в залі суду лежав на лаві підсудних.

Фото з відкритих джерел

Ігорю Мосійчуку стало погано в залі суду (криз і внутрішня кровотеча), у результаті чого політик був госпіталізований для проведення операції. Кілька разів у соцмережах були фейкові повідомлення про його смерть.

Фото з відкритих джерел

Геннадія Корбана нібито вхопив інфаркт під час затримання, а в залі суду звалив гіпертонічний криз.

Пресс-служба "УКРОПа"

Хвороба як звільнення

У далекому 2001 році, коли щосили обговорювався арешт Юлії Тимошенко, автору цих рядків один навчений досвідом пан пояснював, що лікарня – здорова альтернатива в'язниці, бо там є гарантія, що не вб'ють і не завдадуть тяжкої шкоди здоров'ю. Тому в'язні будь-якою ціною і домагаються переведення з нар на лікарняне ліжко. (На той момент, пенітенціарна система була непрозорою, і припустити можна багато чого). Пересічні ув'язнені також намагаються потрапити якщо не в лікарню на волі, то хоча б в ізолятор. Як мінімум, там режим легший. І ще нюанс. Авторитетам, хоч на волі, хоч у в'язниці, соромно працювати, як простим ув'язненим. Складно сказати, чому з того можна вірити, але безсумнівно одне – медики для арештантів бажаніші наглядачів. Втім, умови утримання під вартою в Україні такі, що складніше залишитися здоровим, ніж захворіти.

Новини за темою: У Корбана діагностували гіпертонічний криз

Тим більше, стан здоров'я може бути і передумовою для звільнення. Так, вердикт ЄСПЛ щодо Юрія Луценка, у тому числі, винесений, виходячи з того, що стан здоров'я політика погіршився. Згаданий ректор Петро Мельник домігся зміни запобіжного заходу на домашній арешт внаслідок підготовки до операції на серці. Тяжкі недуги не завадили, однак, йому втекти. Депутат Віктор Лозінський був звільнений з місць позбавлення волі, де відбував 10 років за вбивство, за станом здоров'я. Щоправда, на волі він пробув трохи більше доби.

Втім, хвороби підслідних можуть бути і заразні. Так, у вересні поточного року злягли з вірусом двоє суддів, які повинні були розглядати справи "свободівців" Ігоря Швайки та Юрія Сиротюка.

Страждає тіло чи дух?

Хворобливість високопоставлених ув'язнених завжди викликає підозру у правоохоронців. Адже для політика перетворитися з обвинуваченого на жертву – значить, можливість повернутися у велику політику. Так, Віктора Лозінського підозрювали в симулюванні, оскільки до суду та ув'язнення він серйозно не хворів. Заперечували тяжкі хвороби правоохоронці й у Юлії Тимошенко. У всякому разі, на звільнення за станом здоров'я або госпіталізацію підслідних або ув'язнених правоохоронці погоджуються тільки в крайніх випадках. Ігор Мосійчук та Геннадій Корбан, наприклад, втрачали свідомість у залі суду.

Як відмінне здоров'я, так і його збої для політиків є чинником політичного процесу, і з цим нічого зробити не можна. Тим більше, сам факт з привілейованих громадян стати підслідним – вже величезний стрес. Михайло Чечетов не зміг пережити і покінчив життя самогубством. Цей випадок наочно показує, як важко політику одним махом стати підозрюваним, як це "тисне" на психіку і до яких наслідків може призвести. Просто інші реагують на стрес не суїцидом, а хворобою.

Новини за темою: У Києві у залі суду від інфаркту помер підсудний

Лікарі підкреслюють, що робити висновки про причини хворобливості високопоставлених в'язнів навряд чи доречно. Як розповіла в коментарі агентству 112.ua головний лікар клініки "Інсайт Медікал" Анна Слинько, давати кваліфікований коментар без статистичних даних, без досліджень неможливо. Однак, зазначає вона, у важких життєвих ситуаціях, навіть якщо це не в'язниця, а розлучення, переїзд в інше місто, війна, можуть загострюватися внутрішні проблеми. Тим не менш, чітко зв'язати в'язницю з хворобами або хвороби з бажанням звільнитися без аналізу даних не можна.

Можливо, таке дослідження буде проведено в майбутньому, тим більше, резонансних справ стає все більше. У будь-якому випадку, політикам варто згадати один з кіноафоризмів: "Тебе посадять, а ти не кради". Втім, це актуально для кримінальних справ. А в політиці свої правила. Які, не виключено, стануть відомі найближчим часом.

Лілія Брудницька