banner banner banner banner

Скоротити всіх: Як Саакашвілі бачить реформи в Україні

Скоротити всіх: Як Саакашвілі бачить реформи в Україні
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Готуючись очолити виконавчий комітет Національної ради реформ при президенті України, Міхеіл Саакашвілі, серед інших технічних завдань, отримав також завдання реформувати судову систему України. Слід зауважити, що суди у нас реформують перманентно і не було ще влади, котра б не взялася за пертурбації у цій сфері. Звітуючи про виконання свого ТЗ, грузинський новатор представив свій концепт відреформованого правосуддя. Його головний лейтмотив – скоротити інстанції всіх можливих рівнів: як, власне, самі суди, так і структури, які здійснюють над ними контроль.

Новини за темою

Новація перша: 200 судів замість 764

Саакашвілі пропонує ліквідувати адміністративні, господарські та загальні суди, а натомість створити окружний центр правосуддя. Загалом із 764 судів має залишитися 200, "в які буде і доступ полегшено, і процедура набагато швидшою та прозорішою". "Крім того, будуть Вищий адміністративний суд, в який громадяни звертатимуться щодо рішень державних органів, Вищий антикорупційний суд, Вищий суд із питань інтелектуальної власності", – заявив Саакашвілі.

Ідея, у принципі, не нова. Не так радикально, як це планує Саакашвілі, але ліквідовувати суди почали ще на екваторі президентства Петра Порошенка. Відповідно до тодішньої реформи, Верховний суд України визнано єдиною касаційною інстанцією. Це означало, що всі наявні на той момент вищі суди ліквідуються, а касаційні справи, які вони розглядають, перенаправляють на робочі столи новообраних суддів Верховного суду.

Порошенка попереджали: йдеться про 50-70 тисяч касацій. Навіть за умови формування 100% складу суду на кожного суддю розподілять понад 580 касаційних скарг. А якщо суд буде заповнений тільки наполовину, кількість справ перевищить тисячу.

І це не враховуючи нових справ, які надходитимуть у регулярному режимі. З таким навантаженням робота вищої судової інстанції може бути надовго заблокована - і з’явиться широке поле для зловживань через довільне визначення черговості розгляду "завислих" справ.

Але обивателю завжди подобається, коли хтось скорочує чиновницький апарат. Оскільки останній, на переконання загалу, лише паразитує на "пересічних громадянах". Тому, у принципі, ідея Саакашвілі може сподобатися багатьом. Бо мало хто здатен зрозуміти просту річ: менше судів не означає менше справ. Менше судів означає більше навантаження на одного суддю. І довші черги за правосуддям.

Новація друга: менше контролю

Наступний пункт, про який говорить Саакашвілі, – це потреба в усуненні "множинності" системи контролю судів: ліквідувати Вищу раду правосуддя, Вищу кваліфікаційну комісію суддів та Державну судову адміністрацію, натомість — створити єдиний орган судового контролю. Цей орган виконуватиме такі функції: 1) добір та переатестацію суддів, 2) розгляд дисциплінарних справ за скаргами на суддів, 3) моніторинг доброчесності суддів, 4) забезпечення фінансової незалежності судів.

Проте є цікавий момент: президент Зеленський зараз піддається жорсткій критиці активістів за те, що надумав прибрати з цієї матриці один-єдиний елемент. Згідно із законопроєктом №3711, який вніс на розгляд Верховної Ради президент, з судової реформи вилучається згадка про комісію з питань доброчесності та етики, яка мала здійснювати нагляд над Вищою радою правосуддя.

Невідомо, чи представляють інтерес такі нюанси для Саакашвілі, але сам він йде значно далі й обстоює ідею ліквідації всієї надбудови органів контролю. Хоча, з іншого боку, він згадав про єдиний орган судового контролю, покликаний замінити старі інституції.

Новація третя: альтернативне правосуддя

І ще одна новація від Саакашвілі – "альтернативне правосуддя". Йдеться про створення інститутів третейського суду та застосування медіації. Незрозуміло, як у цю схему впишуться суди присяжних, можливо, їх залишать для розгляду справ щодо особливо тяжких злочинів. У Конституції України, прийнятій у 1996 році, прописано інститут суду присяжних, який, однак, і дотепер по-справжньому не запрацював.

Тому що, починаючи з 1996 року, положення про суд присяжних ретельно фіксується у кожній новій редакції закону "Про судоустрій". Проте донедавна навіть не було чітко регламентовано, які справи підлягають розгляду судом присяжних, а які – судом за участю народних засідателів. Наприклад, у версії закону, проголосованій парламентом у лютому 2002 року, мова йшла і про першу, і про другу інституцію, без уточнення критеріїв диференціювання кримінальних справ.

А вже у новішому КПК, ухваленому в 2012 році, з’явилося положення, згідно з яким суд присяжних розглядатиме лише справи щодо тяжких злочинів, зокрема ті, за вчинення яких передбачене пожиттєве ув’язнення. На додачу до цього в конструкції Саакашвілі постають такі собі "медіатори", чи то пак посередники, як ще одна додаткова судова ланка чи інстанція.

Новація четверта: прецедентне право

В одному з інтерв’ю, яке Міхеіл Саакашвілі дав Ксенії Собчак, він з великим пієтетом відгукувався про британське та американське правосуддя. І навіть мріяв вголос про те, що було б непогано виписати в Україну професіоналів з Лондона чи Вашингтона. Тож не дивно, що, представляючи свою реформу, він дещо позичив у британців – а саме їхню систему прецедентного права.

Мова йде про таке. Суть англійського загального права (common law) полягає в тому, що його створюються суди. Тобто судді у процесі слухань застосовують юридичні прецеденти до фактів та обставин кожного конкретного судового розгляду. Простіше кажучи, якщо певний кейс раніше вже розглядали, суддя повинен проводити розгляд справи відповідно до того, як ухвалювалося попереднє рішення. У рамках цієї системи неможливий варіант, що два суди ухвалюють з одного питання діаметрально протилежні рішення.

Новація п’ята: суд у смартфоні

Віддає данину Саакашвілі і віянням останнього часу – проголошеному президентом курсу на діджиталізацію. На додачу до "держави у смартфоні" він хоче впровадити ще й "суд у смартфоні". Передбачається, що така програма дасть змогу автоматично розподіляти справи, подавати позов онлайн, так само онлайн сплатити судовий збір, передавати докази чи отримувати копії судових рішень. Втім, як саме це має працювати на практиці — Саакашвілі не пояснює.

Воно й не дивно. Бо це ніяк не працюватиме. Розділ, що стосується переходу правосуддя в електронний формат, викликає особливо бурхливу критику, ба навіть відверті насмішки. Джерела у владних колах зазначають, якщо судову реформу в цілому і "благословив" президент Зеленський, то окремі її положення є винятково особистою ініціативою Саакашвілі, ініціативою, з якою краще було б не поспішати.

Критика ідей

Що стосується "діджиталізованого" суду, то деякі його елементи можуть бути запроваджені, але лише деякі. Задля таких винятків і працює система "Електронний суд", яку запускали ще за Порошенка. Працює, між іншим, зовсім не блискуче, не справляючись повною мірою з поставленими перед нею завданнями. Але якщо через "Електронний суд" ще можна, приміром, подати заяву, то вивчення доказів, допит свідків тощо потребують виключно присутності офлайн. Є сила-силенна моментів, які неможливо замінити конференцією у Zoom, та, власне, цього робити і не потрібно. До того ж інтернет-зв'язок в Україні не такий бездоганний, як про нього думає Саакашвілі.

Не всім імпонує й ідея з прецедентним правом, та й взагалі англосаксонська правова система, на яку посилається Саакашвілі. Річ у тім, що у Британії немає конституції у звичному для нас вигляді. Є звід законів, зафіксованих прецедентів та звичаїв, які держава накопичувала, шліфувала та адаптувала під нові реалії протягом століть. Натомість в Україні за її коротку історію не сформовано такої прецедентної бази, ми маємо Конституцію, котра заміняє собою британський білль про права. Як поєднати своє та чуже (і чи треба його поєднувати взагалі) – Саакашвілі не пояснює.

Саме тому багато критиків Міхеіла Ніколозовича відзначають, що той береться реформувати систему, про яку має досить приблизне уявлення або навіть не має жодного. Однак і прецедентне право, і електронне правосуддя не викликають того масиву гнівних коментарів, як бажання Саакашвілі скоротити суди. Про те, що одним з можливих наслідків може стати величезне навантаження на одного суддю, вже йшлося вище. Фахівці також відзначають те, що у разі скорочення судів служителям Феміди доведеться перекваліфікуватися з вузькопрофільних спеціалістів у широкопрофільні та зануритися у ті царини права, якими раніше вони не займалися. І це також, певна річ, негативно позначиться на якості їхньої роботи.

А що на Банковій?

Але що думає з приводу активності Саакашвілі влада? Можливо, вона не забороняє грузинському реформатору фонтанувати неприйнятними ідеями відразу з кількох причин. По-перше, їх ніхто не збирається втілювати. По-друге, це свого роду засіб для відволікання від більш серйозних проблем. А, по-третє, цілком ймовірно, що головне завдання Міхо полягає не у правовій площині, а у зміцненні україно-американських зв’язків, до яких він також причетний. Якщо прийняти таку версію як робочу, стає зрозуміло, чому на Банковій заплющують очі на всі його дилетантські прожекти.

Щойно прибувши до України, Міхеіл Саакашвілі одну з перших своїх зустрічей провів в американському посольстві. Там він переговорив з дипломатами на предмет однієї посади, котра вже протягом року залишалася вакантною. Мова йде про посаду посла Сполучених Штатів в Україні – після відставки Марі Йованович це крісло так і було порожнім.

Новини за темою

Після складення повноважень Йованович її тимчасово змінив Вільям Тейлор, а пізніше – Крістіна Квін. З нею також бесідував Саакашвілі. І невдовзі після цього американський президент Дональд Трамп визначився з вибором амбасадора. Ним став Кіт Дейтон – досвідчений управлінець, котрий мав досвід роботи у військовій сфері, розвідці та дипломатії. Призначення Дейтона дивним чином збіглося з початком роботи Саакашвілі. Навряд чи це може бути збігом обставин, і це, як вже зазначено, одна з ймовірних причин поблажливого ставлення до "реформ Саакашвілі".

"Повернення Саакашвілі – це спроба покращити імідж Зеленського і влади на Заході, оскільки у комунікації з західними партнерами виникли проблеми після відставки Гончарука та Рябошапки. Функцію комунікаторів із Заходом на себе перебрали представники "Європейської солідарності", "Народного фронту", "Батьківщини", а у Зеленського тут позиції дуже слабкі, і він змушений спиратися на "чужих" переговорників. Саакашвілі має це виправити, тим більше, що сам він може похвалитися тісними зв’язками за кордоном. І донести, що, незважаючи на низку відставок, Україна залишається другом та партнером Заходу", – каже з цього приводу директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

Але Саакашвілі грає й інші ролі. Наприклад, роль "червоної ганчірки", якою вимахують перед ненависним Зеленському Петром Порошенком. Поява в Україні Саакашвілі "може бути і ляпасом Порошенку. Той перебуває в опозиції, а його опонент йде у владу… Але річ у тім, що Порошенко грає роль антипода при Зеленському. При цьому власний рейтинг Порошенка доволі низький, а антирейтинг – високий, і це рятує Зеленського від небажаних порівнянь з Порошенком. Тепер таким антиподом може стати і Саакашвілі", – коментує заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

Та головне – те, що за допомогою Саакашвілі можна буде каналізувати будь-який негатив, який осяде на владі. "Гра Зеленського полягає у створенні різноманітних противаг. Взяти хоча б Верховну Раду: парламент загалом і монобільшість зокрема слугує однією з таких противаг. Те саме й з Саакашвілі. Попри те, що він – збитий льотчик, це досить яскравий персонаж, який також буде відтягувати негатив від Офісу президента. Можливо, так йому порадили політтехнологи. І нехай Саакашвілі – тричі неконтрольований, а свою функцію громовідводу він виконує", – переконаний Петренко.

Тож у разі чого провал судової реформи можна буде списати на недостатню старанність чи некомпетентність заїжджого "реформатора". Від таких ігор система українського правосуддя, напевне, не покращиться, але влада виграє трохи часу. Час для неї зараз – головний капітал.

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>