banner banner banner banner

Другий етап медичної реформи передбачає безкоштовні пологи: Чи справді це так і за що все ж доведеться заплатити

Відповідно до Конституції, в Україні медицина вважається безкоштовною, проте кожна сім’я, яка чекала на появу свого первістка, завжди задавалась одним питанням: чи піднімною буде ціна за такі "безкоштовні" пологи. З 1 квітня 2020 року держава обіцяє, що так. Кожній з українських породіль пологи буде компенсовано. Але чи стосується це кожного навіть ускладненого випадку і чи сходяться ціни на папері з тим, що породілля мають на практиці? У матеріалі 112.ua.

Другий етап медичної реформи передбачає безкоштовні пологи: Чи справді це так і за що все ж доведеться заплатити
112.ua

Ірина Шостак

Журналістка

Відповідно до Конституції, в Україні медицина вважається безкоштовною, проте кожна сім’я, яка чекала на появу свого первістка, завжди задавалась одним питанням: чи піднімною буде ціна за такі "безкоштовні" пологи. З 1 квітня 2020 року держава обіцяє, що так. Кожній з українських породіль пологи буде компенсовано. Але чи стосується це кожного навіть ускладненого випадку і чи сходяться ціни на папері з тим, що породілля мають на практиці? У матеріалі 112.ua.

"Хтось народжував у квітні, чи пологи дійсно повністю безкоштовні?", "Дівчата, підкажіть, за новим законом про безкоштовні пологи надаються ліки?", "А як можна дізнатись, чи пологовий має договір з НСЗУ?", "Безкоштовні пологи доступні ж для всіх породіль країни чи хтось таки стикався з винятками?" — після старту наступного етапу медичної реформи, що передбачає програму медичних гарантій, ці та подібні питання можна зустріти на будь-якому тематичному форумі для вагітних. Ми зібрали найпоширеніші з них та готові надати відповіді.

Новини за темою

Насамперед, варто зауважити, що за другим етапом медичної реформи, що стартував у квітні, окрім пакету послуг медичної допомоги при пологах, було затверджено ще 26 пакетівперелік медичних послуг та лікарські засоби, необхідні для надання таких послуг, в межах певного виду медичної допомоги. Серед них: мамографія грудних залоз; колоноскопія, цистоскопія та бронхоскопія (діагностична/з ендоскопічною маніпуляцією); медична допомога при гострому мозковому інсульті, при гострому інфаркті міокарда, психіатрична допомога дорослим та дітям, діагностика та лікування дорослих та дітей із туберкульозом та інші. Як раніше зазначали в НСЗУ, ці послуги будуть повністю безкоштовними для українців, оскільки "вони вже заплатили за медичну допомогу зі своїх податків".

Почнімо з основного: Що українським породіллям пропонує держава?

За що платить держава?

У проекті держбюджету заклали близько 2 млрд гривень на реалізацію безкоштовних пологів для українських жінок. Тепер Національна служба здоров’я України виділятиме пологовим будинкам фіксовану суму на кожну з породіль — близько 8500 грн. Якщо у лікарні все ж будуть вимагати гроші від породіллі чи її близьких на будь-що зі стандартного пакету послуг ("благодійні внески"), заклад втратить контракт з НСЗУ і йому перестануть платити кошти за пацієнтів.

Обсяг послуг. Відповідно до потреб пацієнта у фіксовану вартість входить пакет послуг для породіллі, включаючи необхідні складні ситуації та кесарів розтин. Зокрема:

 • надання допомоги при пологах черговою акушерською бригадою та ведення нормальних пологів;
 • проведення вагінальних інструментальних пологів (у разі виникнення ускладнень); проведення ургентного та планового кесаревого розтинів;
 • надання допомоги у разі ускладнень;
 • нагляд за здоровою дитиною протягом тривалості перебування у стаціонарі;
 • проведення лабораторних та інструментальних обстежень (у цілодобовому режимі); 
 • проведення інтенсивної терапії жінкам у випадку виникнення у них загрозливих для життя станів; 
 • проведення щеплень новонародженим та породіллям (за діючим календарем профілактичних щеплень), а також метаболічного скринінгу у новонароджених відповідно до діючих стандартів та інші.

Послуги за цим пакетом "Медична допомога при пологах" надаються виключно в умовах стаціонару.

До тарифу також включені заробітна плата, харчування (для стаціонарного лікування), робота господарської частини. 

Чому вартість пологів була оцінена саме у 8500 грн?

Сума на пологи для українських породіль, як зазначається у НСЗУ, була визначено відповідно до моніторингу і аналізу розрахунків собівартості пологів, а також пілотних проектів у різних регіонах країни. Було вирахувано середній оптимальний тариф для кожної послуги. Тож, за словами представників Національної служби здоров’я, на основний пакет послуг у різних містах України має вистачити. 

Але якщо погортати форуми, різні групи для вагітних у Facebook і прочитати відгуки, де все ж фігурує цифра за пологи, можна побачити широкий діапазон сум: 9-11 тис. грн за пологи у звичайних пологових, 18-20 тис. грн за договірні пологи, або від 30 тис. грн — пологи у приватних закладах. Тож чи правильними були розрахунки НСЗУ? Директор Київського міського центру репродуктивної і перинатальної медицини В’ячеслав Камінський зазначає, що цієї суми за нормальні фізіологічні пологи справді цілком вистачає. Проте, тільки-но починають говорити про пологи з ускладненнями, професор запевняє, що виділена Національною службою здоров’я сума взагалі не покриє можливих витрат:  

"Якщо це фізіологічні пологи, немає ускладнень ніяких, то це абсолютно достатня сума, але якщо раптом є певні ускладнення — треба бути готовими до того, що ця вартість виросте у десятки разів".

Якщо трапляться ускладнення, держава допоможе?

Новини за темою

За словами В’ячеслава Камінського, за його практику дійсно траплялись випадки, коли собівартість одних пологів з ускладненням доходила мільйона гривень, тож це питання справді актуальне.

Проте, за словами професора, сьогодні тарифів, що передбачали б ускладнення, немає: "Думаю, це у процесі формування тарифів. На сьогодні я цих тарифів не бачу. Є стандартні пакети допомоги, які передбачають фінансування, а тарифи на ускладнення поки не розроблено".

Чому деякі пологові будинки не мають договорів з НСЗУ?

Київський міський центр репродуктивної та перинатальної медицини - один з тих пологових, які опинились за бортом реформи. Слід зауважити, що саме цей пологовий будинок займається породіллями з інфекціями. І це в умовах пандемії коронавірусу в Україні. Директор центру В’ячеслав Камінський пояснює, що пологовому не вдалось підписати договір через те, що НСЗУ не прорахував ризики ускладнень під час пологів, їхня тарифікація є незрозумілою.

"Ми перинатальний центр з багатьма важливими завданнями (репродуктологія, перинатальна діагностика тощо), проте основною нашою місією є надання допомоги вагітним жінкам, які мають інфекційні пологи. Ми займаємось цим понад 20 років. Коли йшлося про реформування і трансформацію комунальних неприбуткових підприємств, на запитання тарифів НСЗУ не змогла нам відповісти. Через це наш пологовий не зміг підписати договір, і на фоні цієї пандемії ми залишились за бортом реформи", — пояснює ситуацію професор  В’ячеслав Камінський. 

У подібному становищі опинилось ще кілька закладів, які, за словами професора, сподівались на поступове запровадження цього етапу реформи. "На сьогодні є постанова Кабінету міністрів України, яка передбачає фінансування закладу, тож  перші кроки в цьому напрямку почали робити, але поки питання залишається відкритим".

Чи входять у вартість послуг аналізи?

У НСЗУ зазначають, що в окремих випадках у специфікаціях та умовах закупівлі визначено, що деякі послуги можуть надаватися не в закладі, а на умовах договору підряду. Це означає, що заклад може залучати інші організації для надання вказаних послуг пацієнту. Якщо заклад залучає підрядника (така юридична особа має бути зареєстрована в ЕСОЗ), то за послуги в межах договору підряду сплачує заклад, який має контракт з НСЗУ, а не пацієнт. Іншими словами, усі аналізи, що передбачені тим чи іншим пакетом медичних послуг, сплачуються державою

"Ми часто спостерігаємо, що заклади орендують обладнання, яке фізично знаходиться на їх території. В такому випадку ми вважаємо, що таке обладнання є в закладі (тобто відповідні послуги не надаються за договором підряду, а надаються закладом самостійно). Тобто право власності і оренда – по суті, одне і те саме в межах процесу контрактування", — йдеться у змісті та підході до контрактування закладів охорони здоров’я від НСЗУ.

Чи всі потрібні ліки входять до списку тих, що надаються безкоштовно?

Постановою про порядок реалізації програми медичних гарантій визначено, що при наданні пацієнтам медичних послуг у межах програми медичних гарантій заклад має забезпечити медичні вироби, витратні матеріали і лікарські засоби, передбачені Національним переліком основних лікарських засобів

Якщо лікарських засобів, які виписує лікар, немає в Нацпереліку, такі медикаменти потрібно купувати.

Що потрібно брати із собою до пологового будинку?

Породіллі на пологи потрібно брати лише речі індивідуального користування для себе та малюка на час перебування у лікарні (жодних благодійних внесків та пакетів з медикаментами).

В якому випадку я не отримаю пільгу від держави?

Відтепер місце реєстрації та фактичне місце проживання жодним чином не впливатиме на вибір пологового будинку. 

Новини за темою

Варто також зауважити, що наявність або відсутність декларації з вибору лікаря ПМД (первинної медичної допомоги) не має значення при наданні допомоги за цим пакетом. Проте для отримання гарантованої державної підтримки породілля повинна підписати декларацію та отримати направлення від сімейного лікаря, адже лише у цьому випадку, якщо лікар чи інший персонал вимагатиме кошти від породіллі, вона зможе звернутись за допомогою до Національної служби здоров’я (при цьому направлення не треба до гінеколога, психіатра, стоматолога і нарколога). Екстрена медична допомога також надається безкоштовно кожному і незалежно від наявності декларації.

Тож підставою для надання послуг є:

 • самозвернення (080-084);
 • доставлення бригадою ЕМД (екстреної медичної допомоги);
 • направлення закріпленого лікаря (або направлення з іншого клінічного підрозділу лікарні чи навіть іншого закладу охорони здоров’я).

За які послуги доведеться платити самостійно?

До безкоштовного переліку послуг, що надає держава, не входять: палата підвищеного комфорту, покращене харчування та інші додаткові послуги за бажанням — пацієнт має оплачувати самостійно (в середньому — 3-4 тис. грн). Послуги покращеного сервісу потрібно сплатити офіційно через касу медичного закладу.

Також до пакету медичної допомоги при пологах не входять:

 • особисті домовленості породіллі з певним лікарем (сума за послугу особистого лікаря є фіксованою, з неї будуть сплачуватись податки);
 • перебування пацієнта в стаціонарі у зв’язку з патологією вагітності.

Такі госпіталізації оплачуються у межах "Терапевтичного" пакету. До оплати за надані послуги не входить вартість медикаментів, які закуповуються МОЗ через централізовані закупівлі. У 2020 році заклад отримуватиме ці медичні вироби через централізоване постачання. 

 • акушерська допомога, яка буде надаватись в закладах, які не мають договору з НСЗУ за цим пріоритетним пакетом.

Такі госпіталізації будуть оплачені у межах "Терапевтичного" і "Хірургічного" пакету залежно від наданої допомоги. Тобто, щоб отримати фінансування за підвищеним тарифом, заклад має відповідати вимогам, також мати відповідний пакет у договорі з НСЗУ.

В яких лікарнях можуть приймати пологи безкоштовно?

Кожен заклад самостійно вибирає, за яким пакетом медичних послуг (їх 27) заклад подає заяву до НСЗУ для укладення договору. Цей вибір має ґрунтуватися на тому, чи відповідають умови надання медичних послуг у закладах умовам закупівель, чи зможе заклад забезпечити всі послуги, описані в специфікації, чи є робота за пакетом економічно обґрунтованою для закладу, а також чи бажає заклад у майбутньому надавати ті чи інші послуги. 

Пологовий будинок, який хоче надавати пріоритетні послуги, має заключити договір з Національною службою здоров’я України та мати в наявності необхідне обладнання, цілодобовий доступ до базових досліджень, ліки, лікарів, які зможуть надати пацієнту якісну та кваліфіковану допомогу, застосовувати заходи зі зниження больових відчуттів під час пологів, мати постійний запас та швидкий доступ до компонентів крові (у режимі 24/7).

Як знайти пологовий будинок, у якому надаються послуги за договором з НСЗУ?

Для того щоб з’ясувати, чи вибраний вами пологовий будинок має договір з Національною службою здоров’я, потрібно зателефонувати до інформаційно-довідкової служби НСЗУ за безкоштовним номером 16-77 або скористатись відкритою інформацією на сайті НСЗУ (заклади, що мають договір з НСЗУ, отримали/отримають спеціальні наліпки та інформаційні постери).

Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках

Державою передбачено також пакет послуг для новонароджених. До пакету входять: 

 • первинний огляд пацієнтів;
 • проведення інтенсивної терапії;
 • проведення респіраторної підтримки;
 • парентеральне харчування;
 • виходжування новонароджених;
 • проведення досліджень та відповідних скринінгів;
 • транспортування дитини виїзною неонатальною бригадою.

Підставами для надання послуг є: направлення лікаря ПМД; направлення закріпленого лікаря. Послуги надаються в амбулаторних умовах та в умовах стаціонару (рішення щодо госпіталізації або проведення амбулаторного лікування приймає закріплений лікар відповідно до потреб пацієнтів. Таке рішення не впливає на рівень оплати роботи закладу).

До пакету послуг не входять: заходи з первинної реанімації та стабілізації стану новонароджених; вакцинація здорової дитини та спостереження за нею (це означає, якщо дитина народжується передчасно з патологією або ускладненням, то стабілізація стану новонародженого входить до пакету за пологами). У разі необхідності переведення дитини для подальшого лікування та виходжування в інший заклад, то заклад, в який переводиться дитина, отримає фінансування за транспортування та лікування такої дитини за підвищеним тарифом у разі відповідності вимогам.

Також до пакету послуг не входить вартість медикаментів та медичних виробів, які закуповуються МОЗ через централізовані закупівлі (у 2020 році заклад отримуватиме ці ліки та медичні вироби через централізоване постачання).

У НСЗУ звертають увагу на оплаті госпіталізацій, пов’язаних зі складними неонатальними випадками, які будуть відбуватися в закладах, які не мають договору з НСЗУ за цим пріоритетним пакетом. Такі госпіталізації будуть оплачені в межах "Терапевтичного" пакету. Тобто, щоб отримати фінансування за підвищеним тарифом, заклад має відповідати вимогам, також мати відповідний пакет у договорі з НСЗУ

Новини за темою

Також варто наголосити, що діагностичні можливості заклад може забезпечити пацієнтам через договори субпідряду з іншими закладами охорони здоров’я. А в такому випадку оплату за проведення такої діагностики оплачує заклад, який має договір з НСЗУ, а не пацієнт.

Чи вже запрацювала Програма для породіль на практиці?

Це питання є найпоширенішим на тематичних форумах для майбутніх мам. І відповідь на нього також варто шукати саме там, адже нерідко обіцяні державою гарантії лишались на папері. Тож хто розповість про стан речей краще, ніж жінки, які відчули дієвість реформи на практиці?

"Сьогодні телефонувала до лікарки, у якої буду народжувати, запитала про реформу. Сказали, що працює. Лише деякі медикаменти потрібно буде докупити самостійно. Це Львів", — написала майбутня мама Олеся.

Ще одна користувачка форуму Олена у відповідь дівчині зазначила, що вже стикнулась з цією проблемою: Народжувала 2.04. Нам дали список ліків, які треба докупити. Це обійшлось у 500 грн, а що не використали — забрали собі. 100-150 грн доплачувала за додаткові шви".

"Пологи, якщо без ускладнень, справді безкоштовні. З нас ніяких грошей не просили. А за добре ставлення ми віддячили самі, ніхто не примушував", — зазначає дописувачка тематичної спільноти для вагітних Наталія.

Варто зауважити, що медицина в Україні, зокрема пологи, до реформи також була безкоштовною. Проте породіллям доводилось сплачувати благодійні внески, обмінні картки, а деяким, за численними відгуками, лікарі самі натякали на матеріальну вдячність за проведення пологів. Проте слід наголосити, що нерідко і майбутні батьки купували лояльність персоналу і продовжують це робити сьогодні. Тож не будемо нагадувати, що це лише поглиблює глобальну проблему нашої "безкоштовної" медицини.

Основним лозунгом впровадження медичної реформи в Україні є теза "Гроші йдуть за пацієнтом", це означає, що найбільше фінансування отримають саме ті пологові будинки, які частіше обиратимуть жінки, оскільки місце проживання тепер не має значення. Тож, чи матиме ця реформа успіх і українські жінки нарешті зможуть відчути, що таке справжні безкоштовні пологи, покаже час.

Ірина Шостак

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>