Скільки разів Обама вводив санкції проти Росії і кого вони торкнулися

США вирішили вислати 35 російських дипломатів з Вашингтона і Сан- Франциско, а також оголосили про введення нових санкцій відносно Росії через кібератаки. Рішення Білого дому вислати таку велику кількість дипломатів стало першим з часів Холодної війни. Президент США Барака Обама сказав, що дії РФ "не могли залишитися без відповіді", при цьому в оточенні обраного президента Дональда Трампа вже сказали, що Обама мовляв намагається загнати в кут Трампа. У США не виключають, що Трамп після вступу на посаду скасує антиросійські санкції, оскільки він не раз говорив про необхідність "нормалізації відносин" з РФ. А поки пропонуємо згадати, скільки разів і які санкції вводив Обама проти Росії

Скільки разів Обама вводив санкції проти Росії і кого вони торкнулися
Екс-президент США Барак Обама Белый Дом

112.ua

Редакційний блог

США вирішили вислати 35 російських дипломатів з Вашингтона і Сан- Франциско, а також оголосили про введення нових санкцій відносно Росії через кібератаки. Рішення Білого дому вислати таку велику кількість дипломатів стало першим з часів Холодної війни. Президент США Барака Обама сказав, що дії РФ "не могли залишитися без відповіді", при цьому в оточенні обраного президента Дональда Трампа вже сказали, що Обама мовляв намагається загнати в кут Трампа. У США не виключають, що Трамп після вступу на посаду скасує антиросійські санкції, оскільки він не раз говорив про необхідність "нормалізації відносин" з РФ. А поки пропонуємо згадати, скільки разів і які санкції вводив Обама проти Росії

Історія з введенням США антиросійських санкції почалася в березні 2014 року в зв'язку з подіями в Криму. 6 березня Обама підписав указ 13660, який дозволяє введення санкції відносно фізичних і юридичних осіб, відповідальних за порушення суверенітету і територіальної цілісності України або за розкрадання активів українського народу. Цим же документом було оголошено "надзвичайну ситуацію", щоб впоратися з загрозою, яка виникла для національної безпеки і зовнішньої політики США. Через 10 днів - 16 березня - він підписує указ 13661, яким розширив сферу застосування першого документа. У ньому вже говорилося, що дії РФ щодо України, в тому числі розгортання РФ військової сили в Криму, регіоні України, підривають демократичні процеси і інститути в Україні; загрожують її миру, безпеці, стабільності, суверенітету і територіальній цілісності, а також спрямовані на незаконне привласнення українських активів і, таким чином, являють собою загрозу.

Під санкції у зв'язку з референдумом у Криму потрапили 7 російських чиновників: помічник президента Росії Владислав Сурков, спікер Ради Федерації Валентина Матвієнко, віце-прем'єр Дмитро Рогозін, радник Володимира Путіна Сергій Глазьєв, а також депутати Олена Мізуліна і Леонід Слуцький, сенатор Андрій Клішас.

Крім того, в цей же час на основі указу 13660 Мінфін США ввів санкції щодо чотирьох українців: колишнього президента України Віктора Януковича, екс-голови адміністрації президента Леоніда Кучми Віктора Медведчука, а також тоді - спікера парламенту Криму Володимира Константинова, прем'єр-міністра Криму Сергія Аксьонова.

Ще через 4 дні - 20 березня 2014 року - Обама вирішує доповнити санкції відносно РФ. Він підписує документ 13662, яким "надзвичайний стан" було знову розширено, а серед причин уже зазначалася анексія Криму Росією. Мінфін США публікує список з 16 посадових осіб: віце-спікер Ради Федерації РФ Євген Бушмін, член Ради Федерації Володимир Джабар, помічник президента Росії Андрій Фурсенко, перший заступник керівника адміністрації президента РФ Олексій Громов, керівник адміністрації президента Сергій Іванов, директор Федеральної служби з контролю за обігом наркотиків РФ Віктор Іванов, керуючий справами президента Росії Володимир Кожин, депутат Сергій Миронов, спікер Держдуми РФ Сергій Наришкін, сенатори Віктор Озеров, Олег Пантелєєв, Микола Рижков, Олександр Тотоонов, депутат Держдуми Сергій Железняк, начальник ГРУ Ігор Сергун, глава РЖД РФ Володимир Якунін.

Крім того, були введені санкції проти 3 представників "ближнього кола" Путіна: Геннадій Тимченко (одним із засновників компанії Gunvor, у відомстві сказали, що діяльність Тимченка в енергетичному секторі безпосередньо пов'язана з Путіним, брати Аркадій і Борис Ротенберг, які забезпечували підтримку улюбленим проектам Путіна, вони отримували і виконували дорогі контракти для Олімпіади в Сочі і "Газпрому", Юрій Ковальчук (за даними Мінфіну США найбільший акціонер Банку "Росія", а також персональний банкір високопоставлених чиновників Росії, включаючи Путіна, а також самого банку "Росія").

Проти них були введені візові та економічні санкції.

У квітні 2014 року США ввели санкції щодо "Чорноморнафтогазу" та 7 посадових осіб анексованого Криму. У "чорний список" включені "мер" Севастополя Олексій Чалий, голова ЦВК Криму Михайло Малишев, голова виборчої комісії Севастополя Валерій Медведєв, "перший віце-прем'єр Криму Рустам Теміргалієв, Сергій Цеков, радник спікера "Держради" Криму Юрій Жеребцов, екс-глава Служби безпеки України в Криму Петро Зима. Причиною введення санкцій проти "Чорноморнафтогазу" стало незаконне привласнення державного майна України.

Через кілька днів США вирішили розширити санкції проти РФ у відповідь на її дії в Україні. Мінфін США наклав у санкції на сім громадян Росії і 17 російських компаній. В персональному списку санкцій опинилися гендиректор Ростеха Сергій Чемезов, віце-прем'єр РФ Дмитро Козак, повпред президента в "Кримському федеральному окрузі" Олег Белавенцев, керівник Федеральної служби охорони РФ Євген Муров, голова комітету Державної Думи з міжнародних справ Олексій Пушков, глава "Роснафти" Ігор Сєчін, перший заступник керівника адміністрації президента РФ В'ячеслав Володін.

У список компаній увійшли: "Стройтрансгаз" і "Волга Груп", афілійовані з Геннадієм Тимченком, "Трансоіл", співвласником якого є Тимченко, "Собінбанк" (належить ВАТ "АБ "Росія"), "Инвесткапиталбанк" і СМП Банк, підконтрольні братам Роттенбергам, "Авіа Груп" (дочірнє підприємство Міжнародного аеропорту Шереметьєво), ТОВ "Акваника". Крім того, 13 зі списку цих компаній знадобляться ліцензії на ввезення продукції з США "з презумпцією відмови в експорті, реекспорті та інших іноземних трансферах". Також буде відмовлено у ліцензуванні експорту в Росію продукції, яка може допомогти російському військовому потенціалу".

Влітку 2014 року США запровадили додаткові санкції відносно ряду банків, енергетичних, оборонних корпорацій РФ, а також деяких високопоставлених чиновників Росії і лідерів так званих "ДНР" і "ЛНР". Список осіб, які потрапили під дію санкцій, поповнився віце-спікером Держдуми РФ Сергієм Невєровим, помічником президента Росії Ігорем Щеголєвим, федеральним міністром у справах Криму Олегом Савельєвим, генерал-полковником ФСБ Сергієм Бесідою, а також "прем'єр-міністром ДНР" Олександром Бородаєм. У списку санкцій російських компаній додалися "Новатек", "Роснефть", "Зовнішекономбанк" і "Газпромбанк". Обмеження були накладені на ряд корпорацій російського оборонно-промислового комплексу, включаючи "Алмаз-Антей", концерн "Калашников", "Іжмаш", НВО "Базальт", "Уралвагонзавод" і КБ приладобудування.

29 липня Мінфін США оголосив про введення санкцій проти Банку Москви, ВТБ і Россельхозбанка, а також Об'єднаної суднобудівної корпорації РФ. Громадянам і компаніям США заборонено купувати боргові зобов'язання цих банків або пов'язаних з ними юридичних осіб, а також їх майно на термін понад 90 днів. Всі інші транзакції з цими банками дозволено.

У вересні США синхронно з пакетом обмежень від Європейського Союзу ввели санкції проти найбільших російських компаній. В американському чорному аркуші виявилися "Газпром", "Роснефть", "ЛУКОЙЛ", "Сургутнефтегаз", "Газпром нафта" і "Новатек". Американським компаніям заборонено постачати їм товари і технології, необхідні для освоєння родовищ нафти на глибоководних ділянках і арктичному шельфі, а також у сланцевих пластах. Крім того, до чотирьох компаній зі списку застосовані фінансові санкції: раніше займати і розміщувати цінні папери на американському ринку більш ніж на 90 днів було заборонено "Роснефті" і "Новатек", до них додалися "Газпром нафта" і "Транснефть".

В грудні 2014 року Обама підписав указ 13685, який стосувався економічних санкцій щодо Криму. Документ забороняє експорт американських товарів, технологій і послуг в Крим, а також інвестиції в розвиток півострова. Також заборонений імпорт товарів, технологій і послуг з Криму в США. У свою чергу Мінфін США опублікував прізвища громадян України і РФ, які поповнили санкційний список. Вони оголошені персонами нон грата в Штатах, також будуть заблоковані будь-які їхні активи, які опиняться в межах досяжності американської влади; крім того, громадянам США заборонять вести з цими людьми які-небудь справи.

В список були включені ряд лідерів бойовиків "ДНР": Олександр Захарченко, Олександр Хряков, Павло Губарєв, Федір Березін, Мирослав Руденко, Петро Савченко, Ігор Безлер ("Біс"), колишній керівник держбезпеки невизнаного Придністров'я Володимир Антюфєєв. З бойовиків "ЛНР" в список потрапили Ігор Плотницький, Олексій Карякін, Олексій Мозговий. У список також потрапили колишній народний депутат України Олег Царьов, керівник донських козаків Микола Козіцин, російський бізнесмен Костянтин Малофєєв, який надав фінансову допомогу угрупованням Ігоря Стрєлкова, так званий "заступник міністра внутрішніх справ Криму" Дмитро Неклюдов, "прокурор" Криму Наталія Поклонська, друг президента Росії Володимира Путіна - лідер клубу російських байкерів "Нічні вовки" Олександр Залдостанов ("Хірург"). Обмежувальні заходи були введені відносно таких організацій, як "Народна міліція Донбасу", "Оплот", "Південний Схід", "Новоросія", мотоклуб "Нічні вовки", компанія "Профактор", що належить бойовику Петру Савченку.

Слідом за цим MasterCard і Visa припинили обслуговувати банківські карти в Криму.

На початку березня 2015 року Обама продовжив режим національної надзвичайної ситуації, оголошений в указі 13660 від 2014 року. Таким чином, різні обмежувальні заходи щодо РФ, які США вводили в 2014 році, продовжувалися ще на рік. Через кілька днів, у зв'язку з ситуацією на сході України Мінфін США вирішив розширити санкційний список. Були введені нові санкції стосовно 14 осіб та двох організацій. Серед них санкції проти "Російського національного комерційного банку", чинного в Криму, "глави МВС Криму" Сергія Абісова, Олега Козюра - начальника міграційної служби Севастополя. У списку також опинилися екс-прем'єр України Микола Азаров, російський громадський діяч, лідер Міжнародного Євразійського руху Олександр Дугін, екс-міністр охорони здоров'я України Раїса Богатирьова, український бізнесмен і політик Сергій Арбузов, а також цілий ряд представників "ЛНР" і "ДНР".

У липні 2015 року США знову вирішили покарати РФ. В список потрапив син російського олігарха Аркадія Ротенберга Роман Ротенберг. Також під санкції потрапили топ-менеджери Концерну "Калашников" Андрій Булютін і Олександр Омельченко, співвласник "Сургутекса" Петро Колбін, давній бізнес-партнер Геннадія Тимченка Кай Паананен. Були введені обмеження щодо низки структур російського "Внешекономбанка" і компанії "Роснефть", портів Севастополя, Євпаторії, Феодосії, Керчі, Ялти та Керченської поромної переправи. Всього санкції введені проти 11 фізичних осіб та 15 компаній. Також були внесені Андрій Клюєв, Сергій Курченко, Едуард Ставицький, Олександр Янукович та інші. 

22 грудня 2015 Сполучені Штати Америки розширили секторальні санкції проти Росії. Під санкції потрапили "Ялтинська кіностудія", "Масандра" і "Універсал-авіа", "Азовський лікеро-горілчаний завод", Завод шампанських вин "Новий світ". Також - "Яндекс.Гроші". Влада США внесла в санкційний список банк "ВТБ 24", "Галс-Девелопмент", "Новікомбанк", "дочок" "Сбербанку" в Україні і в Білорусії. Потрапили під санкції навіть карибські офшори. Крім того, були введені індивідуальні санкції проти 34 фізосіб: в. о. начальника відділу по зовнішньоекономічних зв'язках Іжевського механічного заводу Тетяна Чорних, заступник генерального директора з комерційних питань концерну "Калашников" Едуард Йоффе, відповідальний за зв'язки з Близьким Сходом "Калашникова" Вахтанг Карамян. Обмежувальні заходи, введені проти представника "ЛНР" Владислава Дейнеги, глави "МЗС ДНР" Олександра Кофмана, "прем'єр-міністра" "ЛНР" Василя Нікітіна, голови "ЦВК ЛНР" Сергія Козякова, колишнього міністра освіти України Дмитра Табачника, колишнього глави МВС України Віталія Захарченка.

2 березня президент США Барак Обама знову підписав офіційне повідомлення про продовження надзвичайних заходів, введених через події в Україні. Всі раніше введені санкції продовжувалися ще на рік - до 6 березня 2017 року. Як і в попередні рази, за цим послідувала нова порція санкцій. Так, 1 вересня відділ Мінфіну США з контролю за іноземними активами ввів санкції проти холдингу "Газпром-медіа", а також компаній, що беруть участь у будівництві Кримського мосту. У холдинг "Газпром-Медіа" входять телеканали НТВ, НТВ-ПЛЮС, ТНТ, "П'ятниця" і "Матч ТВ", радіостанції "Ехо Москви" і "Авторадіо". У список потрапили також понад 50 дочірніх підприємств "Газпрому" і "Газпромбанку", крім того, в ньому знаходяться компанії ПАТ "Мостотрест", ТОВ "СГМ-Міст" і "Совфрахт". Всього додано 19 російських компаній, державних підприємств та установ.

Крім того, Вашингтон вніс 17 фізичних осіб в список антиросійських санкцій. У нього потрапили вісім "кримських міністрів", а також керівники управлінь ФСБ і Слідчого комітету на окупованому півострові. Також в список потрапили ряд "міністрів" "ДНР" і "ЛНР".

У той же час Бюро промисловості та безпеки (BIS) Міністерства торгівлі США визначило ще один список компаній. Більшість з них були у списку санкцій від 1 вересня. Однак 11 компаній, згаданих в документі Мінторгу, раніше не вказувалися, серед них - "Ангстрем М", "Ангстрем", "Ангстрем-Т", "Зовнішньоекономічне об'єднання Радіоекспорт", Пермська науково-виробнича приладобудівна компанія, "Мікрон", АТ НПФ "Микран", НВО "Гранат", "Технополь". Також у списку опинилися компанія Giovan Ltd і Technopole Ltd, у яких вказані адреси в Індії та Гонконгу. Мінторг США пояснив внесення цих 11 компаній у список тим, що вони працюють у "російському збройному секторі або супутніх секторах матеріально-технічного забезпечення".

Також у цей період США ввели санкції проти п'яти російських компаній, підозрюваних у порушення американського закону про непоширення щодо Ірану, Північної Кореї та Сирії. Під санкції потрапили АТ "Конструкторське бюро приладобудування", компанія "Катод", корпорація "НВО машинобудування", ВАТ "Рособоронекспорт", літакобудівна корпорація "МіГ".

За деякими даними, у Вашингтоні у вересні обговорювали також введення санкцій Проти РФ через її лінію поведінки в Сирії.

У листопаді 2016 року були введені санкції проти шістьох так званих депутатів Держдуми від окупованого Криму. У список включені: Руслан Бальбек, Костянтин Бахарєв, Андрій Козенко, Світлана Савченко, Павло Шперов, Дмитро Бєлік. 20 грудня США розширили список санкцій проти Росії у зв'язку анексією Криму і агресією на території України. У список внесені сім фізичних осіб і кілька десятків організацій, а також два судна під російським прапором. У санкційні списки США проти Росії були додані: Михайло Дєдов, Михайло Клішин, президент Національної Медіа Групи Кирило Ковальчук, член ради директорів Акціонерного банку "Росія" Дмитро Лебедєв, Дмитро Мансуров, голова правління "Собінбанку" Олег Мінаєв та Євген Пригожин. Повідомлялося, що Пригожин, в минулому кухар Путіна, був причетний до махінацій з продажу військового містечка на кордоні з Україною.

Серед компаній наклали санкції на АТ "Інститут Будпроект", яке займається будівництвом дороги для Керченського мосту. ТОВ "Карст" теж задіяне в будівництві Керченського мосту. Під санкціями виявилися також "Кримські морські порти". У списку санкцій вперше з'явилися морські судна - нафтові танкери "річка-море" "Маршал Жуков" і "Сталінград" самарського "Трансфлота".

Крім того, Палата представників конгресу США прийняла проект оборонного бюджету на 2017 рік, в документі забороняється виділяти Пентагону гроші на військове співробітництво з Росією, поки вона не виконає низку умов, зокрема до тих пір, поки Пентагон не завірить Конгрес в тому, що Росія припинила окупацію території України і свої агресивні дії, які загрожують територіальній цілісності України та її суверенітету, а також членам НАТО, а також дотримується умов мінських домовленостей про припинення вогню на сході України.

Обама неодноразово заявляв, що введені санкції проти РФ будуть зберігатися до повного виконання мінських угод.

Ймовірно останніми антиросійськими санкціями під час президентства Обами стали заходи від 29 грудня 2016 року. Так, Обама вирішив ввести санкції у зв'язку з кібератаками в ході передвиборної кампанії, у яких Вашингтон звинувачував Росію. Так, США закривають дві дипломатичні місії Росії в штаті Меріленд і Нью-Йорку, які, на думку американської влади, використовувалися в розвідувальних цілях. Доступ російських дипломатів на територію місій буде закритий вже в п'ятницю о 12 годині дня за місцевим часом. Дипломати, оголошені персонами нон грата, повинні покинути територію США протягом 72 годин.

Крім того, обмежувальні заходи, оприлюднені міністерством фінансів США, зачіпають шість чоловік і п'ять відомств, серед яких є ФСБ Росії. Серед осіб, які потрапили в список, значаться командування ГРУ: начальник ГРУ Ігор Коробов, а також його перші заступники Володимир Алексєєв і Сергій Гизунов. Ще два російських громадянина з цього списку - Олексій Білан і Євген Богачов - називаються ФБР "хакерами" і вже давно оголошені в міжнародний розшук. ФБР підозрює їх у вимаганні, комп'ютерних зломах, розкраданні особистих даних та інших видах шахрайства. Всього будуть вислані 35 російських дипломатів.

У РФ, як і у всіх попередніх випадках сказали, що будуть введені відповідні заходи. Які саме, поки не розкривають, можливо Москва навіть почекає з відповіддю у зв'язку зі швидким приходом нової Адміністрації. При цьому, Обама заінтригував, сказавши, що це ще не вся відповідь Росії за її діяльність.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>