ПАСЕ

В кінці січня у французькому Страсбурзі відбулася перша в цьому році сесія Парламентської асамблеї Ради Європи. ПАРЄ - це майданчик, де депутати європейських країн обговорюють найважливіші проблеми Старого Світу і, фактично, формують порядок денний європейських органів влади. Для України ПАРЄ стала важливим інструментом протистояння російській агресії, а українське питання - завжди серед головних на асамблеї.

На січневій сесії 23-27 січня була прийнята резолюція щодо України. Вона фактично розколола українську делегацію - частина депутатів від нашої країни не погодилася з позицією керівництва делегації і проголосувала проти. Справа в тому, що німецькі колеги хотіли вимагати від України провести довибори до Верховної Ради на неконтрольованих територіях, щоб Донбас був повноцінно представлений в українському парламенті, і щоб ПАРЄ засудила закон про декомунізацію. Ці вимоги українські делегати змогли зняти з порядку денного, але вимоги виконати мінські угоди, змінити закон про люстрацію і закінчити розслідування щодо розстрілів на Майдані і трагедії в Одесі залишилися в документі. Що і викликало протест половини української делегації. Про це багато писали в день голосування, 25 січня.

Ми ж поговоримо про інше. Кожна сесія ПАРЄ - це інформаційний привід, що супроводжується сотнями новин. Всі вони стосуються політичних аспектів, а ми б хотіли розглянути організаційний момент. Чи багато людей знає, хто літає в Страсбург, де живуть делегати, який у них розпорядок дня і головне - скільки коштує українським платникам податків одна сесія? Ми це з'ясували, аж до найдрібніших подробиць.

* * *

Хоча повний склад делегації – 24 особи (зараз некомлект - лише 23 члени), право голосу мають 12 представників. Решта – їхні заступники, своєрідна страховка. Також разом з делегатами на сесію їдуть супроводжуючі особи з Управління забезпечення міжпарламентських зв'язків Апарату Верховної Ради України.

Верховная Рада

Як повідомив нам голова делегації Володимир Ар'єв, в січні в Страсбург літали лише 20 депутатів. В Управлінні справами ВР також уточнили, що в складі делегації літали 5 супроводжуючих осіб. Щоб з'ясувати, скільки було витрачено коштів на цю поїздку, ми запросили в Управлінні справами ВР детальну фінансову звітність про компенсацію витрат. Вона складається з витрат на переліт, проживання і добових. Тепер ми знаємо, скільки коштувала робота майже кожного депутата на сесії ПАРЄ. Майже, тому що четверо станом на 3 березня не подали документи на компенсацію витрат. Це Юлія Льовочкіна, Вадим Новинський, Андрій Лопушанський і Павло Унгурян. В Управлінні справами ВР теоретично допустили, що вони можуть подати документи в майбутньому, проте, скоріш за все, вони літали за свої кошти і не вимагатимуть відшкодування.

В Управлінні справами ВР пояснили, що кошторис поїздки формується зазделегідь. Делегацію потрібно забезпечити як національною валютою (на бронювання авіаквитків), так і іноземною валютою (у цьому випадку - євро). Таким чином, було закуплено 20 тисяч євро (582 тис. грн) і 600 тисяч грн зарезервовано на придбання авіаквитків. Загальна сума резерву склала 1 млн 182,04 тис грн. Нагадаємо, це все бронювалося у Держказначействі в розрахунку на 23 делегатів і 5 супроводжуючих осіб. Оскільки на практиці вийшло мінус 7, то фактичний бюджет вийшов скромнішим - 787 тисяч 202 грн. Відзначимо, що зекономлені кошти в Держказначейство не повертають, а використовують на інші відрядження.

112.ua

* * *

"Коли летимо на сесію, то всі разом зупиняємось в готелі "Себастіан Бах". На проживання виділяють 170 євро на день (близько 4800 грн). Якщо номер коштує дорожче – делегат доплачує самостійно. Якщо менше - повертає зекономлені кошти державі", - розповідає нам депутат Верховної Ради України від "Народного фронту" та член постійної делегації до ПАРЄ Леонід Ємець.

Чотиризірковий готель Le Jean Sebastien Bach знаходиться на бульварі Себастіана Баха, навпроти парку Оранжері та неподалік будівлі Ради Європи. Дістатись туди пішки можна за 12 хвилин.

"Це готелем дуже важко назвати. Тому що там немає ні лобі, ні бару, ні ресторану. Це такі кімнатки на кшталт якогось там гуртожитку", - ділиться враженнями заступник голови постійної делегації України та віце-президент ПАРЄ Георгій Логвинський ("Народний фронт"). За його словами, номери в готелі бронює посольство, з яким підписано договір. А тому вартість проживання для делегатів менша, і зупиняються в цьому та подібних готелях неподалік не лише представники з України.

Сервіс booking.com оцінює готель в 4* з рейтингом 8,2. Стандартний двомісний номер тут коштує близько 3,5 тис грн/доба. На виділені державою 170 євро можна зняти чотиримісний делюкс на 35 квадратів зі сніданком. В номерах є міні кухня і посудомийка, до послуг клієнтів мебльована тераса. Як бачимо, пан Логвинський трохи применшив зручності цього готелю.

Загалом перебування в готелі членів делегації в січні обійшлося в майже 330 тис. грн. Середня вартість проживання одного делегата склала близько трьох тисяч гривень на добу. Таку суму коштує стандартний двомісний номер, якщо врахувати ймовірну знижку, вказану Логвинським.

* * *

Термін перебування у Страсбурзі у всіх депутатів різний. Із витрат на проживання і добових випливає, що Ірина Геращенко, наприклад, була у Страсбурзі лише три дні. Марія Іонова – чотири. Решта делегатів - від п’яти до семи днів. Переважна більшість – шість днів. Нагадаємо, сесія тривала п’ять днів.

112.ua
Логвинський пояснює: кожен депутат має різні обов’язки у складі делегації і повинен бути на різних засіданнях. А тому не всім потрібно бути на сесії цілий тиждень. Але декому все-таки треба.

"Починається сесія з понеділка. Але в неділю засідають глави політичних груп та президенти, віце-президенти ПАРЄ. Наприклад, багато депутатів – Ар’єв, я, Соболєв, Льовочкіна - ми повинні бути раніше. Бо у нас є окремі засідання, які можуть відбуватись в неділю та п’ятницю", - уточнив він.

Через необхідність бути присутніми в різні дні, летять на сесію зазвичай різними рейсами. Вартість перельотів на січневу сесію склала третину від загальних витрат. А це – понад 290 тис. грн. При цьому ціни на квитки різних делегатів в обидві сторони варіюються від 8,5 тис. грн до 19 тис. грн.

"Як правило, ми летимо через Франкфурт. Тому що прямого сполучення із Страсбургом немає. І не можна назвати це зручною поїздкою, коли ти летиш три години до Франкфурта і потім ще близько 2,5 годин добираєшся автобусом до Страсбурга. Ще бувають перерви на кілька годин. Як правило, ми летимо або "МАУ", або "Люфтганзою". Ще залежить, коли ти бронюєш квиток", - пояснює Логвинський.

"Прилітаємо на сесію зазвичай у неділю. Цього ж дня о десятій вечора члени делегації зустрічаються в українському посольстві. Там вирішуємо, хто, де і з чим виступатиме. Радимось по ключових питаннях. А вже зранку в понеділок близько 8:30 починаються засідання фракцій", - додає Ємець.

Після засідань фракцій проводять сесію. А після неї – засідання різних комітетів.

Всі члени делегації також є членами профільних комітетів з різних напрямків: з питань міграції; культури, освіти, науки і медіа; правових питань і прав людини; з соціальних питань тощо. Залежно від того, до якого комітету належить депутат, він має свій розклад на сесії.

В понеділок ввечері для приїжджих влаштовують урочисте засідання. За словами Леоніда Ємця, це чудова нагода для членів делегації поспілкуватись з іноземними колегами, обговорити з ними робочі питання.

Українська делегація в ПАРЄ. Архівне фото
Facebook Ирина Геращенко

По вівторкам можуть влаштовувати прийоми в посольстві. В інші дні зазвичай також планують різні важливі зустрічі.

"Сесія ПАРЄ – це не тільки засідання. Це зустрічі, це лобіювання інтересів в політичних групах – туди ходять всі депутати, не залежно, чи працюють вони на сесії. Це комітети, які так само працюють. В останню сесію кожного обіду ми збирали круглий стіл щодо Криму або щодо Донбасу. Ми показували матеріали, пояснювали, що саме відбувається. Це вкрай важлива діяльність. Наприклад, я ініціював два круглих столи за участю адвоката Полозова. Він розказав, як розкриваються справи у Криму, в чому порушення європейської конвенції. Багато представників посольств конспектували це", - розповів Логвинський.

Ціни в ресторанах і кафе Страсбурга
http://travelask.ru
Однак крім пленарних засідань, проходять також засідання окремих комітетів. Їх проводять щоразу в інших місцях. І відвідують делегати, які належать до конкретних комітетів.

За словами віце-президента ПАРЄ, робочий день на сесії триває 12 годин: з восьмої ранку до восьмої вечора. Опісля ще відбуваються різні неформальні зустрічі, на яких також обговорюють важливі для України питання.

На час поїздки до Страсбурга українська делегація отримує добові в розрахунку по 50 доларів на добу (близько 1350 грн). А от додаткові витрати, такі як таксі чи мінібар, бюджетом не передбачені, уточнює Леонід Ємець. Загалом було виплачено близко 170 тисяч грн добових.

Марія Биба

Сергій Звиглянич