Reuters

У неділю, 16 квітня, в Туреччині відбувся референдум щодо конституційних перетворень, запропонованих правлячою "Партією справедливості і розвитку". Близько 51,5% проголосували на користь пакету реформ. За даними інформагентства Anadolu, понад 48 млн осіб прийшли проголосувати на виборчі дільниці (явка понад 80%). Згідно схваленому на референдумі пакету реформ, Туреччина змінить форму правління: замість парламентської стане президентською республікою.

Курс на "східну деспотію"

Після референдуму левова частка повноважень у сфері виконавчої влади перейде в руки президента Реджепа Ердогана. Згідно з проектом нової конституції, президент зможе особисто призначати міністрів, одного або декількох віце-президентів, оголошувати надзвичайний стан, розпускати парламент, відхиляти законопроекти. Президент посилює свій вплив на судову владу. Кількість представників Верховної палати суддів і прокурорів Туреччини скорочується з 22 до 13 членів, п'ятьох з яких призначає президент, інших обирає парламент.

Нова конституція дозволить президенту виступати главою виконавчої влади і лідером партії, яка перемогла на виборах. Посада прем'єр-міністра скасовується. Тепер президент Туреччини буде обиратися на загальних виборах на п'ятирічний термін з правом переобрання на другий термін. Парламент зберігає за собою право імпічменту стосовно президента. Для цього потрібно голоси 2/3 депутатів. Зараз в турецькому парламенті домінує пропрезидентська помірно-ісламістська "Партія справедливості і розвитку", яка займає 317 з 550 місць.

Противники нової конституції переконані, що Ердоган використовував референдум для того, щоб встановити в Туреччині авторитарний режим або як його ще називають "східна деспотія". Де-факто Реджеп Ердоган керує країною вже майже 14 років, з 2003 по 2014 рр. на посаді прем'єр-міністра, з 2014 р. – в якості президента. Він створює собі заділ правити Туреччиною до 2029 р., якщо переможе на виборах до 2019 і 2024 рр.

Тонкий піар-хід

Референдум про перехід до президентської форми правління - це піар-хід президента. З допомогою референдуму Ердоган перевірив рівень підтримки його політики в турецькому суспільстві, визначив приблизну кількість супротивників і прихильників правлячої "Партії справедливості і розвитку" і має намір узаконити своє прагнення домінувати у прийнятті рішень у внутрішній і зовнішній політиці країни.

З часів невдалої спроби військового перевороту в Туреччині в липні минулого року чинна влада зробила серію радикальних політичних кроків. Ердоган ініціював репресії проти опозиційно налаштованих політиків, суддів, науковців, журналістів, військових і держслужбовців. Близько 47 тис. осіб потрапили за ґрати, а 120 тис. турків були звільнені. На цьому тлі погіршились відносини Туреччини з Заходом. ЄС наприкінці минулого року заморозив переговори про вступ Туреччини в ЄС.

Новини за темою: Ердоган відповів міжнародним організаціям, які критикували референдум: "Знайте своє місце"

Незважаючи на зазначені вище витрати, політику Реджепа Ердогана підтримує трохи більше половини турецького електорату. На думку турецького президента, 25 млн турків підтримали на референдумі його пропозицію перейти до президентської форми правління. Для того, щоб домогтися переваги на референдумі серед прихильників президентської республіки, чинна влада організувала голосування серед турецьких мігрантів за кордоном (2,8 млн осіб). За даними соціологічної компанії Mak Danismanlik, близько 62% турецьких мігрантів підтримали перехід до президентської форми правління. "Проти" проголосували більшість турків, які мешкають у США.

Розкол в турецькому суспільстві

Референдум продемонстрував розкол в турецькому суспільстві між прихильниками чинної влади і опозицією. Результати референдуму дають зрозуміти, що у чинної влади немає беззастережної підтримки в турецькому суспільстві. Незважаючи на проведену масштабну інформаційну кампанію на підтримку переходу до президентської форми правління, понад 40% турецьких громадян не зацікавлені в посиленні повноважень Реджепа Ердогана. Більшість жителів найбільших міст Туреччини, включаючи столицю Анкару, Стамбул і Ізмір, проголосували на референдумі проти конституційних перетворень. Їх приклад наслідували курди, які проживають на південному сході країни. Політичний курс Ердогана в основному підтримують в провінції.

Новини за темою: Навіщо Ердоган погрожує Європі

Лідер основної опозиційної "Республіканської народної партії" Кемаль Киличдароглу поставив під сумнів легітимність референдуму. Його політична сила має намір домагатися перерахунку 60% бюлетенів. Дана партія є другою за впливом у турецькому суспільстві і займає 133 місць у парламенті. "Республіканська народна партія" була створена першим президентом і засновником Турецької республіки Мустафою Кемалем Ататюрком і виступає за світську форму правління і зміцнення відносин із Заходом. Прихильники партії влаштували акції протесту в Стамбулі, блокували в деяких частинах міста транспортний рух. Проти проведення референдуму виступила "Народна демократична партія", яка відстоює інтереси курдської меншини.

Не виключено, що одним з наслідків посилення влади чинного президента стане активізація терористичної діяльності "Робочої партії Курдистану" та ісламських екстремістів, для яких Реджеп Ердоган - неугодна персона. З минулого року Туреччина стала проводити наземну військову операцію на півночі Сирії в надії спільно з помірно-ісламістською сирійською опозицією очистити прикордонні райони від ІДІЛ і перешкодити взаємодії турецьких та сирійських курдів. За останні 18 місяців від рук курдських сепаратистів і радикальних ісламістів загинули 500 турецьких громадян.

Навряд чи у Реджепа Ердогана вийде уникнути непорозумінь з опозиційними силами у майбутньому. Спираючись на підтримку з боку умовної більшості турків, Ердоган посилить переслідування політичних опонентів під приводом заходів по боротьбі з тероризмом та запобігання спроб насильницької зміни влади в Туреччині.

Розрив з Євросоюзом

Президент Ердоган, маючи широкі повноваження у сфері виконавчої влади, продовжить відхилятися від курсу інтеграції в ЄС. Раз більшість турків довіряють президенту і погодилися на референдумі віддати йому основну владу, значить вони спокійно поставляться до того, що Туреччина не вступить у Євросоюз. У Євросоюзі критично поставилися до референдуму. Голова фракції "Альянс лібералів і демократів за Європу" в Європарламенті і колишній прем'єр-міністр Бельгії Гі Верхофстадт переконаний, що кількість голосів "за" і "проти" на турецькому референдумі приблизно рівна. Якщо Ердоган продовжить наполягати на переході до президентської форми правління, то Брюсселю слід припинити переговори про вступ Туреччини в ЄС.

Новини за темою: Ердоган закликав Москву приєднатися до США і припинити підтримувати Асада

Перехід до президентської форми правління символізує добровільну відмову Туреччини стати частиною Об'єднаної Європи. Одним з атрибутів європейської демократії є розвинений парламентаризм. Левова частка європейських країн є парламентськими або змішаними республіками (парламентсько-президентські, президентсько-парламентські) за своєю формою правління. В Європі існує чітка система стримувань і протиріч між виконавчою, законодавчою і судовою владою. Ключові повноваження у сфері виконавчої влади зосереджені в руках прем'єр-міністра, підзвітного парламенту, а глава держави, будь то президент або монарх, виконує суто представницькі функції. Винятком є Франція, де існує сильна президентська влада. Ердоган демонструє Брюсселю, що йому абсолютно все одно, які стандарти європейської демократії, і він буде, як і личить східному деспоту, зміцнювати одноосібну владу в Туреччині, подобається це європейським чиновникам чи ні.

Знаходження Ердогана при владі в Туреччині може принести ЄС велику головну біль. Він не раз погрожував розірвати угоду з Брюсселем про утримання 3 млн біженців у турецьких таборах в помсту за відмову надати членство Туреччині в ЄС. Якщо Туреччина припинить розміщувати біженців на своїй території і відкриє для них кордони, натовпи мусульман знову хлинуть в ЄС через Балкани. Євросоюз має ресурс тиску на Туреччину. Брюссель може депортувати турецьких мігрантів, у яких немає європейських паспортів, для корекції поведінки Анкари у вигідному для Європи руслі. Раз більшість турецьких мігрантів проголосували за перехід до президентської форми правління, значить вони розуміють, що можуть повернутися в Туреччину.

США і Близький Схід

Нова форма правління в Туреччині нагадує модель президентської республіки, яка існує в США. На практиці президентська республіка в Туреччині буде якоюсь подобою авторитарних режимів у Єгипті та Судані. Ердоган хоче вбити двох зайців одночасно. Він продовжить курс на посилення політичного впливу Туреччини в країнах Близького Сходу і Північної Африки, які раніше входили в сферу впливу Османської Імперії. Також турецький президент буде розвивати поступальні відносини з тюркомовними країнами Центральної Азії та Південного Кавказу (Азербайджан). Чинна влада прагне позбавити Туреччину від іміджу країни-відступника, наближеної до світського Заходу, посилюючи одноосібну владу.

Не виключено, що в пріоритеті Ердогана може бути налагодження відносин з США. Поточної політичної ваги Туреччини недостатньо для зміцнення позицій на Близькому Сході. Незважаючи на спроби співпраці з Росією у боротьбі з ІДІЛ в Сирії, Туреччина має багато розбіжностей з Кремлем. Росія підтримує президента Башара Асада, а Туреччина - сирійську опозицію. Росія проти створення безпольотної зони на півночі Сирії, в якій зацікавлена Туреччина. Північні райони Сирії необхідні Туреччині в якості відстійника для біженців та буферної зони для зміцнення безпеки на сирійсько-турецькому кордоні.

Новини за темою: Anadolu: Трамп привітав Ердогана з результатами референдуму

До недавнього часу відносини Туреччини і США були складними. Турецький президент звинувачував екс-президента США Барака Обаму у підтриманні військового перевороту в Туреччині. Він вимагав від Барака Обами видати опозиційного богослова Фетхуллаха Гюлена, який підозрюється в підготовці перевороту. Після того, як США знищили військовий аеродром Шайрат військ Башара Асада, у Туреччині з'явилася надія на те, що за президента-республіканця Дональда Трампа Америка повернеться до активної близькосхідної політики. Традиційно Туреччина разом з Ізраїлем була військово-політичним партнером США в регіоні. Туреччина хоче з допомогою США відстояти свої інтереси в Сирії. Туреччина активніше всіх підтримала ракетний удар США і запропонувала створити безполітну зону на півночі Сирії. Принаймні, тепер Туреччина може спробувати налагодити зіпсовані відносини з США під гаслом "дві країни – одна президентська форма правління".

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник