banner banner banner

Скасування трудових книжок для українців: "Цифрове благо" чи економія для держави?

Скасування трудових книжок для українців: "Цифрове благо" чи економія для держави?
З відкритих джерел

Никита Синіцин

Журналіст

Однією з найбільш яскравих концепцій реформування, запропонованої президентом Володимиром Зеленським, без сумніву є "держава в смартфоні" - можливість отримання 90% державних послуг в країні в режимі онлайн до 2024 року. Під цей проект у вересні було навіть створено Міністерство цифровий трансформації України очолює віце-прем'єр-міністром України Михайлом Федоровим.

Схоже, що пропозиція про скасування паперових трудових книжок і заміну їх електронними, яка прозвучала 9 жовтня на Facebook-сторінці міністра Кабінету міністрів України Дмитра Дубілета, може стати однією з "проб пера" нового відомства. 

Трудова книжка – тільки для колекціонування

За словами Дмитра Дубілета, 9 жовтня запускаються в роботу законопроекти та акти уряду, які скасовують обов'язковість трудової книжки. Міністр перераховує переваги, які новий формат відносин дає працівникам і роботодавцям:

1) економія часу при оформленні на роботу - оскільки працівник не зобов'язаний подавати, а роботодавець – перевіряти трудову книжку, адже всі дані про трудовий стаж є в електронних реєстрах держави з 2000 року;

2) легкість підтвердження трудового стажу - достатньо завантажити електронний документ з інформацією в Інтернеті, який можна пред'явити роботодавцю, а той може упевнитися в достовірності документа за допомогою QR-коду, який буде автоматично накладатися на ці документи;

3) інформацію про стаж до 2000 року можна буде легко внести в електронний реєстр самому або через роботодавця;

4) універсальність – можна буде так само користуватися трудовою книжкою при трудових відносинах з роботодавцем (ставити в ній записи і штампи) при обопільній згоді.

Новини за темою

Також чиновник висловив надію, що прийняти всі необхідні законопроекти і постанови і запустити нововведення технічно вдасться вже в цьому році.

Дмитро Дубілет має досвід роботи керівником IT-напрямку у "ПриватБанку" та мобільному українському банку Monobank, на сьогоднішній день є, мабуть, найбільш досвідченим у складі нового Кабміну. Але на жаль, з ідеєю електронної трудової книжки в Україні він аж ніяк не перший.

Не минуло й 5 років

Ще в серпні 2015 року з ідеєю скасувати паперові трудові книжки в Україні виступив інший член Кабміну - міністр економіки Айварас Абромавічус, який заявив в соцмережах, що "оголошує їм війну".

Альтернативою книжкам – "паперовим монстрам", міністр також назвав дані в електронних реєстрах, які зберігаються там і тому трудовий, а головне, страховий стаж для Пенсійного фонду України нікуди не пропадуть. Самі ж трудові книжки передбачалося роздати з відділів кадрів на руки працівникам.

Як і сьогодні, міністр економіки Айварас Абромавічус висловлював сподівання, що відповідний закон буде прийнятий ще до кінця року, тобто в 2015. Автором відповідного законопроекту став Микола Гайдай, який стверджував, що за рахунок ліквідації більше непотрібних відділів кадрів вдасться заощадити 500 мільйонів гривень.

Експерти тоді заговорили про необхідність побудови відповідної матеріальної бази у вигляді готової системи електронного обліку, здатної замінити паперові трудові книжки. Юристи ж відзначали, що в разі виникнення конфліктних ситуацій з роботодавцем або Пенсійним фондом, свою правоту людина може довести саме з допомогою паперової трудової книжки, електронний ж реєстр в судах зазвичай не служив достатнім аргументом.

Нарешті, в Федерації профспілок України заявили, що, по-перше, повинні бути забезпечені власний доступ для працівників у подібний реєстр, і надійний захист від доступу до даних стороннім.

По-друге, поскаржилися, що жодних звернень про скасування трудових книжок не було і чому міністр економіки ініціює зміни, що стосуються 20 мільйонів людей за власною ініціативою, незрозуміло.

Навіть міністр соціальної політики Павло Розенко обережно підійшов до пропозиції, зазначивши, що електронна база Пенсійного фонду не централізована і працює тільки по регіонах, а щоб привести її в порядок можуть знадобитися роки.  

Хоча врешті-решт законопроект і потрапив у парламент, невдовзі він був відкликаний, хоча саме питання і виникало ще двічі: спершу в 2016 році під час обговорення нового Трудового кодексу.

Ще через рік, навесні 2017 року, голова Пенсійного фонду України Олексій Зарудний презентував технологію заміни паперових трудових книжок електронними.

Останні повинні були виглядати як електронні посвідчення або "Посвідчення застрахованої особи" і містять дані про власника. Але, як і раніше, все не пішло далі презентації.

Дві сторони медалі "електронки"

У цілому, на думку експертів, висловлену 112.ua, саме скасування паперових трудових книжок, які давно стали анахронізмом, назріло і є безсумнівно позитивною зміною, однак у процесі зміни, на думку деяких з них, можуть виникнути серйозні труднощі.

Економічний експерт Олександр Охріменко вважає, що паперові трудові книжки давно застаріли і їх давно було необхідно скасувати.

"Всі дані, збережені в електронному вигляді після 2000 року дозволять обійтися без такого анахронізму, як і прийняті зміни до порядку призначення пенсії, зробили трудову книжку непотрібною. Раніше це було необхідно для підтвердження шкідливого стажу, тепер ні.

Правда, разом з тим для тих, хто працював до 2000 року, необхідно зберегти правомочність трудових книжок для підтвердження даних про загальний стаж. Проте в цілому навряд чи населення сильно відчує на собі зміни від цього нововведення", - вважає експерт.

Новини за темою

Однозначно кроком вперед переведення даних працівників у "цифру" називає і економічний експерт Українського інституту майбутнього Данило Монін.

За словами експерта, фактично реальні кроки на цьому шляху держава зробила на перший погляд непомітно, але твердо ще в 2018 році, внісши зміни в нові форми звітності по єдиному соціальному внеску.

Йдеться про наказ Міністерства фінансів №511 від 15 травня 2018 року "Про внесення змін до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". 

"У рамках змін розширена таблиця №5 подається при звітності з ЄСВ – на практиці це означає, що всі переміщення працівника – прийом, звільнення тощо, необхідно проводити у відповідності з Державним класифікатором професій. Подібні єдині дані для внесення в базу даних – це вже основа для єдиної електронної трудової книжки", - каже експерт.

За словами Моніна, у працівників, офіційно оформлених і за яких роботодавці вже сплачують ЄСВ та звітність за новими вимогами, ніяких проблем при переході на електронну трудову книжку не буде зовсім. Правда постає питання відсутності таких даних за попередні роки і тому від паперових трудових книжок відмовитися поки не вийде.

"У цілому цей порядок необхідний виключно для солідарної пенсійної системи і отримання державної пенсії. Якщо в майбутньому ми зможемо перейти на самостійне накопичення, тоді в цілому це взагалі не буде потрібно, оскільки всі стажі і інше потрібно тільки для держави, щоб нараховувати пенсію у рамках солідарної пенсійної системи", - каже про перспективи паперової трудової книжки в Україні Данило Монін.

Юристи звертають увагу на питання безпеки даних роботодавця і можливості держави "заощадити" на пенсії.

"Безперечно, паперова трудова книжка сьогодні являє собою атавізм і необхідно її переведення в електронний вигляд, але тут же виникає питання безпеки даних. Наприклад, реєстр прав власності на нерухомість з правом доступу до нього нотаріусів постійно дає приклади скандалів з внесенням даних про власність сторонніми, без згоди безпосередніх власників.

Так реєстр буде державним, але чи не виникне у держави спокуси "заощадити" на пенсіях і "втратити" або внести неповні дані про стаж людини?" - запитує голова адвокатської компанії "Кравець та партнери" Ростислав Кравець.

Як підкреслив співрозмовник 112.ua, постать самого міністра Дмитра Дубілета як куратора проекту електронних трудових книжок, особисто у нього як у юриста викликає додаткові побоювання.

"У зв'язку з окупацією Криму "ПриватБанк" просто відключив від Приват24 власників своїх рахунків, що викликало в останніх величезні проблеми з доказом наявності у них коштів на рахунках банку. Дмитро Дубілет тоді відповідав за IT-напрям роботи банку, тобто отримав безпосередній досвід таких сумнівних дій, що зекономили для банку гроші.

Тепер же він буде відповідати за призначення пенсій в цілій країні з куди більшими можливостями. І це не кажучи вже про віруси на зразок масштабної атаки 2017 року", - пояснив свої побоювання Кравець. 

У цілому ж, як підкреслив юрист, він вважає перехід на електронну трудову книжку вірним рішенням, але лише після виконання всіх вимог безпеки системи і закладених у ній даних.

Останні з могікан

У цілому, як свідчить європейський досвід, пострадянські країни, за винятком Прибалтики, є останніми, які продовжують використовувати паперові трудові книжки.

Наприклад, у Німеччині, Італії, Австрії та Франції використовується трудова картка, яку працівник може надати роботодавцю лише на свій розсуд. У Словенії з 2009 року використовується база даних пенсійного фонду.

Разом з тим спеціальна електронна система для фіксації даних про працевлаштування поширена не так вже й широко. В Іспанії працює електронна система Vida Laboral (трудовн життя), що містить дані про працевлаштування працівника та сплати ним належних податків і відрахувань.

Однак у США така система відсутня при зарахуванні на роботу роботодавцям пред'являють резюме, диплом про освіту, характеристики з попереднього місця роботи. Для відображення ситуації щодо працевлаштування і майбутньої пенсії використовуються дані податкових органів і приватних пенсійних фондів.

Крім України про своє бажання перейти на електронні трудові книжки заявила і Російська Федерація, що розраховує повністю впровадити їх з 1 січня 2021 року.

Для цього необхідно остаточно затвердити законопроект "Про внесення змін у Трудовий кодекс Російської Федерації (в частині формування відомостей про трудову діяльність у електронному вигляді)", який вже пройшов перше читання у російському парламенті.

Никита Синіцин

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>