banner banner banner

Скандальне шоу: Чому дебати Клінтон і Трампа – ключова подія президентської гонки в США

Сьогоднішні дебати обіцяють стати найбільшим політичним шоу сезону. Якщо прогноз збудеться, і аудиторія досягне 100 млн, дебати майже наздоженуть за популярністю Супербоул, який минулого сезону подивилося 112 млн глядачів

Скандальне шоу: Чому дебати Клінтон і Трампа – ключова подія президентської гонки в США
Фото з відкритих джерел

Сергій Звиглянич

Журналіст, 112.ua

Сьогоднішні дебати обіцяють стати найбільшим політичним шоу сезону. Якщо прогноз збудеться, і аудиторія досягне 100 млн, дебати майже наздоженуть за популярністю Супербоул, який минулого сезону подивилося 112 млн глядачів

У США цієї ночі пройдуть перші теледебати між кандидатами в президенти Дональдом Трампом і Гілларі Клінтон. 112.ua проведе онлайн-трансляцію дебатів, які розпочнуться о 04:00 за київським часом.

У Штатах дуель "фейс ту фейс" має дуже сильний вплив на виборців, і в умовах, коли рейтинг кандидатів майже зрівнявся, від того, як пройдуть словесні баталії, багато в чому залежатиме результат. Саме тому в США немає більш важливої теми цього тижня, ніж теледебати. І не тільки в США. Очікується, що їх подивиться від 80 до 100 млн осіб. І ось чому.

* * *

До виборів президента США залишається 43 дні. Зараз, за півтора місяця до голосування, у Клінтон і Трампа майже однаковий рейтинг – від 41 до 46%, згідно з різними опитуваннями, з перевагою в 1-2% на користь Гілларі. І хоча правила виборів нівелюють загальний рівень підтримки (та й методологія цих екзит-полів говорить про умовності підсумкових цифр), деякі моменти важливо помітити. Як, наприклад, поводився рейтинг електоральної підтримки кандидатів. У березні Клінтон мала понад 11% переваги над Трампом, і тоді мало хто сумнівався в її загальній перемозі.

Новини за темою

Однак штаб мільярдера зробив все, щоб "притопити" конкурентку і підтягнути рейтинг свого кандидата. З кінця серпня розрив між Трампом і Клінтон почав скорочуватися, досягнувши мінімуму (менш ніж 1%) на тлі розмов про хворобу колишнього держсекретаря у вересні. Однак, як свідчать опитування різних видань, в останні дні Гілларі знову почала нарощувати відрив, і зараз вона випереджає Трампа, за даними RealClearPolitics, майже на 3%. Але це все недалеко від рівня статистичної похибки. Тобто, вигравши теледебати, Трамп може серйозно вирватися в лідери перегонів. Після дебатів Інститут Геллапа проведе дослідження, яке покаже вплив перемоги одного з кандидатів на дебатах.

RealClearPolitics

Новини за темою

А тепер давайте відійдемо від звичних для українців методів визначення фаворита гонки і врахуємо особливість американської виборчої системи. Уявіть собі, в опитуваннях громадської думки на сайтах різних видань може проголосувати по 10 млн жителів Каліфорнії і Техасу, позначивши паритет у рейтингу кандидатів. Але в реальності питома вага перемоги Клінтон у Каліфорнії складе 55 виборців, а перемога Трампа в Техасі дасть йому всього 38 голосів. Приміром, в 2008 р. Барак Обама набрав 53% голосів виборців, але це дало йому 68% голосів виборців.

Тому варто дивитися на інші опитування, ті, які проводять за штатами. Виборчу систему США організовано таким чином, що перемога в конкретному штаті одного з кандидатів навіть в один голос віддає всі голоси штату саме йому, переможцеві. Є штати, які традиційно підтримують демократів, а є такі, що з року в рік голосують за республіканців. До перших зараховують Нью-Йорк, Вашингтон, Каліфорнію, до других – Техас, Джорджію, Луїзіану.

112.ua

Кількість вибірників у штатах різниться і залежить від числа представників штату в конгресі. Для перемоги кандидатові потрібно набрати 270 із 538 голосів вибірників. У більшості з 50 штатів на підставі опитувань вже відомо, хто переможе. Згідно з останніми підрахунками, Клінтон має підтримку 198 вибірників, Трамп — 165, нерозподіленими залишаються 175 голосів вибірників. Їх зосереджено в штатах, що вагаються. Таких трохи більше десятка. І саме в них розгорнулася головна боротьба.

RealClearPolitics

Трамп не агітує в Техасі, а Клінтон – в Каліфорнії. Ці штати і так проголосують за них, а от у Флориді, Пенсільванії, Огайо йде війна за виборця. Наприклад, у Флориді ще недавно Клінтон, згідно з опитуваннями, випереджала Трампа на 1%, але мільярдер витратив 2 млн дол. на додаткові ролики, спрямовані проти Клінтон та її висловлювань про виборців Трампа — "негідних людей — расистів, сексистів, гомофобів". Як результат – чаша терезів у цьому штаті вже схилилася на користь Дональда. А на кону 29 вибірників. На даний момент опитування в штатах, що вагаються, кажуть, що Огайо, Північна Кароліна і Айова проголосують за Трампа, а Мічиган, Пенсільванія, Вірджинія – за Клінтон. Але це зараз, а до виборів ще 43 дні, і це дуже багато.

Якщо б вибори відбулися сьогодні, то Клінтон перемогла Трампа з різницею всього лише в 6 голосів. Саме стільки дає штат Айова. Саме тому Трампу будь-що необхідно залучити на свій бік (а Клінтон зберегти) виборців таких ось "свінг стейтс".

RealClearPolitics

На це спрямовано рекламу, численні поїздки кандидатів, агітацію відомих осіб та багато інших прийомів. Але найважливіша компонента – теледебати. По-перше, їх дивиться вся країна. По-друге, публічна дуель і перемога в ній набагато більше впливають на виборців, що вагаються. У 2004 р. ще великим фаворитом виборів ішов чинний на той момент президент Джордж Буш. Але тоді він програв усі три раунди дебатів, і хоча в підсумку це не завадило йому переобратися на посаду президента, варто відзначити, що після дебатів рейтинг кандидата від демократів Джона Керрі майже впритул підтягнувся до рейтинга Буша, один час навіть вважалося, що чинний президент програє вибори. На цих виборах кандидати йдуть нога в ногу, а значить, ефект теледебатів на хід кампанії буде вирішальним. Особливо третього раунду, який відбудеться 19 жовтня.

Reuters

* * *

Сьогоднішні дебати обіцяють стати найбільшим політичним шоу сезону. Якщо прогноз збудеться, і аудиторія досягне 100 млн, дебати майже наздоженуть за популярністю Супербоул, який минулого сезону подивилися 112 млн глядачів. У 2012 р. аудиторія президентських дебатів становила 67 млн осіб. Такий різкий стрибок аудиторії очікується через одіозність кандидатів у президенти, їхній високий антирейтинг і серйозну інтригу, яка зберігається дотепер. Американці вже передчувають захопливе скандальне шоу. У пориві пристрасті Трамп навіть пригрозив Клінтон привести на дискусію колишню коханку Білла Клінтона Дженніфер Флауерс (у відповідь на заяву власника "Даллас Маверікс" і критика Трампа Майкла Кубана про нібито запрошення його штабом Клінтон на дебати). І хоча пізніше в штабі мільярдера спростували факт запрошення Флауерс, інтригу було створено.


Сьогоднішні теледебати розпочнуться в університеті Хофстра (штат Нью-Йорк) о 04:00 за київським часом. Триватимуть вони 90 хвилин. Шоу буде поділено на шість частин по 15 хвилин, кожен із сегментів буде починатися із запитання модератора дискусії Лестера Холта. Заявлені теми – "напрям, в якому повинна рухатися Америка", "захищаючи Америку" і "досягаючи успіху".

Фото з відкритих джерел

Якщо невелика перевага Клінтон дозволяє їй готуватися до дебатів вдома в компанії радників, то Трамп активно агітує в штатах, що вагаються. Минулого тижня він був у Пенсільванії, через це навіть відмовився від зустрічі з Петром Порошенком. До речі, ймовірно, про Україну на теледебатах говорити взагалі не будуть. Судячи із запитань, які гуляють у ЗМІ, американців набагато більше цікавлять економічні та соціальні проблеми в США, а "міжнародку" можуть замкнути на Близькому Сході.

Новини за темою

У США багато хто припускає, що досвідчений шоумен Трамп переможе на дебатах за рахунок досвіду і популістської риторики. Але незручних запитань для нього вистачає - від ксенофобських висловлювань до його зв'язків з РФ.

* * *

Обидва кандидати страждають від непопулярності як всередині своїх партій, так і серед населення загалом. Проти Трампа пішла частина власної партії, а за Клінтон, згідно з опитуваннями YouGov, голосуватимуть лише трохи більше половини прихильників Берні Сандерса. Не в останню чергу через це Клінтон має проблеми в Мічигані, Флориді і може програти в Індіані і Огайо.

Reuters

Крім того, що Трампу, що Клінтон не вірять виборці. Останні опитування New York Times і CBS News говорять про те, що тільки 33% американців вважають Клінтон чесним політиком, який заслуговує на довіру. У Трампа ситуація не краще - 35%. 57% людей кажуть, що вони не розділяють цінності Клінтон, тоді як для Трампа цей показник досягає 62%.

Новини за темою

На користь Гілларі голосують чорношкірі та жінки (69% і 52% відповідно), на користь Трампа – білі та чоловіки (57%).

Якщо в першій половині кампанії скандалами був оповитий Трамп, то останні місяці з перших шпальт газет не сходить ім'я Клінтон. До дикої поведінки і популістських заяв Дональда майже всі вже звикли, а ось до брехні штабу Гілларі – ще ні. І штаб Трампа б'є на хворі точки, "обвалюючи" рейтинг суперниці, і досить успішно. А головне, потенціал для діяльності у Трампа величезний. Скандал з особистою поштою Клінтон, тема її здоров'я, скандал з IT-спеціалістом Клінтон Полом Комбеттою – ці теми ще не до кінця розкрито. У цей час Трамп переключився на економічні аспекти своєї програми і вже на тлі скандальної Клінтон здається "месією". Він робить ставку на тих, хто незадоволений податками, і на поміркованих демократів. Точно так само і Клінтон намагається переманити республіканців, незадоволених висуненням Трампа. Несподівано президент Джордж Буш-старший минулого тижня публічно заявив, що на виборах підтримує Клінтон.

Reuters

Загрозливе становище Клінтон почала рятувати вже сім'я президента Обами - спочатку 13 вересня він сам агітував за Гілларі в Пенсільванії, а цього тижня туди поїде його дружина Мішель. І якщо у Філадельфії підтримають Клінтон, то в "глибинці" штату голосуватимуть за Трампа. А Пенсільванія – один із ключових штатів у боротьбі за президентство, тут розігрується 20 голосів вибірників.

Новини за темою

Пенсільванії ЗМІ приділяють так багато уваги не дарма. У цьому штаті штаб Клінтон витратив 16 млн дол. на рекламу, штаб Трампа – поки лише 5,3 млн. Пенсільванія стала третім штатом за обсягом рекламних доларів, витрачених за цю кампанію, поступаючись лише Флориді та Огайо. Всі три штати є ключовими в боротьбі за пост президента. Адже якщо Трамп переможе в Пенсільванії, то за будь-якого остаточного результату кампанії це стане історичною подією - з 1988 р. Keystone State є реально наріжним каменем президентських амбіцій кандидатів Демократичної партії.

Сергій Звиглянич

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>