banner banner banner banner

Штурм Капітолію: Трамп випробовує демократію на міцність

Штурм Капітолію: Трамп випробовує демократію на міцність
112.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Поки в Україні святкують Різдво, політична криза в США досягла свого апогею. Багатотисячний мітинг президента Дональда Трампа у Вашингтоні 6 січня закінчився штурмом Капітолію. Президент відмовився визнати свою поразку на президентських виборах, звинуватив демократів у фальсифікації результатів голосування в штатах Пенсильванія, Арізона, Невада, Мічиган, Джорджія, закликав віце-президента Майка Пенса не затверджувати результатів виборів під час сесії обох палат Конгресу США, що відбувалася під його головуванням, щоб у штатах ще раз провести підрахунок голосів. Після цього Трамп закликав демонстрантів рухатися до урядової установи.

Однак прихильники Трампа перегнули палицю: вони увірвалися до будівлі Конгресу і зірвали сесію членів Сенату і Палати представників, на якій підбивали підсумки виборів. Вандали пошкодили офіс лідера Демократичної більшості в Палаті представників Ненсі Пелосі й розгромили ще кілька робочих місць конгресменів. Донедавна США вважалися однією з найдемократичніших країн у світі, але з цим можна посперечатися, спостерігаючи за діями трампістів. За всю історію США жоден президент не намагався перешкоджати процесу передачі влади силовим шляхом. Повноваження Дональда Трампа закінчуються 20 січня, в день інавгурації демократа Джо Байдена, але на цьому політична криза в США не закінчиться.

Один в полі не воїн

Трамп і його прихильники опинилися в меншості й налаштували проти себе не тільки демократів, а й республіканців. Віце-президент Майк Пенс відмовився слідувати настановам свого шефа і прямо заявив, що згідно з Конституцією США, він не має повноважень визначати результат президентських виборів і не порушуватиме принципу поділу влади, не руйнуватиме систему стримувань і суперечностей, на якій ґрунтується американська держава. Сесія Конгресу продовжилася після того, як поліція витіснила провокаторів із Капітолію. Раніше Верховний суд США, де більшість суддів було призначено в роки правління президентів-республіканців, відхилив позов про порушення процедури підрахунку голосів в окремих штатах.

Новини за темою

Більшість республіканців не приєдналося до трампістів і з гідністю прийняли поразку. Голова республіканської більшості в Сенаті Мітч Макконнел, який ще в грудні привітав Джо Байдена з перемогою, назвав дії Трампа загрозою для демократії. Більшість членів Сенату, де поки домінують республіканці, проголосували проти пропозицій прихильників Трампа не затверджувати результатів виборів у штатах Пенсильванія, Мічиган, Невада, Джорджія. Зокрема, за те, щоб не затверджувати результати виборів у Пенсильванії проголосувало лише семеро сенаторів-республіканців, зокрема Тед Круз із Техасу і Рік Скотт із Флориди.

Помилка Трампа полягає в тому, що займаючи державний пост, він продовжує мислити категоріями бізнесу. Однак політична система США - це не Trump Organisation, де він міг на свій розсуд визначати стратегію та ухвалювати рішення. У світлі останніх подій Трамп і його прихильники стануть вигнанцями в середовищі республіканців, позаяк ставлять особисті амбіції вище інтересів своєї партії і держави. А це ставить під сумнів перспективи Трампа висунутися в президенти у 2024 році.

Удар по іміджу республіканців

Стан справ у Республіканській партії незавидний. У Джорджії триває підрахунок голосів повторних виборів до Сенату, на яких лідирують кандидати-демократи Джон Оссофф і Рафаель Ворнок. Якщо вони переможуть, то Демократична партія отримає контроль над більшістю місць в обох палатах Конгресу. Масла у вогонь підлив Трамп своєю несолідною поведінкою.

The New York Times

Він ганьбить Республіканську партію, оскільки нагадує недовірливого диктатора, на зразок президента Венесуели Ніколаса Мадуро, який не вміє програвати і намагається в будь-який спосіб зберегти владу у своїх руках. Трампісти не соромляться порушувати правопорядок, влаштовувати провокації проти чиновників. Незаконне проникнення до будівлі Конгресу - не єдиний подібний випадок. У грудні озброєні прихильники Трампа оточили будинок держсекретаря штату Мічиган Джоселін Бенсон, вигукували погрози та образи на адресу її сім'ї. Трампісти розписали фарбою фасад будинку лідера республіканської більшості в Сенаті Мітча Макконнела.

Трамп перевершив навіть екс-президента Джорджа Буша - молодшого, який в уявленні американських обивателів розв'язав "вічні війни" в Афганістані та Іраку, приніс у жертву тисячі життів військових заради боротьби за ресурси, дозволив спецслужбам прослуховувати телефонні розмови і вторгатися в приватне життя мільйонів людей під приводом боротьби з тероризмом. Шлейфу негативу, який залишив за собою Буш-молодший, Республіканська партія не могла позбутися вісім років, а її кандидати програвали на президентських виборах аж до 2016 року.

The New York Times

Єдиний спосіб для Республіканської партії позбутися спадщини Трампа - це списати його з рахунків, але зробити це буде непросто. Президент розглядає можливість участі в президентських виборах 2024 року. Він пообіцяв висунути кандидатури своїх соратників на наступних праймеріз Республіканської партії.

Розкол в американському суспільстві

Акції протесту трампістів говорять про те, що американське суспільство є розколотим. На цих виборах за Дональда Трампа проголосувало понад 74 млн громадян, а за Джо Байдена - понад 81 млн. Чинний президент користується підтримкою переважної частини білих американців, переважно жителів провінції і людей робітничих спеціальностей. Вони сприймають Байдена як продовжувача справи непопулярного в їхньому середовищі екс-президента Барака Обами, бачать у ньому ставленика великих корпорацій, істеблішменту, яким плювати на долі простих людей, інтереси малого бізнесу, і сумніваються, що колишній віце-президент зуміє впоратися з негативними соціально-економічними наслідками пандемії коронавірусу.

The New York Times

Тому Трамп почувається настільки впевнено, що намагається за допомогою вуличних протестів і чиновників-республіканців з Техасу і ще 17 штатів оскаржити результати виборів. Ймовірно, протести трампістів не вщухнуть в американських містах навіть після інавгурації Джо Байдена 20 січня. Подібно до учасників правозахисного руху Black lives matter, вони дестабілізуватимуть суспільно-політичну обстановку. Це активна меншина, що дотримується ультраправих й антимігрантських поглядів, виступає за скорочення участі США в глобальних ініціативах.

Сутички з поліцією, псування рухомого і нерухомого майна, гучні скандали триватимуть щонайменше протягом першої половини 2021 року. Можливим є застосування вогнепальної зброї. За іронією долі, після вбивства правоохоронцями одного з прихильників Трампа біля Капітолію акції американських збройових компаній Vista Outdoor, Sturm Ruger, Smith&Wesson пішли вгору на 10-15%.

Гра з нульовим результатом

Президент Дональд Трамп, подібно до таких сепаратистів-південців часів Громадянської війни, як президент Конфедеративних Штатів Америки Джефферсон Девіс або генерал Роберт Лі, увійде в історію як політик, який спробував відкрито піти проти політичної системи США. У будь-якому випадку його гра з нульовим результатом приречена на провал. Якщо в Україні або Киргизстані, де є проблема корупції і чиновницького свавілля, вдавалося домогтися повторних виборів за допомогою акцій протесту, то в такій зрілій демократичній країні, як США, де працюють закони, це неможливо. Поліція заарештувала 62 протестувальників, застрелила чотирьох людей, незважаючи на те що вони почали штурмувати Капітолій під враженням від мітингу чинного президента.

The New York Times

Трампа можна звинуватити в підбурюванні протестувальників до громадських заворушень, позаяк він закликав їх іти на Капітолій. Подати позов до суду на Трампа найближчими днями не вийде, оскільки Основний закон наділяє главу держави правовим імунітетом. Згідно з Конституцією, усунути від влади американського президента можна за допомогою процедури імпічменту. З такою пропозицією виступила член Палати представників від Демократичної партії Ільхан Омар, відома своїми ультралівими поглядами. Демократична партія і деякі республіканці закликали віце-президента Пенса почати процедуру усунення Трампа від влади і тимчасово зайняти президентський пост (згідно з 25-ю поправкою до Конституції). Це можливо в разі усунення президента або його недієздатності.

Гострої необхідності в цьому немає. Президентські повноваження Трампа закінчуються за два тижні, і тоді його противники зможуть подати на нього до суду. Розуміючи це, Трамп 7 січня пообіцяв мирно передати владу Байдену, хоч так і не визнав своєї поразки на виборах.

Байден може вплинути на подальшу долю Трампа. У 1974 році президент Джеральд Форд помилував екс-президента Річарда Ніксона, який спробував встановити підслуховувальні пристрої в штаб-квартирі Демократичної партії в період виборчої кампанії 1972 року ("Вотергейтський скандал"). Однак Форд і Ніксон працювали в одній адміністрації і їх об'єднувало членство в Республіканській партії, на відміну від антиподів Трампа і Байдена. До того ж поблажливе ставлення до Трампа навряд чи зрозуміють у Демократичній партії. Хоче того Трамп чи ні, але йому доведеться змиритися зі своєю найбільшою поразкою. В іншому випадку ним займуться американські правоохоронці.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>