banner banner banner banner

Шпигунський скандал у Вашингтоні – ляпас Трампу

"Справа Бутіної" підтверджує, що Росія втручалася, втручається і буде втручатися в політичні процеси США, що б не говорив Путін

Шпигунський скандал у Вашингтоні – ляпас Трампу
Марія Бутіна в 2013 році Медуза

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

"Справа Бутіної" підтверджує, що Росія втручалася, втручається і буде втручатися в політичні процеси США, що б не говорив Путін

У середу, 18 липня, окружний суд Вашингтона (округ Колумбія) виніс рішення заарештувати засновника і лідера російського руху "Право на зброю" 29-річну Марію Бутіну на час судового розгляду. Її підозрюють у шпигунстві на території США на користь Росії. Росіянка, яка з 2016 р. проживає у Вашингтоні по студентській візі і підтримує тісні зв'язки з членами Республіканської партії через громадські організації, була затримана ФБР у неділю, 15 липня. Американські правоохоронці відмовляються відпустити її під заставу, щоб уникнути втечі. Що ж, мабуть з'явилося ще одне підтвердження того, що російська влада намагається вплинути на політичні процеси в США з допомогою своїх агентів. Схоже, Росія знову спробувала порушити суверенітет США.

Нова спроба Росії порушити суверенітет США

Після введення антиросійських санкцій в 2014 р. російським спецслужбам знадобилася своя людина в США під прикриттям, яка змогла б зблизитися з представниками американської політичної еліти і в ході неформального спілкування змінити негативне ставлення до Росії, добувати інформацію про настрої прихильників антиросійських санкцій, щоб в кінцевому рахунку посприяти їх скасуванню. Молодий алтайський політолог Бутіна була обрана на цю роль не випадково. Цінності, які відстоює її організація, близькі республіканцям, які з часів правління президента-демократа Барака Обами були прихильниками політики антиросійських санкцій. Республіканці виступають проти скасування другої поправки до конституції США про право громадян на зберігання і носіння зброї. Рух "Право на зброю" існує з 2011 р. і його метою є захист прав власників цивільної зброї та осіб, які опинилися в ситуації необхідної оборони, розширення права на носіння вогнепальної зброї, розвиток збройової культури в Росії. З моменту заснування аж до 2015 р. Бутіна об'їздила великі міста Росії, побувала за кордоном і налагодила зв'язки з аналогічними організаціями в Казахстані, Ізраїлі та США.

Новини за темою

Рух "Право на зброю" став прикриттям Бутіної для налагодження зв'язків з членами Республіканської партії. Бутіна намагалася напрацювати зв'язки з Національною стрілецькою асоціацією, серед членів якої багато впливових республіканців, а її заходи особисто відвідують президент Дональд Трамп і віце-президент Майкл Пенс. Також повинна була увійти у релігійні організації. За даними видання The New York Times, схема, за якою працювала Бутіна, була розроблена ще в 2013 р., коли екс-губернатору Джебу Бушу і сенаторові Марко Рубіо пророкували роль фаворитів серед кандидатів від Республіканської партії на пост президента США. Дані політики були проти зближення з Росією. У 2013 р. Бутіна запропонувала закріпити в конституції Росії право на збройну самооборону, що підтримав чинний радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон. У тому ж році член правління Національної стрілецької асоціації Девід Кінг відвідав з'їзд руху "Право на зброю".

За даними Мін'юсту США, в 2015-17 рр. Бутіна співпрацювала з якимось російським чиновником, який має відношення до Центробанку РФ і Ради Федерації, щодо якого діють антиросійські санкції. Все сходиться: Бутіна працювала в парі з заступником голови Центробанку РФ і колишнім членом Ради Федерації Олександром Торшиним, щодо якого були введені санкції Мінфіну США з квітня 2018 р. Торшин відвідував заходи руху "Право на зброю" і є довічним членом Національної стрілецької асоціації. ФБР підозрювала його у переведенні грошей на рахунки асоціації для фінансування президентської кампанії. Він брав з собою Бутіну на заходи організації, де вони намагалися посприяти таємній зустрічі Трампа і Путіна, вийти на членів його сім'ї. Торшин підтримував Трампа як кандидата на посаду президента США, називав його прихильником сімейних цінностей, вважав "справжнім мужиком", який нібито дійсно зацікавлений у співробітництві з Росією. Під час одного із заходів Національної стрілецької асоціації у м. Льюісвіль в травні 2016, Торшин і Бутіна запропонували організувати зустріч Путіна і Трампа. Однак, зять президента Джаред Кушнер відхилив дану пропозицію. Складається враження, що ця парочка робила все, щоб сподобатися республіканцям і переконати їх у тому, що Трамп і Путін непогано порозуміються.

"Чекістські" методи в дії

Згідно інформації, яку представив у суді спецагент ФБР Кевін Хелсон, Бутіна підтримувала зв'язки з співробітниками ФСБ, у тому числі з Ганною Чапман, пов'язаною з мережею російських розвідників в США, яку викрили. Чапман депортували в Росію в липні 2010 р. ФБР розкрила електронну переписку Бутіної з Торшиним, працівниками ФСБ і близьким до Кремля російським олігархом, чиє ім'я не розголошується. Їй давали цінні вказівки, а вона описувала настрої, які панують серед республіканців. В ході розслідування агенти ФБР з'ясували , що Бутіна співмешкала з 56-річним американським громадянином, через якого отримала доступ до великої кількості впливових посадових осіб. Як повідомляє видання National Public Radio, це міг бути Пол Еріксон, політичний фандрайзер консервативного спрямування зі зв'язками в Національній стрілецькій асоціації. У ФБР говорять, що Бутіна навіть пропонувала зайнятися сексом одному з чоловіків в обмін на те, щоб він влаштував її в одну з організацій.

Адвокат дівчини Роберт Дрісколь заперечує її причетність до діяльності російських спецслужб. Бутіна спробувала замести сліди своєї діяльності, щоб ні у кого не виникло підозр, що вона якось пов'язана з російськими спецслужбами. Російські користувачі Facebook Victoria Lacea і Gennadiy Tchernov проаналізували профіль Бутіної і з'ясували, що вона спілкувалася з прихильниками російської опозиції, які у неї "у друзях". Victoria Lacea не виключає ймовірності, що ім'я та прізвище дівчини є легендою і вона просто напрацьовувала собі імідж прихильника російської опозиції.

112.ua

Принаймні, деякі знайомі дівчата серед користувачів соцмережі досить скептично поставилися до інформації про те, що вона є агентом Кремля. Москвич Микола Нікітаєв, який спілкувався з Бутіною про цивільну зброю, переконаний, що фото з Торшиним та навчання в США – не привід звинувачувати її в роботі на Кремль, а організації "Право на зброю" потрібні зв'язки у вищих ешелонах влади. На його думку, у Кремлі могли спеціально підлаштувати все таким чином, щоб дівчину посадили в американську в'язницю за опозиційні погляди.

112.ua

Однак, такі домисли вельми спірні. Швидше за все, Бутіна діяла старими "чекістськими" методами. Близькі стосунки з потрібними людьми це один з методів вербування і видобутку інформації, який практикують у спецслужбах, у тому числі в ФСБ або КДБ в роки "холодної війни". Підставна жінка входить в довіру до чиновників або інших шпигунів зарубіжних країн. При сприятливому збігу обставин вдається добути потрібну інформацію або схилити посадову особу до співпраці. Бутіна загравала з членами Республіканської партії. Мабуть, така поведінка викликала підозру серед республіканських "яструбів" старої закалки, які знайомі з "холодною війною" не з чуток.

Пляма на репутації Трампа

Шпигунський скандал у Вашингтоні залишив велику жирну пляму на репутації Дональда Трампа, позбутися якої буде непросто. Ситуація парадоксальна. Під час зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним в Гельсінкі 16 липня американський лідер міркував про відсутність підстав для втручання Росії у президентські вибори в 2016 р. Проте вже на наступний день американський президент заявив, що приймає висновок американської розвідки про втручання Росії у вибори, але додав, що це не вплинуло на результати голосування. Трамп суперечить сам собі. Не минуло й трьох днів після зустрічі Путіна і Трампа в Гельсінкі, на якій російський президент доводив, що Росія не втручалася і не збирається втручатися в політичні процеси США, як на лаві підсудних з'явився ще один російський шпигун, який намагався маніпулювати думкою американської влади. Раніше в США винесли обвинувачення 12 представникам російських спецслужб в крадіжці особистих даних 500 тис. американських виборців та проведенні кібератаки на сервери Демократичної партії.

Новини за темою

Справа Бутіної стала ляпасом американському президентові і черговим підтвердженням того, що з Путіним неможливо домовитися, він не відповідає за свої слова і пускає дезінформацію при першому зручному випадку. Не дарма конгресмени звинувачували Трампа в недостатньому тиску на Путіна. Поки Трамп намагається знайти спільну мову з господарем Кремля, російські спецслужби селять своїх людей у Вашингтоні під носом у Білого дому. Невідомо, скільки ще таких засланих козачків як Бутіна бродять по американській землі і видобувають потрібну інформацію для своїх кремлівських кураторів.

Американський президент виявився заручником ситуації. У разі доказу втручання Росії в американські вибори, у противників Трампа в Конгресі США, як серед республіканців, так і демократів будуть підстави влаштувати процедуру імпічменту, а потім провести дострокові президентські вибори. Адже якщо Росія втрутилася у вибори, то і результат голосування є недійсним. Трамп не хоче втрачати владу через те, що Росія обставила все так, що у американського істеблішменту склалося враження, що він є агентом впливу Кремля. Тому Трамп намагається не звинувачувати Росію у втручанні у внутрішні політичні процеси США. Ось тільки викриття все нових і нових російських шпигунів грають не на користь господаря Овального кабінету.

Шпигунський скандал у Вашингтоні це черговий провал для російського керівництва. Коли розслідування у "справі Бутіної" буде завершено і вона опиниться в американській в'язниці, то у Конгресу будуть всі підстави посилити антиросійські санкції у відповідь на чергову спробу порушити суверенітет США. Санкції можуть бути введені Мінфіном США за тією ж схемою, як і в квітні цього року, у відношенні нових російських олігархів, чиновників, державних і приватних підприємств, щоб завдати шкоди російській економіці.

Георгій Кухалейшвілі 

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>