Шпигунський скандал Трампа: Якими будуть наслідки для США на Близькому Сході

Якщо вірити американським ЗМІ, Трамп порушив етикет спецслужб: не можна розголошувати дані розвідки без згоди сторони, яка їх надала. Як бізнесмен і людина, яка більшу частину життя не торкалася політики, Трамп міг вести діалог із Сергієм Лавровим як з якимось колегою з іншої компанії. Бізнес - не зовнішня політика, тому навіть із сьогоднішніми конкурентами можна в разі спільних інтересів домовитися про взаємовигідне партнерство. Спочатку США показали росіянам зуби в Сирії, розбомбивши аеродром Шайрат, а тепер дають зрозуміти, що готові співпрацювати, якщо РФ зважатиме на їхні інтереси і вступить до антитерористичної коаліції. Загальний інтерес - це боротьба з ІДІЛ. Трамп міг поділитися секретною інформацією для того, щоб спонукати РФ до активнішої боротьби з ІДІЛ

Шпигунський скандал Трампа: Якими будуть наслідки для США на Близькому Сході

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Якщо вірити американським ЗМІ, Трамп порушив етикет спецслужб: не можна розголошувати дані розвідки без згоди сторони, яка їх надала. Як бізнесмен і людина, яка більшу частину життя не торкалася політики, Трамп міг вести діалог із Сергієм Лавровим як з якимось колегою з іншої компанії. Бізнес - не зовнішня політика, тому навіть із сьогоднішніми конкурентами можна в разі спільних інтересів домовитися про взаємовигідне партнерство. Спочатку США показали росіянам зуби в Сирії, розбомбивши аеродром Шайрат, а тепер дають зрозуміти, що готові співпрацювати, якщо РФ зважатиме на їхні інтереси і вступить до антитерористичної коаліції. Загальний інтерес - це боротьба з ІДІЛ. Трамп міг поділитися секретною інформацією для того, щоб спонукати РФ до активнішої боротьби з ІДІЛ

Президент США Дональд Трамп став учасником нового "шпигунського скандалу". Видання The Washington Post і The New York Times стверджують, що 10 травня під час зустрічі з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим і російським послом Сергієм Кисляком у Білому домі Дональд Трамп поділився розвідданими американського союзника на Близькому Сході про підготовку терактів ІДІЛ з використанням ноутбуків на борту авіалайнера. Президент назвав російським дипломатам місто, в якому розвідник добув цю інформацію, розповів їм про заходи США щодо запобігання цій небезпеці, про військові операції на території Сирії. У виданні The New York Times припустили, що Дональд Трамп розсекретив росіянам інформацію, здобуту спецслужбами Ізраїлю. Про те, яким чином відбувається обмін розвідданими між Вашингтоном і Тель-Авівом і як стався витік інформації, нібито знає колишній американський чиновник, який вважав за краще зберегти анонімність.

Офіційного підтвердження розголошення секретної інформації з боку Білого дому не було. Радник президента США з питань національної безпеки Герберт Макмастер заявив, що Дональд Трамп не розкривав будь-яких секретних даних під час зустрічі з російськими дипломатами. Сергій Лавров, після зустрічі з Дональдом Трампом, підкреслив, що американський президент хоче мати з РФ "нормальні взаємні шанобливі стосунки, які будуть базуватися на правильно усвідомлених спільних інтересах", включаючи боротьбу з тероризмом. Сам Трамп в своєму мікроблозі в Twitterнапісал, що як президент він має право ділитися з Росією фактами, пов'язаними з проблемою тероризму і авіаційної безпеки і хоче, щоб Росія примножила зусилля в сфері боротьби з ІДІЛ.

"Синдром Януковича" або підступи демократів?

Якщо вірити американським ЗМІ, Трамп порушив етикет спецслужб: не можна розголошувати дані розвідки без згоди сторони, яка їх надала. Як бізнесмен і людина, який більшу частину життя не торкалася політики, Трамп міг вести діалог із Сергієм Лавровим як з якимось колегою з іншої компанії. Бізнес - не зовнішня політика, тому навіть із сьогоднішніми конкурентами можна в разі спільних інтересів домовитися про взаємовигідне партнерство. Спочатку США показали росіянам зуби в Сирії, розбомбивши аеродром Шайрат, а тепер дають зрозуміти, що готові співпрацювати, якщо РФ зважатиме на їхні інтереси і вступить до антитерористичної коаліції. Загальний інтерес - це боротьба з ІДІЛ. Трамп міг поділитися секретною інформацією для того, щоб спонукати РФ до активнішої боротьби з ІДІЛ. Сьогодні об'єктом атаки терористів можуть стати американські або ізраїльські пасажирські літаки, а завтра - російські. Трамп готовий піти за принципом "довіра - ключ до взаєморозуміння". Його дії схожі на ляпи екс-президента України Віктора Януковича - людини політично безграмотної.

Новини за темою

">

Все може бути набагато складніше, ніж могло здатися з першого погляду. Не виключено, що "шпигунський скандал" - це чорний піар, спрямований на дискредитацію іміджу Дональда Трампа і всієї Республіканської партії. Чомусь припущення про те, що Трамп нібито злив росіянам розвіддані ізраїльтян, з'явилися в мас-медіа невдовзі після звільнення директора ФБР Джеймса Комі, що разом з ініціативами президента в сфері реформи охорони здоров'я і зниження податків є об'єктом критики опонентів з Демократичної партії. Серед республіканців є доволі політиків на кшталт віце-президента Майка Пенса, міністра оборони генерала Джеймса Меттіса, радника президента з національної безпеки генерала Герберта Макмастера, сенатора Джона Маккейна, які не вважають за доцільне зближуватися з Росією.

Однак провали президента залишають брудні плями на репутації всієї Республіканської партії. Республіканці насилу позбулися негативного іміджу, який охопив партію в роки президентства Джорджа Буша-молодшого. Через високі військові витрати і великі людські втрати в ході військових операцій в Афганістані та Іраку за президентства Буша-молодшого кандидати-республіканці Джон Маккейн і Мітт Ромні програли Бараку Обамі на двох президентських виборах поспіль. Демократам вигідний "шпигунський скандал", оскільки тема імпічменту Дональда Трампа буде знову мусуватися у ЗМІ, а на членів його команди журналісти будуть продовжувати вішати тавро "агентів впливу Кремля".

Зараз Дональд Трамп перебуває в менш вигідному становищі, ніж Джордж Буш-молодший, за президентства якого у США були міцні партнерські відносини з Ізраїлем та іншими країнами Близького Сходу. Демократи могли запустити неоднозначну інформацію в мас-медіа в день його зустрічі з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом, напередодні візиту до Ізраїлю і Саудівської Аравії. "Шпигунський скандал" - це свого роду перешкода демократів на шляху республіканців зміцнити позиції США на Близькому Сході, які втратили демократи за два терміни Обами. Що б там не було насправді, "шпигунський скандал" може негативно позначитися на авторитеті США серед країн Близького Сходу.

Розчарування Нетаньягу

Якщо Трамп розголосив дані розвідки Моссад, то він власноручно знищив сприятливі перспективи для налагодження відносин з Ізраїлем, які зіпсувалися за часів Обами. У своїй передвиборчій програмі Трамп розглядав Ізраїль як основного партнера на Близькому Сході. Під час зустрічі з Трампом у лютому Беньямін Нетаньягу назвав його "справжнім другом Ізраїлю", а зараз відмовився від коментарів з приводу "шпигунського скандалу". Ізраїльський посол Рон Дермер переконаний, що Ізраїль і США продовжать тісну співпрацю в боротьбі з тероризмом, а його країна повністю довіряє США в сфері обміну розвідданими. Ізраїльські ЗМІ намагаються спростувати підозри в тому, що секретна інформація була ізраїльською. Як повідомляє газета Haaretz, розвіддані в Сирії збирають не тільки спецслужби Ізраїлю, але і Йорданії.

Нетаньягу невигідно обрушувати на США шквал критики саме зараз. Ізраїлю вигідно не з'ясовувати стосунки зі США, а переконати господаря Білого дому підтримати свою лінію щодо врегулювання палестино-ізраїльського конфлікту. Ізраїль сподівається на те, що Вашингтон змінить позицію щодо ізраїльських поселень на території Західного берега річки Йордан. США за Обами підтримали в Раді безпеки ООН резолюцію, яка засуджує будівництво Ізраїлем поселень на палестинських територіях і закликає керівництво країни вивести їх звідти. Ізраїль протягом багатьох років використовує поселення як своєрідний форт-пост, завдяки якому вдається запобігати потраплянню ісламських екстремістів на територію Ізраїлю з боку Йорданії. Західний берег - більш стабільний район, ніж Сектор Гази, де у владі перебуває терористична організація ХАМАС, яка періодично обстрілює ізраїльську територію.

Все ж двосторонні відносини США з Ізраїлем можуть погіршитися. Потенційно могла виникнути загроза для безпеки розвідника, який під прикриттям збирав в ІДІЛ інформацію про підготовку терактів. Ізраїль може перестати інформувати Білий дім про нові теракти, що негативно відіб'ється на євроатлантичній безпеці. За даними Haaretz, Ізраїль кілька разів попереджав Захід про можливі теракти в європейських країнах. Голова об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Джозеф Данфорд високо оцінив діяльність ізраїльської розвідки в запобіганні терактів. "Шпигунський скандал" підриває рівень довіри між спецслужбами двох країн, який формувався протягом десятиліть.

Незважаючи на те, що ІДІЛ є спільним ворогом для США, Ізраїлю і Росії, Кремль є опосередкованим військово-політичним противником Ізраїлю на Близькому Сході. Росія надає військову підтримку противникам Ізраїлю, в тому числі режиму президента Сирії Башара Асада. Ізраїль періодично обстрілює об'єкти інфраструктури, позиції сирійських військових і близьких їм бойовиків у відповідь на провокації в районі Голанських висот. РФ проводить військово-технічне співробітництво з Іраном, який не визнає існування Ізраїлю і спонсорує терористичну організацію "Хезболла". Іран забезпечує ліванських терористів балістичними ракетами. Терористи "Хезболла" періодично обстрілюють ізраїльські міста з території Південного Лівану. Іранський спецназ і бойовики "Хезболла" надають військову підтримку режиму Башара Асада.

Шпигунський скандал може негативно відбитися на іміджі прем'єр-міністра Беньяміна Нетаньягу. Деякі ізраїльські журналісти критично ставляться до Дональда Трампа за те, що він досі не визнав Стіну Плачу в Єрусалимі ізраїльською територією. Ізраїльтяни, які вірять у те, що американський президент поділився з Кремлем ізраїльськими розвідданими, критикуватимуть Нетаньягу і його партію "Лікуд". Якщо помилку Трампа буде доведено, то ресурс підтримки в суспільстві зможуть наростити опозиційні партії "Авода" Іцхака Герцога і "Кадіма" Ципі Лівні. Опозиція спекулюватиме на тому, що Нетаньягу наражає Ізраїль на загрозу, надаючи Трампу розвіддані.

Удар по авторитету США на Близькому Сході

З точки зору американських видань, Дональд Трамп зрадив найближчого союзника на Близькому Сході в особі Ізраїлю. Зрада і невміння зберігати секрети це не просто проступок, а ганьба, який коштує довіри й авторитету в консервативних мусульманських країнах Близького Сходу. Чинному американському президентові можуть просто перестати довіряти, незважаючи на те що країни регіону разом з європейськими партнерами США в НАТО беруть участь в антитерористичній операції проти ІДІЛ в Сирії та Іраку. Це стосується й Туреччини, яка до конфлікту з Бараком Обамою була разом з Ізраїлем опорою США на Близькому Сході. Днями Трамп прийняв президента Туреччини Реджепа Ердогана у Вашингтоні в надії створити ґрунт для налагодження відносин. Відносини Туреччини та США досягли точки кипіння після того, як адміністрація Обами відмовилася видати богослова Фетхуллаха Ґюлена, якого турецька влада підозрює в причетності до організації військового перевороту минулого літа.

Новини за темою

">[Article_attached position = "1"]

Під час зустрічі з Ердоганом Трамп підтримав прагнення Туреччини грати роль лідера у врегулюванні сирійського конфлікту, її діяльність у боротьбі з терористами ІДІЛ і Робочої партії Курдистану. Перед тим він привітав Ердогана з результатами референдуму про зміну форми правління і посилення президентської влади, проведення якого засудили європейські партнери США. Ердоган зацікавлений поліпшити відносини зі США. Туреччині потрібна американська підтримка в умовах зростання терористичної загрози. Турецький президент розраховував використати зустріч як спосіб переоцінити відносини зі США і підкреслив важливість співпраці у сфері боротьби з тероризмом і розвитку торгово-економічного співробітництва. Складно судити, яким чином "шпигунський скандал" вплине на нормалізацію відносин США і Туреччини. Анкара, напевно, має свої секрети від Росії, яка підтримує неугодний для Туреччини режим Башара Асада.

Невідомо, яким тепер буде рівень довіри до США у країн Перської затоки, які також протистоять ІДІЛ. Саудівська Аравія, куди Дональд Трамп зібрався з візитом, проводить військову операцію в Ємені, намагаючись змінити хід громадянської війни на користь урядових військ. Єменські військовики протистоять шиїтським бойовикам-хуситам, які хочуть створити в країні теократичну державу і яких спонсорує Іран (регіональний партнер Росії). Країни Перської затоки бачать загрозу своїй безпеці з боку Ірану, який прагне впливати на політичні процеси в нафтових монархіях. Світські країни регіону спираються на співпрацю зі США у сфері безпеки. США поставляють озброєння до країн регіону. У ході візиту до Саудівської Аравії Дональд Трамп має намір укласти пакет контрактів на поставку зброї на суму 100 млн дол. Розпалений в американських ЗМІ "шпигунський скандал" може змусити саудитів замислитися над тим, чи варто проводити обмін секретною інформацією з нинішньою командою республіканців.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...