banner banner banner banner

Шмигаль на паузі: Чи звільнять прем’єра?

Шмигаль на паузі: Чи звільнять прем’єра?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

4 червня Верховна Рада не затвердила програму уряду. Документ відправили на доопрацювання. Для будь-якого прем’єр-міністра України незатверджена програма – поганий знак. Без неї він втрачає право на річний імунітет. Але необов’язково отримує квиток на вихід. Законодавство в частині відставки глави уряду прописано так, що президент може грати з прем’єром як кіт із мишею. Сьогодні в ролі Тома і Джері – Зеленський та Шмигаль. І це лише перші кадри мультфільму.

В усьому винен коронавірус

Програма діяльності Кабінету міністрів потребує доопрацювання, оскільки вона, розроблена ще до пандемії коронавірусу, не враховує запровадження обмежувальних заходів і втрат економіки, сказав під час поїздки на Хмельниччину президент Володимир Зеленський.

Новини за темою

А пряма мова прозвучала так: "Програму уряду було розроблено, але ніхто не очікував коронавірусу. Тому він (Шмигаль) звернувся до людей і сказав: у нас коронавірус, карантинні заходи, і програма уряду повинна була змінитися через Covid-19. Треба її оновити", – зазначив Зеленський.

Іншими словами, президент прем’єра підтримав. Нібито… Мовляв, нічого страшного, алгоритм дій є, його треба лише синхронізувати з витратами на "корону". Втім, так само Зеленський підтримував і Гончарука, коли виплив скандал із плівками, тобто записами, на яких колишній глава уряду відгукувався про президента аж ніяк не компліментарно. Невдовзі після демонстративної підтримки Гончарука й примусили писати заяву на відставку.

Колись так само з Віктором Ющенком (в іпостасі прем’єра) грав і Леонід Кучма. Його фраза, сказана ще в доінтернетні часи, не збереглася в аналах Гугла. Але очевидці не дадуть збрехати: на всі закиди щодо потреби звільнити Ющенка Леонід Данилович відповідав так: "Він людина молода, хай працює". А Рада тим часом вже готувала резолюцію про недовіру Кабінету міністрів.

Саме так: щоб бути заміщеним на посаді, прем’єр-міністр України має: а) померти або б) викликати невдоволення президента, який "нагне" Раду, а Рада напише "недовіру". Хоча за президента Зеленського було винайдено третій спосіб: тиск на небажану персону.

Як справедливо зауважує в розмові з 112.ua політолог Кирило Сазонов, попереднику Шмигаля Олексію Гончаруку річний імунітет не допоміг – його змусили подати у відставку навіть попри те, що його програму діяльності уряду було ухвалено.

Тобто сама по собі програма діяльності – ще не панацея. Не вона вирішуватиме долю прем’єра Шмигаля. Але що тоді її вирішить? Разом з експертами ми напрацювали чотири варіанти того, що наразі стримує відставку чинного глави уряду і що може її пришвидшити.

Версія перша. Просто погана робота

Кирило Сазонов говорить нам про те, що Шмигаль справді погано (або, скажімо так, недостатньо добре) працював. "Програма дійсно недопрацьована. Вона може бути бюрократичною, нудною, але вона має бути чіткою", – переконаний експерт. "Якщо уряд неспроможний працювати – він іде. Але рішення буде за Верховною Радою, а вона орієнтуватиметься на позицію президента", – додає Сазонов.

Втім, заспокоює він, "про відставку не йдеться, адже призначають нових міністрів".

"І все-таки Шмигаль - сильніший прем’єр, ніж Гончарук, – каже Сазонов. – Бо коли Гончарук прийшов на посаду, він примудрився вбити економіку, яка росла досить швидко. Якщо не помиляюся, йшлося про 4,6% зростання. Шмигаль же прийшов перед пандемією, на зовсім інші умови. Так чи інакше, але він впорався. А як надалі будемо виходити з коронавірусної кризи – побачимо".

Версія друга. Позиція парламенту

"Парламент не проголосував за програму, бо не хоче розділяти з урядом його відповідальність і навмисно тримає його у підвішеному стані, щоб будь-якої миті його можна було відправити у відставку. Хоча уряд без програми – це, звісно, нонсенс. Бо над чим у такому разі нині працює парламент?" – запитує директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

Він каже, що парламент без синергії з урядом "працюватиме в ручному режимі, і про виконання ним якихось тактичних чи стратегічних завдань не йтиметься взагалі". Навіщо це потрібно парламенту? Бо в такий спосіб "відбуватиметься зниження рівня довіри до уряду, який відіграватиме роль поганих бояр при доброму царі".

Одним словом, кожен передусім рятуватиме свою шкуру: парламент – свою, а уряд – свою. Адже й над парламентом час від часу нависає загроза дострокового розпуску. А оскільки м’яч на полі гри парламенту (а не навпаки), він його відпасує куди захоче. 

Втім, голова фракції "Слуги народу" Давид Арахамія заспокоює: відставки Шмигаля чекати не варто. "Шмигаль працює, зараз кризова ситуація", – говорить він.

Глава уряду Денис Шмигаль З відкритих джерел

Але керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов вказує на одну промовисту деталь: програма дій уряду недарма не пройшла горнило профільного комітету ВР. А його, нагадує експерт, контролює монобільшість. "Тобто депутати чекали на сигнал Банкової, а оскільки президент не став на них тиснути, було очевидно, що підтримки вона у нього не знаходить. А без програми уряд – кульгава качка", – зазначає Золотарьов.

Версія третя. Все вирішать вибори

Власне, третя версія є підвидом другої. Тільки акцент в ній з дій парламенту перенесено на інтереси президента. Андрій Золотарьов припускає, що все вирішиться восени, тобто після місцевих виборів, запланованих на жовтень, а також під кінець фінансового року, коли буде більш зрозуміло, з яким дефіцитом бюджету ми його завершуємо.

"Відставка прем’єра можлива восени, саме тоді ми отримаємо всі наслідки кризи. Тоді й почнуться пошуки цапа-відбувайла. Олігархи будуть щасливі повісити негатив на Зеленського, а Зеленський, якщо він тільки не політичний самогубець, шукатиме, на кого би йому своєю чергою перекинути цей негатив", – говорить він.

Експерти загалом одностайні в тому, що тасування кадрової колоди – для Зеленського свого роду сублімація. Він не має інших рішень, як тільки займатися показовими звільненнями. І Шмигаль, безперечно, також стоїть у черзі потенційних безробітних. Причому поставили його туди вже у день призначення.

Версія четверта. Фактор Ахметова

"У Шмигаля немає підтримки в Раді, на яку він міг би сподіватися. Відбувається поляризація груп впливу всередині "Слуги народу", і кожна з таких груп хоче, щоб її прагнення було реалізовано в Кабміні. А Кабмін поки що обстоює інтереси лише однієї групи впливу – групи Ахметова, яка навіть не представлена в парламенті", – переконаний заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

До чого тут Ахметов? Все просто. "Саме завдяки діяльності цього уряду у нас чомусь почали зупиняти атомні станції, які виробляють дешевшу енергетику, для того щоб енергію виробляла мережа ТЕС та ТЕЦ, яка належить Ахметову", – пояснює Петренко.

Новини за темою

У країні дійсно зупинено три блоки потужністю 3000 МВт, а також зменшено виробництво ще на п'яти енергоблоках робочих АЕС. Причин для такого рішення буцімто дві: профіцит електроенергії, яку виробляють АЕС, та перехід на більш екологічні варіанти – так звану "зелену" енергетику.

Але зелена вона не тому, що пов’язана із Зе-командою. Замовлення на зупинку АЕС походить не з Офісу президента, але президент, спостерігаючи за розвитком подій, повинен був би сказати своє слово, вважає Андрій Золотарьов.    

"Це був той момент, коли президент повинен був втрутитися. І, щонайменше, роз’яснити уряду, що наслідком його дій буде підвищення тарифів на електроенергію для населення. А хто виграє? Ахметов? Але якщо вже затягувати пояси, то це мають робити всі, а не пересічні громадяни, які забезпечать олігарху прибутки на колишньому рівні", – говорить експерт.

А тим часом через зв’язки з Ахметовим прем’єр Шмигаль почувається доволі впевнено, говорить Богдан Петренко. "І хоча без затвердженої програми Шмигаль не отримує свого річного імунітету, просто так писати заяву на звільнення, як Гончарук, він не буде – за ними маячить тінь значної людини", – стверджує він.

Цікаво, що цю "значну людину" нині згадують ще в одному контексті. Ще з лютого циркулюють чутки про те, що Рінат Ахметов запропонував спікеру ВР Дмитру Разумкову разом іти на парламентські вибори. За словами інсайдерів, обидва фігуранти вже зараз ділять майбутній список. Правда це чи ні, але розмови на цю тему пожвавішали з настанням літа. Тож прем’єр Шмигаль, можливо, не самотній у пошуках прихильності відомого олігарха. Не самотнім він є й серед претендентів на урядове крісло.

Хто наступний?

112.ua намагався з’ясувати в експертів, хто прийде на зміну Шмигалю, якщо той таки буде змушений піти у відставку. Проте ніхто не ризикує робити конкретних припущень. "Враховуючи постаті Гончарука та Шмигаля, наступним прем’єром може стати будь-хто з половини населення України. Зокрема, і якась зовсім маловідома фігура. Але якщо криза поглиблюватиметься, можна буде очікувати на повернення того чи іншого важковаговика", – говорить Руслан Бортник.

Цікаво, що ніхто не бачить "новим Шмигалем" Міхеіла Саакашвілі. А він, безперечно, має відповідні амбіції. Але до отримання справжньої булави грається ляльковою, тобто розбудовує помалу тіньовий Кабмін, про що ми вже писали.

Втім, поки що прем’єр у нас є. Пораховано, що найдовше на цій посаді перебував свого часу Микола Азаров, а найменше – Олексій Гончарук. Якщо увімкнути турборежим, Шмигаль може побити рекорд Гончарука, але час для цього, судячи з усього, ще не настав. 

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>