banner banner banner

Шлях воїна: Як формується новий спецназ нової поліції

Новими спецпризначенцями в основному будуть спецпризначенці з досвідом - колишні бійці міліцейських спецпідрозділів

КОРД

Однією з найбільш резонансних реформ в Україні, безперечно, є реформа поліції. Поліцейських переодягли, патрулям видали нові машини, зі скрипом йде переатестація. Проходять не всі, багато хто зі скандалами відновлюються в посадах. Поки все це відбувається на очах у інколи здивованої публіки, тихо і спокійно готуються одягнути нову форму бійці спецназу. Зараз це Корпус оперативно-раптової дії, - поліцейський спецназ, на який покладено функції від звільнення заручників до запобігання і, якщо потрібно, розгону зіткнень і охорони свідків. До подій Революції гідності ці функції виконували "Беркут", "Грифон" та "Сокіл", проте вони були повністю розформовані, хоча є думка, що саме "Беркут" міг би протистояти загарбникам в Криму.

Новими спецпризначенцями в основному будуть спецпризначенці з досвідом - колишні бійці міліцейських спецпідрозділів. В організації роботи КОРД і підготовці бійців використовують досвід американського спецпідрозділу S. W. A. T.

У департаменті організації діяльності підрозділу це пояснюють тим, що на підготовку "з нуля" немає часу, тим більше, що хлопці самі виявляють бажання служити. І з фізичною підготовкою у них все гаразд, і вміють поводитися зі зброєю. Однак перед тим, як приступити до оновленої службі, вони проходять ряд перевірок і тестів. У підсумку, як розповіла 112.ua Лариса Пауль, начальник відділу кадрового забезпечення Департементу організації діяльності КОРД, ми отримаємо загін з "универсальних солдатів". Незважаючи на те, що рішення по кожному бійцеві приймається індивідуально, з урахуванням всіх результатів, картинка виходить схожа.

“Бійці мають певний типаж, вони всі схожі один на одного, така собі професіограма. Ми сперечалися з цивільними психологами, які проводять первинний відбір з приводу рівня агресивності. Їх (психологів, - ред.) дивувало, що у них (бійців, - ред.) у всіх високий поріг агресивності. Але в нашому випадку необхідна ця агресивність, тому що це їх основний рід діяльності. Але в комплекті з високим рівнем самоконтролю", - каже Лариса Пауль.

Лариса Пауль
Лариса Пауль КОРД
Лариса Пауль
Лариса Пауль КОРД

Основне, що потрібно від бійців КОРД - фізична сила, витривалість, порядність. Крім того, всі бійці проходять ряд психологічних тестів на всіх етапах відбору. Спочатку хлопців забирають на рівні області, вони їдуть в Київ проходити п'ятиденний курс виживання. За його підсумками відбирають кращих і відправляють на двомісячне навчання. Під кінець їх чекає проходження перевірки на детекторі брехні і комісійна співбесіда. Незважаючи на те, що в основному приходять і відбираються люди досвідчені, фізично сильні і психологічно стійкі, витримують не всі. Нещодавно з п'ятиденного курсу виживання довелося відрахувати двох, які не витримали психологічного тиску.

“На п'ятиденному курсі виживання були люди, які не змогли витримати психологічного навантаження. Всіх ставлять в єдині умови, і це одна з вимог американців, які нас навчали, представників підрозділу SWAT. І ми з цим згодні, всі туди приходять на рівних умовах, незважаючи на звання, на попередню посаду. Хтось перебудовується, хтось розуміє, що головне завдання - вижити і вистояти, а хтось не може витримати. І два чоловіки у нас зійшли з дистанції, через психологічну нестійкість, з ними довелося попрощатися", - розповіла Лариса Пауль.

Новини за темою

Відносини між хлопцями, які проходять курс виживання, а потім і двомісячне навчання, на перший погляд, дуже дружні. Їх дії виглядають злагодженими і напруги у спілкуванні не помітно. Це також рекомендація американських колег - ніхто бійців не принижує і відносин, які можна побачити в кіно, немає і близько.

“Всі бачили американські фільми і там сержанти кричать: ти встань, ти ніхто. Спочатку, коли у нас влітку були зустрічі з американцями, ми запитували у них про те, яка повинна бути тактика: ще більше їх принижувати, або їм допомагати? І вони скзали - підтримувати. Ведемо себе тільки коректно, адже їм (бійцям, - ред.) і так важко. Природно ні про які взаємні образи мова не йде", - розповідає Лариса Пауль.

КОРД

Йти доводиться багатьом. На кожному з етапів відбору знаходяться ті, хто не зможе служити. Так, наприклад на місця в столичному КОРДі претендували спочатку 907 осіб, а сформували загін лише з 37 бійців. В ідеалі вони повинні хотіти служити саме тут, і тих, хто прийшов, наприклад, за грошима, намагаються не брати. Зазначимо, що глава МВС Арсен Аваков заявляв, що зарплата бійця буде становити в межах 10-15 тис. грн. Інші не проходять психологічні тести, ще хтось "падає" на поліграфі. Тут, звичайно, кожен має право відмовитися, але ніхто цього не робить. Лариса Пауль каже, що були випадки, коли дізнавшись про детектор брехні, люди просто не приїжджали на відбір: “Були випадки, коли люди не доїжджали до навчання. Всі розуміють, що поліграф дуже чіткий прилад, який знімає фізіологічні свідчення людини після відповіді на поставлені запитання, і ті, які бояться, що про них дізнаються, навіть не намагаються потрапити до нас".

Поліграфолог з'ясовує серед іншого, чи не був його співрозмовник пов'язаний з сепаратистами, чи не притягувався до відповідальності, а якщо притягувався, то за що, чи приймає наркотики.

“На даний момент знаходиться у нас людина на навчанні. При обстеженні на поліграфі було виявлено, що він вживає наркотики і стоїть питання про його відрахування. Незалежно від того, у нього хороші рекомендації, чи ні.

У випадках, пов'язаних з сепаратизмом, питання задаються на цю тему, але виявлено не було", - розповідає Лариса Пауль.

Результати, отримані поліграфологом під час бесід з хлопцями, враховуються під час розбору на комісії, яка приймає рішення про подальше працевлаштування. Ці дані носять рекомендаційний характер, але з урахуванням особистої інформації з особових справ, результатів спецперевірок та навчання, можуть давати гарні результати.

“Кожна анкета, яка була подана спочатку, всі ці люди проходять спецперевірку на наявність судимості. Такі випадки теж у нас виявлялися. Може бути момент, пов'язаний з адміністративною відповідальністю. Заплатив штраф і це не тяжкий злочин. А якщо все це пов'язати з тестуванням, характеристикою, плюс, наприклад, хуліганські дії з нанесенням тяжких тілесних... Якщо людина емоційно нестійка і, можливо, він нам не підходить. Але все це виявляється в ході бесіди", - розповідає Лариса Пауль.

Поліграфалог Олександр Гранатович уточнює, що з'ясовує виключно факти: що робив, симпатії чи уподобання тут не визначають. Зокрема, це стосується питань сепаратизму і співробітництва з бойовиками. З'ясовуються також факти, які неможливо дізнатися після проходження спеціальної перевірки, наприклад вчинення злочинів, за які не було понесено покарання.

“Не потрібно плутати поліграф з чарівною паличкою, яка може все. Щоб забезпечити об'єктивні дослідження. Є різні фахівці, які проводять дослідження, а потім кажуть, і то дають можливість 70%. Ну що це таке? Він робив це, або не робив. Прогнозувати і перевіряти майбутнє можливо в майбутньому. Поліфгарф працює з пам'яттю, з фактами", - говорить поліграфолог. Що ж стосується можливих контактів кандидатів з бойовиками, то тут схема ідентична - упор на факти.

112.ua

“Ми говоримо про конкретні факти. Метою є перевірити конкретні дії. Це передача інформації, співпраця, а це включає в себе дуже багато дій. Багато різних прикладів є. Людина, наприклад, був на громадянці, працював і після цих подій (Майдан, АТО, - ред.) різко захотів служити. Різні люди приходять на службу і до них теж можуть бути питання. Ми говоримо конкретно про факти, тому що симпатії можна за кілька днів зробити як до людини, так до країни, або будь-якого явища в соціумі", - розповідає поліграфолог.

Поки що хлопці продовжують навчання. "Детектор брехні" пройшли поки 102 людини з Києва і Харкова, приступили до тестування спецпризначенців з Київської і Сумської областей.

Потім хлопців чекає розмова з комісією. В неї входять психологи, представники департаменту, поліграфолог, інструктори і всі вони спільно прийматимуть рішення: служити або не служити. Надто молодих, наприклад, найчастіше просять трохи почекати, попрацювати і подавати документи через час. Тим, кому вік може бути перешкодою, іноді пропонують місця в групі Б - трохи лечге.

В цілому, за словами Лариси Пауль, не проходять службу приблизно десята частина з тих, хто витримав п'ятиденний курс виживання. У підсумку, після всіх перевірок, додаткових тестів, досліджень і співбесід до виконання бойових завдань повинен приступити загін високо мотивованих сильних хлопців, які люблять свою роботу саме черех її складність.

“Хтось ішов і не було серйозної мотивації, наприклад через гроші. На співбесіді ми запитуємо, якщо б запропонували в патрульно-постовій службі 25 тис., і він каже "так". Про що ми говоримо? На даним момент, всі хто йде в КОРД, йдуть з ідейних міркувань, з бажання займатися саме цим. Вони цим хворіють, отримують задоволення від фізичних навантажень, від роботи зі зброєю. І дуже важливо принести користь саме в цьому сенсі, бо знають, що це спецпідрозділ, який буде приймати участь в спецопераціях, а не ходити патрулювати вулиці", - зазначила Лариса Пауль.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>