Шлях гуманності: Як припинити бізнес на тваринах в Україні

В Україні продовжує процвітати бізнес на тваринах. І якщо питання з більш глобальними його проявами, такими як дельфінарії чи контактні зоопарки, мають вирішуватись на державному рівні, то як бути з підприємцями, чий основний дохід — надання послуг фотографування та катання на тваринах задля розваги?

Шлях гуманності: Як припинити бізнес на тваринах в Україні
spb.kp.ru

Ірина Шостак

Журналістка

В Україні продовжує процвітати бізнес на тваринах. І якщо питання з більш глобальними його проявами, такими як дельфінарії чи контактні зоопарки, мають вирішуватись на державному рівні, то як бути з підприємцями, чий основний дохід — надання послуг фотографування та катання на тваринах задля розваги?

"Фотосесія з хижими птахами на ланцюгах у Трускавці"; "Знесилений віслюк, на якому цілими днями катають відпочивальників у Залізному Порту"; "На пляжах Кирилівки тягають папуг, мавп, геконів, змій та крокодилів, аби з ними за гроші фотографувалися курортники", — 1000 та один заголовок кричущої безвідповідальності щодо жорстокого поводження з тваринами.

Кожен з нас стовідсотково ставав очевидцем подібного бізнесу. Дехто навіть долучався до спонсорування, беручи на плечі папугу чи мавпу задля фото або ж пропонуючи своїй дитині покататися на поні. Здавалось би, така цікава та весела забава для кожного члена сім’ї, але чи має людина думати лише про себе та своє задоволення? Адже тварина, на якій ви весело катаєтеся, приречена на загибель.

Яскравий випадок, що два роки тому сколихнув громадськість: на вулиці Грецькій в Одесі від знесилення упав кінь, який без відпочинку цілий день возив карету з відпочивальниками вулицями міста. Тоді перехожі кинулись одразу його реанімувати, викликали ветеринара, який поставив крапельницю, а також пожежну машину з водою, щоб охолодити тварину. Також місцеві викликали поліцію, щоб зафіксувати жорстоке поводження з твариною, але очевидці кажуть, що протокол на власників туристичної карети так і не склали.

Інший випадок, яких в Україні найбільше, де без очевидних ознак знесилення чи втоми, але з очевидним порушенням природного середовища існування тварин "горе-підприємці" в центрі столиці експлуатують мавп.

Коментар очевидця щодо жорстокого поводження з тваринами в центрі столиці 112.ua

Послуга "Фото з мавпами" на головній вулиці столиці 112.ua

Схожих випадків трапляється чимало, проте далеко не всі з них набувають розголосу

Законодавче регулювання проблеми

В Україні питання поводження з тваринами, в тому числі їхнє використання для ведення бізнесу, регулюється низкою нормативно-правових актів: закони України "Про захист тварин від жорстокого поводження", "Про тваринний світ", "Про ветеринарну медицину", "Про забезпечення   санітарного   та  епідемічного  благополуччя населення", наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 30.09.2010 р. № 429 "Про затвердження Порядку утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах" тощо.

У цих нормах чітко прописано ймовірні випадки законного використання тварин у комерційній діяльності, а також зібрано інформацію про всю необхідну документацію щодо оформлення подібного бізнесу.

За словами представниці ГО Animal Justice Ukraine Ганни Терешко, в особи, яка здійснює таку господарську діяльність, мають бути документи:

  • документ, що посвідчує особу;
  • документи, які підтверджують право особи на зайняття господарською діяльністю.

ЯЯкщо особа ФОП, має бути свідоцтво про реєстрацію ФОП і свідоцтво про реєстрацію платником податків (часто свідоцтво про реєстрацію платником єдиного податку).

  • документи, які підтверджують право власності на тварину (п. 3.1 "Порядку утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або напіввільних умовах").

Право власності на тварину набувається після її реєстрації або за наявності документів, що підтверджують факт володіння твариною (наприклад, договору купівлі-продажу).

  • дозвіл на утримання диких тварин у неволі, а також дозвіл на спеціальне використання певних видів тварин, виданий Мінприроди;
  • ветеринарні документи на тварину (ветеринарно-санітарний паспорт на тварину), передбачено п. 3.11.3 "Порядку утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або напіввільних умовах";
  • документи, які стосуються реєстрації та ідентифікації певних видів тварин (якщо це, наприклад, катання на конях, то має бути паспорт коня).

Невідповідності законодавчої бази

Процедура видачі безлічі дозвільних документів та оформлення ветеринарного паспорта тварини може тривати від декількох місяців до півроку. Проте навіть найвпертішим не вдасться довести законність ведення подібного бізнесу, адже є декілька суперечностей у самих законах, що унеможливлюють це.

До прикладу, обов’язковим для використання тварин у комерційних цілях є дозвіл на спеціальне використання диких тварин, виданий Мінприроди. Саме з ним і виникне проблема, оскільки є наказ № 37/68 від 09.04.96 р. "Про затвердження Інструкції про порядок сплати платежів за спеціальне використання диких тварин", однак наказ № 115 від 26.05.99 р. "Про затвердження Правил видачі дозволів на спеціальне  використання диких   тварин   та   інших   об'єктів тваринного  світу,  що зараховані до природних ресурсів загальнодержавного значення" скасовано.

"Тому, навіть якщо є інші документи, саме цього документа не буде, оскільки такого дозволу Міністерство не видає, бо нема порядку його видачі. Тобто всі, хто надає послуги фотографування, дельфінаріїв, катання на тваринах тощо, можливо, навіть не мають такого дозволу", — говорить Ганна Терешко.

Новини за темою

Проте зоозахисникам та активістам не варто одразу кидатись на представників подібного бізнесу, посилаючись на відсутність у них дозволу на спеціальне використання диких тварин, адже, за словами співзасновниці ГО "Єдина Планета" Катерини Сороки, винятком є ті підприємці, які отримали такий дозвіл до його скасування. Тож спершу варто перевірити строк дії документа.

Іншою є проблема некомпетентності органів державного контролю. Адже, за словами адвоката Ольги Колесник, саме поліція, відповідно до закону України "Про Національну поліцію", має не лише вживати заходів щодо порушення норм закону "Про захист тварин від жорстокого поводження", а й займатись превентивною діяльністю, запобігаючи цим правопорушенням. Ба більше, відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право залучати працівників правоохоронних органів до здійснення заходів з державного нагляду (контролю) з питань, що належать до її компетенції. Але з огляду на те, що поліція часто є некомпетентною в питаннях того, чи це дика тварина або ні, а також якщо немає очевидних ознак жорстокого поводження (якими є, наприклад, штучно пофарбовані пера, споювання алкоголем тощо) і немає поряд заявника, який наполегливо вимагає поліцію здійснити якісь заходи до порушника, найбільш імовірно, що радикальних рішень ніхто ухвалювати не буде.

Представниця ГО Animal Justice Ukraine Ганна Терешко цей феномен відвертої бездіяльності пояснює так: "Якщо документів на тварину немає, вона переходить у власність громади і потрапляє до притулку чи зоопарку на "тимчасове утримання". Цей момент найскладніший, тому поліція не любить займатись конфіскацією".

Контроль щодо дотримання законів

У питаннях щодо тварин більш компетентним буде залучення саме органів Держекоінспекції (дикі тварини) і Держпродспоживслужби (свійські тварини). Їм потрібно писати запити на проведення позапланових перевірок, вимагаючи перевірити наявність ветеринарних документів, документів на право власності, а також умови утримання тварин.

Ба більше, такі вуличні бізнесмени найчастіше використовують формалізм норми щодо запобігання жорстокому поводженню з твариною, а також бездіяльність органів контролю, зазначаючи, що якщо немає очевидних ознак жорстокого поводження, то тварина не страждає. 

До прикладу, кожен з нас як власник фотографує свою тварину. Інша річ, коли тварину використовує для фотографування половина населення міста протягом декількох годин. У такому разі є загроза життю та здоров`ю тварини.

"Біологічні особливості будь-якої тварини не передбачають її щоденного довготривалого використання для фотографування, катання та розважання юрби, особливо в спекотну погоду. Така експлуатація, навіть без очевидних ознак жорстокого поводження, сама по собі є згубною для здоров’я тварини", — говорить Ганна Терешко.

Окрім того, більшості нічних видів тварин (наприклад, совам) у силу їхніх фізіологічних особливостей заборонено яскраве світло — спалахи фотоапаратів та відеокамер. Як зазначає еколог правозахисної організації "Екологія-Право-Людина" Катерина Полянська, передавання тварин з рук у руки, перебування у людних місцях та постійний контакт з людьми суперечать потребам тварин і призводять до стресу, різних психологічних травм, що позначиться на недовготривалості їхнього життя в неволі.

Саме перевіркою і доведенням факту жорстокого ставлення до тварин мають займатися органи державного контролю.

Також не меншу вагу у вирішенні питання функціонування подібного бізнесу на вулицях міста мають громадські організації.

"Статтею 34 закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження" контроль у сфері захисту тварин від жорстокого поводження може здійснюватися громадськими організаціями, статутною метою яких є захист тварин від жорстокого поводження", — зазначає адвокат Ольга Колесник. Такі організації можуть ставити перед відповідними органами державної влади питання про конфіскацію тварин та відповідальність осіб, які їх утримують, відповідно до чинного законодавства, у разі виявлення фактів жорстокого поводження з тваринами.

Новини за темою

Також активісти, зоологи та громадські організації з огляду на добре відому всім істину, що саме попит породжує пропозицію, проводять активну просвітницьку діяльність пояснюючи споживачам подібних послуг, що шкоду від декількох фотографій чи хвилин катання на поні/віслюках можуть отримати не лише тварини.

За словами представниці ГО Animal Justice Ukraine Ганни Терешко, варто пам’ятати про те, що особи, які надають такі послуги, як правило, жодним чином не зареєстровані та не мають взагалі жодних документів ні на тварину, ні на власну діяльність. Тому й не відповідають за дотримання норм щодо надання подібних послуг. Якщо, наприклад, тварина виявиться хворою і чимось заразить споживача, буде важко навести доказову базу про те, що саме тут ви отримали послугу та саме від неї отримали певні пошкодження чи ураження. До того ж невідомо, кому насправді належить та чи інша тварина.

Яке вирішення проблеми?

Положеннями законів України "Про захист тварин від жорстокого поводження" та "Про тваринний світ" передбачено, що використання тварин у фотографічних послугах, цирках, зоопарках тощо допускається за умови дотримання зоогігієнічних, ветеринарно-санітарних норм і правил, установлених для утримання тварин. Також, за словами еколога правозахисної організації "Екологія-Право-Людина" Катерини Полянської, відповідно до норм цих законів тваринам, що утримуються в неволі, мають бути надані всі належні умови, наближені до природних, що відповідають їхнім біологічним потребам.

Законом заборонено заподіяння тваринами травмувань, болю, знівечення, вчинення інших дій, які можуть спричинити їхню загибель, а отже, на законодавчому рівні вже створено необхідну основу нормативно-правових актів, які регулюють правила та стандарти утримання тварин, використання їх у бізнесі.

Звідси випливає, що жорстокість такого "вуличного" та "пляжного" бізнесів відбувається саме через бездіяльність органів державного контролю, які халатно ставляться до проведення планових перевірок здійснення такого виду підприємницької діяльності, не перевіряють дозвільні та ветеринарні документи, стан тварин. А іноді просто закривають очі на відверті порушення.

До прикладу, гучний випадок у Яремчі, де "горе-підприємці" з року в рік пропонують туристам сфотографуватися з дикими птахами (половина з яких у Червоній книзі України). Птахи мають очевидні ознаки жорстокого поводження (на прив’язі та з підрізаними крилами). Лише завдяки зверненням небайдужих громадян поліція все ж звернула увагу на відверте порушення законодавства та здійснила перевірку з вилученням птахів (передані до Галицького національного природного парку).

Червонокнижні дикі птахи на прив’язі у м. Яремче
Червонокнижні дикі птахи на прив’язі у м. Яремче 112.ua
Червонокнижні дикі птахи на прив’язі у м. Яремче
Червонокнижні дикі птахи на прив’язі у м. Яремче 112.ua

Реакція на зауваження очевидця щодо використання червонокнижних птахів, Яремче 112.ua

Адже, якби на практиці дійсно виконували вже чинні положення у сфері захисту тварин (отримували необхідні ветеринарі документи та дозволи на тварин, власники б належно піклувалися про них), тоді і "бізнес" із фотографуванням з тваринами не асоціювався з напівживими, сонними від спеки/невідомих речовин або виснаженими від голоду взимку тваринами на головних площах чи пляжах країни.

"Для того, щоб "легкий бізнес" недобросовісних власників тварин зазнав краху, потрібне збільшення кількості позапланових перевірок органів контролю з вилученням тварин через будь-які порушення, які загрожують життю і здоров`ю тварини", — говорить адвокат Ольга Колесник.

З огляду на те, що Держпродспоживслужба, Держекоінспекція, поліція та інші органи, на яких покладено зобов’язання стежити за дотриманням норм закону "Про захист тварин від жорстокого поводження", займаються питаннями тварин лише дотично, у межах своїх основних обов’язків (охорона санітарного благополуччя, охорона екології, охорона правопорядку тощо), рішенням могло б стати створення окремої служби, яка опікувалась б тільки питаннями утримання тварин (чи достатньо тварина забезпечена, чи не завдають їй фізичних чи психологічних страждань умови її утримання).

Новини за темою

За словами активістів та зоозахисників, найкращим заходом вирішення однієї з проблем щодо жорстокого поводження з тваринами в Україні могла б бути повна заборона на використання тварин для функціонування подібного бізнесу. Тоді можна було б притягати до відповідальності за сам факт такої діяльності незалежно від того, чи є документи на тварину та чи зафіксовано факт жорстокого поводження тощо.

"Необхідно заборонити використання тварин для розваг, адже неможливо проконтролювати умови, в яких тварини утримуються, і режим їхньої експлуатації", — зазначає співзасновниця ГО "Єдина Планета" Катерина Сорока.

Також не менш важливим є фактор усвідомлення та запобігання проблемі з боку самих громадян. Адже, викликавши поліцію, написавши заяву та опублікувавши в соціальних мережах випадки жорстокого поводження з тваринами, кожен з нас так чи інакше зініціює хвилю обурення та натиску щодо діяльності органів контролю, що врешті змусить їх приїхати на місце, перевірити документи і стан тварини з подальшим її вилученням.

До прикладу, на Запорізькому курорті в Кирилівці "підприємці" пропонують сфотографуватися з папугами, мавпами, геконами, зміями та крокодилами. Декілька відпочивальників зафільмували факт жорстокого поводження з тваринами — паща крокодила перев’язана, що вже свідчить про порушення норм щодо нетравмування тварин. Фотографії та відео, в очікуванні реакції державних органів, розлітаються по соціальних мережах, збираючи велику кількість поширень.

Інший гучний випадок стався на одному з курортів Херсонщини (Залізний Порт), де цього разу завдяки очевидцям поліція все ж здійснила перевірку документів "пляжного" бізнесмена, який пропонував послуги катання на знесиленому віслюку вздовж узбережжя, та відкрила кримінальне провадження за ст. 299 Кримінального кодексу України "Жорстоке поводження з тваринами".

Знесилений віслюк на пляжі у Залізному Порту 112.ua

Відповідальність за вирішення проблеми існування подібного бізнесу в Україні лягає на плечі не лише органів контролю, а й кожного з нас. Адже найчастіше розголосу набувають випадки з яскраво вираженими ознаками жорстокого поводження, хоча насправді, будь-яка експлуатація тварини задля розваг людей — уже жорстокість, що призводить до непоправних наслідків для морального та фізичного стану тварини.

Отже, аби Україну вважали однією з країн, де пропагують гуманне ставлення до тварин, саме громадяни першими мають стати на варті подібних інцидентів, займаючись не лише просвітницькою діяльністю (поширювати інформацію про згубний вплив такого бізнесу), а й в першу чергу не спонсорувати такий бізнес. Розважати себе за допомогою ігор один з одним, цікавих заходів та часу, проведеного з близькими, але аж ніяк не за допомогою тварин.

Ірина Шостак

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>