banner banner banner banner banner

Що там з ЦВК і недоторканністю? П'ять важливих завдань для Верховної Ради на осінь

Верховна Рада пішла на семитижневі канікули. А поки депутати відпочивають, 112.ua нагадує про низку невирішених парламентом питань, які тепер, судячи з усього, переносяться на осінь

Що там з ЦВК і недоторканністю? П'ять важливих завдань для Верховної Ради на осінь
Украинское фото

Ярослав Конощук

Парламентський кореспондент

Верховна Рада пішла на семитижневі канікули. А поки депутати відпочивають, 112.ua нагадує про низку невирішених парламентом питань, які тепер, судячи з усього, переносяться на осінь

ЦВК прострочена, але з надією на краще

Центральна виборча комісія продовжує залишатися простроченою. Четвертий рік консультацій, обіцянок, взаємних звинувачень і навіть умовлянь з боку європейських партнерів – а в підсумку як у Шекспіра: "Багато шуму з нічого". І чим далі, тим більше складається враження, що оновлення ЦВК не сильно то і потрібно головним політичним гравцям: ні "Блоку Петра Порошенка", ні "Народному фронту". Судіть самі: спочатку президент України Петро Порошенко подає список, згідно з яким переважна більшість майбутніх членів будуть так чи інакше знаходитися в сфері впливу глави держави, при цьому туди не включили кандидатів від усіх політичних фракцій. Результат очевидний – голосування так і не відбулося.

Новини за темою

Місяці нових переговорів і ось вже нове подання Порошенка, куди включили 14 осіб, серед яких були і представники депутатських груп. Втім, партнерам і опонентам глави держави здалося, що це прихована додаткова квота "Блоку Петра Порошенка". Тепер встали в позу друзі-суперники з фракції “Народний фронт”. Для більшої зговірливості їх вирішили шантажувати достроковими парламентськими виборами. Знаючі люди стверджують, що друг президента Ігор Кононенко і нардеп Олександр Третьяков вмовляли главу держави розпустити парламент і піти на дострокові вибори. І добитися двох цілей – позбутися від знахабнілих "фронтовиків", які навряд чи потрапили б у новий парламент, а також у майбутньому торгуватися з новою першою особою країни, незалежно від прізвища. Але на дострокові вибори в "Народному фронті" не дуже хотіли йти, розуміючи всю жалюгідність ситуації, а тому "фронтовики" у ході зустрічі з президентом, за даними джерел 112.ua у складі фракцій коаліції, заявили про претензії на керівну посаду в ЦВК, хоча до цього їх задовольняло і крісло заступника. Все для затягування часу – восени президент б не зміг розпустити Раду, а йти на перевибори з нелегітимною ЦВК на Банковій не зважилися. Однак у операції "перевибори" був один мінус – соціологія, яка показувала, що в разі дострокової парламентської кампанії пропрезидентська політична сила перестане бути найбільшою в Раді, а її чисельність може скоротитися більш ніж у два рази. І президент не наважився на такий крок.

Під завісу восьмої сесії парламентарії зробили третій підхід до ЦВК. У пропрезидентській фракції навіть пожертвували одним своїм претендентом на посаду члена комісії, однак "фронтовики" були непохитні. Хоча і в самій пропрезидентській фракції неофіційно визнавали, що питання ЦВК вноситься на голосування виключно номінально. А претенденти на посади в Центрвиборчкомі навіть не прийшли в Раду.

"БПП намагається всіх обдурити. У них і далі буде переважна більшість у комісії, навіть не дивлячись на відмову від одного з кандидатів… Восени вже спокійно проголосуємо за ЦВК. До того ж, восени у президента пропаде можливість розпустити парламент", - пояснив черговий провал голосування один з депутатів-"фронтовиків".

В БПП перекладають відповідальність на "партнерів". Мовляв, у НФ не можуть розібратися, хто їх представлятиме у ЦВК. "Там три центри впливу, і кожен гне свою лінію. Наші публічно показали, що підтримують оновлення ЦВК, а вся справа в “Народному фронті", - зазначає співрозмовник, додаючи, що в комісії на сьогоднішній день 4 члени фактично становлять квоту фракції "Батьківщина", натякаючи, що НФ грає в піддавки з партією Юлії Тимошенко. У самій же "Батьківщини" публічно заявили про підтримку оновлення ЦВК. Інші ж політсили в цій війні відійшли на другий план.

Виборчий кодекс живе в мріях його творців

Ще однією багаторічною мильною оперою стало оновлення виборчого законодавства з виборів у Верховну Раду. Не змогла (чи не захотіла) Рада вирішити цю проблему на восьмій сесії. Лідери парламентських фракцій сто разів говорили про необхідність відмови від нинішньої змішаної виборчої системи і необхідність переходу на вибори за відкритими списками. В результаті в сесійній залі з'явився виборчий кодекс авторства спікера парламенту Андрія Парубія та групи народних депутатів, який передбачає голосування за відкритими списками і виключає самовисування кандидатів у депутати. У листопаді 2017 року зусилля керівника парламенту, посольств країн G-7 і, як пізніше зізналися депутати від коаліції, щасливий випадок дозволили прийняти документ у першому читанні. Втім, з тієї пори кодекс завис у профільному комітеті з питань правосуддя, а чимало народних обранців вже щосили працюють в округах, готуючись до парламентських виборів. Більш того, як раніше писав 112.ua, за неофіційними даними, на Банковій навіть обговорювалася можливість проведення парламентських виборів за мажоритарною системою. Хоча на даний момент базовим варіантом проведення виборів залишається саме змішана система.

Хоча спікер парламенту Андрій Парубій і далі розраховує на проведення виборів у Верховну Раду на підставі пропорційної системи. За словами джерел 112.ua у фракції "Народний фронт", це питання порушувалося під час візиту керівника парламенту в США.

"Під час зустрічей підняли питання долі виборчого кодексу. На що Андрій Володимирович відповів, що автора законопроекту переконувати у його прийнятті не слід, ви переконайте інших зацікавлених осіб", - підкреслили співрозмовники.

Під час підсумкової прес-конференції спікер парламенту висловив сподівання на ухвалення законопроекту в жовтні. Втім, він визнає, що знайти голоси під відповідний законопроект буде непростим завданням. Цікаво, наскільки сильно будуть тиснути на це питання США.

Вічна недоторканність може так і залишитися вічною

Скасування депутатської недоторканності вже який рік – неодмінний атрибут виборчих кампаній. За неї публічно ратує президент України Петро Порошенко. В якості компромісу він пропонує депутатам скасувати її з наступного скликання. Про це який рік говорять представники фракцій нинішньої парламентської більшості. Та й опозиція начебто виступає за негайне скасування депутатського імунітету. Однак, коли справа доходить до голосування, питання під будь-яким приводом відкладається. Цього разу профільний комітет ВР вирішив доопрацювати законопроекти про скасування недоторканності, оскільки Конституційний суд вказав на деякі ризики після ліквідації парламентського імунітету. Водночас спікер парламенту Андрій Парубій, як і раніше, розраховує на скасування недоторканності до кінця каденції нинішньої Ради.

"Сподіваюся, що ми зможемо пройти ці етапи і прийняти до кінця цієї каденції зміни до Конституції щодо зняття депутатської недоторканності", - зазначив голова парламенту. Втім, з урахуванням рішення профільного комітету ВР і очікуваних нових уявлень про зняття депутатської недоторканності від генпрокурора, складається враження, що скасування імунітету знову стане не більше ніж темою для розмов під час виборчої кампанії. А адже ще до відправлення законопроекту до Конституційного суду в кулуарах ВР ходили розмови, що боротьба з недоторканність цього разу – це серйозно.

Дешеві авто з передвиборчим присмаком

Ще однією темою виборчої кампанії, яка може отримати розвиток під куполом восени, стане зниження ставок акцизів на машини на іноземній реєстрації і нові авто. Нагадаємо, що перед парламентськими канікулами депутати в першому читанні підтримали законопроект про зниження ставок акцизів на нові і вживані автомобілі, згідно з яким передбачається більш ніж дворазове зниження акцизу. Цьому передувала не одна акція протесту під парламентом водіїв машин на іноземній реєстрації та представників "АвроЄвроСили", які вимагали дешевого розмитнення вживаних машин з країн ЄС.

Просування цієї ідеї джерела 112.ua у складі фракції "Блок Петра Порошенка" пояснюють виборами і боротьбою за цей сегмент електорату між прихильниками президента Петра Порошенка і бізнесмена Ігоря Коломойського, з оточенням якого пов'язували протести. Варто відзначити, що раніше з ініціативами про зниження ставок акцизу на вживані авто виступали депутати, близькі до екс-керівника Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

Кадрові баталії – біг на місці

На осінь парламентарії відклали кадрові розбірки. Як ми пам'ятаємо, вже не перший місяць фракція БПП виступає за створення міністерства з питань ветеранів і навіть запропонувала на цю посаду близьку до глави держави Ірину Фріз. Втім, прем'єр-міністр Володимир Гройсман не вносить подання до парламенту, мотивуючи це відсутністю узгодженої кандидатури. За словами джерел 112.ua у складі фракцій коаліції, є й інша версія: нове міністерство відбере частину функцій і відповідно грошових потоків у Мінсоцполітики, яке очолює соратник прем'єра Андрій Рева.

Крім цього, парламентарії вже який місяць не можуть визначиться з повноважним міністром охорони здоров'я, а також міністром агрополітики і керівником Мінінформа, а тепер і з новим міністром фінансів. У кулуарах парламенту навіть обговорювалася можливість повернення в крісла  Юрія Стеця і Тараса Кутового, проте далі обговорення справа не пішла. У випадку ж з Уляною Супрун, як раніше писав 112.ua, її відставки домагався ряд впливових депутатів з фракції БПП, однак Супрун підтримує посольство США в Україні. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман натякнув, що виконуючі обов'язки міністрів відмінно виконують роботу, а значить, далеко не факт, що до виборів у Кабміні ми побачимо нових міністрів.

Ярослав Конощук

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>