Що Рада нам готує: Ключові законопроекти, зареєстровані депутатами минулого тижня

Парламентарі хочуть забезпечити переселенцям право на житло та запровадити покарання за образу співробітників поліції

Що Рада нам готує: Ключові законопроекти, зареєстровані депутатами минулого тижня
Фото з відкритих джерел

Парламентарі хочуть забезпечити переселенцям право на житло та запровадити покарання за образу співробітників поліції

Народні депутати повернулися з літніх канікул та розпочали свою роботу в рамках п'ятої сесії Верховної Ради України VIII скликання. Парламентарії продовжують реєструвати в парламенті безліч законопроектів, що стосуються різних сфер життя українців. 112.ua продовжує відстежувати законотворчу роботу в Раді та пропонує вашій увазі короткий огляд ключових, на нашу думку, законопроектів, внесених на розгляд вищого законодавчого органу упродовж робочого тижня, 5-9 вересня. Отже, що пропонують народні депутати:

1. Заборонити конфіскацію житла за борги з оплати комунальних послуг

Лідер фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко пропонує заборонити конфіскацію житла за борги за оплату житлово-комунальних послуг. З цією метою вона зареєструвала в парламенті законопроект №5059, що вносить зміни до закону "Про виконавче провадження" (набуде чинності 5 жовтня 2016 р.).

У пояснювальній записці Тимошенко зазначає, що зростання тарифів на послуги ЖКГ та одночасне зниження рівня доходів українців призводять до збільшення боргів за оплату цих послуг. Не рятує від ризику безнадійної заборгованості і система субсидій. При цьому лідер "Батьківщини" заявляє, що в Україні, а саме у Луцьку, були випадки конфіскації житла за несплату комуналки. Як підкреслює депутат, це порушує закріплене в Конституції України право людини на житло.

Автор законопроекту звертає увагу, що в цьому питанні ухвалений Радою закон "Про виконавче провадження", який наразі не набрав чинності, несе в собі певні ризики. На думку Тимошенко, законодавчий акт, що запроваджує інститут приватних виконавців, в умовах слабкого захисту прав громадян з боку держави може дати зелене світло спробам незаконного заволодіння майном.

Що зміниться в разі ухвалення цього закону

Заборонять конфіскацію єдиного житла або його частки для погашення боргів за житлово-комунальні послуги, тепло, електрику, газ. Винятком буде випадок, якщо боржник свідомо вніс своє єдине житло (будинок або квартиру) в якості застави.

2. Дозволити звільнення зі служби військових-дезертирів

Військовослужбовців Збройних сил України (ЗСУ), яких розшукують за дезертирство або самовільне залишення військової частини або місця служби, можуть на законодавчому рівні дозволити звільняти з військової служби в запас. На це спрямований законопроект №5062, зареєстрований народними депутатами Тетяною Чорновол ("Народний фронт") та Іваном Вінником ("Блок Петра Порошенка").

Автори документа пояснюють необхідність його ухвалення різкими змінами у воєнно-політичній обстановці держави, обумовленими дією в Україні особливого періоду. Це в свою чергу вимагає більшої гнучкості при прийнятті управлінських рішень щодо комплектування ЗСУ та інших військових формувань особовим складом та оперативного коригування їх чисельності.

Що зміниться в разі ухвалення цього закону

Військових, щодо яких відкрито кримінальні справи за дезертирство, самовільне залишення військової частини або місця служби та яких оголошено в розшук, будуть звільняти з військової служби в запас. Таким військовослужбовцям при звільненні також не виплачуватиметься одноразова грошова допомога. Водночас їм та членам їхніх сімей будуть призначатися пенсії на підставах, встановлених законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Новини за темою

3. Заборонити приватизацію "Турбоатому"

Народні депутати від Радикальної партії Олега Ляшка вимагають заборонити приватизацію пакету акцій публічного акціонерного товариства (ПАТ) "Турбоатом" (Харків), що належить державі. З цією метою радикали внесли до парламенту проект закону №5065.

Як зазначають автори цієї законодавчої ініціативи, "Турбоатом" має стратегічне значення для економіки та безпеки України. Компанія входить до числа провідних турбобудівних підприємств світу (виробництво парових турбін для ТЕС, ТЕЦ, АЕС, гідравлічних турбін для ГЕС, ГАЕС), складаючи реальну конкуренцію таким світовим промисловим гігантам, як General Electric (США), Siemens (Німеччина), Alstom (Франція), ВАТ "Силові машини" (Росія), Andritz Hidro (Австрія), Voith (Німеччина). Також нардепи вказують на той факт, що продукція "Турбоатома" зарекомендувала себе на світовому ринку як конкурентоспроможна та така, що відповідає міжнародним стандартам, її основні замовники - Україна, країни Європейського Союзу, країни Митного союзу, країни Латинської Америки та Південно-Східної Азії.

Що зміниться в разі ухвалення цього закону

Продаж державного пакета акцій "Турбоатома" (75,22%) буде заборонено до 2020 року. Відповідні зміни пропонується внести до закону "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації".

4. Забезпечити переселенцям право на житло

У Раді зареєстровано законопроект №5107, метою якого є врегулювання питання забезпечення житлом соціального призначення внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Як зазначають його автори, народні депутати Сергій Тарута (позафракційний) та Наталія Веселова ("Самопоміч"), ст. 9 закону "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" передбачає право переселенців з Криму та Донбасу на забезпечення їм органами державної влади, місцевого самоврядування і суб'єктами приватного права можливості безкоштовного тимчасового проживання (за умови оплати вартості комунальних послуг) упродовж шести місяців з моменту взяття на облік ВПО. Однак порядок надання такого житла досі не схвалено. Крім того, застосування закону "Про житловий фонд соціального призначення" для більшості переселенців не вбачається можливим у зв'язку з відсутністю у них права на взяття на соціальний квартирний облік, підкреслюють Тарута та Веселова.

На думку депутатів, законодавча норма про право переселенців, які не належать до числа багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку, на безкоштовне тимчасове проживання не більш ніж 6 місяців суттєво обмежує їхнє конституційне право на житло.

Що зміниться в разі ухвалення цього закону

1. Внутрішньо переміщені особи зможуть жити в наданому органами держвлади, місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права житлі безкоштовно більш ніж 6 місяців (за умови оплати житлово-комунальних послуг). Як альтернативу їм може бути запропоновано так зване соціальне житло. Водночас за органами влади і самоврядування законом будуть закріплені повноваження надавати переселенцям соціальне житло та соціальні гуртожитки.

2. Переселенці, у яких немає житла за місцем реєстрації їхнього фактичного місця проживання, отримають право стати на соціальний квартирний облік. Також вони можуть розраховувати на жилі приміщення з фондів житла для тимчасового проживання.

Новини за темою

5. Допомогти людям, які проживають на лінії розмежування, реалізувати право на освіту

Група з восьми народних депутатів внесла до парламенту законопроект №5089, яким домагається реалізації права на освіту для громадян, які проживають на лінії зіткнення в районі проведення Антитерористичної операції (АТО). У пояснювальній записці до документа його автори підкреслюють, що в багатьох містах і селах на лінії зіткнення закриті школи та ВНЗ. Ті навчальні заклади, які продовжують свою роботу, мають половину, а то й менше викладачів, останні часто викладають не ті спеціальності, не своєї кафедри, з порушенням умов акредитації. Також у багатьох вишах немає необхідних обладнання, гуртожитків, аудиторій. Таким чином, українці, які проживають на лінії зіткнення, фактично позбавлені права на освіту, що суперечить Конституції України та закону "Про вищу освіту".

Що зміниться в разі ухвалення цього закону

Жителів лінії зіткнення в питанні отримання освіти прирівняють до людей, які проживають на тимчасово окупованій території. Вони отримають право на навчання або продовження навчання на певному освітньому рівні в інших регіонах України за рахунок коштів держбюджету з проживанням у гуртожитках на час навчання. Ті з них, хто не закінчив навчання у школі, зможуть продовжити навчання та пройти державну підсумкову атестацію у школах в інших областях України. Тим громадянам, які здобули вищу освіту у вишах на лінії зіткнення після 20 лютого 2014 р., буде надано право пройти атестацію для визнання отриманих кваліфікацій, результатів навчання і періодів навчання в порядку, визначеному Міністерством освіти і науки.

6. Передбачити покарання за образу поліцейського

Парламентарії хочуть запровадити адміністративну відповідальність за образу поліцейських. Відповідний проект закону №5110 у Раді зареєстрували нардепи Мустафа Найєм, Владислав Голуб (обидва - "Блок Петра Порошенка"), Андрій Тетерук, Юрій Береза (обидва - "Народний фронт") та Олена Сотник ("Самопоміч").

За словами авторів законопроекту, поліцейські та співробітники інших правоохоронних органів, які повинні захищати права і свободи громадян, протидіяти злочинності та підтримувати громадську безпеку і порядок, останнім часом самі стають потерпілими від низки правопорушень. Так, почастішали випадки погроз або інших насильницьких дій стосовно правоохоронців у зв'язку з реалізацією ними своїх повноважень. З огляду на це депутати пропонують внести зміни до законів з метою підвищення законодавчого захисту працівників правоохоронних органів від правопорушень під час виконання ними службових обов'язків.

Також народні обранці мають намір закріпити у Кримінальному кодексі поняття "працівник правоохоронного органу".

Що зміниться в разі ухвалення цього закону

1. В Україні з'явиться адміністративна відповідальність за образу поліцейського. Порушнику загрожуватиме штраф від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням 20% заробітку, або адміністративний арешт на строк до 15 діб. Таку ж санкцію буде передбачено за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків.

2. Буде посилено покарання за опір працівникові правоохоронного органу. За це правопорушення буде передбачено штраф від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк від трьох до шести місяців, або обмеження волі на строк від двох до п'яти років.

3. У Кримінальному кодексі України з'явиться чітке визначення поняття "працівник правоохоронного органу". Відповідно до законопроекту, правоохоронцями будуть вважатися працівники органів прокуратури, Національної поліції, Служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних силах України, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань України, органів охорони державного кордону, органів доходів і зборів, органів і установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, органів державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інших органів, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів