banner banner banner banner

Що ми будемо курити у 2021 році й за скільки: Чому в Україні значно дорожчають сигарети

Унаслідок низки законодавчих змін в Україні у 2021 році зросте ціна на сигарети, сигарили і стіки. В середньому пачка сигарет подорожчає на 9 грн. З тютюнового ринку пішов Logic. Запроваджено акциз на рідини для вейпів і вимогу маркувати їх акцизними марками. Учасники ринку прогнозують внаслідок змін зростання обсягів нелегальної продукції та контрабанди у всіх сегментах.

Що ми будемо курити у 2021 році й за скільки: Чому в Україні значно дорожчають сигарети
112.ua

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Унаслідок низки законодавчих змін в Україні у 2021 році зросте ціна на сигарети, сигарили і стіки. В середньому пачка сигарет подорожчає на 9 грн. З тютюнового ринку пішов Logic. Запроваджено акциз на рідини для вейпів і вимогу маркувати їх акцизними марками. Учасники ринку прогнозують внаслідок змін зростання обсягів нелегальної продукції та контрабанди у всіх сегментах.

Чому подорожчають сигарети

У 2021 році сигарети подорожчають у середньому на 9 грн за пачку. Підвищення очікується у зв'язку зі зростанням акцизів на тютюнові вироби, згідно із затвердженим Кабміном планом підвищення акцизів, повідомив 112.ua директор з корпоративних зв'язків "JTI Україна" Гінтаутас Діргела. У 2017 році було ухвалено восьмирічний план підвищення акцизного податку на сигарети, додатково з початку цього року ставка акцизного податку на сигарети зросте на 20%, як це передбачено Податковим кодексом України, уточнили в прес-службі Philip Morris.

112.ua

З 1 січня 2021 року специфічна ставка акцизу на сигарети підвищилася на 20% і становить 1088,64 грн за 1000 сигарет, а мінімальна - 1456,33 грн за 1000 сигарет.

Новини за темою

"Ціна традиційних сигарет очікувано підвищиться не тільки у зв'язку зі зростанням акцизів, а й зі зростанням витрат на виробництво (підвищення вартості електроенергії, розміру мінімальної заробітної плати та інших макроекономічних факторів)", - зазначила в коментарі для 112.ua прес-служба "Брітіш Американ Тобакко Україна" (BAT).

Подорожчають і сигарили. Ставка податку на них з 1 січня 2021 року прирівнюється до ставки податку на сигарети. Сигарили належатимуть до окремої товарної підгрупи, для якої передбачено ставку податку в розмірі 1456,33 грн за 1000 штук, раніше ставку оподаткування було виражено в грн за 1 кг. Додатково передбачено щорічне збільшення мінімального акцизного податкового зобов'язання на сигарили на 20% до 2025 року і запровадження адвалорної ставки податку в розмірі 12%, уточнили в прес-службі Philip Morris.

112.ua

Унаслідок змін оподаткування для сигарил можна очікувати підвищення цін на тютюнову продукцію Львівської фабрики (продається під торговою маркою Marvel). До останнього часу виробники тютюнових виробів спритно використовували законодавчу прогалину - в українському законодавстві ніяк не врегульовано визначення сигарил і те, чим вони повинні відрізнятися від сигарет. Водночас податок з них стягувався менший, ніж із сигарет. Тож сигарети з ароматизованим фільтром і загорнуті в коричневий, а не в білий папір можна було видавати за сигарили, а продавати за ціною меншою від ціни сигарет. Зрівнювання ставок акцизу усунуло таку можливість.

Чому з ринку йде Logic Compact

На початку грудня тютюнова компанія "JTI Україна" оголосила, що припиняє продаж електронних сигарет Logic Compact в Україні. "JTI Україна" вирішила припинити продажі продукції Logic Compact на споживчому ринку України, оскільки прогноз зростання загального обсягу категорії електронних випарників в Україні не виправдався. Тенденція в Україні відбиває глобальний тренд до скорочення обсягів роздрібних продажів електронних випарників у світі", - сказав 112.ua директор з корпоративних зв'язків "JTI Україна" Гінтаутас Діргела.

За його словами, рішення збіглося зі змінами в чинному законодавстві України, згідно з якими всі рідини для електронних сигарет, що було вироблено до 1 січня 2021 року, вважаються немаркованими і їх заборонено до продажу. Оскільки в законі не передбачено жодних перехідних періодів і всі рідини, які вже були на ринку, опинилися під забороною. Зокрема, з 1 січня 2021-го недоступними для продажу стали і змінні картриджі Logic Compact. Зміни, що набрали чинності з 1 січня 2021 року, містяться в пунктах 226.9, 226.11 статті 226 та інших положень Податкового кодексу, відповідно до Закону України N 466-IX від 16.01.2020. "Ми вважаємо, що це рішення йде всупереч із принципами якісного регулювання", - уточнив 112.ua Гінтаутас Діргела.

На запитання, чи буде альтернатива Logic і яка, директор з корпоративних зв'язків "JTI Україна" не дав певної відповіді. "Компанія JTI залишається відданою ідеї пропозицій альтернативи курінню - ми стежимо за розвитком ринку і споживчим попитом в Україні, щоб в потрібний час запропонувати альтернативу, яка найкращим чином задовольнить такий попит", - сказав він.

Ще один виробник сигарет із випарниками нікотиновмісних рідин компанія JUUL про офіційний відхід з України поки не оголошувала, але, з чуток, скоро це станеться. Неофіційно учасники ринку розповіли, що компанія значно скоротила персонал українського офісу.

В офіційному коментарі 112.ua в компанії JUUL заявили, що український ринок залишати не збираються.

"Для досягнення наших цілей Джул Лабс ставить фокус на пріоритизації наших ресурсів. Ми продовжуємо ставити акцент на розширення нашої продукції на ринку України", - йдеться в коментарі.

Зазначимо, що у випадках з Logic Compact і JUUL йшлося про запаяні капсули з нікотиновмісними рідинами, виробленими відповідно до стандартів цих виробників. Україну ж буквально заполонили китайські випарники і напівлегально вироблені в країні рідини, якість яких – вміст нікотину, гліцерину, домішок - ніким не контролюється. У Google можна без проблем знайти десятки пропозицій щодо купівлі як пристроїв для куріння, так і рідин, серед іншого і зі смаком марихуани.

112.ua

Начебто із 1 січня 2021 року такі рідини також повинні здорожчати: на них запроваджується акциз у розмірі 3000 грн за 1 літр рідини. Для них впроваджується обов'язкове маркування акцизними марками і вимога для продавців купувати ліцензії на виробництво і продаж електронних сигарет (780 грн на рік). Але чи зможуть податкові та правоохоронні органи контролювати дотримання цих норм - велике питання. До останнього часу їм не вдалося розв'язати проблему з продажами онлайн нелегального алкоголю і підробок відомих алкогольних брендів, що є одним із факторів, через які в Україні близько 50% ринку алкогольної продукції перебуває у тіні

На цьому тлі рішення законодавців видається досить нелогічним: великих легальних виробників, які підконтрольні владі і справно сплачують податки, не сходячи з топових позицій у рейтингу найбільших платників податків, вигнали, а нелегалам, діяльність яких, особливо на онлайн-майданчиках, контролювати неможливо, створили умови для нарощування продажів. Про здоров'я українців, як завжди, ніхто не подумав. Адже з алкоголем простіше - випадки отруєння контрафактом закінчуються негайним приїздом швидкої медичної бригади. Про наслідки вживання нікотиновмісних рідин, виготовлених "на Малій Арнаутській", ми можемо ще довго не чути, але не можна заперечувати, що кількість смертей від супутніх захворювань не стане рости.

Як подорожчають стіки для IQOS і GLO

Згідно з нормами Закону № 466-IX, що набрали чинності, в поточному році акцизи на тютюн, що нагрівається, зазнали найрадикальніших змін – вони підвищилися одразу на 320%. Відповідно до цього, стіки для IQOS - HEETS мають подорожчати до ціни, вищої від ціни сигарет, які також подорожчають через підвищення акцизу на 20%. Раніше в PM попереджали, що за такого радикального підвищення акцизу ціна стіків повинна зрости з 53 до 80 грн.

112.ua

"Пачка Heets, менш шкідливого (ніж традиційні сигарети) продукту, буде коштувати набагато дорожче, ніж пачка сигарет, що не має сенсу з точки зору громадської охорони здоров'я", - зазначали в РМ раніше. 

У зв'язку з підвищенням акцизу для тютюну, що нагрівається, на 320%, компанія зверталася з листом до президента Володимира Зеленського. Вона попереджала, що такий крок "призведе до скорочення інвестицій з боку компанії у власні виробництва і стане причиною зупинки інвестицій в Україну". 

У відповідь на запитання 112.ua про те, як зміниться ціна HEETS у 2021 році, в PM відповіли, що компанія "збирається взяти на себе частину акцизу, щоб ті, хто обрав продукти з потенціалом зниження шкоди, не поверталися до сигарет". За якою саме ціною будуть продаватися HEETS в поточному році, в PM не уточнили, зазначивши, висловивши надію, що "держава теж перегляне підхід до оподаткування тютюну для нагрівання, як це зроблено у ЄС". На різке підвищення роздрібних цін HEETS в компанії навряд чи підуть, оскільки це загрожує контрабандою з Молдови, Росії, Білорусі.

У PM сказали 112.ua, що раніше "розглядали можливість інвестування в лінії з виробництва тютюну для нагрівання на Харківській фабриці, але дії держави ніяк не мотивують нас продовжувати інвестувати в Україну".

Зі зростанням акцизу на тютюн, що нагрівається, підвищити ціни повинні і головні конкуренти PM в сегменті альтернативки в Україні - BAT. Ціна стіків для GLO до останнього часу була порівнянна з ціною HEETS - 53-55 грн за пачку.

"Ціна стіків буде залежати від кон'юнктури ринку, наразі ми розробляємо цінову політику щодо цієї продукції з урахуванням податкових змін на ринку і поведінки споживачів", - відповіли 112.ua у прес-службі BAT. У компанії також уточнили, що не планують виводити GLO з українського ринку (на тлі повідомлень про відхід Logic).

112.ua

Нарівні з акцизними змінами у 2021 році на законодавчому рівні заборонено продаж електронних сигарет неповнолітнім, а також запроваджено адміністративну відповідальність за порушення цієї заборони. Застосовувати на практиці цю норму буде також непросто, як і контролювати продаж китайських випарників (вейпів) і нелегально вироблених рідин до них, особливо онлайн.

У нинішньому році розширено список місць, де заборонено використання електронних сигарет, наприклад, в місцях, де проходять змагання, в яких беруть участь неповнолітні.

Як повідомляв 112.ua, в нинішньому році Рада може ще більше посилити законодавство щодо курильних девайсів.

Новини за темою

Тютюновий ринок йде в тінь

Результатом стрімкого зростання податкового тягаря на тютюнову галузь стане збільшення тіні й нелегальних продажів, а як наслідок – зниження акцизних надходжень до бюджету, заявили співрозмовники 112.ua.

"З урахуванням стрімкого зростання ставок акцизного податку на всі види продукції дуже високий ризик подальшого зростання незаконної торгівлі, як контрафакту, так і контрабанди з різних країн світу. На жаль, в Україні ми спостерігаємо значне зростання частки незаконної продукції на ринку", - повідомили в прес-службі BAT.

"У швидко мінливому бізнес- і регуляторному середовищі важко прогнозувати розвиток ринку. Останніми роками ми спостерігаємо зростання нелегального ринку сигарет і дуже стурбовані цим", - зазначають і JTI.

Складність ситуації полягає в тому, що правоохоронні органи з тютюновою контрабандою в країні воюють неохоче.

"Думаю, багато хто з вас міг спостерігати розкладки із сигаретами біля зупинок транспорту, підземних переходів, які відкрито торгували підробленою або контрабандною продукцією. Попри наші численні звернення до поліції, змушені констатувати буквально повну відсутність реакції на ці явища з боку правоохоронних органів", - заявили в прес-службі BAT, підкресливши, що чорний ринок тютюнових виробів коштує державі мільярдів гривень і вимагає вжиття екстрених і своєчасних заходів: від законодавчої криміналізації контрабанди підакцизних товарів до елементарного виконання правоохоронцями своєї роботи". Нескладно здогадатися, до чиїх кишені течуть ці грошики.

На правах анонімності в одній з тютюнових компаній 112.ua розповіли кейс про те, як тютюнники намагалися взяти під громадський контроль сферу знищення нелегальних сигарет. Утилізації підлягала величезна фура з тисячами блоків контрабанди. Для їх спалювання митники влаштували невелику грубку. Вже за кілька днів представникам тютюнових компаній стало ясно, що їм доведеться відмовитися від роботи і ходити тільки до грубки – утилізація такої кількості сигарет зайняла б близько місяця. І це тільки однієї фури! Нескладно здогадатися, куди вирушили вцілілі сигарети, після того як представники тютюнових компаній усвідомили марність своїх зусиль, – на лотках у бабусь в переходах прибуло новеньких пачок.

Олена Голубєва

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>