banner banner banner banner

Ще один невидимий ворог, або Чому, навіть перебуваючи вдома, ви шкодите своєму здоров'ю

Уряд доручив Міністерству охорони здоров'я у 10 разів підвищити дозволений рівень електромагнітного випромінювання для поліпшення бізнес-клімату. Що це означає, яким чином вплине на життя звичайних людей та чи є привід говорити про небезпеку таких рішень - у матеріалі "112.ua"

Ще один невидимий ворог, або Чому, навіть перебуваючи вдома, ви шкодите своєму здоров'ю
Пристрій, що вимірює рівень електромагнітного випромінювання 112.ua

Ірина Шостак

Журналістка

Уряд доручив Міністерству охорони здоров'я у 10 разів підвищити дозволений рівень електромагнітного випромінювання для поліпшення бізнес-клімату. Що це означає, яким чином вплине на життя звичайних людей та чи є привід говорити про небезпеку таких рішень - у матеріалі "112.ua"

1 липня Кабінет Міністрів України доручив Міністерству охорони здоров'я збільшити гранично допустимий рівень ЕМВ для діапазонів дуже високих (діапазон 30-300 МГц), ультрависоких (300-3000 МГц) і надзвичайно високих частот (30–300 ГГц) у 10 разів - з 10 мкВт/см2 до 100 мкВт/см2, внісши відповідні зміни до наказу міністерства №239 від 1 серпня 1996 року. Це рішення ухвалене з метою сприяти розвитку 4G та у перспективі 5G в Україні.

Нагадаємо, що у травні 2017 року відповідні зміни вже внесені до санітарних норм і правил захисту населення від впливу електромагнітного випромінювання, тоді допустимий рівень ЕМВ збільшили у 4 рази (з 2,5 до 10 мкВт/см2).

Разом з тим петиція про "заборону впровадження 5G через вкрай негативний його вплив на здоров'я" набрала понад 25 тис. підписів, що вказує на значне занепокоєння українців з приводу безпечності таких змін. Більше того, інтерес до рішення уряду підігрівають і офіційні заяви Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка ще у 1995 році (задовго до появи 3G та 4G) визнала, що проблема забруднення, спричиненого електромагнітними полями, належить до переліку пріоритетних проблем, що становлять загрозу для здоров’я всього людства.

Тож чи виправдані такі зміни та як вони вплинуть на самопочуття українців? Про все це по порядку.

Що таке ЕМВ та як підвищення його рівня впливає на бізнес-клімат?

Перш ніж розглядати причини та можливі наслідки рішення Кабміну, варто згадати фізику старших класів та з'ясувати, що взагалі являє собою та як вплине на життя пересічного громадянина збільшення електромагнітного випромінювання. 

Електромагнітні поля (ЕМП) – це змінні електричні та магнітні поля, що поширюються у просторі у формі хвиль зі швидкістю світла

Такі хвилі випромінюють не лише радіо, телебачення, радіолокаційні та стільникові телефонні антени, лінії електропередач, бездротові (Wi-Fi) мережі, мобільні телефони чи пристрої Bluetooth, радіочастотні поля яких становлять від 10 МГц до 300 ГГц. Але й інші звичні для нас предмети побуту: електробритва, фен, праска, персональний комп’ютер, мікрохвильова піч, електрочайник, холодильник, пральна машина та будь-які інші прилади, підключені до електропостачання. Наприклад, навіть пульт від телевізора випромінює електромагнітні хвилі у вигляді інфрачервоного спектра.

Чим вищою є напруга струму, при якому працюють прилади, тим більш негативним є його вплив на здоров'я людини. Найнебезпечнішими з випромінювачів є: високовольтні лінії електропередач, лазерні зварювальні апарати, трансформаторні підстанції та базові станції мобільного зв’язку (вишки).

Новини за темою

Мобільний зв'язок здійснюється саме за допомогою таких вишок, які піднімають якомога вище для того, щоб вони забезпечували пряму видимість до приймачів цього випромінювання (мобільних телефонів). За рахунок того, що це випромінювання відбивається від якихось предметів, радіозв'язок можливий навіть за відсутності прямої видимості (але це ненадійний варіант — зі слабким сигналом). 

"Є зони, де поганий зв'язок, — це означає, що поблизу немає такої вишки, вона десь далеко і не забезпечується пряма видимість цієї вишки з того місця, де ви знаходитесь", — пояснює доцент кафедри фізики Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, доктор технічних наук Анатолій Виноградов.

Для того, щоб пояснити взаємозв'язок між збільшенням рівня ЕМВ та покращенням умов роботи бізнес-структур, проаналізуємо походження терміна "стільниковий" (мобільний), що походить від слова "стільник". 

"Бджоли будують стільники (комірки бджіл з воску, — ред.), куди складають мед. Навколо кожної вишки є свій стільник-комірець, де забезпечується зв’язок. Якщо вишки знаходяться дуже далеко одна від одної, то ці стільники один до одного не дотикаються і утворюється "мертва зона", де взагалі немає зв’язку",  — пояснює Анатолій Виноградов.

Експерт також зазначає, що розмір такого стільника-комірця залежить від рівня сигналу, тож в інтересах бізнес-структур збільшувати рівень сигналу, щоб збільшити розмір стільника і у такий спосіб зменшити кількість вишок (кожна вишка — це великі гроші). Таким чином, підвищуючи допустимий рівень електромагнітного випромінювання, держава збільшує ці стільники, що обходиться дешевше, ніж нарощувати кількість вишок.

Чи є небезпека для здоров’я і коли саме?

На думку фахівців ВООЗ, вплив електромагнітних хвиль впродовж тривалого часу справді може стати причиною розвитку онкологічних захворювань, змін у поведінці, проблем з пам’яттю (аж до повної її втрати), хвороб Паркінсона та Альцгеймера, синдрому раптової дитячої смерті та підвищення рівня суїцидальних нахилів.

Систематична дія ЕМВ високої та надвисокої частоти на організм людини (впродовж кількох років) становить найбільшу небезпеку для організму, адже внаслідок такого опромінення можуть виникати як гострі, так і хронічні ураження, порушення у роботі систем і органів, функціональні порушення у діяльності нервово-психічної, серцево-судинної, ендокринної та інших систем організму людини. Такі прояви найчастіше зустрічаються у працівників, які зазнають впливу надмірного електромагнітного випромінювання, що без належного захисту чи покращення умов праці перетворюється у незворотній процес. 

У будь-якій будівлі відносну небезпеку становить електротехнічне устаткування, а саме: кабельні лінії, що підводять електрику до квартир, розподільні щити та трансформатори.

Для пересічного громадянина небезпеку можуть становити лінії електропередач — здоровій людині може зашкодити опромінення внаслідок її тривалого перебування у полі впливу ліній  електропередач чи базових станцій мобільного зв’язку (значення якого перебуває у діапазоні від 0,0062 до 12,5 мкВт/см2). 

Короткочасне ж опромінення (упродовж кількох хвилин) може викликати негативну реакцію лише у гіперчутливих людей або у хворих з певними видами алергії. Також чутливими до впливу ЕМВ є вагітні жінки та діти.

Якщо поруч із місцем, де живуть люди, знаходиться вишка, яка забезпечує мобільний зв’язок, то у цьому місці вищий рівень сигналу, радіохвиль. Залежність має такий вигляд: у разі зміни відстані від вишки сигнал зменшується обернено пропорційно квадрату відстані — відстань збільшилась удвічі, а сигнал зменшився у 22 (4), відстань збільшилась утричі, а сигнал зменшився у 32 (9).  

"Якщо, скажімо, ваша квартира знаходиться від цієї вишки на відстані 100 м, то сигнал доволі потужний. Якщо на відстані 1 км, то сигнал зменшується у 100 разів. Якщо це 10 км, то, відповідно, - у 10 тис. разів. Сигнал зменшується, якщо змінюється відстань від цієї вишки",  — пояснює Анатолій Виноградов.

Проте не варто у всьому звинувачувати усім відомі вишки. Як стверджують експерти, що оскільки сьогодні у кожного вдома є телевізор, мікрохвильова піч чи будь-яка інша техніка, яка споживає електрику, то це означає, що ви отримуєте рівень випромінювання, який істотно перевищує той, що дають вишки. Адже жодний побутовий прилад не має безпечних показників (безпечним вважається рівень випромінення 0,2 мкТл/см2): холодильник випромінює 0,5 мкТл/см2, електрочайник — 1 мкТл/см2, пральна машина — 3 мкТл/см2, роутер — 5 мкТл/см2, мікрохвильова піч — 10 мкТл/см2, праска — 15 мкТл/см2, фен — 200 мкТл/см2, електробритва — 400 мкТл/см2.

Наприклад, дослідники з США та Швеції встановили такий факт, що у дітей розвиваються пухлини, якщо на них впливають магнітні поля частотою 60 Гц протягом декількох днів або навіть годин (такі поля випромінює телевізор). Результати спостережень за людьми, які регулярно користувалися електродрилем, свідчать про несприятливу дію низькочастотних електромагнітних полів частотою 50-60 Гц (до речі, в Україні діапазон частот – від 50,0 Гц до 300,0 ГГц – є вимогою до умов праці працівників, що займаються  виготовленням,   експлуатацією,   обслуговуванням   та ремонтом обладнання,  під час роботи якого виникають постійні магнітні поля та електромагнітне випромінювання).

Взагалі тема згубного впливу випромінювання на здоров’я людини викликає численні дискусії. Так, Міжнародна комісія із захисту від неіонізуючого випромінювання (ICNIRP) вказує, що за умови дотримання встановленого допустимого рівня електромагнітного випромінювання дія електромагнітних хвиль у діапазоні від 100 кГц до 300 ГГц незалежно від радіотехнології не шкодить здоров’ю людини, а саме: електричній активності мозку, нейроендокринній системі, серцево-судинній системі, нервовій системі, терморегуляції, імунній системі, крові, а також не підвищує ризик розвитку онкологічних захворювань. 

А ВООЗ зазначає, що за результатами багатьох проведених досліджень не виявлено шкідливого впливу на здоров’я людини бездротових радіотехнологій, у тому числі 2G, 3G, 4G та 5G. Висновки ґрунтуються на дослідженнях, проведених у всьому спектрі радіочастот.

Проте зазначено, що під дією випромінювання тривалої інтенсивності  – близько 20 мкВт/см2 (нагадаємо, що уряд підвищив до 100 мкВт/см2) – спостерігається зменшення частоти пульсу, знижується артеріальний тиск. При інтенсивності ЕМВ 6 мВт/см2 з’являються зміни у статевих залозах, у складі крові, відбувається помутніння кришталика ока. У подальшому – зміни здатності крові зсідатися, в умовно-рефлекторній діяльності, клітинах печінки, у корі головного мозку. Потім – підвищується кров’яний тиск, розриваються капіляри та виникають крововиливи у легенях та печінці.

Випромінювання інтенсивністю до 100 мВт/см2 спричиняє стійкі гіпотонію та функціональні порушення серцево-судинної системи, двобічну катаракту. Подальше опромінення чинить помітний негативний вплив на тканини організму, викликає больові відчуття. 

Чому показники ЕМВ настільки відрізняються? Справа у тому, що ступінь біологічного впливу електромагнітних полів на організм людини залежить від низки факторів: від інтенсивності та тривалості опромінення, фізичних особливостей різних діапазонів частот до функціонального стану та стійкості організму до впливу різних чинників, можливостей адаптації (негативні прояви впливу можуть спостерігатися навіть за низької інтенсивності ЕМВ, яка незначно перевищує гігієнічні нормативи). 

Чи можна мінімізувати негативний вплив випромінювання?

Мінімізувати ризик ЕМВ справді можна. Для цього необхідно використовувати спеціальні засоби захисту (для працівників, які мають справу з електромагнітним випромінюванням), а також спеціальний одяг, фарби чи матеріали (які поглинають електромагнітну енергію). Також дієвими є екранування джерела випромінювання та робочого місця працівника.

Новини за темою

Щоб запобігти негативному впливу на здоров’я електромагнітного випромінювання вдома:

  1. Розташуйте меблі для відпочинку на відстані 2-3 м до розподільних щитів і силових кабелів.
  2. Якщо встановлюєте підлогу з електропідігрівом, обирайте ту, яка забезпечує низький рівень випромінювання магнітного поля.
  3. Купуючи побутову техніку, звертайте увагу на позначку про відповідність приладу МСанПіН 001-96 "Міждержавним санітарним нормам допустимих рівнів фізичних факторів при застосуванні товарів народного споживання в побутових умовах".
  4. Розмістіть мікрохвильовку задньою поверхнею (ділянка найбільшого випромінювання) до стіни або вікна, те саме стосується і монітору.
  5. Для розмов по телефону використовуйте гарнітуру "hands-free", розміщуйте її антену в геометричному центрі даху автомобіля (пам’ятаймо про головне правило щодо мобільних телефонів — не носити його біля життєво важливих органів);

Також слід запам’ятати безпечну відстань до побутової техніки та рекомендовану тривалість її використання (особливо це стосується вагітних жінок та дітей). Наприклад, найнебезпечнішими в будинку є: мікрохвильова піч, телевізор, ноутбук та смартфон.

Перша, незважаючи навіть на екранування, на відстані 30 см випромінює 8 мкТл, що є небезпечним для здоров’я людини. Тож спеціалісти радять триматись від мікрохвильовки на відстані 1-2 м від корпуса.

Дивитись телевізор безпечно на відстані 1,5 м (для телевізорів 29 дюймів і більше – відстань слід збільшити до 2 і більше метрів). На відстані не ближче 80 см від екрану варто тримати ноутбук. Стосовно смартфонів спеціалісти радять утриматись від довготривалих дзвінків та використовувати блютуз чи гарнітуру з навушниками.

Під час використання електрочайника, холодильника та електроплитки краще триматись від них на відстані від 30 см до 1,5 м. Не ближче 60 см варто знаходитися від пилосмоку та пральної машини

Політика країни у виробництві побутових приладів має бути спрямована на зменшення рівня опромінення. Наприклад, у США низка фірм випускають безпечні у плані випромінювання ЕМВ прилади (праски з біфілярним намотуванням, комп'ютери без випромінення тощо).

***

Сьогодні у світі насправді немає однозначних норм, які обмежували б вплив ЕМВ частотою 50 Гц. Тому, встановлюючи відповідні обмеження та норми, більшість країн використовують рекомендації провідних міжнародних організацій у цій сфері —IRPA, ICNIRP, CENELEC та ВООЗ.

На перший погляд, запропоновані урядом норми щодо допустимої напруги електромагнітного поля для населення є навіть більш жорсткими, ніж чинні міжнародні норми. Наприклад,  в країнах Скандинавії, Словенії та Німеччині — 100 мкВт/см2, а у США, Японії та Канаді — 1000 мкВт/см2 (проєкт змін передбачає збільшення чинних граничних норм ЕМВ до 100 мкВт/см2, які є навіть нижчими за рекомендовані ВООЗ та Радою Європи — 450 мкВт/см2). 

Звісно, де-юре звучить гарно, але чи вдасться Україні де-факто утримати норми у зазначеному діапазоні з огляду на те, що виробничі, адміністративні та побутові приміщення дедалі більше оснащуються потужними електронними та електричними пристроями? Хочеться у це вірити, але, як-то кажуть...

Ірина Шостак

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>