Сайт шахты

Шахта ім.Засядька - колись одна з найбільших шахт в Україні, а зараз розташована на окупованій території, відома своїми численними аваріями, що спричинили загибель сотень гірників. Сьогодні на ній знову сталася надзвичайна подія: підприємство було знеструмлено через обстріли, а під землею опинилися 203 гірники. Ми нагадуємо історію шахти і найбільші аварії на підприємстві.

Шахта ім. А. Ф. Засядька - одна з історичних шахт Донбасу. Розташована в нині окупованому Донецьку на проспекті Засядька. Побудована за проектом інституту "Південдіпрошахт", експлуатується з 1958 року. Названа на честь Олександра Засядька в 1963 році, державного діяча СРСР, міністра вуглепрому Союзу в 1949-1955 року, міністра вуглепрому УРСР у 1955-1956 роках.

Проектна потужність шахти спочатку становила 1,2 млн тонн вугілля в рік. Однак після розвідки запасів і об'єднання з шахтами їм. Ф. Кона та №8 "Гілка" в 1968-1970 роках була встановлена нова проектна потужність – 1,5 млн тонн вугілля в рік. Шахта є одним з найбільших підприємств цієї галузі в Україні. З початку 80-х років шахта регулярно перевиконує виробничі завдання, за що була нагороджена орденом Леніна. Так, у 1998 р. шахта ім.Засядька вперше здобула 3 млн т вугілля, а в 2003 р. вже було добуто 4 млн. т вугілля.

Шахта вийшла зі складу ПО "Донецьквугілля" і перейшла до фонду Держмайна України як орендне підприємство в 1992 році. Агропромислове виробництво - другий напрям діяльності орендного підприємства "Шахта ім. А. Ф. Засядька". У 1998 р. створено дочірнє підприємство агрофірма "Шахтар", яке ввійшло до переліку найбільших свинарських холдингів України.

Новини за темою: Порошенко доручив створити комісію для розслідування вибуху на шахті ім. Засядька

У 1979 році на посаду директора шахти ім. А. Ф. Засядька за рішенням Мінвуглепрому УРСР і керівництва Донецької області був призначений Юхим Звягільський, депутат усіх скликань Верховної Ради, зараз - від Опозиційного блоку. Він пропрацював на посаді до 1992 року, був почесним президентом підприємства, а де-факто залишався його власником. 

Шахта вважається однією з найбільш небезпечних не тільки в Україні, але і в світі. Для шахти характерні раптові виділення газу метану і вибуховість вугільного пилу. Роботи ведуться в складних гірничо-геологічнх умовах, розробляються на великих глибинах надкатегорійні по газу, вибухонебезпечні, схильні до самозаймання пласти вугілля з суфлярних виділень метану. Впродовж кількох останніх років на шахті, крім різного роду невеликих аварій, сталася НП з великою кількістю людських жертв.

Великі аварії на шахті ім. Засядька

Так 24 травня 1999 року на шахті імені Засядька сталася одна з найбільших аварій в історії країни. Тоді загинуло 50 шахтарів, травми отримали 40 осіб.

Ще більше жертв було в результаті аварії 19 серпня 2001 року. Тоді в результаті вибуху метано-повітряної суміші загинули 55 осіб - 45 на місці, 10 померли в лікарні. 34 гірники пройшли лікування. 10 осіб пропали без вісті. Можлива причина аварії - самозаймання вугілля. Винних визначили і звільнили. Серед них - заступників начальників з техніки безпеки та вентиляції, головного енергетика та головного механіка. Однак засуджений не був ніхто.

31 липня 2002  на глибині 1058 метрів в монтажній ходці під час вибухових робіт стався вибух метану і вугільного пилу. В забої знаходилася 21 людина. Спустившись під землю, рятувальники виявили 20 загиблих гірників. Одного шахтаря вдалося підняти живим, він був госпіталізований з травмами середнього ступеня тяжкості. Причиною вибуху стало ведення підривних робіт у загазированной атмосфері з порушенням правил безпеки. В результаті високотемпературними продуктами детонації була підпалена метано-повітряна суміш.

Новини за темою: Захарченко наказав примусово мобілізувати по 260 гірників з кожної шахти, - джерело

19 серпня 2002  сталося загоряння електричного кабелю. Пожежа почалася під час перезмінки, коли під землею накопичилося максимальна кількість людей - 1680 осіб. У стовбурі, куди став інтенсивно надходити дим, застрягло 2 кліті, в яких знаходилося в загальній складності 48 осіб. Більшість з них відразу ж скористалися саморятівниками, однак 18 гірників були госпіталізовані з отруєнням чадним газом.

Фото з відкритих джерел

20 вересня 2006  у 05:10 ранку на глибині 1078 м стався раптовий викид вугілля і газу. Всього у момент викиду 49 гірників працювали на ділянці, яка потрапила в аварію. 19 осіб працювали в лаві, в якій стався викид метану. Спрацювала автоматика захисту газової і вибуху не сталося, але відключилася напруга, і гірники отруїлися газом. В результаті аварії 13 осіб загинули від задухи, 16 осіб були госпіталізовані. Це офіційне повідомлення про аварію. Неофіційно ж гірники заявляли, що в забій потрапила смертельна для людини концентрація газу метану. З техніки безпеки, якщо концентрація метану досягає 2%, то люди негайно виводяться в безпечне місце - на свіжий струмінь. Але директор з виробництва не тільки не вивів людей з небезпечної зони, але і дав наряд на виробництво робіт наступній зміні. І в 5 годин ранку сталася катастрофа.  

Трагедія 2007 року

18 листопада 2007 відбулася наймасштабніша катастрофа на українських вугільних шахтах після здобуття незалежності в 1991 році — на шахті ім.Засядька загинув 101 шахтар.

О 03:11 ночі на горизонті 1078 під час буріння дегазаційних свердловин (призначених саме для зниження ризику викидів метану) стався вибух метано-повітряної суміші. За вибухом послідувала пожежа, яку гасили 57 відділень (350 осіб) гірничорятувальників з Донецької та Луганської областей. Локалізувати пожежу і знизити температуру і концентрацію метану в лаві, щоб дістати звідти тіла загиблих, вдалося лише надвечір. На момент вибуху в шахті знаходилося 457 осіб, 357 гірників було виведено на поверхню, з них 28 були доставлені в лікарні. Більшість постраждали від отруєння чадним газом. До 23 листопада були виявлені й підняті на поверхню тіла 89 гірників, 11 зниклих без вісти шахтарів визнано загиблими.

Фото з відкритих джерел

Через два тижні, 1 грудня, коли шахта вже відновила роботу на тому ж горизонті стався другий вибух — 52 гірників постраждали; на наступний день — 2 грудня — третій вибух, загинули 5 рятувальників і ще 30 гірників були госпіталізовані з отруєнням рудничним газом.

Згодом один із травмованих при першому вибуху шахтар помер, таким чином число жертв в результаті трьох вибухів склало 106 осіб.

Журналісти назвали шахту імені Засядька "шахтою-вбивцею".

Новини за темою: Для запобігання техногенній катастрофі на Донбасі необхідно відкачувати воду з шахт, - Близнюк

Після третього вибуху президент України Віктор Ющенко зажадав закрити шахту до з'ясування всіх обставин і причин, які там відбулися 18 листопада й вибухів 1-2 грудня. Однак Юлія Тимошенко, яка очолила уряд в грудні 2007 року, заявила, що підприємство, яке вважається одним з найбільш перспективних у вуглевидобувній галузі України, не буде закрито. У листопаді 2008 року урядова комісія виявила понад 20 посадових осіб, винних в аварії. Імена їх названі не були. 11 листопада 2010 року був затриманий голова ДВГРС України Сергій Смоланов. Йому пред'явили звинувачення в загибелі 5 гірничорятувальників під час вибуху 2 грудня 2007 року.

Влітку 2014 року Донецьк захопили бойовики "ДНР", а шахта відійшла під контроль нової адміністрації. Були випадки обстрілу шахти, що призводило до знеструмлення підприємства. У листопаді 2014 року одна людина загинула в результаті влучання снаряду в терикон шахти імені Засядька.

У березні 2015 року ватажок бойовиків "ДНР" Олександр Захарченко заявив про так звану "націоналізацію" шахти, при цьому повідомлялося, що підприємство працює не на повну потужність. При цьому в Донецькій ВЦА повідомляли, що шахта імені Засядька як юридична особа зареєстрована в Авдіївці, а зарплата працівникам виплачується на картки в гривнях. За іншою версією, Звягільський перереєстрував її в Бахмуті.

Фото з відкритих джерел

Вже в 2015 році, 4 березня, о 5:20 стався вибух метану. У шахті знаходилося 207 чоловік, загинули 34 гірники, ще 14 робочих були травмовані. 33 тіла загиблих підняли на поверхню протягом двох діб після аварії, ще один шахтар помер 6 березня в лікарні. Так звана "генпрокуратура ДНР" пред'явила звинувачення відразу шести посадовим особам підприємства: генеральному директору, технічному директору, заступнику директора шахти з техніки безпеки, начальнику дільниці вентиляції і техніки безпеки, начальнику дільниці профілактичних робіт з техніки безпеки і начальнику дільниці № 2.

Новини за темою: ДонОДА: Шахти в окупованих районах отримають фінансування тільки після повернення їх Україні

112.ua