Санкції за зброю: Як США карають Росію та Китай

США створюють прецедент для запровадження санкцій проти великих покупців російської зброї і завдають удару по одній з найбільш розвинутих галузей економіки Росії, що створює сприятливі перспективи для України

Санкції за зброю: Як США карають Росію та Китай
З відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

США створюють прецедент для запровадження санкцій проти великих покупців російської зброї і завдають удару по одній з найбільш розвинутих галузей економіки Росії, що створює сприятливі перспективи для України

Днями США запровадили нові санкції проти Китаю у відповідь на придбання сучасної російської зброї. Мова про угоду на постачання до Китаю 10 багатоцільових винищувачів покоління 4++, а також 4-6 дивізійних комплектів систем протиракетної оборони С-400 (в одному комплекті 8 пускових установок). Обмежувальні заходи США стосуються департаменту озброєнь Центральної військової ради Китаю і його голови Лі Шанфу. Санкції вводять у відповідності з прийнятим торік "Актом про протидію супротивникам Америки за допомогою санкцій". Мінфін США може запровадити санкції проти юридичних і фізичних осіб зарубіжних країн, які уклали з Росією великі контракти на постачання зброї або представляють їхні інтереси. Передбачається заморожування активів покупців російської зброї на території США, позбавлення експортних ліцензій та виключення з американської фінансової системи. Американським фірмам забороняється займатися з ними бізнесом.

Китайське керівництво пригрозило американським колегам негативними наслідками - воно вимагає скасування санкцій. За великим рахунком, китайцям від цих санкцій ні холодно, ні жарко, оскільки Штати і так не продають свою зброю до КНР, Центральна військова рада Китаю не бере участі в експортних операціях, вже давно заблоковані розрахунки в доларах для компанії "Рособоронекспорт", яка постачає російську зброю за кордон. Китай більше турбують високі імпортні мита, які США ввели щодо широкої номенклатури продукції. Однак у США є свої причини для запровадження санкцій проти Китаю у відповідь на придбання російської зброї.

США стримують військову міць Китаю

Формальною метою нових санкцій проти Китаю є завдання шкоди Росії, яка наживається за рахунок міжнародної торгівлі зброєю. Китай є другим за обсягами покупцем російських озброєнь після Індії. У 2017 р. частка Китаю в експорті російської зброї склала 12%. США дотримуються вибіркового підходу і вводять санкції тільки щодо тих країн, які купують у Росії сучасну високоточну зброю, що здатна поставити під удар американських військових. Американці не застосовують обмежувальні заходи до покупців російських автоматів Калашникова, бронетехніки або комплектуючих до літаків і танків.

Новини за темою

Справжньою причиною санкцій є бажання США вбити клин у військово-технічну співпрацю Росії і Китаю, щоб уповільнити розвиток і зміцнення військової могутності азійського тигра. Китай - це головний конкурент США в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. Одним з пріоритетів Політбюро КНР є модернізація Народно-визвольної армії Китаю (НВАК), щоб перетворити її на мобільну, гнучку і сучасну військову силу, наближену за своєю потужністю до американської армії.

Китай використовує Росію як джерело передових оборонних технологій, альтернативних НАТО, що підтверджує використання російських і радянських прототипів при виробництві китайських озброєнь. Кремль ділиться своїми військовими технологіями для оформлення військово-політичного альянсу з Китаєм на противагу США. На сьогодні і в Пекіна, і у Москви досить складні відносини з Вашингтоном. Обидві країни є об'єктом обмежувальних заходів США. На озброєнні НВАК понад 260 російських і радянських вертольотів Мі-171, Мі-17В-5, Ка-31, Ка-28, понад 240 військових літаків Су-30, Су-35, Су-27, Іл-76, Іл-78, Ту-154М/Д, Іл-18, якщо не брати ще різних клонів, розроблених із застосуванням закладених у них технологічних підходів.

Су-35 kyiveuromarathon

Мабуть, китайці купують російські винищувачі Су-35 і ПРО комплекси С-400 для того, щоб розробити на їх основі свої неліцензійні аналоги і посилити ними військово-повітряні сили і протиракетну оборону. Росіяни вважають Су-35 найбільш потужним багатоцільовим винищувачем, виробленим поза НАТО. Китайські військові можуть доповнити винищувачі Су-35 своїми новими ракетами класу "повітря-повітря" PL-15, що підвищить ризик для американських літаків-заправників, літаків радіовиявлення і наведення (AWACS), які забезпечують проведення операцій ВПС США в регіоні. Технології системи С-400 можуть бути застосовані в перспективних розробках китайських зенітно-ракетних і протиракетних комплексів HQ-29, HQ-26, НQ-19. Китай уже використав технології попередньої версії російських протиракетних комплексів С-300 при створенні зенітно-ракетного комплексу HQ-9. Ця продукція може використовуватися для посилення військової присутності Китаю в Південно-Китайському морі. Китай створює там штучні острови зі злітно-посадковими смугами, ангарами для літаків, складами для зберігання ракет та вогневими точками для систем протиракетної і зенітно-ракетної оборони.

Зенітно-ракетний комплекс HQ-9 Фото з відкритих джерел

Китай модернізує свій військово-морський флот, який складається з 714 кораблів, катерів, підводних човнів. З 2010 р. в Китаї введено в експлуатацію три нові класи есмінців. Починаючи з 2018 р., китайці планують побудувати 30 фрегатів, а до 2019-20 рр. ввести в дію другий авіаносець. З 2011 р. Пекін проводить модернізацію старих кораблів, укомплектовує їх системами протиракетної оборони для протидії крилатим ракетам і радарами для визначення повітряних цілей. У 2014 р. Китай почав модернізувати два російські есмінці класу "Сучасний", а в 2015 р. – есмінець класу "тип 051В" власної розробки, на який планується встановити сучасну систему протиракетної оборони HQ-16. Схожі заходи Китай проводить у військово-повітряних силах. Китай модернізує літаки KJ-200 (на базі радянського літака Ан-12), які використовуються для радіовиявлення і наведення, багатоцільових винищувачів J-10 (використовуються російські двигуни НВО "Сатурн"), стратегічних бомбардувальників H-6G (на базі радянського літака Ту-16).

J-10 Фото з відкритих джерел

Китайські комуністи переймають американський досвід у розвитку оборонно-промислового комплексу, де приватні компанії виконують військові замовлення. У минулому році голова КНР Сі Цзіньпін обійняв посади голови Центральної комісії з інтегрованого військового і цивільного розвитку, яка проводить реформу з впровадження і розширення використання в НВАК чинних цивільних технологій і послуг. З 2012 р. в Китаї працюють над тим, щоб підключити приватні високотехнологічні фірми до розвитку оборонно-промислового комплексу, що перебуває у власності держави.

Переділ світового ринку озброєнь

США ввели санкції проти Китаю для того, щоб відбити охоту в інших країн купувати російську зброю. США хочуть потіснити позиції Росії на світовому ринку озброєнь. У минулому році обсяг продажів компанії "Рособоронекспорт" склав 13 млрд дол., а Росія посіла друге місце серед найбільших торговців зброєю, поступаючись лише США. Російські зброярі контролюють 22% світового ринку озброєнь. У 2017 р. РФ експортувала зброю до 47 країн світу. Найбільшими покупцями російської зброї є Індія, Китай, В'єтнам, Венесуела, Ірак. Росія є серйозним конкурентом для американських компаній на ринку зброї, оскільки її продукція поступається ціною, вирізняється надійністю, невибагливістю і простотою в експлуатації. З росіянами вигідно працювати авторитарним корумпованим режимам. Кремль дає хабара урядам інших країн у розмірі до 20% від вартості продукції тільки за те, що вони придбають саме російську зброю, а не продукцію європейських або американських конкурентів.

Новини за темою

На прикладі Китаю Штати дають зрозуміти, що жодна країна світу не застрахована від санкцій, якщо вона зробила вибір на користь російської зброї. Америка вирішила пограти з Росією без правил на світовому ринку озброєнь, використовувати санкції для зниження її конкурентоспроможності у відповідь на корупційну діяльність. Санкції США проти Китаю створюють привід для занепокоєння країнам, які купують зброю як у США, так і в Росії. Адже в іншому випадку вони ризикують втратити доступ до американських озброєнь. Крім Китаю, комплекси С-400 нещодавно придбала Туреччина, яка використовує американські танки і літаки. У минулому році Росія досягла домовленостей з М'янмою про придбання 6 багатофункціональних винищувачів Су-30СМЕ, з Індією про поставку першої партії з 240 коригованих авіабомб КАБ-1500Л. У цьому році РФ вела переговори з Індією, Катаром щодо можливої поставки комплексів С-400, підписала контракти з Індонезією на поставку 11 винищувачів Су-35, з Катаром на поставку автоматів Калашникова і гранатометів. Швидше за все, США хочуть зірвати ці угоди, залякавши клієнтів Росії можливими санкціями.

Нові можливості для України

Видавлювання американцями компанії "Рособоронекспорт" з азіатських ринків може піти на користь українським виробникам озброєнь. На сьогодні частка України на світовому ринку озброєнь становить менше 2%, хоча в плані оборонно-промислового комплексу Україна мало чим відрізняється від Росії, наслідуючи радянські традиції, конструкторську документацію, технології. Українська бронетехніка, військово-транспортні літаки взаємозамінні з радянськими і російськими аналогами. Навіть якщо Штати відвадять частину країн від придбання російської зброї, вони можуть переключитися на українську продукцію, яка дешевша за американські аналоги і нічим не відрізняється від російської в плані надійності та невибагливості.

Новини за темою

З українською продукцією знайомі в азійських країнах. У 2018 р. Україна поставила 17 тис. автоматів, кулеметів, пістолетів, гранатометів до Туреччини, Монголії, Йорданії, Узбекистану, закрила контракт на поставку 49 танків "Оплот" у Таїланд, який був укладений в 2011 р. З 1990-х Україна постачає танки і бронетехніку в Пакистан. Протягом останніх трьох років Україна поставила в Китай та Індію двигуни для літаків, турбін для кораблів, інших комплектуючих на суму 400 млн дол. На основі авіаносного крейсера "Рига", що дістався у спадок Україні від СРСР, Китай створив свій перший авіаносець. "Південмаш" розробив для Саудівської Аравії оперативно-тактичний комплекс "Грім" – аналог російського ОТРК "Іскандер".

"Іскандер-М" Фото з відкритих джерел

На території королівства триває будівництво заводу з виробництва українських літаків Ан-132D (потужністю 10 од. на рік). Сьогодні українські підприємства "Іскра", "Укрспецтехніка", "Промінь", "Візар", "Аеротехніка-МЛТ" проводять модернізацію радянських систем протиракетної і зенітно-ракетної оборони і за наявності фінансування та замовлень могли б розробити сучасну продукцію. Україна могла би стати альтернативою Росії щодо бронетехніки, військово-транспортної авіації та низки іншої продукції на світовому ринку озброєнь.

Георгій Кухалейшвілі, політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>