banner banner banner

Санкції за "Новичок": США готують Росію до сирійсько-корейського сценарію?

Санкції за "Новичок": США готують Росію до сирійсько-корейського сценарію?
Президент РФ Володимир Путін і президент Сирії Башар Асад Associated Press.

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Днями з'явилася інформація про те, що США збираються запровадити нові санкції проти Росії після 22 серпня у відповідь на хімічну атаку в британському місті Солсбері. Держсекретар США Майк Помпео підписав постанову про те, що РФ порушила міжнародне право, намагаючись отруїти в Солсбері колишнього співробітника ГРУ Сергія Скрипаля та його доньку Юлію в березні цього року. Санкції буде запроваджено відповідно до чинного американського законодавства: актом про ліквідацію хімічної та біологічної зброї 1991 р. Документ передбачає можливість встановлення обмежувальних заходів проти держав, які застосовують хімічну та біологічну зброю проти своїх громадян, а також фірм, що беруть участь у їхньому розповсюдженні.

Новини за темою

Згідно з актом, санкції запроваджують у два етапи, після письмового повідомлення Конгресу США протягом 15 днів. На першому етапі санкції передбачають обмеження у сфері експорту та фінансування. Американські компанії не зможуть отримати ліцензії на експорт продукції до Росії, яка має значення для національної безпеки США, включаючи газові турбіни, інтегральні схеми, різну електроніку, у тому числі контрольно-повірочну апаратуру, яку використовують в авіаційному електронному обладнанні. На другому етапі санкції позначаться на зниженні рівня дипломатичних відносин. Планується заборонити російській авіакомпанії "Аерофлот" здійснювати польоти до США. Росію можуть відрізати від експортно-імпортних операцій з американськими контрагентами. Другий пакет санкцій буде запроваджено в разі, якщо Росія протягом трьох місяців не доведе відсутність хімічної зброї на своїй території.

Сирійсько-корейський прецедент

Акт про ліквідацію хімічної та біологічної зброї 1991 р. — це один з двох десятків законодавчих актів Конгресу США, які стосуються нерозповсюдження зброї масового ураження і є підмогою для обмежувальних заходів на адресу окремих держав. Нерозповсюдження зброї масового ураження — це один зі спадкоємних пріоритетів зовнішньої політики США. Вашингтон неодноразово використовував акт як підставу для запровадження санкцій щодо інших держав. Штати ввели новий пакет санкцій проти Північної Кореї у березні 2018 р. у відповідь на отруєння нервово-паралітичною речовиною VX Кім Чен Нама (двоюрідного брата верховного керівника КНДР Кім Чен Ина) в аеропорту м. Куала-Лумпур (Малайзія). США запровадили санкції проти Сирії у відповідь на використання військами президента Башара Асада нервово-паралітичної речовини зарин проти сирійської опозиції у н.п. Гуті в серпні 2013 р. Тоді загинули від 281 до 1429 осіб. Після цього інциденту на території Сирії працювала спеціальна група ООН, яка розслідувала обставини хімічної атаки і підтвердила застосування хімічної зброї.

Новини за темою

Своїми діями Росія створила основу для запровадження нових санкцій щодо сирійсько-корейського сценарію. Жертвами речовини "Новичок" стали громадяни РФ: Сергій Скрипаль, у якого подвійне громадянство, і його донька Юлія. Також Росія порушила Конвенцію про заборону хімічної зброї 1993 р., застосувавши отруйну речовину як знаряддя вбивства свого колишнього шпигуна на території Великої Британії. Росія порушила суверенітет країни - члена НАТО. Російські чиновники робили брехливі заяви про непричетність до хімічної атаки в Солсбері, що тільки посилювало підозри в американців і європейців.

У квітні міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров стверджував, що Скрипалів отруїли нервово-паралітичною речовиною BZ, яка була на озброєнні США та Великої Британії. Однак, на думку гендиректора Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) Ахмета Узюмджю, у пробах, які відібрали експерти на місці отруєння Скрипалів, не було знайдено слідів речовини BZ. Директор департаменту інформації та друку МЗС РФ Марія Захарова стверджувала, що "Новичок" розробила Велика Британія, Словаччина, Чехія, Швеція чи США. Президент Чехії Мілош Земан заявив, що його країна дійсно розробила торік невелику кількість речовини А-230 (один з різновидів "Новичка") для навчань підрозділу протихімічної оборони і швидко знищила отримані зразки. Один з розробників групи речовин "Новичок" Володимир Углєв упевнений у тому, що Скрипалів отруїли речовиною A-234, але не А-230, про яку згадував чеський президент.

Новини за темою

Зашморг для Путіна

Щоб уникнути нових санкцій, російському керівництву треба допустити експертів ООН або ОЗХЗ на об'єкти, на яких можуть розробляти хімічну зброю. У вересні 2017 р. у Кремлі стверджували, що знищили всі запаси хімічної зброї (близько 40 тис. т) на об'єктах "Гірський", "Камбарка", "Марадиківський", "Леонідівка", "Щуч'є", "Почеп", "Кізнер". Цього разу міжнародних експертів напевно буде цікавити н.п. Шихани (Саратовська обл.). Донедавна там був особливий режим, який передбачав жорсткі обмеження на в'їзд і постійне проживання громадян і польоти над цією територією. Не дивно, адже в Шиханах розташований Державний інститут технології органічного синтезу, де раніше розробляли хімічну зброю. Там само, на думку Углєва і британських спецслужб, була секретна лабораторія, де проводили розроблення речовини "Новичок". У липні президент РФ Володимир Путін скасував особливий режим у Шиханах, щоб зайвий раз не привертати увагу Заходу, який сумнівається в тому, що Росія дійсно припинила розроблення хімічної зброї.

Замість того, щоб надати вагомі докази відсутності хімічної зброї, прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв заявив, що намір США посилити санкції є рівносильним оголошенню економічної війни, на яке доведеться реагувати політичними, економічними та іншими методами. У посольстві РФ у США заявили про те, що Держдепартамент оголосив нові "драконівські санкції" під надуманим приводом. Непоступливість Росії на руку Америці, оскільки тепер інцидент у Солсбері будуть використовувати як привід для подальшого посилення антиросійських санкцій. На початку серпня група сенаторів-республіканців і демократів внесла на розгляд законопроект про посилення антиросійських санкцій. Передбачено нові обмежувальні заходи щодо російських підприємців і держпідприємств, осіб, які діють у кіберпросторі, заборону на видавання ліцензій резидентам США на участь у проектах нафтовидобувної галузі в Росії. Штати кинули на шию Путіна ще один зашморг, який буде затягуватися.

Такий розклад є вигідним і Україні. США не збираються згортати політику антиросійських санкцій і шукають нові аргументи для їхнього посилення і продовження. Порушення Росією режиму нерозповсюдження хімічної зброї — це залізобетонний аргумент на користь збереження вже наявних санкцій, які буде посилено новими обмежувальними заходами. На тлі повідомлення про нові санкції стався обвал рубля. За даними видання Guardian, нові санкції вплинуть на 70% російської економіки. Незважаючи на те, що частка США в загальному обсязі імпорту Росії становить тільки 5,6%, близько половини продукції, що постачають американці, містить високотехнологічні компоненти, на які будуть поширюватися нові обмеження. Торік частка машин, обладнання і транспортних засобів в імпорті Росії зі США становила понад 43%.

Новини за темою

Навіть в умовах напруженості в американо-російських відносинах росіяни продовжують покладатися на деякі види американського обладнання. Російська авіакомпанія "Аерофлот" експлуатує 41 американський літак Boeing 737-800 (загалом у парку 243 літаки). У 2013-2018 рр. "Аерофлот" придбав 17 авіалайнерів Boeing 777-300ER. Понад 100 російських фірм працюють з американською компанією General Electrics і купують обладнання для нафтогазової галузі, авіації, транспорту і системи охорони здоров'я. У межах спільного підприємства з компанією "РАТ ЄЕС" фірма General Electrics випускає газові турбіни для російського ринку. Підрозділ GE Aviation працює з 25 російськими авіакомпаніями та обслуговує 115 літаків, а GE Transportation бере участь у модернізації залізниці в Якутії. General Electrics взаємодіє з російським виробником медичного обладнання "МТЛ". У 2017 р. російські підприємства закупили в США сільгосптехніки на 1,39 млн дол. За даними дилера EkoNiva, у Росії надається сервісне обслуговування 5 тис. обладнання компанії John Deer. Торік обсяг продажу в Росії автомобілів американського заводу Ford було збільшено на 29%. Звичайно, уся ця техніка періодично потребує ремонту, заміни комплектуючих та оновлення, і деяким російським компаніям просто не обійтися без торгівлі зі США.

США поряд із Францією є найбільшими постачальниками секретної продукції до Росії. Торік близько 30% (2,7 млрд дол.) всієї імпортованої зі США продукції йшло за секретним кодом SS. У Росії секретною продукцією вважають озброєння, військову техніку, продукцію подвійного призначення (використовують з військовою і цивільною метою), якщо розголошення про їхнє постачання може завдати шкоди безпеці держави. Швидше за все, йдеться про технології, які можуть використовувати в авіабудівній, аерокосмічній, ядерній промисловості. Зворотною стороною нових санкцій стануть збитки для американських виробників устаткування, які працюють у Росії та будуть позбавлені ліцензій на експорт своєї продукції до цієї країни.

Республіканці готуються до виборів до Конгресу

Минуло вже 4 місяці відтоді, як російські спецслужби отруїли Скрипалів, а республіканці заговорили про нові санкції тільки тепер, напередодні проміжних виборів до Конгресу США. Швидше за все, адміністрація Трампа враховує чисто політичні інтереси, а не міркування безпеки і захисту режиму нерозповсюдження хімічної зброї. Опозиціонери-демократи, намагаються отримати собі рейтинги на критиці зовнішньої політики нинішньої адміністрації. За даними опитування Rasmussen Reports, 52% респондентів не схвалюють політичного курсу Трампа. Згідно з опитуванням Reuters/Ipsos, 41% американців підтримують Демократичну партію, тоді як Республіканську – 39%.

За допомогою нових санкцій проти Росії у відповідь на використання хімічної зброї у Солсбері республіканці розраховують пройтися катком по деяких аргументах демократів. Лідер Демократичної партії Гілларі Клінтон називала президента Дональда Трампа маріонеткою Путіна, стверджувала, що він домагається розколу НАТО. Колишній голова ЦРУ при демократах Джон Бреннан назвав зрадою риторику Трампа на недавній зустрічі з Путіним у Гельсінкі. Американський президент заперечував втручання Росії у президентські вибори в США в 2016 р. Противники Трампа критикують його за посилення міграційного режиму, вихід з Паризької угоди про захист клімату, ядерної угоди з Іраном та угоди про Транстихоокеанське партнерство, а також за встановлення високих мит щодо Європи.

Республіканці спеціально оголосили про нові санкції проти Росії до виборів, щоб дати зрозуміти американському суспільству і всьому світові, що вони вимогливо ставляться до безпеки союзників по НАТО на прикладі Великої Британії, чиї піддані стали жертвою російської провокації. Адміністрація Трампа підтвердила свій намір дотримуватися жорсткого курсу щодо Росії, незалежно від того, що говорить президент. Республіканці завчасно заговорили про санкції проти РФ, щоб дати зрозуміти російській владі безперспективність втручання в проміжні вибори до Конгресу, оскільки найменший слід провокації Кремля стане приводом для нових обмежувальних заходів.

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>