Санкції проти Італії: Як Євросоюз воює з євроскептиками

Санкції проти Італії: Як Євросоюз воює з євроскептиками
Луїджі ді Майо, Джузеппе Конте і Маттео Сальвіні Фото з відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Розбіжності між Євросоюзом і новою владою Італії досягли точки кипіння. На засіданні комітету з питань економіки та фінансів Ради ЄС представники урядів країн-членів схвалили пропозицію Єврокомісії запровадити обмежувальні заходи проти Італії, якщо уряд популістів та євроскептиків відмовиться внести правки до бюджету на 2019-й рік. У Єврокомісії вважають, що італійська влада відходить від вирішення проблеми дефіциту бюджету. У Брюсселі побоюються погіршення ситуації в єврозоні на тлі збільшення державних витрат і боргового навантаження Італії. Однак у Римі впевнені, що новий бюджет посприяє економічному зростанню країни. Якщо все-таки дійде до санкцій, то втручання у внутрішні справи Італії заради порятунку єврозони може призвести до появи небажаних наслідків для Євросоюзу та України.

Італія порушила правила гри єврозони

Підмогою для запровадження санкцій проти Італії може стати відмова керівної в Італії коаліції ультраправої партії "Ліга Півночі" Маттео Сальвіні та популістського "Руху п'яти зірок" Луїджі Ді Майо дотримуватися наявних у єврозоні правил гри. Маастрихтські угоди 1993 р. вимагають від країн - членів Євросоюзу, щоб дефіцит бюджету не перевищував 3% від ВВП, а рівень держборгу був на позначці не більше 60% від ВВП. Рівень дефіциту бюджету в Італії нині на верхній межі (2,4% в 2017 р.), а показники боргового навантаження зашкалюють. Держборг середземноморської країни становить 2,3 млрд євро, або 133,1% від ВВП. Ситуацію посилює повільне зростання італійської економіки, яке становило 0,8% у третьому кварталі 2018 р. (найнижчі показники з 2015 р.). Негативні тенденції спостерігаються на ринку праці. У вересні рівень безробіття серед італійської молоді склав 30,60%, тоді як у єврозоні цей показник у середньому становить 16,80%.

Колишні уряди Паоло Джентілоні та Маттео Ренці з "Демократичної партії" планували за допомогою заходів жорсткої економії скоротити держборг і знизити дефіцит бюджету до 0,8% від ВВП. Новий уряд прем'єр-міністра Джузеппе Конте, який сформували партії "Ліга Півночі" і "Рух п'яти зірок" у червні 2018 р., дотримується зовсім інших пріоритетів і розробив проект бюджету зі збільшенням державних видатків. Прем'єр вважає за необхідне збільшити потік інвестицій, щоб посприяти економічному зростанню після декількох років режиму жорсткої економії. Уряд Конте планує зберегти дефіцит бюджету на рівні 2,4% наступного року, знизити пенсійний вік, витратити 10 млрд євро на підвищення пенсій, мінімальних зарплат, щоб поліпшити добробут 6,5 млн малозабезпечених італійців.

Італійська влада розраховує вирішити таким чином проблему безробіття серед молоді. На думку міністра економіки Італії Джованні Тріа, люди зможуть раніше йти на пенсію, а фірми — працевлаштовувати молодих фахівців, які відповідають сучасним потребам ринку. Віце-прем'єр Луїджі Ді Майо вважає, що проект бюджету покладе край бідності в Італії. "Ліга Півночі" і "Рух п'яти зірок" пішли на такі кроки, щоб задовольнити запити своїх виборців. За євроскептиків і популістів переважно голосували громадяни, невдоволені політикою жорсткої економії демократів, скороченням соцзабезпечення і нездатністю Джентілоні та Ренці вирішити проблему безробіття. Чинному уряду Конте треба відпрацювати кредит довіри італійських виборців. Конте і Ді Майо розраховували на те, що їм вдасться переконати Єврокомісію ухвалити первинний варіант бюджету. Однак чиновники з Брюсселя не можуть піти на зустріч італійцям з низки причин.

Жорстка відповідь Євросоюзу

В Єврокомісії вже давно точаться розмови про санкції проти Італії через небажання вирішувати проблему дефіциту бюджету. Єврокомісар П'єр Московічі вважає їх вимушеним заходом у відповідь на небажання італійської влади змінити свою політику. Міністри фінансів єврозони планують організувати зустріч 3-4 грудня з італійського питання і напевно обговорять тему санкцій. Поки в Брюсселі не уточнюють, які саме обмежувальні заходи можуть торкнутися Рима. На сайті Єврокомісії санкціям присвячено аж розділ. Штрафні заходи можуть передбачати заборону на постачання зброї, експорт та імпорт, фінансові обмеження, обмеження свободи пересування для фізичних осіб. Проте всі ці заходи стосуються третіх країн, і на поточний момент їх вживають щодо Росії, Венесуели, Білорусі, Північної Кореї, Сирії, Афганістану та понад 30 країн світу. Єврокомісія може урізати фінансування Італії з європейських фондів або ж позбавити країну голосу в наднаціональних органах ЄС. Аналогічних заходів планували вжити щодо урядів Польщі та Угорщини, які відмовляються розміщувати на своїй території біженців-мусульман, згідно з планом Єврокомісії, обмежили незалежність судової влади.

Новини за темою

Ще в жовтні віце-голова Єврокомісії Валдіс Домбровскіс відкинув проект бюджету Італії на 2019-й рік і дав уряду три тижні на те, щоб внести до нього корективи в інтересах єврозони. Він вважає, що ситуація в Італії викликає колективне занепокоєння в країнах єврозони, оскільки кроки уряду Конте можуть призвести до ще більших заходів економії та урізання бюджету в майбутньому. У Брюсселі побоюються, що витрати уряду Конте можуть спричинити збільшення дефіциту бюджету Італії на 1,4%. За оцінками консалтингової фірми Capital Economics, заплановані витрати італійського уряду в 2019 р. можуть обійтися в 67 млрд євро і призвести до зростання дефіциту бюджету до 6,2% від ВВП.

Єврокомісії небажано робити поблажки Італії у фінансовій сфері, оскільки це створить негативний прецедент. Наслідуючи приклад Італії, інші країни єврозони можуть збільшити державні витрати, незважаючи на дефіцит бюджету і проблеми із заборгованістю. Насамперед це стосується Греції, яка має найбільший держборг у єврозоні (180,4% від ВВП). Італія на другому місці за рівнем заборгованості. У січні й травні цього року грецький уряд Алексіса Ціпраса ухвалив нові пакети заходів жорсткої економії. Податкові борги фізичних і юридичних осіб Греції становлять 110,89 млрд євро. Грецьке суспільство болісно сприймає збільшення податкового тягара. У травні торік в Афінах проти заходів жорсткої економії протестували 10 тис. осіб.

Проблеми з високою заборгованістю мають Португалія, Бельгія, Іспанія, Франція, Кіпр, де держборг становить понад 90% від ВВП. У Франції та Бельгії відбуваються антиурядові акції протесту, які супроводжуються зіткненнями з поліцією, проти підвищення їхніми урядами тарифів на бензин. Прем'єр-міністр Португалії Антоніу Кошта від Соціалістичної партії вважає, що замість заходів жорсткої економії треба виділяти державні кошти на стимулювання економічного зростання, зайнятості населення, зниження соціальної нерівності та дефіциту бюджету, щоб громадяни "зберегли довіру до демократичних інститутів і віру в Євросоюз".

Єврокомісія готова діяти жорстко заради подолання кризових явищ у єврозоні та придушення самоуправства евроспектиків і популістів, які не бажають йти у фарватері загальноєвропейського курсу. У Брюсселі не гребують втручатися у внутрішні справи європейських країн, чинити політичний тиск на уряди. Усе це віддалено нагадує характер відносин Кремля з урядами країн Ради економічної взаємодопомоги (радянська альтернатива ЄС) у роки "холодної війни". Радянський союз втручався у внутрішньополітичні процеси соціалістичної Чехословаччини, Польщі, Угорщини за найменших спроб відійти від ідеологічної лінії Кремля і командно-адміністративної системи, нав'язаних після закінчення Другої світової війни. Придушення Угорського повстання, протестів у Познані в 1956 р., "Празької весни" в 1968 р. – це найвідоміші приклади інтервенцій СРСР. Не дивно, чому в Варшаві та Будапешті в штики сприймають директиви Брюсселя, які нагадують їм диктат Москви.

Новини за темою

Гіркі плоди війни з євроскептиками

Складається враження, що влада дивиться на загрозу санкцій Брюсселя "крізь пальці". Прем'єр-міністр Джузеппе Конте заявив: якщо в Єврокомісії вирішать запровадити санкції проти Італії, нехай вони діють довше, щоб його уряд мав час для маневру для сприяння економічному зростанню і скороченню дефіциту бюджету. Міністр внутрішніх справ і один з віце-прем'єрів Маттео Сальвіні, який має репутацію чи не тіньового кардинала італійського уряду, з іронією сприйняв інформацію щодо можливих санкцій Єврокомісії, порівняв їх із "подарунком від Діда Мороза до Нового Року" і підтвердив свій намір продовжувати непопулярну в Брюсселі пенсійну реформу. Інший віце-прем'єр Луїджі Ді Майо з обуренням підкреслив, що ЄС не може так вчинити з Італією після декількох років "різанини", під якою маються на увазі заходи жорсткої економії.

Італійські євроскептики можуть зволікати із вживанням заходів жорсткої економії до найближчих виборів до Європарламенту і формування нового складу Єврокомісії, сподіваючись домогтися поступок. У крайньому випадку вони будуть шантажувати Брюссель виходом з ЄС чи єврозони, якщо тиск на їхню країну триватиме. У лютому 2018 р. Сальвіні допускав вихід Італії з ЄС, якщо не вийде домовитися щодо повернення європейської інтеграції на стадію Європейського економічного співтовариства, яке було до підписання Маастрихтської угоди 1993 р., що поклала початок сучасному Євросоюзу, введенню євро як валюти і встановило наявні критерії єврозони. Лідер "Ліги Півночі" вважає євро валютою, яку придумали в Німеччині, мовляв, вона завдає шкоди італійській економіці. У травні 2018 р. засновник "Руху п'яти зірок", італійський комік Беппе Грілло допустив проведення в Італії референдуму про вихід з єврозони.

Якщо в Брюсселі запровадять санкції проти Італії, тоді "Ліга Півночі" та "Рух п'яти зірок" будуть звинувачувати ЄС у втручанні у внутрішні справи суверенної держави і ще більше розхитувати єдність усередині ЄС з різних питань, включаючи антиросійські санкції. Конте виступає за діалог з Росією, відновлення формату "Великої вісімки" з її участю, пропонував зробити санкції "тимчасовими". Сальвіні відкрито підримує їхнє скасування. На тлі наростання суперечностей з Єврокомісією італійські євроскептики можуть розігрувати російську карту, що не є вигідним Україні.

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів