banner banner banner banner

Садовий у прем'єри? Що ми знаємо про львівського мера

Садовий позиціонує себе європейським чиновником. Він турбується про свій імідж, намагається бути врівноваженим, нескандальним, інтелектуальним. Слоган Садового "Візьми і зроби" активно розкручувався у Львові з акцентом на досягнення мера в місті. Його конкуренти вказують, що мер досі займається бізнесом, хоча той і переписаний формально на його дружину. Але що важливо, рейтинг Садового зараз один з найвищих на всеукраїнському рівні

Садовий у прем'єри? Що ми знаємо про львівського мера
Андрій Садовий Фото з відкритих джерел

Садовий позиціонує себе європейським чиновником. Він турбується про свій імідж, намагається бути врівноваженим, нескандальним, інтелектуальним. Слоган Садового "Візьми і зроби" активно розкручувався у Львові з акцентом на досягнення мера в місті. Його конкуренти вказують, що мер досі займається бізнесом, хоча той і переписаний формально на його дружину. Але що важливо, рейтинг Садового зараз один з найвищих на всеукраїнському рівні

Андрія Садового вже давно сватають на головні керівні ролі в Україні. І ось сьогодні ці розмови знайшли якісь чіткі контури. Президент запропонував Садовому покинути рідний і затишний Львів заради чужого і незатишного Києва. У столиці Андрій Іванович зміг би очолити "політичний уряд". Це якщо цитувати прес-секретаря президента Святослава Цеголка. А насправді маємо те, що центром ухвалення рішень в Україні досі є Адміністрація президента, в якій, навіть незважаючи на парламентсько-президентську форму правління, вирішується питання: хто ж буде наступним прем'єр-міністром. Однак тут важливо навіть не це (і так всі знають), а те, навіщо Петру Порошенку знадобився на прем'єрській посаді мер міста, ідейний натхненник партії, яка перейшла в опозицію до президента. Для початку спробуємо розібратися, хто такий Андрій Садовий.

Радіоелектрик з "Політехніки"

Андрій Іванович Садовий народився 19 серпня 1968 р. у Львові. Мати майбутнього мера працювала вчителькою, батько - інженером-постачальник на Львівському автомобільному заводі. Разом з батьками та молодшою сестрою Іриною Андрій Садовий жив спочатку в районі Наукової, а потім сім'я переїхала на Сихів. У школі Андрій вчився на п'ятірки. У 80-х він вступив до Львівського технікуму радіоелектроніки. Там, як пишуть львівські ЗМІ, Садовий не був відмінником (сам він згадує, що поєднував навчання з роботою, а перші гроші він заробляв, рубаючи на ринку м'ясо), тим не менш у 1987 році закінчив технікум.

З часів навчання в університеті у Садового залишилося багато друзів, з якими він буде працювати, будучи на перших ролях у Львові (наприклад, Олександр Войкін, Роман Андрейко). Після закінчення технікуму Садовий пішов до війська, а вже після служби вирішив здобути ще одну освіту, вступивши до місцевого "Політеху" на факультет електронних пристроїв і приладів.

Новини за темою

У часи навчання в університеті Садовий паралельно працював регулювальником радіоелектронної апаратури виробничого об'єднання "Львівприлад". В офіційній біографії зазначено, що на цій посаді Садовий працював до 1992 року. Однак у мережі можна знайти інформацію, що на початку 90-х Андрій Іванович промишляв торгівлею, поставляючи товари масового вжитку з Польщі. А взагалі, судячи з біографії, Садовий під час навчання в "Політехніці" розгорнув серйозну діяльність. У 1992 році влаштувався заступником директора Львівського відділення Фонду соціальної адаптації молоді при Кабінеті міністрів України. А вже наступного року разом з журналістами Олександром Кривенком та Ігорем Копистинським заснував у Львові радіостанцію "Люкс".

Загадки "Галицьких інвестицій"

Однак найцікавіша сторінка біографії політика з 90-х, як зазвичай, покрита таємницями. І стосується вона, звичайно ж, збагачення. 20 червня 1995 року у Львові було створено ЗАТ ІК "Галицькі інвестиції". Це була однією з перших інвестиційних компаній в Україні, яка отримала ліцензію на здійснення операцій з цінними паперами. Про те, хто стояв за компанією, можна знайти масу варіацій. Говорили про Тараса Стецьківа (до того часу побував радником Кучми), Віктора Пинзеника (в той час був віце-прем'єром), Богдана Буце (в той час начальник місцевого управління держмайна). Нам важливо те, що в цьому списку фігурує Андрій Садовий. Нібито в списку засновників компанії значився згадуваний вище Олександр Войкін, однокурсник Садового.

Бізнес "Галицьких інвестицій" – це свого роду фінансова піраміда. Приватизаційні майнові сертифікати громадян обмінювалися на інвестиційні сертифікати компанії "Галицькі інвестиції" в еквіваленті один до одного. Загалом керівництво компанії "Галицькі інвестиції" тоді привернуло понад 200 тис. майнових сертифікатів (ваучерів) на загальну суму 21 млн грн у перерахунку на гривні за офіційним курсом НБУ від 1 вересня 1996 року.

Фото з відкритих джерел

Були зареєстровані ще дві фірми-сателіти: ТОВ "Галицькі інвестиції-цінні папери" та відкритий взаємний фонд інвестиційної компанії "Галицькі інвестиції", які за принципом офшорних компаній ставали власниками підприємств, володіючи одна одною. ЗАТ "Галицькі інвестиції" і ТОВ "Галицькі інвестиційні папери" стали засновником ВАТ "Південьзахіделектромережбуд", головою правління якого в 1997 році призначили... Андрія Садового. "Південьзахіделектромережбуд" своєю чергою зареєструвався засновником ЗАТ "Галицькі інвестиції" та відкритого взаємного фонду "Галицькі інвестиції". Все було дуже заплутано. Садовому також місцеві журналісти приписували володіння акціями Львівської пивоварні, "Мікроприладу", Стрийського маслозаводу і заводу бетонних виробів, Радехівського цукрового заводу, двох львівських АТП і стількох же науково-дослідних інститутів, в числі яких і "Львівприлад".

Миколаївський цементний завод, Миколаївський глиноземний завод, Дрогобицький НПЗ (нині НПК "Галичина"), Івано-Франківський "Хлорвініл" та інші продали свої акції "Галицьким інвестиціям". Наприкінці 90-х у власності та управлінні ЗАТ ІК "Галицькі інвестиції" перебували пакети акцій приблизно 100 підприємств. Однак вкладники ЗАТ ІК "Галицькі інвестиції" могли обміняти свої інвестиційні сертифікати на акції цих компаній до 1998 року. А хто не встиг - все втратив. Куди ж подівся майже 21 млн гривень з придбаних майнових сертифікатів 200 тис. львів'ян - досі не знають ані податкова, ані міліція, ані прокуратура, ані самі ошукані вкладники. Цю справу вже забули, але свого часу, в 2005 році перед виборами мера міста, воно гриміло на весь Львів. Народний депутат Ярослав Кендзьор навіть звертався до ГПУ з проханням перевірити діяльність "Галицьких інвестицій". Втім, до суду справа не доходила, та й офіційно ніхто не зміг довести участь Садового в подібній діяльності.

Новини за темою

Паралельно Андрій Іванович не забував і про власну освіту. У 1995 р. закінчив "Львівську політехніку", отримавши кваліфікацію інженера електронної техніки; у 1997 р. отримав в цьому ж університеті кваліфікацію економіста за спеціальністю "Фінанси і кредит"; у 1999 році закінчив Академію державного управління при президентові України, отримавши кваліфікацію магістра державного управління.

Медіамагнат з політичними амбіціями

Зароблені в 90-х кошти Садовий вклав у створення медіахолдингу. Ще на початку 90-х майбутній мер заснував ТРК "Люкс", її пізніше очолив ще один однокурсник Садового Роман Андрейко. Наголошується, що при ньому ТРК навіть почала заробляти. Вже в нульові роки "Телерадіокомпанія Люкс" розрослася в потужну медіакорпорацію, до якої зараз входять національний новинний телеканал "24", радіостанції "Радіо Люкс" та "Радіо 24", а також інтернет-видання Zaxid.net та інтернет-портал Футбол 24. Також Садовий в 90-ті нібито вклався в міську щоденну газету "Поступ". Фінансувати міську газету він вирішив, враховуючи наближення виборів до парламенту та місцевих рад, в яких він мав намір взяти участь.

Фото з відкритих джерел

До того часу Андрій Іванович вступив до лав партії "Реформи і порядок", якою тоді на місцевому рівні керував Тарас Стецьків. З часом колишні соратники перетворяться на запеклих антагоністів. Але в 1998 році все було нормально. Садовий пройшов до міської ради сам і провів туди близько десятка своїх людей, очолив фракцію ПРП і комісію з економічної політики, яку мер Василь Куйбіда скасував під самий кінець каденції, коли йому набридла жорстка опозиційна риторика "групи Садового".

Сам Садовий до виборів 2002 року готувався дуже ґрунтовно. Навіть вийшов з ПРП. Його метою було мерське крісло. Незважаючи на всі зусилля, опинившись між Василем Куйбідою та Любомиром Буняком, Андрію Івановичу нічого не залишалося, як задовольнятися лише третім місцем у гонці. Незважаючи на це, він зберіг себе як політичного гравця і почав готуватися до наступних виборів. Саме в цей час Садовий зрозумів важливість піару, якому приділив увагу. У 2002-2003 роках числиться директором Інституту розвитку міста, з 2004 ініціює створення громадсько-політичного об'єднання "Самопоміч". А в 2002-2006 роках офіційно є головою ради ЗАТ "Телерадіокомпанія Люкс". Перед початком виборчої кампанії 2006 року завбачливо переписав всю свою медіавласність на дружину.

На момент Помаранчевої революції Садовий – великий медіабізнесмен у Львові. Його ЗМІ висвітлювали події революції у вигідному для революціонерів ключі. За це, а також лобіювання призначення Петра Олійника на посаду голови Львівської ОДА Садового взяли в пропрезидентську партію "Наша Україна".

У 2006 році в ході виборчої кампанії Садовий робив акцент на обіцянках встановити постійну водоподачу до міста і домогтися для Львова спеціального статусу. Однак його обрання висіло на волосині. Справа в тому, що в Києві "Наша Україна" заявила про підтримку колишнього мера Львова, заступника голови НРУ Василя Куйбіди. А Андрій Садовий заручився підтримкою обласної організації НСНУ на чолі з губернатором Петром Олійником та блоку "Пора-ПРП". І виграв вибори. З цього моменту він є беззмінним мером Львова.

Конфліктний мер

Переказувати всі 10 років мерства Садового у Львові немає сенсу. Пригадаємо основні моменти. Садовому випала честь готувати Львів до Євро-2012. Втім, початок його каденції супроводжувався боротьбою за владу. У лютому 2007 року під час візиту до Львова прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко домагалася зниження комунальних тарифів на опалення в місті, однак міський голова Садовий категорично відмовив їй у цій вимозі. Чим розлютив Тимошенко. У квітні 2008 року він виступив з пропозицією відновити в Україні магдебурзьке право. У Києві на цю вимогу косо подивилися. Більше того, діяльність Садового у Львові била по рейтингу "НСНУ" - мера звинувачували у хабарництві, необґрунтованому підвищенні комунальних тарифів і вартості проїзду, провалі підготовки до чемпіонату Європи з футболу, розбазарюванні землі. У квітні 2008 року під час мітингу його супротивників Садовий не стримався і з балкону львівської ратуші показав протестувальникам проти його діяльності середній палець. Щоб підправити свій підмочений рейтинг, Садовий у 2008 році розпорядився щомісяця доплачувати з міського бюджету до пенсії по 400 гривень колишнім учасникам та інвалідам Української повстанської армії.

Фото з відкритих джерел

Але вже до кінця 2008 року мер втратив підтримку в міській раді і звернувся до президента Ющенка з проханням щодо проведення позачергових виборів до Львівської міської ради, на посаду міського голови міста. Проти Садового виступили найбільші фракції міськради — "Наша Україна" і "Блок Юлії Тимошенко". Своїх опонентів Садовий звинуватив у намірі усунути міського голову і "розпочати глобальний грабунок міста, масштабний "дерибан" міської землі та комунального майна".

У 2009 році стало очевидно, що Садовому та "Нашій Україні" не по дорозі. Мер нібито сам попросив виключити його з партії (принаймні він так стверджує), а 27 червня 2009 року з'їзд "Нашої України" виключив Садового зі складу політради. Того ж року суд оштрафував мера Львова на 500 грн за "помилкові висловлювання з приводу співробітників газети Львівської міської ради "Ратуша".

Фото з відкритих джерел

У 2010 році Садового переобрано на другу каденцію від Республіканської християнської партії. Тоді у країні вже керували "донецькі". Втім, це не завадило Садовому жодним чином. Більше того, влітку 2011 року на 61-й день народження Віктора Януковича мер Львова особисто відвідав святкування, подарувавши президентові книгу. Святкування відбувалося у державній резиденції "Зоря", більш відомої як "дача Горбачова" на мисі Форос у Криму. Серед багатьох політиків, які вітали Януковича, був й олігарх Ігор Коломойський.

Як писали ЗМІ, поява Садового на дні народження президента була невипадковою. Меру Львова ставили співпрацю з людьми Януковича. Зокрема, в серпні 2011 року під час візиту до Львова віце-прем'єр-міністр України, член Партії регіонів Борис Колесников, захищаючи Садового від нападок, пов'язаних з махінаціями при ремонті доріг до Євро-2012 у Львові, відверто сказав: "Ми не дамо образити мера Львова".

Новини за темою

Справа в тому, що за президентства Януковича підготовка до Євро-2012 нарешті розпочалася. Тоді ж і зійшлися шляхи Садового і Колесникова, який відповідав за організацію турніру. Під його патронатом у Львові розпочинають ремонтувати дороги, зводять "Арену Львів" та новий термінал міжнародного аеропорту "Львів" ім. Данила Галицького. Опозиція звинувачувала мера у порушенні закону: він нібито особисто затверджував інвесторів і будівельників для об'єктів до Євро-2012. За повідомленнями, мер Львова порушив умови конкурсу на визначення генпідрядника будівництва стадіону і підписав угоди з вигідними для себе фірмами. У жовтні 2011 р. один із депутатів міськради публічно звинуватив Садового в організації бандитських нападів на львівських підприємців.

Фото з відкритих джерел

Вся друга каденція Садового характеризувалася запеклою війною між мером і партією "Свобода", яка отримала більшість у міськраді. "Свобода" блокувала рішення мера. У відповідь той виступив з пропозицією скоротити кількість депутатів міськради з 90 до 9. Міськрада оцінила роботу львівського виконкому незадовільною і розпустила його, а після вето міського голови подолала це вето, підтвердила раніше прийняте рішення й остаточно розпустила підконтрольний міському голові виконавчий комітет.

У 2013 році війна в міськраді точилася навколо двоставкового тарифу - тарифу на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, який складається з двох ставок: річної абонентської плати та вартості одиниці реалізованої теплової енергії. "Свобода" докладала всіх зусиль, щоб скасувати його, але мер зміг відстояти. Того ж року на Садового було скоєно напад. Просто під стінами ратуші невідомий кілька разів вдарив мера по обличчю. У місті приписали цей "подвиг" націоналістам.

Революція можливостей

Взимку 2013 року Садовий підтримав Євромайдан. Мер закликав городян виходити на вулицю, сам виходив на протест. Після перемоги революції будинок Садового кілька разів зазнавав нападів. 25 липня 2014 року невідомі зловмисники обстріляли його з протитанкового гранатомета "Муха", 26 грудня 2014 року інцидент повторився, а 29 жовтня 2015 року у двір будинку кинули гранату. В усіх випадках політик не постраждав.

Ще у грудні 2012 року на базі свого ГО Садовий створив політичну партію "Об'єднання "Самопоміч", ставши її головою. Після революції склалася ідеальна ситуація, щоб пустити партію у велике плавання. Для початку фракція "Самопомочі" зайшла в міськраду Києва. Потім було створено фракцію у Верховній Раді (вона стала однією зі співзасновниць проєвропейської коаліції, а в 2016 році перейшла в опозицію після провалу відставки Кабміну Яценюка). Зрештою у жовтні 2015 року "Самопоміч" на місцевих виборах добилася приголомшливих результатів, провівши мерів у ряді середніх і великих міст (що особливо несподівано, в Миколаєві та майже в Кривому Розі). У Львові партія отримала більшість у міськраді, а сам Садовий втретє очолив місто.

Фото з відкритих джерел

Садовий позиціонує себе європейським чиновником. Він турбується про свій імідж, намагається бути врівноваженим, нескандальним, інтелектуальним. Слоган Садового "Візьми і зроби" активно розкручувався у Львові з акцентом на досягнення мера в місті. Його конкуренти вказують, що мер досі займається бізнесом, хоча той і переписаний формально на його дружину. Але що важливо, рейтинг Садового зараз один з найвищих на загальноукраїнському рівні. Проте це, швидше, через нікчемний рейтинг всіх інших політиків, адже переважна більшість українців ні сном ні духом не знайомі з роботою Садового у Львові. Мабуть, Петро Порошенко вирішив виправити це упущення. Адже не секрет, що в Садовому Порошенко бачить конкурента на наступних президентських виборах. Зате після прем'єрства мало хто в нашій країні може повернути політичну кар'єру.

Ще однієї родзинки сьогоднішнім рішенням Порошенка додає недавній візит олігарха Ігоря Коломойського на Банкову. Якщо припустити, що президент обговорював з бізнесменом врегулювання політичної кризи і можливу відставку Яценюка, що можна провести лише за згоди Коломойського, то логічною тут є поява кандидатури Садового як альтернативи Яценюку. Адже Коломойському приписували фінансування багатьох політичних проектів, в тому числі й "Самопомочі".

Новини за темою

Порошенкові призначення Садового вигідно ще й з рейтингових міркувань. Звільнити Яценюка, який провалив все, і призначити "нове обличчя" і чиновника європейського пошиття Садового – за цією кампанією на час можна приховати провали в президентській політиці. Щоправда, сам Садовий поспішив запевнити, що на перехід до Кабміну він поки не згоден. Тож "візьми і зроби" поки що відтерміновується?

Віктор Ружинський

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>