banner banner banner banner

Саботаж масового тестування. Чому бізнес відмовляється проводити тести на антитіла до коронавірусу

Саботаж масового тестування. Чому бізнес відмовляється проводити тести на антитіла до коронавірусу
112.ua

Ганна Пєшкова

Журналістка

У кінці травня набрав чинності закон, що передбачає масові перевірки населення України на наявність антитіл до Covid-19, а МОЗ вніс тестування методом ІФА в стандарти допомоги при коронавірусній хворобі.

Вже майже два місяці ІФА-тестування повинні проходити всі, починаючи від прикордонників, лікарів, патологоанатомів, нацгвардійців і закінчуючи тими, у кого ПЛР-тест показав негативний результат. А наприкінці червня київський мер фактично доповнив цей список, зобов'язавши проводити ІФА-тестування для працівників бізнесу, які масово контактують із клієнтами.

Чи означає це, що тепер в магазинах столиці і в лікарнях по всій країні вас обслуговують люди з антитілами до коронавірусу, скільки коштують такі перевірки і чи дійсно вони потрібні?

Навіщо необхідно ІФА-тестування

Тестування методом імуноферментного аналізу активно застосовують у світі для розуміння реальної картини формування колективного імунітету. Адже перехворіти можна і без симптомів. Враховуючи, що у багатьох українців можуть бути антитіла до вірусу, ймовірно, він вже не становить суспільству тієї загрози, з якою ми асоціюємо його. Щоправда, справедливості заради, навряд чи можна назвати ті перевірки, що відбуваються в Україні, масовим тестуванням, адже у більшості громадян кров не беруть: тільки у тих, у кого шанси заразитися вищі.

Також Україна розглядала можливість дозволу виїзду громадян за кордон на підставі так званого паспорта здоров'я, який підтверджував би наявність у громадян антитіл. Чорногорія, до речі, внесла ІФА-тести і змінила умови в'їзду на свою територію для туристів. Сам по собі факт того, що людина вже хворіла на коронавірус, недостатньо показовий. Далеко не у всіх перехворілих на  коронавірус є антитіла. За даними Харківського обласного центру заготівлі та перероблювання плазми, 55% перехворілих пацієнтів антитіл до Covid-19 не мали. А отже, могли б заразитися ще раз.

Новини за темою

Третій і, мабуть, найважливіший аспект застосування ІФА-тестування - той факт, що антитіла до коронавірусу можна вилучити і використовувати для лікування хворих на Covid-19, у яких хвороба протікає складно. Антитіла необхідні для створення вакцини від коронавірусу. За час карантину у "Харків-Плазмі" у донорів зібрали лише п'яту частину необхідної плазми. Масове тестування в цьому разі може рятувати життя.

ІФА-тестування відрізняється від звичайного експрес-тесту, який теж показує наявність антитіл, але з меншим ступенем вірогідності. За ІФА-методом відбувається забір сироватки крові з вени, а у випадку зі швидкою перевіркою - самої крові з пальця. На відміну від експрес-тесту, результатів перевірки методом імуноферментного аналізу доведеться чекати кілька годин. А очікування підтвердження його результатів у лабораторії може затягнутися і на декілька днів.

ІФА-тестування буває різне. Можлива перевірка на імуноглобуліни G, наявність яких у крові свідчить про те, що людина вже перехворіла - з високою часткою ймовірності безсимптомно. Ці антитіла проявляються приблизно за два тижні після хвороби.

Перевірка на імуноглобуліни А покаже, що пацієнт хворіє на коронавірус у гострій формі (репрезентативна приблизно на 4-й день). А тест на імуноглобуліни М підтвердить, що людина вже одужує від Covid-19, оскільки у неї почали вироблятися антитіла. Цей тип імуноглобуліну можна виявити приблизно за тиждень після початку хвороби. Він підкаже, наскільки легко людина здатна перенести коронавірус.

Якщо виявляються імуноглобуліни А або М, людину перевіряють ще й методом ПЛР. Тож фактично ІФА-тест визначає і хворих. Якщо ж аналізувати припис до тестування від Кабміну, то пропонується проводити комплексні перевірки - і на імуноглобуліни М, і на G.

Кабмин

Щоправда, місцева влада на ці нюанси часто не зважає. В Одесі, приміром, здійснили закупівлі 15 тис. тестів на імуноглобуліни А і М, а про G забули. У компанії Vitrotest, яка виробляє ІФА-тести, нам підтверджують, що ці тести закуповуються рідше.

"Першу систему IgG ми передали клінікам у кінці квітня. Потім у травні в лінійці з'явилися IgА та IgМ. На 2-3 такі системи в середньому припадає одна IgG", - говорить комерційний директор компанії Андрій Петров.

Київський голова жодних уточнень до перевірок обслуговувального персоналу взагалі не дав. Це означає, що представники бізнесу, які не розберуться у всіх видах тестів і будуть робити перевірки тільки на імуноглобуліни G, можуть пропустити заражених вірусом, у яких ці антитіла ще не виробилися. Ті ж, хто буде тестувати на імуноглобуліни А і М, пропустять тих співробітників, у яких хвороба давно минула, але антитіла вже є.

Як бізнес проводить ІФА-перевірки

В одному з найпопулярніших столичних торгово-розважальних центрів Gulliver нам повідомили, що подібне розпорядження центру не стосуються. Виконувати його повинні самі торговельні мережі, тобто бренди і марки, які орендують у торговому центрі приміщення. У девелопера ж немає власних магазинів, в яких співробітники працювали з клієнтами. Тож представники торгового центру, які вимірюють відвідувачам температуру, проходити ІФА-тестування не будуть. У "Гулівері" кажуть, що зробили зі свого боку "все можливе, і навіть більше": систематично проводять клінінг, впровадили вимогу носити маски і поставили дезінфектори.

На онлайн-сервіси, що працюють за принципом фріланс-майданчиків, такі як "Кабанчик", Glovo, Uklon, вимога теж не поширюється. Тож таксистів, транспортування їжі, домашніх майстрів на всі руки на антитіла не тестують.

Більшість опитаних нами ресторанів і магазинів (понад 15 бізнесів різних сфер діяльності), які раніше активно готові були співпрацювати і в стислі терміни надавали інформацію про свою діяльність, ігнорують запити на інформацію з цієї теми. Підтвердження компанією факту проведення таких перевірок показало б, що вона піклується про своїх співробітників і якомога краще відбилося б на її репутації.

Враховуючи цей факт, відмову надати інформацію можна розцінити хіба що як підтвердження того, що ці перевірки бізнес не проводить. Принаймні, поки що. Співробітники опитаних ресторанів неофіційно підтверджують: ІФА-тестування не проходили жодного разу.

Виразну відповідь не надав навіть такий гігант, як McDonalds. Тільки одна з компаній з продажу нерухомості проводила таке тестування, але повторювати його поки не планує, всупереч постанові. Найімовірніше, бізнес зараз "взяв паузу", щоб зрозуміти, чи можна обійтися без щомісячного виконання цієї норми.

У Союзі українських підприємців нам повідомили, що бізнес в цілому згоден з вимогою влади. Однак думки окремих підприємців та представників Української ради бізнесу, з якими поспілкувався 112.ua, кардинально відрізняються. Член цієї ради та засновник Intecracy Group Юрій Сивицький переконаний, що оплачувати тестування підприємці не повинні.

"Це дороге задоволення, а бізнес зараз не в кращому стані. Такі речі зазвичай робляться коштом фондів. Ми всі платимо внески у фонди соціального страхування, ми платимо податки. Було виділено гроші на боротьбу з Covid-19, і куди вони пішли? Чому вони пішли на ремонт доріг, а не на тести? Як працює Фонд соціального захисту в Києві і де звіт цього фонду?" - запитує Сивицький.

Ціна спокою під час пандемії

Україна стала п'ятою країною у світі, яка розробила власні ІФА-тести. Виробники заявляють, що собівартість одного тесту вітчизняного виробництва без витрат на лабораторні дослідження - 50 грн проти 1050 грн за закордонний примірник.

Це робить проведення ІФА-тестування вельми вигідним. Крім того, лабораторій для аналізу ІФА-тестів Україні набагато більше, ніж для ПЛР.

Новини за темою

Залишилося тільки зробити тести методом імуноферментного аналізу доступними простим українцям. Небайдужі до свого здоров'я громадяни давно роблять ці тести в приватних клініках і платять за них набагато дорожче.

"Здала в ДНК-лабораторії за порадою лікаря ІФА імуноглобулін G, тобто тільки антитіла. Вартість - 420 грн. Якщо здавати до 8-ї ранку, тоді результат буде ввечері", - пише Валерія Бородіна в соцмережі.

У клініці "Борис" 112.ua повідомили, що розширений тест коштуватиме 850 грн, тільки IgG - 650. У "Добробуті" вартість тесту на IgМ не назвали і без консультації лікаря його проводити відмовилися. А ось тест на IgG там можна придбати за 950 грн. У клініці Adonis його вартість становить 350 грн, у "Сінево" - 600 грн.

У "Євролабі" ІФА-тест найдорожчий. Сам він коштуватиме 1410 грн, консультація, без якої його робити відмовляться, - ще 200. Також забір крові буде коштувати 61 грн.

З 3 липня кожен охочий може пройти тестування і в державних лікарнях. Щоправда, не безкоштовно, але значно дешевше, ніж у приватних клініках. У київських закладах, за словами мера, - за 300 грн. В обласному диспансері Чернівців - за 210 грн. У Хмельницькій області - в середньому за 170 грн. А в Житомирській області тест коштує 153 грн. Така різниця в ціні спостерігається через закупівлі місцевої влади - в кожному регіоні країни їх проводять окремо.

В Одесі тест на імуноглобулін М взагалі можна пройти безкоштовно за направленням від сімейного лікаря. У Харкові за тестування ви теж не заплатите жодної копійки і навіть можете пригоститися чаєм з печивом, якщо погодитеся на донорство плазми за наявності таких антитіл. Однак наскільки такі способи заощадити може застосувати бізнес - незрозуміло.

Деякі клініки організовують виїзд медиків на підприємство для тестування мінімум 10 співробітників. Приїжджає медик у повному захисному екіпіруванні. Задоволення недешеве - за один тест доводиться віддати понад тисячу гривень.

Якщо в ресторані працює 20 осіб, то розпорядження від київського мера влітає його власникові в копієчку. ІФА-тестування коштуватиме як місячна ставка одного з членів команди. Крім того, необхідно купувати співробітникам засоби захисту, дезінфектори, доплачувати прибиральникам за перероблювання. Всі ці карантинні витрати вже коштують приблизно тисячу доларів на місяць. Все це навантаження - в умовах посткарантинної кризи, коли бізнес тільки відкрився після простою і намагається пристосуватися до постійно змінюваних правил гри.

Чи означає це, що на власників кафе і магазинів чекають штрафи, чи будуть у них вимагати довідки, що підтверджують наявність антитіл? Швидше за все, бізнесу нема чого боятися. У протоколі засідання штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації КМДА № 45 мова йде лише про рекомендації. ІФА-тестування залишається на совісті бізнесу.

КМДА

Пасивність бізнесу не дивна ще й тому, що навіть розпорядження Кабміну щодо держслужбовців, яке має обов'язковий характер, виконується слабо.

Як перевірки проходять держслужбовці

Станом на 9 липня, лише 7% медиків Ужгородського пологового будинку пройшли ІФА-тестування. У Київській області тести зробили менше ніж 10% медперсоналу. У відповіді Центру охорони здоров'я "Укрзалізниці" на запит Zik йдеться про те, що закупили експрес-тести, а не ІФА, спираючись на те, що вони теж працюють методом імуноферментного аналізу.

Прикордонників масово теж не тестують. Держприкордонслужба повідомляє у відповідь на запит УНН, що тести робляться в першу чергу для тих, хто був у групі ризику інфікування. Що ж стосується поліції, то станом на 18 червня перевірки пройшли менше ніж 2 тис. осіб з приблизно 130 тис. співробітників - лише 1,5%. До речі, 112 чекає від Нацполіції можливості провести фотофіксацію цієї процедури.

Станом на 24 червня, тобто за місяць масового тестування, за даними МОЗ, провели близько 150 тис. ІФА-перевірок. Поліцейських - понад 130 тис., прикордонників - 53 тис. У Нацгвардії служить 60 тис. осіб. Всіх їх повинні були перевірити на антитіла за цей час хоча б раз. Всього медиків, яких повинні перевіряти раз на місяць, - 570 тис. А ті з них, хто працює з коронавірусними хворими, повинні проходити перевірки навіть частіше. Крім того, тестування було заплановано і для тих, хто контактував із хворими і у кого ПЛР показав негативний результат. Тобто проведено всього 150 тис. перевірок проти мільйона запланованих.

Це доводить, що повноцінне тестування, для якого знадобилося б близько 38 млн тестів на місяць, для українських реалій - з розряду фантастики. Яка мотивація повинна бути у бізнесу для виконання рекомендації, якщо тестування на антитіла так і не стартувало на державному рівні?

Проблеми швидше можуть виникнути з українськими лабораторіями. У МОЗ повідомляли, що наша лабораторна мережа готова проводити мільйон тестів на добу. Але дані в  ЗМІ інші. Медики говорять про те, що лабораторії перевантажені, зокрема на Заході України. Директор Львівського обласного лабораторного центру заявляв про затримки результатів досліджень до 5-6 днів через брак співробітників. Ми раніше вже писали про те, що деякі тести просто губляться. А в умовах того, що тести стали необхідні для допуску громадян до операцій, такі затримки стали ще небезпечнішими.

Причина може бути в браку ІФА-тестів. Потужностей українських виробників для того, щоб сумарно виробляти мільйон тестів на місяць, судячи з їхніх заяв, вистачає. Але до 22 червня їх не можна було закуповувати за спрощеною процедурою.

Крім того, гостро стоїть фінансове питання. Самими закупівлями займаються місцева влада і клініки. Держава, видаючи наказ про тестування, самоусунулася від проблеми забезпечення тестами. І це - на тлі недофінансування медустанов і брак грошей у місцевих бюджетах.

"Не знаю, наскільки поточне тестування можна назвати масовим, але з ухваленням відповідного законодавства попит на нашу продукцію однозначно зріс: до нас почали активно звертатися державні лікарні, адже ІФА-тести потрібні і перед проведенням операції. Попит є і з боку дитячих садків. Але контактів безпосередньо з МОЗ немає. Держава централізовано до нас не зверталася", - підтверджує комерційний директор Vitrotest Андрій Петров.

З "коронавірусного" фонду бюджету безпосередньо на боротьбу з Covid-19 вже виділили 38,17 млрд грн. На ІФА-тести в бюджеті грошей не знайшлося. Зате гроші з фонду було виділено на будівництво доріг: їм надали перевагу перед тестуванням на антитіла.

Минфин

До чого призведе саботаж масового тестування

Безумовно, як ще один показник безсистемності боротьби влади з коронавірусом поточна статистика тестування пригнічує. З іншого боку, є підстави вважати, що це не настільки критично, оскільки ідея масового тестування в Україні явно провальна.

ІФА-тест насправді, всупереч сформованій думці, далеко не найнадійніший. Є ризик, що проявляться антитіла, що захищають організм не від Covid-19, а від інших інфекцій цієї ж групи коронавірусів. Виявленню ж колективного імунітету може перешкодити вплив статистичної похибки.

По-перше, спочатку Україна фокусується на групах осіб з високою ймовірністю зараження, що робить вибірку нерепрезентативною. З 11 тис. досліджуваних Львова у 8% були антитіла, у Харкові - лише у 0,57 % з 16 тис. У другому випадку перевірки проходили не тільки для медиків і тих, хто контактував із зараженими, але і для всіх охочих бути донорами плазми крові.

По-друге, в Україні поки занадто мало заражень коронавірусом для проведення масового тестування. Центр з контролю за захворюваннями США заявляє про те, що тести на антитіла до Covid помиляються в половині випадків. Колишня ректорка медуніверситету Богомольця Катерина Амосова пояснює це так: якщо перехворіли 5%, половина позитивних результатів насправді будуть псевдопозитивними. А ось якщо перехворілих буде більше ніж половина населення, у тест-системи буде менше ніж 5% хибнопозитивних результатів. Розуміння про колективний імунітет ми отримаємо, коли (і якщо) на коронавірус перехворіє більшість населення.

Андрій Петров, комерційний директор компанії-виробника, каже, що хибнопозитивні результати можуть бути пов'язані з якістю тест-систем. За його словами, продукція деяких українських виробників не така, як мала б бути.

"Іноді, звичайно, лікарні купують найдешевші варіанти. Але дуже багато лікарень, які хочуть бути впевнені в достовірності тесту, роблять порівняльні тести. У нас була зустріч з Віктором Ляшком, на якій ми говорили про те, що потрібно порівняльне тестування, щоб у лікарень і лабораторій було розуміння про якість тестів. Досі цього не було проведено", - говорить Андрій.

Проте Амосова підкреслює: навіть тести з високим рівнем точності за очікувано низької поширюваності нової інфекції за законами статистики показуватимуть переважно хибнопозитивний результат. Тому дуже сильно покладатися на ІФА-тестування, на її думку, не варто, а тим паче - використовувати його результати для ухвалення рішення про допущення на роботу, в школу.

Але навіть якби тести були максимально достовірними, не зовсім зрозуміло, як бізнесу використовувати їх результати. Якщо у співробітника не виявиться антитіл, хіба він не зможе працювати з клієнтами? А якщо зможе - у чому тоді сенс цього тестування?

Дані про наявність антитіл можна використовувати і для ослаблення карантинних заходів запобігання. Річ у тім, що особи з антитілами з певним ступенем ймовірності можуть заразитися. Тому їм доведеться носити маски в громадських місцях навіть за позитивного результату IgG-тесту. Німецька рада з етики проти тестування на антитіла, оскільки він може призвести до того, що запобіжні заходи масово не будуть дотримуватися.

Ще одна проблема пов'язана з періодичністю тестування, оголошеного в МОЗ. Якщо аналізувати постанову Кабміну, тести будуть робити до моменту, поки вони не виявляться позитивними. Тобто, якщо антитіла виявлено раз, більше перевіряти людину не будуть.

Новини за темою

Тривалість імунітету від коронавірусу залежить від того, наскільки важко людина хворіла. Якщо говорити про близькосхідну епідемію MERS 2015 року, то у безсимптомних хворих антитіла переставали вироблятися вже за три місяці після захворювання. Те, скільки в крові людини будуть перебувати антитіла до коронавірусу, - невідомо. Вони можуть повністю зникнути за місяць після перевірки, але повторно її тестувати не будуть. Виходить, вона буде помилково переконаною у своїй безпеці. З рекомендацією київського мера і зовсім незрозуміло, чи передбачається перевірка після позитивного аналізу.

Президент Всесвітньої асоціації медичного туризму Віолетта Янішевська розповідає 112.ua, що немає сенсу орієнтуватися на антитіла в частині додаткових можливостей для громадян. Простіше впроваджувати сертифікати безпеки для ресторанів, готелів і курортів, клінік. У департаменті охорони здоров'я Нью-Йорка також прямо заявляють, що ці тести не варто використовувати для діагностики інфекції, для оцінки імунітету. Навіть сам головний санлікар України Віктор Ляшко каже, що масове тестування нічого не дасть, крім помилкового відчуття безпеки. Так чи варто витрачати на нього фінанси і потужності лабораторій?

За рейтингом ПЛР-тестування Україна перебуває у другій сотні країн, але з ІФА планує увірватися до п'ятірки. Хоча це лише допоміжний механізм виявлення коронавірусу, а не основний: при коронавірусній хворобі антитіла виробляються не завжди. Можливо, варто було б вкласти більше фінансів у закупівлю ПЛР-систем та збільшення кількості робочих місць для епідеміологів?

Доцільно масштабне тестування на антитіла чи ні, необхідні централізовані закупівлі ІФА-тестів і чіткі правила для бізнесу. А інакше дії влади у запобіганні новому спалаху Covid і далі будуть нагадувати боротьбу з вітряками.

Ганна Пєшкова

 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>