banner banner banner

Саакашвілі готується "брати" Батьківщину: Що потрібно знати про парламентські вибори в Грузії

В суботу, 8 жовтня, грузинські виборці йдуть на парламентські вибори. Цей день може стати історичним для Грузії, оскільки вперше мирним шляхом може бути сформовано багатопартійний парламент

Саакашвілі готується "брати" Батьківщину: Що потрібно знати про парламентські вибори в Грузії
Парламент Грузії, архів Фото з відкритих джерел

Павло Горін

керівник IMEE-analytics

В суботу, 8 жовтня, грузинські виборці йдуть на парламентські вибори. Цей день може стати історичним для Грузії, оскільки вперше мирним шляхом може бути сформовано багатопартійний парламент

Грузія 8 жовтня обиратиме 150 народних депутатів, і ті, хто пройдуть, визначатимуть долю країни протягом наступних чотирьох років. 77 депутатів потраплять у парламент за пропорційною системою, а 73 - за мажоритарною. Всього братимуть участь 36 партій, з яких 19 спиратимуться на власні сили, а 17 штурмуватимуть п’ятивідсотковий бар’єр у складі шести блоків. Вибори вважатимуться легітимними за будь-якої явки виборців. Голосування буде проходити по всій країні, окрім у непідконтрольних Абхазії і Цхінвальського регіону. За кордоном громадяни Грузії зможуть проголосувати в 42 країнах світу. Офіційні підсумки виборів, згідно із законодавством, мають бути оприлюднені через 19 днів.

Новини за темою

Чим цікаві вибори у Грузії для України? Сьогодні Грузія - це наш основний партнер по євроінтеграції, тому вірогідність її відхилення від обраного зовнішньополітичного курсу через зміну в розстановці політичних сил аж ніяк не входить у плани України. Крім того, лідером і головним ідеологом однієї з ключових політсил, партії "Єдиний національний рух", залишається нинішній губернатор Одеської області Михеїл Саакашвілі. Цікаво, що Саакашвілі - громадянин України, проте бере активну участь у передвиборчій підготовці одного з лідерів перегонів, висловлює критичні зауваження на адресу не лише правлячої партії Грузії, а чинного політичного керівництва країни і заявляє про своє тріумфальне повернення в Грузію після виборів, де він досі вважається злочинцем і перебуває у розшуку.

Зважаючи на це, Києву вже зараз потрібно розуміти, з якими політичними силами Грузії доведеться співпрацювати у короткостроковій перспективі.

* * *

За попередніми прогнозами, основна боротьба розгорнеться між правлячою партією "Грузинська мрія – Демократична Грузія" (далі – "Грузинська мрія") і опозиційною - "Єдиний національний рух" (далі – ЄНР). Також місця в парламенті з високою вірогідністю можуть отримати виборчий блок "Держава для народу", "Усупашвілі - республіканці", "Лейбористська партія Грузії" та "Вільні демократи". Не виключається можливість проходження депутатів від партій проросійської спрямованості - "Альянс патріотів Грузії" і "Демократичний рух – Єдина Грузія".

Вказані прогнози можна назвати умовно об’єктивними, оскільки із вибором досі не визначились майже 57% виборців.

Проте історія 2012 р., коли парламент Грузії був сформований двома політсилами, цього року навряд чи повториться – депутатський корпус сформують щонайменше три політсили, яким до того ж доведеться шукати компроміс для формування коаліційного уряду.

Хто претендує на мандати?

По-перше, це "Грузинська мрія". Правляче політичне об’єднання Грузії, засноване 7 травня 2012 р. російським бізнесменом грузинського походження Бідзіною Іванішвілі. Основою для створення політсили став політичний рух "Грузинська мрія", створений у грудні 2011 р. Іванішвілі, як платформа для власної політичної діяльності в Грузії. У зв’язку із позбавленням Іванішвілі грузинського громадянства політсилу формально очолила Манана Кобахідзе. Тоді до її складу увійшли "Вільні демократи", "Республіканська партія", "Консервативна партія", "Національний форум" і "Промисловці". До складу "Грузинської мрії" увійшли такі знаменитості, як політик Созар Субарі, екс-дипломат Тедо Джапарідзе, гросмейстер Зураб Азмайпарашвілі і футболіст Каха Каладзе. На виборах 2012 року блок здобув більшість мандатів і сформував уряд. У 2013 році кандидат від об’єднання Георгій Маргвелашвілі був обраний президентом Грузії.

Формальним лідером партії сьогодні є грузинський прем’єр Георгій Квирикашвілі. "Грузинська мрія" на цьогорічних виборах розігрує кілька козирів, наголошуючи на поліпшенні у сфері захисту прав людини, зниженні ймовірності початку війни з Росією, поглибленні євроінтеграції та соціальної спрямованості реформ (наприклад, системи медичного страхування).

В її передвиборчій програмі йдеться про намір партійців у разі приходу до влади поглибити стратегічне партнерство з США, у т. ч. в сфері оборони, а також продовжувати розвиток відносин із сусідніми країнами-партнерами, наприклад з Україною та Молдовою. А з Китаєм обіцяють підписати угоду про вільну торгівлю.

Фото з відкритих джерел

Головним суперником "Грузинської мрії" буде партія Саакашвілі "Єдиний національний рух". Заснована у жовтні 2001 р., вона утримувала владу в країні у період з 2008 по 2013 р. за часів президентства Саакашвілі. Нині перебуває в опозиції. Партія ще з нульових років виступала за проведення політичних і економічних реформ, за вступ Грузії в НАТО і Європейський Союз, за відновлення контролю грузинського уряду над непідконтрольними територіями Абхазії і Південної Осетії.

У своїй передвиборчій програмі обіцяє повернути країну на курс активних реформ, знизити податки, удосконалити систему соціального забезпечення, посилити турботу про незаможних громадян і поліпшити рівень освіти. Вважає, що Грузія має активніше розвивати відносини із НАТО та ЄС, а також переконана, що влада повинна займати принципову і жорстку позицію щодо Росії.

Основні пункти передвиборчої програми ЄНР з питань зовнішньої політики повторюють її пріоритети в період перебування при владі в 2004-2012 роках, вважає політолог Гія Нодія.

Фактичним лідером партії є екс-міністр закордонних справ і екс-спікер грузинського парламенту за часів правління Саакашвілі Давид Бакрадзе. Ідейним лідером ЄНР залишається нинішній губернатор Одещини, а його інтереси в Грузії, у т. ч. в керівництві ЄНР представляє дружина Сандра Руловс, яка балотується як по списку, так і в окрузі Зугдідського району. Майже на всіх зустрічах зі своїми прихильниками вона заявляє, що "повернення Михайла в Грузію неминуче". Саакашвілі 1 жовтня також пообіцяв повернутися на батьківщину, щоб захищати "результати виборів".

"Я збираюся приїхати в Грузію і збираюся захищати результати виборів ... Іванішвілі панічно боїться мого приїзду, і я повинен зробити те, чого він панічно боїться. Тоді все стане на свої місця", - заявив Саакашвілі на зустрічі з прихильниками його колишньої партії в Нью-Йорку.

Новини за темою

Натомість міністр внутрішніх справ Грузії Георгій Мгебрішвілі заявив, що у разі перетину кордону Грузії екс-президент буде заарештований. "Поліція щодо Саакашвілі, якщо він перетне грузинський кордон, буде діяти виключно в рамках чинного законодавства. Він буде затриманий", - сказав міністр.

Решта партій значно відстають від лідерів, а їхні рейтинги коливаються від 15% до 2%, в залежності від соцопитування. Експерти називають найбільш недооціненою соціологією силу "Паата Бурчуладзе - держава для народу". Це нове об’єднання, засноване у серпні 2016 р., до складу якого увійшли колишні прибічники Саакашвілі "Громадянська платформа - Нова Грузія" і партія "Гірчі".

Бурчуладзе - відомий оперний співак, народний артист Грузинської РСР. Нещодавно подався у політику. Наприкінці 2015 р. заснував "Фонд розвитку Грузії", метою якого було ознайомлення влади з поглядами експертів на проблеми розвитку країни. Однак, як заявив Бурчуладзе 12 травня на спеціальному брифінгу, "в державних структурах не знайшли часу для того, щоб зустрітися ... і вислухати". Ця обставина і стала стимулом для створення його власної політичної партії.

"Останні 25 років я підтримував всіх наших лідерів - до тих пір, поки ними робилося щось нове і поки у людей були надії. Але зараз я вже не бачу жодної людини у владі, якого можна було б підтримати. Сьогодні країна в такому стані, що я був змушений залишити кар’єру, прекрасне і комфортне життя і очолити політичний рух", - заявив він.

Партія Бурчуладзе виступає за проведення прозахідного курсу. Це єдине політичне об’єднання, яке пропонує у своїй передвиборчій програмі легалізувати в Грузії вживання легких наркотиків. Блок обіцяє поліпшити життя громадян, забезпечивши їх усіма соціальними благами. Блок займає яскраво виражену прозахідну позицію, бачачи Грузію в майбутньому у складі НАТО і ЄС.

Грузинські політологи впевнені, що в майбутньому парламенті Бурчуладзе буде "блокуватися" з партією Саакашвілі. Окрім цього, соцопитування називають Бурчуладзе найпопулярнішим політиком сьогодні. Його публічно підтримує предстоятель Грузинської православної церкви Католикос-Патріарх всієї Грузії Ілія II. Інша перевага Бурчуладзе у тому, що його біографія не обтяжена якими-небудь політичними провалами, помилками або іншими огріхами. Він також має досить велику популярність на міжнародному рівні. Тому нинішні вибори, скоріш за все, стануть платформою для майбутнього висунення у президенти Грузії.

Фото з відкритих джерел

Є і проросійські політичні сили. Одна з них – "Альянс патріотів Грузії". Це виборчий блок, що об’єднав сам "Альянс патріотів", партії "Вільна Грузія" Кахи Кукави, "Свобода" Костянтина Гамсахурдії, "Союз традиціоналістів Грузії" Гії Жоржоліані, "Нові християни-демократи" Гочі Джоджуа і "Політичний рух ветеранів-силовиків і патріотів" Гії Бердзенідзе.

Лідером блоку є грузинська журналістка Ірма Інашвілі, яка два роки тому претендувала на місце мера Тбілісі. Раніше працювала на "Першому каналі" (Росія) і висвітлювала події в Абхазії.

"Патріоти" обіцяють грузинському суспільству відродити "духовні скріпи". У своїй передвиборчій програмі блок обіцяє різними способами допомогти пайовикам, селянам, вчителям, захищати країну від "пагубного впливу Заходу" і оголосити православ’я державною релігією. Блок вважає, що Грузія повинна налагодити відносини з Росією, не забуваючи про свої інтереси.

Новини за темою

Також їхні активісти активно виступають проти "узурпаторства" Туреччини. У вересні вони обвинуватили сусідів в окупації (економічній і культурологічній) 33% території Грузії (мова йде про Аджарію, - ред.), чим спровокували відповідну негативну реакцію турецького посольства і примусили МЗС Грузії попотіти, щоб відновити баланс.

При цьому "патріоти" ратують за активні відносини з Ізраїлем.

Ще одна політична сила, яку в Грузії називають проросійською - "Ніно Бурджанадзе - демократична Грузія". Політичний блок, створений одним з лідерів "революції троянд" Ніно Бурджанадзе, яка згодом посварилася зі своїми соратниками. У своїй передвиборчій програмі партія Бурджанадзе обіцяє поліпшити життя населення, піклуватися про малозабезпечених і пенсіонерів, поліпшити життя селян і підвищити рівень освіти. Бурджанадзе пропонує оголосити Грузію позаблоковою країною і активно розвивати відносини і з Заходом, і з Росією. Але реально поки що всі її заяви стосувалися тільки поглиблення стосунків з росіянами.

"Лейбористська партія" відома грузинським виборцям своїми незвичайними ідеями і різкими заявами її лідера Шалви Нателашвілі. У своїй програмі Нателашвілі обіцяє змінити країну так, що в ній буде головним народ, який буде отримувати від держави допомогу і підтримку. У сфері зовнішньої політики головний грузинський лейборист вважає можливим все, що в інтересах народу і одночасно дружити з усіма: і з Заходом, і з Росією.

Ще дві партії, які можуть претендувати на потрапляння в парламент, мають прозахідне спрямування. Вони – потенційні союзники для ЄНР Саакашвілі. "Вільних демократів" створив колишній постпред Грузії в ООН і екс-міністр оборони Грузії Іраклй Аласанія. У своїй програмі партія обіцяє кардинально змінити систему освіти, дбати про регіони і забезпечити громадянам безкоштовну медицину та освіту. Аласанія послідовно виступає за європейську і євроатлантичну інтеграцію Грузії.

"Усупашвілі - республіканці" - найстаріша партія Грузії, актив якої складається, в основному, з юристів і політологів. У своїй передвиборчій програмі обіцяє змінити державний лад - створити парламентську республіку з сильною місцевою владою, і гарантує громадянам краще життя шляхом вдосконалення законів. Республіканці вважають необхідними активніші відносини Грузії із США, виступають за вступ країни до ЄС і НАТО. Також вони пропонують надати територію країни під військові бази США. Лідер "республіканців" Давид Усупашвілі є нині чинним спікером грузинського парламенту.

Новини за темою

Паата Бурчуладзе Фото з відкритих джерел

Нагадаємо, що у 2012-му до коаліції "Грузинська мрія" входили шість політичних партій. Тоді коаліція отримала більшість місць в парламенті (85). Однак вже у листопаді 2014-го почався розкол правлячого блоку, після виходу із нього "Вільних демократів" на чолі з екс-міністром оборони Іраклієм Аласанія. Остаточно ж правляча коаліція розвалилася навесні 2016-го, коли решта п’ять партій ("Грузинська мрія", "Республіканська партія", "Консервативна партія", "Національний форум" і "Промисловці") вирішили піти на вибори самостійно. При цьому, за винятком "Вільних демократів", інші колишні партнери "мрії" на цих виборах шансів подолати п’ятивідсотковий бар’єр не мають.

Аналогічні процеси відбувалися і всередині ЄНР. Навесні цього року деякі впливові діячі цієї партії вийшли із її лав і створили свої власні політсили. Зокрема, так виникла "Громадянська платформа - Нова Грузія" під керівництвом Георгія Вашадзе і партія "Гірчі", сформована колишнім виконавчим секретарем ЄНР Зурабом Джапарідзе. Обидві ці новостворені партії оголосили про свій намір самостійно брати участь у виборах. Але, швидко усвідомивши безперспективність подібної витівки, влилися до складу нового об’єднання "Платформа Паата Бурчуладзе - Держава для народу".

З приводу інших можливо прохідних партій, таких як "Лейбористська партія Грузії" і "Вільні демократи", то серед експертів ходять думки, що "лейбористи" - це технічний проект Саакашвілі, а "демократи" - Іванішвілі. Тому, у разі їх потрапляння в парламент, вказані політсили увійдуть, відповідно, до ЄНР і "Грузинської мрії".

* * *

Протягом року соціологічні дослідження в Грузії чи не щомісяця проводились одразу кількома авторитетними іноземними компаніями і організаціями. Вони були представлені трьома американськими структурами RI, NDI, JMP Strategic Solutions) і однією німецькою (Gesellschaft für Konsumforschung (GfK). Через те, що вся соціологія була замовною, назвати її можна умовно об’єктивною.

Так, JMP Strategic Solutions проводили дослідження на замовлення телеканалу "Імеді", а німці – "Руставі-2". ІRI та NDI, зважаючи на їхню специфіку, проводили зрізи переважно в інтересах американських партійних еліт.

Останні опитування в період з 12 по 25 вересня проводила німецька GfK. Компанія охопила 2,2 тис. громадян, які мають право голосу. Згідно з опитуванням, 26% готові голосувати за ЄНР, а 25,4% за "Грузинську мрію". Решта партій нібито не потрапляє до парламенту. Проте соцопитування проводилося на замовлення телеканалу "Руставі-2", відомого своєю лояльністю до ЄНР, а експерти сумніваються, що цей зріз суспільної думки є коректним.

Зокрема, грузинський експерт Ніка Читадзе пророкує не дуже високу активність виборців і перемогу для шести партій і блоків. "Найбільше шансів потрапити в парламент є, звичайно, у "Грузинської мрії" і "Єдиного національного руху". Також певні шанси залишаються у політичних партій "Держава для народу" і "Вільні демократи". Що стосується проросійських партій, певний шанс подолати п’ятивідсотковий бар’єр є у "Альянсу патріотів" і "Демократичного руху", - заявив експерт.

Інший політолог Сосо Цинцадзе також вважає, що в парламент пройдуть кілька партій, при цьому більшість голосів буде у нині правлячої "Грузинської мрії". "Мабуть, в парламент Грузії пройдуть правляча партія "Грузинська мрія", колишня правляча партія "Єдиний національний рух", а також "Вільні демократи", партія Бурджанадзе, "патріоти" і, цілком ймовірно, партія Паати Бурчуладзе", - заявив він. При цьому політолог також припускає, що явка буде невисокою - близько 40 %. А розклад сил в новому парламенті визначить майбутня коаліція.

Новини за темою

Місцеві ЗМІ вказують, що в Грузії активно росте кількість проросійських неурядових організацій. Окрім цього, соціологія NDI стверджує, що частка проросійськи налаштованих громадян в Грузії нині сягає 20% і вони здебільшого проживають у сільській місцевості. Тобто за певних обставин проросійські рухи можуть отримати невелику кількість депутатських мандатів та сформувати фракцію у новому складі парламенту.

* * *

Своя боротьба розгорнеться у мажоритарних округах. Там на 73 мандати претендують 845 кандидатів, і, як припускають експерти, саме вони можуть вирішити долю цих виборів.

Найбільша конкуренція буде в столичному районі Мтацминда - 15 осіб на одне депутатське крісло, найменша - в районі Надзаладеві, того ж Тбілісі, - 6 осіб. У середньому по Тбілісі "конкурс" в одномандатних округах становить 12-14 осіб на місце, а в регіонах - 8-10.

Більшість кандидатів (в 72 із 73 округів) представили три політичні сили - правляча партія "Грузинська мрія", ЄНР і нещодавно створений виборчий блок Паата Бурчуладзе.

Попри це, експерти прогнозують, що найбільшу кількість голосів по мажоритарці отримає "Грузинська мрія", на користь якої зіграє наявний у них адміністративний ресурс. Цей фактор відіграє особливу роль в першу чергу в регіонах компактного проживання національних меншин, зокрема азербайджанців. Як показує попередній досвід, азербайджанці, які є громадянами Грузії, практично поголовно голосують за кандидатів правлячої партії. Швидше за все, аналогічним чином вони поведуть себе і цього разу, що дасть "Мрії" кілька десятків тисяч додаткових голосів.

Справжньою українською родзинкою цьогорічних парламентських виборів стала участь по 71-му виборчому округу Кабулеті (АР Аджарія) колишнього мера Києва Леоніда Черновецького.

Леонід Черновецький Фото з відкритих джерел

"Я прийняв рішення балотуватися депутатом по мажоритарному округу Кабулеті. Від політпартії я не відмовився і ніколи не відмовлюся! Партія буде, і вона буде працювати на народ Грузії! І ми все одно проведемо в парламенті закони, про які я багато говорив! Але партію виставляти в парламент на цих виборах я не наважився, тому що не зміг підібрати навіть 10 людей з юридичною освітою, які могли б міняти закони Грузії в кращий бік. Я живу в Кабулеті 5 років, я сусід тих, кому пропоную свою кандидатуру на посаду мажоритарного депутата, знаю всі наші спільні проблеми не з чуток і живу з ними кожен день!" - повідомив він на своїй сторінці у Facebook.

Зважаючи на те, що по округу Кабулеті "конкурс" становить 14 осіб на місце, а інші кандидати представлені "прохідними" партіями, то шансів у екс-мера малувато.

* * *

Спостереження за ходом виборів і підрахунком голосів вестимуть 38 міжнародних і 82 місцеві організації. Протягом року спостереження за передвиборчою підготовкою вели моніторингові місії ОБСЄ, Національного демократичного інституту, Парламентської асамблеї Ради Європи, Міжнародного республіканського інституту США, а також рядмісцевих НУО, але, знову ж таки, за підтримки Агентства США міжнародного розвитку (USAID) та Національного фонду в підтримку демократії США (NED).

В переважній більшості вони вважають, що цьогорічна передвиборча кампанія протікала у більш спокійній обстановці, порівняно із кампанією 2012-го, хоча певні ризики зберігаються. Ними відзначається, що вибори будуть конкурентними на всіх рівнях, а в багатьох мажоритарних округах очікується проведення другого туру. Вибори проходитимуть на тлі політичного напруження, оскільки з боку правлячої "Грузинської мрії" фіксується використання адміністративного ресурсу, яким вона намагається компенсувати успішність застосування медійних можливостей підконтрольного опозиційному ЄНР телеканалу "Руставі-2".

Як відомо, наприкінці вересня Служба державної безпеки Грузії порушила кримінальну справу щодо керівництва ЄНР за статтею "змова з метою повалення або захоплення влади". Більше того, вони звинуватили рейтингову телекомпанію "Руставі-2" у підготовці фальсифікацій екзит-полу, нібито щоб спровокувати революцію.

"У нас є докази, що інтерактиви телекомпанії фальсифікуються і є інформація з приводу екзит-полів про те, що Михайло Саакашвілі і Ніка Гварамія домовилися про публікацію екит-полу, який призведе до революції", - заявив виконавчий секретар правлячої партії "Грузинська мрія" Іраклій Кобахідзе.

Новини за темою

Сандра Руловс Фото з відкритих джерел

Зараз телекомпанія "Руставі-2" є найбільш рейтинговою та високоприбутковою телекомпанією Грузії. У неї великий досвід висвітлення виборчих процесів, а оприлюднені у листопаді 2003-го результати екзит-полів спровокували тоді акції протесту, що завершилися "революцією троянд".

У кінці 2012-го, коли вибори виграла "Грузинська мрія", "Руставі-2" перейшла в опозицію і почала критикувати владу. Найбільш різкою критика стала у 2015-му через судову тяжбу між нинішніми і колишніми власниками телекомпанії.

На відміну від ЄНР, про свої наміри провести широкомасштабні акції протесту в центрі Тбілісі у вівторок, 4 жовтня, заявили лідери проросійського "Альянсу патріотів Грузії".

Таким чином, міжнародними спостережними місіями не виключається, що ситуація під час та після виборів буде зберігатися напруженою і основним дестабілізуючим фактором можуть стати саме проросійські політичні сили.

* * *

Отже, що маємо на виході! За попередніми прогнозами, основна боротьба розгорнеться саме між нині правлячою "Грузинською мрією", якій, згідно з останніми опитуваннями, пророкують трохи більше місць у парламенті, ніж опозиційній ЄНР. Але очікується перемога "Мрії" у мажоритарних округах. У будь-якому випадку блок не зможе сам сформувати більшість. А доля коаліції визначиться вже після того, як стане відома кількість політичних сил, що подолають 5-відсотковий бар’єр. Якщо до парламенту потраплять "Вільні демократи", вони, очевидно, сформують більшість з "Грузинською мрією", якщо ж ні, але натомість туди пройдуть "лейбористи" і блок Бурчуладзе, то зростуть шанси на отримання влади ЄНР Саакашвілі. Свою карту можуть розіграти проросійські сили, якщо зможуть потрапити до парламенту.

У будь-якому випадку багатопартійний парламент і коаліція стануть новим досвідом для Грузії. А за певних умов Україна після цих виборів може втратити не одного високопоставленого чиновника. Саакашвілі готовий забрати свою команду і повернутися у грузинську політику. Але для цього йому потрібна перемога на парламентських виборах.

Павло Горін

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>