Розворот Зеленського над Дніпром. Як "Слуга народу" стає "партією війни"

Розворот Зеленського над Дніпром. Як "Слуга народу" стає "партією війни"
Радио Свобода

"Страна.ua"

Інформаційний портал

Оригінал на сайті "Страна.ua"

Миру з Росією після парламентських виборів у нас не буде. Це з кожним днем все чіткіше дають зрозуміти в команді Володимира Зеленського. 

Вчора кандидат від "Слуги народу" Микита Потураєв відзначився заявою рівня Фаріон чи Ніцой. Він запропонував перейменувати Росію в Московію і забрати у неї право на російську мову. 

Потураєв - не просто кандидат з прохідної частини списку. Він ще й радник Зеленського, а також один з головних його політтехнологів. 

В цілому, після історії з телемостом Україна-Росія у Зеленського показали, як насправді ставляться до примирення, без якого не буде врегулювання на Донбасі. 

"Страна" розбиралася у ситуації. 

Що заявив радник Зеленського

Вчора Микита Потураєв прийшов на інтерв'ю до YouTube-каналу Ukrlife TV.

Там він запропонував називати Російську Федерацію Московією, а українську мову перейменувати на російську.

Оригінальна думка прийшла Потураєву у зв'язку з нібито назрілою необхідністю перестати жити в "чужих дискурсах". 

"Можемо взагалі на своїх картах почати називати їх [Росії] Московія. Що нам заважає? Це символічні дії, які змінюють дискурс. Ми можемо вічно жити в чужих дискурсах. А повинні створювати свої. Ця країна довгий час називалася по-іншому: Московія, Татарія. Вони хочуть повернутися до витоків - давайте ми їм допоможемо", - заявив радник Зеленського.

Потураєв також висловив версію, що Росія - це "тимчасово непідконтрольні Китайській Республіці території". А потім висунув другу пропозицію - про перейменування російської мови. 

"Українська російська" мова зовсім інша. Ми повинні її перейменувати. І сказати, що у нас "русский язык", а там [в Росії] - "российский", - сказав чиновник.

Все це, на його думку, потрібно для того, щоб дезавуювати імідж РФ як захисниці російськомовних. Що в свою чергу виб'є ґрунт з-під втручання Москви у справи України.  

Наводимо суперечливий пасаж Микити Потураєва повністю:

"Звичайно, південноросійська мова інша. А вже українська російська тепер взагалі інша, і моя, наприклад, точка зору, - що ми взагалі повинні її перейменувати. І сказати, що у нас "русский язык", а там - "российский". У нас є українська мова, вона державна, все, єдина державна; у нас є мови національних меншин - угорська, польська, болгарська, румунська... Якщо когось забуду, вибачте, не хотів. А є ще українська. Давайте так і назвемо - "русский язык". Ну, русинська ж є на Закарпатті. А буде ще "русский язык". А у тих нехай буде "российский". Чому ми боїмося? Це ж все правдива історія.

Можемо взагалі на своїх картах почати називати їх "Московія". Чому, що нам заважає?

(Журналіст): Насправді, я хочу вам нагадати, що наш канал десь півмільйона росіян демократичної громадськості дивляться, ми маємо півмільйона переглядів в Росії. І на окупованих територіях, і в Криму.

- Я дуже радий, якщо вони чують, хай не сприймуть це як образу. Я маю на увазі, що це теж такі символічні дії, які змінюють в тому числі дискурси. Ми не можемо в чужих дискурсах вічно бовтатися, ми повинні створювати свої. Ця країна називалася, причому довго називалася по-іншому. Московія вона називалася, Татарія. Вони зараз хочуть повернутися до витоків - давайте ми їм допоможемо. Ми їх у себе і перейменуємо. Які проблеми? Якщо Німеччину французи називають "Алеманія", німці - "Дойчлянд", ми - "Німеччина", а по-російськи "Німеччина", а по-англійськи "Джермани" - в однієї країни скільки назв. Давайте повернемо росіянам різноманітність історичну. Я ж не закликаю називати їх фактично, називати те утворення, чим воно по суті є. А по суті воно вже є такими тимчасово непідконтрольними Китайській народній республіці територіями. Ну, вже практично так. Але ми ж їх так не будемо називати - тимчасово непідконтрольні території КНР. Тому їм треба повернути якісь історичні назви, нехай їм буде приємно".

Що Потураєв раніше писав про Росію

Правда, радник Зеленського не уточнив, чи визнають ці перейменування у всьому світі - так і в самій Росії. Тому що якщо не визнають - то ніщо не завадить РФ і далі проводити свій дискурс. Незважаючи на екзотичні рухи України. 

Тобто в політиці Росії нічого не зміниться. Хіба що збільшиться кількість вогнищ напруженості між країнами. Наприклад, якщо РФ і Україна коли-небудь почнуть підписувати договори, то каменем спотикання може стати назва Росії, яку Потураєв запропонував перейменувати в Московію. 

Поки це все озвучується лише як ідеї самого Потураєва. І тому обговорювати всерйоз їх реалістичність особливого сенсу немає.

Обговорювати потрібно ставлення радника президента до Росії - держави, з якою Володимир Зеленський ще під час передвиборчої гонки планував домовлятися. І від якої залежить мир в Україні. 

І заяви про "Московію" - ще один симптом того, що цих планів насправді у президента немає. Інакше б не стали тримати в команді людину з таким ставленням до північного сусіда. 

Тим більше, що воно не було секретом вже давно. 

"Вирішив подивитися, що писав п'ять років тому Микита Потураєв - офіційний радник президента Володимир Зеленський з політичних питань, який вимагає закрити опозиційні ЗМІ, а вчора запропонував перейменувати Росію в Московію і Татарію - разом з російською мовою заодно.

На жаль, більшість постів просто не можна цитувати - тому що в кожному другому з них містяться слова ненависті, за які банять на фейсбуці. Русофобія, юдофобія, звичайний і соціальний расизм, вимоги страт і депортацій, мизогінія і гомофобія, радісні репости відозв про винагороду за спійманих сепаратистів, птнпнх на кожному кроці. Цей ваш Габунія нервово курить в сторонці.

Згадуйте про це, коли вам будуть обіцяти переговори і мир у країні.

Хочу привітати Дмитро Разумков і Андрій Богдан - відмінний кадровий вибір вийшов", - написав у Facebook журналіст Андрій Манчук, який привів скріни з попередніми постами Микити Потураєва.

У них майбутній радник Зеленського називає Росію фашистською державою, бажає смерті Путіну, населення Донбасу називає терористами, УПЦ - "бісо-патріархатом" і навіть пропонує відновити Річ Посполиту в противагу Росії. 

Страна.ua

Страна.ua

Страна.ua

Інші симптоми розвороту

Ще однією ознакою того, що антиросійський дискурс буде головним у Зеленського, стала атака на телеканал NewsOne. В якій президент і підконтрольна йому СБУ повели себе, як у часи Порошенка. 

На NewsOne, власником якого є соратник Медведчука і депутат від "Опозиційної платформи - За життя" Тарас Козак, задумали провести телеміст з журналістами каналу "Росія 24". Це викликало гостру реакцію націоналістів. 

Радикали оголосили, що будуть жорстко пресувати NewsOne, а якщо телеміст все ж проведуть - спалять його. І навіть Зеленський, коли виступав з відеозверненням, визнав, що активісти можуть розгромити редакцію. 

Правда, президент ніяк не застеріг їх від злочину. А навпаки перевів стрілки на Росію, заявивши, що вона може використовувати погром проти України на міжнародній арені. 

Тобто, якщо б не це, канал можна громити. Так прозвучала мова Зе. 

Паралельно СБУ, куди нещодавно президент призначив свого керівника Івана Баканова, РНБО рекомендувала ввести санкції проти NewsOne. 

Тобто по суті Баканов запропонував закрити телеканал. 

Крім цього, він зажадав, щоб з каналом розібрався Антимонопольний комітет і Нацрада з ТБ. Останній він запропонував на законодавчому рівні надати можливість позбавляти ліцензії телеканали без суду. Звернення з цього приводу Баканов вже направив спікеру Ради Андрію Парубію. 

І в довершення Генпрокуратура відкрила на телеканал справу про держзраду, що у президента не критикували - тобто, мабуть, згодні з таким підходом. 

Сам Зеленський буквально вчора знову підтримав атаку на NewsOne. 

"Монополізація телевізійного простору людьми з проросійськими поглядами неприпустима", - заявив він. І додав, що це питання буде врегульовано на законодавчому рівні після обрання нового складу Верховної Ради.

Втім, до виборів залишилося менше двох тижнів і за цей час навіть при бажанні відключити канал не встигнуть. Але не факт, що атака буде зупинена. 

І як вимірювати проросійські погляди? До них при бажанні можна віднести і висловлювання самого Зеленського напередодні виборів про необхідність переговорів з Путіним або ж багаторазові заяви власника "1+1" Коломойського, що у нас в країні триває громадянський конфлікт.

Чому Зеленський робить це

У ситуації з NewsOne є два аспекти, які виходять за межі конфлікту навколо телемосту. І безпосередньо пов'язані з витівкою Микити Потураєва. 

Перший - це політично-прикладний. У Зеленського відверто "мочать" конкурентів - "Опозиційну платформу" - і близькі до неї ЗМІ. 

"Платформа" перетягує на себе голоси "Слуги народу" на південному сході зі швидкістю 4-5% на місяць. 

І це начебто зрозуміло, але навряд чи прийнятно. Зеленський йшов до влади як політик "нової хвилі". І йому начебто не до лиця так відверто, використовуючи адмінресурс, влаштовувати репресії проти конкурентів за два тижні до виборів. 

Втім, після вчорашнього інциденту в Борисполі, коли Зеленський брутально вигнав з наради місцевого депутата, багато переоцінили своє ставлення до Зе. Він показав, що і сам ще живе в поняттях "факінг-системи", яку так натхненно критикував. 

Другий момент - це атака на саму ідеологію примирення з Росією, яку просуває партія Медведчука-Бойка. 

Деякий час побутувала думка, що Зеленський ревнує до "Платформи" тому, що і сам хоче пожинати лаври миротворця. Просто він не готовий діяти так швидко, як той же Медведчук в силу ряду обмежень - зобов'язань перед Заходом, фактора радикалів і боязні втратити голоси прихильників Майдану. 

Проте якби це було так, то Зеленський намагався б хоч якось перегравати "Платформу" на полі домовленостей з РФ. Тим більше у нього куди більше можливостей для цього. 

Можна було спробувати звільнити хоча б частину полонених. Або почати переговори на рівні фахівців, які нехай і не володіють повноваженнями, але виявляють бажання Києва розтопити хоч якийсь лід. 

Нарешті, можна було утримуватися від уїдливих коментарів на адресу Росії і Путіна, які тільки ускладнюють ситуацію.

Проте замість цього у Зеленського розпочинають репресії проти ЗМІ, які тільки заговорили про те, що "треба поговорити" з Росією. І пускаються в міркування про те, що ніякої Росії немає, а є Московія, якій, до речі, треба заборонити використовувати визначення "русский язык". 

Причому якщо раніше у Зеленського вміли обходити гострі кути, то зараз досить відкрито переходять на антиросійську риторику. І це навряд чи можна пояснити чисто передвиборчими міркуваннями.

Країну просто вже готують до того, що очікування на зміну курсу марні. А буде все по старому, хоча і з новими обличчями. Ну або не зовсім з новими.

Сьогодні, наприклад, в США озвучили інформацію про те, хто буде найбільш ймовірним прем'єр-міністром. Треба думати, що у разі, якщо "Слуга народу" зможе отримати більшість у Раді. Названі такі прізвища:

1. Заступник виконавчого директора від України у Міжнародному валютному фонді Владислав Рашкован.

2. Директор з розвитку бізнесу НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.

3. Голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.

4. Секретар РНБО та екс-міністр фінансів Олександр Данилюк.

5. Колишній міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавічус.

Всі вони говорять про незмінність курсу країни куди більше, ніж будь-які заяви Зеленського про майбутнє настання нових часів і про люстрацію чиновників часів Порошенка.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>