banner banner banner

Розкинули сіті: Як еволюціонує підкуп на виборах

Розкинули сіті: Як еволюціонує підкуп на виборах
З відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

Якщо поговорити зі старожилами Верховної Ради, то всі вони в один голос казатимуть: з кожним новим скликанням якість парламентаризму в країні погіршується. А все тому, мовляв, що з року в рік політики підкупають виборця або фальсифікують результати голосування все більш цинічними методами.

Щодо якості парламентаризму, то аксакали Ради, ймовірно, мають рацію. А от щодо методів – ні. Всі вони придумані та апробовані доволі давно, бо – як сказав би Екклезіаст – немає нічого нового під сонцем.

По суті, чесними виборами можна вважати лише парламентські 1990 року та президентські 1991-го. Коли стара компартійна система розвалилася, а жодна нова ще не народилася. Та вже починаючи з 1994-го учасники виборчої кампанії активно взялися коригувати її хід та результати на свою користь.

Власне, саме в січні 1994-го зник безвісти голова секретаріату Народного Руху Михайло Бойчишин – виведення його з гри, за свідченням самих рухівців, істотно послабило партію у рік виборів.

Трагедія з Бойчишиним була, можливо, першим політичним злочином в незалежній Україні, яка тоді заледве числила 2,5 роки. До методу безпосередньої розправи з опонентом на українських теренах вдавалися також (згадаймо хоча б так і не розслідувані до кінця ДТП за участю Чорновола і отруєння Ющенка), але зараз ми говоримо не про політичні вбивства та викрадення.

Новини за темою

А про те, які прийоми масового впливу на перебіг виборів застосовувалися від 1994-го до 2019-го. "Найкраще" з того, що було вигадано протягом останніх 25 років, наведено нижче.

"Карусель"

Один зі старіших методів фальсифікації голосування (як кажуть, запозичений з Росії), носить назву "каруселі". Щоправда, цим терміном означені відразу дві, дещо відмінні, технології. Старіший формат колись описував Ігор Попов, на той момент – голова Комітету виборців України.

"Під виборчою дільницею стоять порушники і пропонують виборцям продати чистий бюлетень. У суму коштів, які пропонують, входить "послуга" – виборець мусить кинути уже заповнений бюлетень у виборчу скриньку. Тобто він отримує заповнений бюлетень, який перед тим винесла з дільниці попередня людина.

Відповідно, він кидає цей заповнений бюлетень у скриньку, а виносить із дільниці чистий і дає його людям, які стоять зовні. Вони заповнюють цей бюлетень, знаходять нового клієнта, і таким чином можна "організувати" кількадесят бюлетенів на кожній дільниці", – описує процес Попов.

Наразі винести чистий бюлетень з кабінки для голосування було б доволі проблематично. Спостерігачі стали більш прискіпливими, а самі бюлетені – більш об’ємними, що утруднює маніпуляції з ними. Тому така "карусель" померла, а народилась інша – коли учасники фальсифікації отримують від членів виборчих комісій відкріпні талони.

Група фальсифікаторів сідає в автобус, який їздить від однієї виборчої дільниці до іншої, де кожен учасник голосує за черговим відкріпним талоном. Ця метода була дуже популярна на президентських виборах 2004 року. Настільки, що саме це й дало підстави команді Віктора Ющенка говорити про масові (а не точкові) порушення виборчого процесу.

Пізніше, у 2005-му, коли Ющенко вже посів президентську посаду, МВС та ГПУ звітували про 5,5 тисяч випадків доведеного застосування "каруселей".

Цікаво, що перед повторним другим туром на виборах-2004 відкріпні талони були заборонені. Верховна Рада повернула їх в активний обіг у 2010-му, ухваливши зміни до закону "Про Державний реєстр виборців". Наразі голосування не за місцем проживання дозволене, але його необхідно вмотивувати, пред’явивши довідку про роботу чи навчання в іншому місці. Словом, якщо було б бажання, "каруселі" можна запустити знову.

"Профіцит"

"Профіцит" – схема із серії "дешево та сердито", котра зараз, на щастя, унеможливлена через високу ступінь захисту бюлетенів. Мова про підробну поліграфічну продукцію для голосування, коли на виборчу дільницю, голова якої співпрацює з фальсифікаторами, завозять більше бюлетенів, ніж є виборців у списках.

Після закриття дільниці у зайвих бюлетенях роблять відповідні позначки в інтересах певного кандидата, а відтак фальсифіковані бюлетені вкидають до решти. Технології був даний старт на президентських виборах 1999 року, її також застосовували на виборах-2004, причому фальсифікатори наївно не врахували, що з їхніми "додатковими" бюлетенями явка виборців може перевалити за 100%, що подекуди й ставалося.

Певні відгомони "профіциту" все ще даються взнаки на виборах до територіальних об’єднаних громад, коли правоохоронці рапортують про "групи людей, які намагалися вкинути в урну пачку бюлетенів". Але оскільки така "робота" є надто грубою, на загальнодержавному рівні від неї фактично відмовилися.

"Мертві душі"

Натомість наступна технологія живе та процвітає. Здолати її не може навіть електронний реєстр виборців, котрий мав би розставити усі крапки над "і". Маються на увазі "мертві душі", з приводу яких народна творчість навіть породила анекдот про старенького удівця, який питає на дільниці, чи вже проголосувала його баба.

Новини за темою

Отримавши ствердну відповідь, дід каже, що вже 15 років, як баба померла, але на вибори все ходить і ходить, а він, мовляв, ніяк із нею не перетнеться…

Жарти жартами, а "мертвим душам" насправді більше 15 років. Зародженням технології можна вважати 2000 рік, коли тодішній президент Леонід Кучма оголосив референдум "за народною ініціативою", котрої насправді не було. Підписи за проведення плебісциту ставили цілком липові (зараз сказали би: "фейкові"), згодом метод вдосконалили та почали використовувати на виборах.

Здавалося б, впровадження держреєстру виборців мало виправити ситуацію, але наразі реєстр слугує здебільшого тому, аби дані фізичної особи були внесені до нього коректно, тоді як наявність "зайвих" осіб обчислити досить складно. Таке завдання під силу хіба правоохоронним органам, від імені яких очільник МВС Арсен Аваков вже заявив, що перевірки реєстру неодмінно триватимуть.

От тільки часу на них лишається не так вже й багато. А голова виборчого штабу Анатолія Гриценка Микола Катеринчук між тим звертає увагу на те, що в реєстрі додався цілий мільйон виборців. Нині їх 35,6 млн "душ", тоді як на виборах 2014 року було 34,6 млн.

Враховуючи демографічну ситуацію в країні, малоймовірною виглядає версія, що за 5 років підріс мільйон тих, кому зараз виповнилося 18. Непокоїть і той факт, що до держреєстру включили мешканців Криму та непідконтрольних Україні частин Донбасу. Голосувати вони, швидше за все, не будуть, проте чи не скористається хто-небудь їхніми бюлетенями?

         "Гречка"

"Гречка" – це, по суті, старша сестра популярної нині "сітки", яка представляє собою замаскований підкуп виборців. Рання версія "гречки" відрізнялася більшою хаотичністю – продуктові набори, де однойменний продукт займав чільне місце, пропонувалися фактично усім, без яких-небудь взаємних зобов’язань.

Народження "гречки" є доволі цікавим, бо воно пов’язане зі змінами у законодавстві, які торкалися принципів формування виборчих комісій. Спочатку комісії утворювали місцеві органи влади, і лише пізніше це стало прерогативою політичних партій. В першому форматі застосувати адмінресурс було простіше, тоді як перехід на іншу модель змусив політиків "креативити".

Вдаватися до маніпуляцій в день голосування або після закриття дільниць (коли члени комісій псували бюлетені, або неправильно рахували, або підміняли урни, або підробляли протокол засідання) було вже малоефективно. Учасники кампанії мали звернутися безпосередньо до широких мас виборців, залучаючи вже не сотні людей (як це було з "каруселями" абощо), а тисячі та десятки тисяч.

"Гречка" вперше перемогла адмінресурс на виборах київського мера у 2006-му. Здавалося, що у чинного міського голови Олександра Омельченка, котрий контролював виборчкоми, на руках всі необхідні важелі впливу. Але могутній Омельченко цілком несподівано для самого себе програв вибори маловідомому на той момент Леоніду Черновецькому, котрий зробив те, до чого не додумався його суперник – "пішов у народ".

Знамениті "бабусі" Черновецького свого кандидата не підвели. Його "ноу-хау" справило настільки сильне враження на політтехнологів, що, починаючи з дострокових парламентських виборів 2007-го, "гречка" щедро розсівається по всій країні.

Повернення у 2012 році мажоритарних округів зробило застосування "гречки" ще більш мотивованим – віднині кожен кандидат намагався обдарувати свій електорат незмінними продуктовими наборами або іншими благами. 

"Сітка"

Мас-медіа вже в деталях розписали, що являє собою "сітка". Це жорстка ієрархія людей, котрі відповідають за мобілізацію виборців. Керують "сіткою" тисячники, під якими стоять сотники, а під сотниками – десятники. Останні безпосередньо контактують з людьми, в режимі "від дверей до дверей".

На кого виходять десятники? На пенсіонерів, або на тих, хто звертається по соціальну допомогу, або на тих, хто відвідує зустрічі з кандидатами. Принципи формування "сітки" можуть бути якими завгодно. Зрештою, телефонний довідник – це вже прообраз сітки, тільки ще неопрацьованої. "Сітку" можна створювати з нуля або купити готову – ту, котра лишилася з минулих виборів.

Формуючи "сітку", десятники пропонують людям гроші. В разі згоди частина їх видається до дня голосування, а частина – після. Звісно, всіх проконтролювати неможливо, а відтак у "сітку" закладається 20-30% втрат. Адже хтось, взявши кошти, може обманути свого десятника – не піти на вибори або проголосувати не за того кандидата.

Тому якщо метою є зібрати, скажімо, 100 тисяч голосів, вербують як мінімум 125 тисяч людей – з розрахунком на те, що кожен четвертий може виявитися слабкою ланкою.

Новини за темою

Спіймати за руку "сіточників" майже неможливо, адже це не брутальне вкидання бюлетенів в урну для голосування. Координаторка громадської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська слушно каже про те, що для розвінчання організаторів "сітки" потрібні неабиякі зусилля правоохоронців, й, зокрема, "робота під прикриттям" всередині самої "сітки", причому відразу на всіх її рівнях – від десятника до тисячника.

До того ж, "сітка" може бути побудована так тонко, що взагалі скидатиметься на щось інше. Приміром, опоненти чинного президента вважають виборчою маніпуляцією нинішню одноразову доплату у розмірі 2410 гривень 1,9 млн пенсіонерам. Доплата розділена на два транші, перший з яких буде виданий у березні, а другий – в квітні, тобто якраз між першим та другим турами голосування.

На "роботу" з пенсіонерами звернув увагу і міністр внутрішніх справ Аваков. Штаби "провладного кандидата", заявляє він, працюють нечесно. "Я наведу приклад однієї кримінальної справи, яка розслідується в Василькові Київської області. Мова йде про підкуп голосів (…) Наймають агітаторів, ті вибирають сто осіб, як правило, найбідніших, йдуть до них в квартири і запитують, чи готові вони підтримати кандидата, і якщо так, то пропонують допомогу.

Зі ста осіб 30 говорить "так, ми готові". Цих людей записують, йдуть до райради або соцзабезу зі списком і кажуть керівнику райради, меру виділити цим людям по тисячі гривень. Використовуючи кошти програми "Турбота", закладеної в бюджеті", – зазначив Аваков в ефірі "Свободи слова" на ICTV. Всі ці факти Аваков обіцяє перевірити – вкупі з Державним бюро розслідувань.

Що стосується виходу з подібної ситуації, то багато хто – як, наприклад, колишній заступник голови ЦВК Андрій Магера – вважає, що покінчити із маніпуляціями на виборах допоможе впровадження суто пропорційної системи з відкритими списками.

Така система, як відомо, передбачає рейтингове голосування за кожного члена партії, котра змагається за право бути представленою у Верховній Раді. Але це стосується парламентських виборів. По президентських виборах такого рецепту нема.

І, судячи з того, що, за даними спільного дослідження Центру політичних студій та аналітики і VoxUkraine, 30% українців готові продати свій голос, не буде ще довго.

Щоправда, з цих 30% "запроданців" лише кожен третій (32%) збирається голосувати саме за того кандидата, котрий купив його голос. Обманути того, хто обманює тебе, схоже, стає нашим національним спортом.

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>