banner banner banner banner

Російський вирок: Хто такі Сенцов і Кольченко

25 серпня 2015 р. Сенцов отримав від російського суду 20, а Кольченко – 10 років колонії суворого режиму

Російський вирок: Хто такі Сенцов і Кольченко
Фото з відкритих джерел

112.ua

Редакційний блог

25 серпня 2015 р. Сенцов отримав від російського суду 20, а Кольченко – 10 років колонії суворого режиму

Північно-Кавказький військовий суд Ростова сьогодні, 25 серпня, засудив кримчан Олега Сенцова й Олександра Кольченка до 20 і 10 років позбавлення волі відповідно. Україна і західні країни вважають арешт українських громадян у Росії політично мотивованим. Президент Петро Порошенко та МЗС України вже заявили свій протест. 112.ua пропонує розібратися, кого російські власті вважають терористами.

Ігри Сенцова

Олег Сенцов народився 13 липня 1976 р. у Сімферополі. З 1993 по 1998 рр. навчався в Київському державному економічному університеті. Відвідував кінематографічні курси в Москві. Після цього володів комп'ютерним клубом у центрі Сімферополя.

У 2008 р. стає співзасновником компанії "Край Кинема". У 2008 р. зняв навчальний короткометражний фільм "Добре ловиться рибка-бананка", у 2009 р. — "Рік Бика".

У 2011 р. на виручені гроші зняв свій перший повнометражний фільм "Гамер", сюжет якого оповідає про геймера, який посідає друге місце на чемпіонаті світу. "Гамер" — це фільм про хлопців-геймерів. Головний герой цього фільму більшу частину свого часу проводить за комп'ютерною грою Quake, що дуже шкодить його навчанню в технікумі. Мати вважає його ні на що не здатним і не краще від батька, який залишив сім'ю. Бюджет картини склав всього 20 тис. дол. Всі ролі актори виконували безкоштовно. Прем'єра відбулася в сімферопольському кінотеатрі "Космос" та зібрала повний зал глядачів. Фільм і зробив Сенцова знаменитим. Після випуску фільму Олег закрив свій комп'ютерний клуб.

Новини за темою

"Гамер" був представлений на Роттердамському кінофестивалі, також він був нагороджений премією Гільдії кінознавців і кінокритиків на фестивалі "Дух вогню" в Ханти-Мансійську. На 3-му Одеському міжнародному кінофестивалі картина Сенцова була удостоєна спеціального диплома журі.

У липні 2013 р. Сенцов приступив до зйомок нового фільму "Носоріг" про дітей 1990-х. Носоріг — це хлопець, батько якого постійно пив, а потім ще й сидів, мати постійно сварилася, старший брат помер на війні, у сестри життя теж не склалося. Тому не дивно, що хлопчик, який ріс у такій сім'ї, подорослішавши, перетворився на носорога. Основні події ігрового фільму відбуваються на початку 90-х у бандитському середовищі. Роботу над цим проектом було припинено через активну участь Олега у протестах. Бюджет фільму склав 1 млн дол., з яких 43% суми було виділено урядом України.

Олег Сенцов був активістом Автомайдану. Під час кримської кризи підтримував рух за єдину Україну, купував і розвозив продукти і предмети першої необхідності українським військовим частинам у Криму, які були заблоковані.

11 травня 2014 р. Сенцов вийшов на акцію протесту в Сімферополі. Пізніше цього дня він був затриманий Федеральною службою безпеки Російської Федерації за підозрою в тероризмі. Пізніше Сенцова перевезли до Москви, в слідчий ізолятор у Лефортово.

Фото з відкритих джерел

15 травня 2014 р. Міністерство закордонних справ України висловило обурення затриманням Сенцова і вимагало звільнити його. 19 травня російський "Кіносоюз" звернувся до ФСБ з вимогою звільнити Олега Сенцова. З подібними вимогами виступив Національний союз кінематографістів України, а також Конфедерація спілок кінематографістів країн СНД і Балтії, Європейська кіноакадемія. Під час 67-го Каннського міжнародного кінофестивалю стенди кіноринку були обвішані портретами Сенцова.

"Міжнародна амністія" назвала арешт Сенцова незаконним. 23 травня у Києві, Одесі та Львові відбулися акції протесту біля посольства і консульств Росії з вимогами звільнити Олександра Кольченка, Олега Сенцова й інших затриманих активістів.

Кримський анархіст

Олександр Кольченко народився 26 листопада 1989 р. в Сімферополі в робітничій сім'ї. Навчався на менеджера з туризму, одночасно працював вантажником на пошті та у поліграфії. Під час навчання в університеті брав участь у кампаніях проти платної освіти та за автономію університетів, був активним учасником і одним із засновників профспілки "Студентська дія".

Кольченко є прихильником анархізму, антифашизму та інтернаціоналізму. У Криму відомий під прізвиськом "Тундра". Він займався на півострові громадською діяльністю, брав участь в антифашистському русі і допомагав російським антифашистам. Брав участь у підтримці працівників "Кримтролейбус", які захищали свої права. Проводив у Криму акції пам'яті Анастасії Бабурової та Івана Хуторського. 19 січня 2012 р. після показу фільму про Бабурову, Кольченка і його товаришів атакували в електричці 30 націоналістів, які застосували холодну зброю.

Новини за темою

У лютому 2014 р. брав участь в екологічній акції проти будівництва великого порту в Західному Криму підприємцями з Китаю. Під час кримської кризи був прихильником єдиної України.

16 травня 2014 р. Олександр був затриманий співробітниками Федеральної служби безпеки Російської Федерації в центрі Сімферополя, коли перебував там разом з друзями - Геннадієм Афанасьєвим та Олексієм Чирнієм. Через деякий час їх перевезли до Москви, в слідчий ізолятор у Лефортово.

30 травня 2014 р. ФСБ офіційно повідомила про затримання Сенцова і ще трьох підозрюваних. Як стверджувала ФСБ, всі вони — члени "Правого сектора". У "Правому секторі" спростували інформацію про те, що затримані є членами їхньої організації.

Але за інформацією російських спецслужб, затримані готувалися "у складі терористичної організації до здійснення вибухів у ніч на 9 травня 2014 р. саморобних вибухових пристроїв біля меморіалу „Вічного вогню“ та пам'ятника Леніну в Сімферополі, а також підпалів офісів громадської організації „Російська громада Криму“ та представництва партії „Єдина Росія“ в Сімферополі 14 і 18 квітня 2014 року".

"Після того як ваша країна почала окуповувати мою Батьківщину, ми продовжили волонтерську роботу. Але я ніколи не закликав до насильства. Я займався допомогою журналістам, які висвітлювали події у Криму, допомагав з перекладачами, організовував брифінги", - сказав на суді Сенцов.

Жорстоке правосуддя

Ім'я Сенцова після цих подій стало звучати нарівні з ім'ям ще однієї ув'язненої – Надії Савченко. 10 червня 2014 р. кінорежисери Педро Альмодовар, Вім Вендерс, Агнешка Холланд, Майк Лі, Кшиштоф Зануссі, Анджей Вайда, Кен Лоуч та інші закликали президента Росії Володимира Путіна та ряд вищих посадових осіб гарантувати Сенцову безпеку, оприлюднити його місцеперебування, пред'явити йому чіткі обвинувачення або звільнити, а також провести прозоре розслідування його затримання.

Новини за темою

28 червня 2014 р. під час церемонії закриття Московського міжнародного кінофестивалю голова Національної спілки кінематографістів України Сергій Тримбач звернувся до Володимира Путіна з проханням сприяти звільненню Олега Сенцова. До звернення приєднався навіть президент фестивалю Микита Міхалков.

З 3 по 9 вересня 2014 р. в Києві було заплановано проведення тижня українського кіно на підтримку Олега Сенцова, в рамках якого було показано вісім українських фільмів-учасників міжнародних кінофестивалів останніх років: "Гамер", "Молитва про гетьмана Мазепу", "Поводир", "Істальгія", "Іван Сила", "Сурмач", "Параджанов", "Хайтарма", а також альманах короткометражної документалістики "Вавилон 13".

9 жовтня 2014 р. місія Управління Верховного комісара ООН з прав людини в Україні оприлюднила доповідь, в якій зазначила, "що Сенцов, за його власними словами, піддавався тортурам".

"Мене кинули в мікроавтобус, з мішком на голові привезли до будівлі колишнього СБУ на Івана Франка. Почався дуже жорсткий допит. Мене питали, кого я знаю з активістів, хто збирався підривати пам'ятники. Мене почали бити ногами, руками, палицями, лежачи і сидячи. Коли я відмовлявся говорити, почали застосовувати удушення. Мене душили пакетами. Душили чотири рази. Мені запропонували дати свідчення на керівництво Майдану і отримати 7 років, або стати керівником і отримати 20", - заявив на суді Сенцов.

Фото з відкритих джерел

А 15 вересня 2014 р. , будучи в ув'язненні, Олег Сенцов був запрошений стати почесним членом журі 62-го Міжнародного кінофестивалю в Сан-Себастьяні.

2 червня на захист затриманих українських громадян виступив "Російський соціалістичний рух". На їх захист також виступив російський політичний рух "Автономна дія". 5 червня в Берліні біля посольства Росії в Німеччині відбулася акція на підтримку Кольченка та інших затриманих активістів.

На початку липня 2015 р. Парламентська асамблея Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ПА ОБСЄ) прийняла резолюцію, в якій, зокрема, зажадала від Росії "негайно звільнити та повернути в Україну затримуваного пілота і члена Верховної Ради Надію Савченко, кінорежисера Олега Сенцова, Олександра Кольченка і всіх інших незаконно затриманих українських громадян". Однак Росія цю вимогу не виконала.

Новини за темою

А 21 липня 2015 р. Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону перейшов до судового слідства у справі українського режисера Олега Сенцова й активіста Олександра Кольченка. Затримані у цій справі кримчани Геннадій Афанасьєв та Олексій Чирній погодилися співпрацювати зі слідством і вже отримали по сім років в'язниці. Водночас колишній адвокат Чирнія Ілля Новіков впевнений, що його підзахисний обмовив себе заради угоди зі слідством.

Згідно з текстом обвинувачення, Сенцов й інші члени терористичної спільноти готувалися до скоєння вибухів саморобних пристроїв в ніч на 9 травня 2014 р. біля меморіалу "Вічного вогню" та пам'ятника Леніну в Сімферополі, а також підпалів офісів громадської організації "Російська громада Криму" та представництва партії "Єдина Росія" в Сімферополі 14 і 18 квітня 2014 р. з метою залякування населення. Крім того, Сенцова звинувачують у зберіганні зброї і боєприпасів, а також у придбанні та зберіганні вибухових речовин, які повинні були використовуватися в ході теракту. Олександра Кольченка звинувачують за двома статтями: "Участь у терористичному угрупованні" і "Вчинення теракту".

Сенцов і Кольченко не визнали себе винними в інкримінованих їм злочинах і назвали справу політичною і сфабрикованою.

У ході суду Сенцов повідомив, що під час допитів у нього жорстко намагалися вибити свідчення, які цікавлять слідство, били руками, ногами, палицею, душили пакетом і навіть погрожували зґвалтувати. Про тортури, що застосовувалися в ході слідства, також повідомив Кольченко.

25 серпня 2015 р. Сенцов отримав від російського суду 20 років колонії суворого режиму, а Кольченко – 10 років колонії аналогічного режиму. Засуджені українці зустріли суворий вирок виконанням гімну України та оптимістичними "Слава Україні!". Зал відповів їм: "Героям слава!". Вирок буде оскаржено.

112.ua

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>