banner banner banner

Російсько-болгарська криза: Про сенс газових ігор Борисова і Трампа

Російсько-болгарська криза: Про сенс газових ігор Борисова і Трампа
"112 Украина"

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Президент РФ Володимир Путін 4 грудня дорікнув владі Болгарії в тому, що вона спеціально гальмує реалізацію російського газопроводу "Турецький потік" після переговорів з президентом Сербії Олександром Вучичем в Сочі.

Російський президент підкреслив, що якщо болгарська влада не хоче брати участь у проекті, якщо повториться така ж ситуація, як із проектом газопроводу "Південний потік", тоді буде знайдено інший маршрут для транзиту російського природного газу.

Болгарія заморозила будівництво "Південного потоку" в 2014 році за рекомендацією Європарламенту. Компанія "Газпром" розробила проект газопроводу "Турецький потік" з двома гілками потужністю 31,5 млрд куб. м газу в рік як альтернативу "Південному потоку".

На думку президента Туреччини Реджепа Ердогана, газопровід запрацює з 8 січня.

Однак поки залишається недобудованим Трансбалканський газопровід, який дозволить постачати російський природний газ через територію Болгарії, Сербії в Угорщину і до газорозподільної станції в австрійському місті Баумгартен.

Докори Путіна прозвучали через півтора тижні після переговорів прем'єр-міністра Болгарії Бойко Борисова з президентом США Дональдом Трампом у Білому домі, в ході яких вони приділили увагу енергетичному сектору балканської країни.

Прем'єр-міністр Болгарії Бойко Борисов і президент США Дональд Трамп З відкритих джерел

Фактично Путін висловив протест енергетичній політиці болгарського прем'єра, який веде свою гру і розраховує отримати вигоду для Болгарії від співпраці в газовій сфері з США, Європою та Росією одночасно.

Газові амбіції Борисова

Борисов розраховує перетворити Болгарію в транзитний вузол Євросоюзу в плані поставок природного газу. При цьому прем'єр зацікавлений не обмежуватися транзитом російського газу, а працювати з іншими експортерами.

Паралельно з будівництвом Трансбалканського газопроводу, повним ходом йдуть роботи по прокладанню газопроводу-інтерконектора на болгарсько-грецькому кордоні, який дозволить постачати природний газ з Азербайджану в Болгарію та інші європейські країни вже по введеному в дію Трансанатолійському газопроводу потужністю 11 млрд куб. м природного газу в рік.

В перспективі, до Трансанатолійського газопроводу може приєднатися Туркменістан, якщо президент Гурбангули Бердимухамедов схвалить будівництво Транскаспійського газопроводу.

Новини за темою

В цьому році чиновники з Євросоюзу і їх колеги з Ашхабада відновили переговори з цього питання. Болгарія бере участь в двох конкуруючих один з одним проектах, щоб заробити більше грошей на транзиті блакитного палива, але і не допустити збільшення енергетичної залежності від Росії.

Вся справа у зовнішньополітичній позиції консерватора Борисова, який очолює правоцентристську партію "Громадяни за європейський розвиток Болгарії" (ГЕРБ), орієнтовану на поглиблення європейської інтеграції Болгарії.

Прем'єр розглядає США і НАТО в якості гарантів у сфері забезпечення національної безпеки і дуже обережно ставиться до Росії.

Болгарська влада не бажає, щоб Москва використовувала поставки газу в якості енергетичного важеля тиску на Софію, як це було у випадку з Києвом у період російсько-українських газових воєн у часи президентства Віктора Ющенка.

Борисов дотримується дистанції у відносинах з РФ, враховуючи те, що в Болгарії працюють агенти впливу Кремля. Зовнішньополітичному курсу Борисова суперечить позиція президента Румена Радєва і одного з партнерів по коаліції в парламенті – ультранаціоналістичної партії "Атака".

Вони виступають за зближення з Росією і критично ставляться до участі Болгарії в НАТО. У Болгарії активна російська розвідка. На початку листопада був заарештований лідер "Національного руху русофілів в Болгарії" Микола Малинов за підозрою в шпигунстві на користь Росії.

Кремль болісно сприймає домінування євроатлантичного вектора у зовнішній політиці Болгарії, оскільки в роки "холодної війни" ця країна була його найближчим військово-політичним союзником з усіх країн соцтабору. Болгарію іноді неофіційно називали "16-ю радянською республікою" (всього в СРСР було 15 республік).

Американський фактор

Борисов вигідний на чолі уряду Болгарії для США, незважаючи на процвітаючу у Болгарії корупцію, домінування провладних олігархів у економіці, випадки порушення демократії (дискримінація циганської меншини, порушення свободи преси).

В кінці листопада президент США Дональд Трамп під час зустрічі з Борисовим підтримав його амбіції у сфері зміцнення енергетичної безпеки Болгарії у відповідь на покупку американських винищувачів F-16, намір продовжити переозброєння армії за стандартами НАТО, дозволити американським військовим кораблям використовувати болгарські порти в Чорному морі, придбати американське ядерне паливо для атомної електростанції "Козлодуй" замість російського, а також інтерес до закупівель зрідженого природного газу зі США.

Новини за темою

Болгарія цікава США як фактор скорочення залежності ЄС від російського природного газу. Російське керівництво побоюється, що в 2020 році болгари спочатку запустять газопровід-інтерконнектор на кордоні з Грецією, а вже потім свою ділянку Трансбалканського газопроводу.

"Газпрому" не вигідно, щоб азербайджанський газ першим надійшов на ринок ЄС. Використання Трансанатолійського газопроводу наполовину скоротить обсяг поставок газу по "Турецькому потоку".

Треба враховувати, що частка "Газпрому" на європейському ринку знижується через те, що ЄС втричі збільшив імпорт зрідженого природного газу, у тому числі з США. З 2017 року частка російського газу на європейському ринку знизилася з 34,7% до 32%.

Навіть Туреччина, в інтересах якої йде будівництво "Турецького потоку", скоротила імпорт російського газу на 36% (до 8 млрд куб. м) у першому півріччі 2019 року, але збільшила імпорт зрідженого газу з Алжиру, Катару і США на 14% (до 7,14 млрд куб. м). Російський газопровід втрачає економічну доцільність до введення в експлуатацію.

Блеф Путіна

Дорікаючи болгарській владі у свідомій затримці будівництва європейської частини "Турецького потоку", Путін розраховував налякати Борисова, дати зрозуміти, що якщо він буде віддавати пріоритет реалізації проектів інших газопроводів, то його країна може взагалі втратити можливість займатися транзитом російського газу.

Трансанатолійський газопровід – це кістка в горлі Росії. В ідеалі для "Газпрому", якби Болгарія займалася виключно транзитом російського газу, як це робить Україна. Тому Путін заговорив про альтернативні маршрути.

Доставка російського газу в країни Південної і Південно-Східної Європи можлива через територію Греції, в разі реалізації проекту газопроводу "Посейдон" потужністю 8 млрд куб. м природного газу в рік. Даний газопровід може з'єднати газотранспортні системи Туреччини і Греції з Італією по дну Іонічного моря.

У минулому році російська влада обговорювала з тодішнім прем'єр-міністром Греції Алексісом Ціпрасом можливість участі його країни в проекті газопроводу "Турецький потік".

У лютому цього року Ердоган і Ціпрас підтвердили намір Греції брати участь в реалізації проекту. Нинішній глава уряду Греції Кіріякос Міцотакіс з правоцентристської партії "Нова демократія" допускає можливість участі в транзиті російського газу, але, як і його болгарський колега Борисов, виступає за диверсифікацію Євросоюзом напрямків імпорту природного газу.

Проте зараз не самий відповідний момент для обговорення владою Греції і Туреччини співробітництва у сфері реалізації "Турецького потоку". Нещодавно у відносинах двох держав розгорівся новий спір. Греція не згодна з новою угодою Туреччини та Лівії про розмежування морських кордонів в Середземному морі.

Згідно з документом, морські кордони Туреччини позначаються у водах, на які претендує Греція. Ердоган йде на поводу у турецьких ультранаціоналістів, як адмірал у відставці Рамазан Гюндениз, який у 2006 році запропонував морську доктрину "Блакитна Батьківщина" і відстоював ідею домінування Туреччини в Середземному, Іонічному та Чорному морі. Відносини Греції і Туреччини також ускладнює неврегульована суперечка навколо розмежування Егейського моря.

Ще одним альтернативним варіантом є приєднання "Турецького потоку" до Трансадріатичного газопроводу, розрахованого на поставки в Італію до 10 млрд куб. м азербайджанського газу в рік через територію Греції, Албанії і по дну Адріатичного моря.

В кращому випадку російський газ стане доповненням, в гіршому – азербайджанська нафтогазова компанія SOCAR, яка контролює 20% акцій газопроводу, просто заблокує участь росіян. Закиди Путіна на адресу Болгарії це звичайний блеф.

Не дивно, чому Борисов у відповідь на випад господаря Кремля заявив, що у Росії немає альтернатив, крім Болгарії для транзиту газу по "Турецькому потоку", а Трансбалканський газопровід буде побудований до кінця 2020 року, незважаючи на затримки. В даному випадку господарі положення болгари, а не росіяни.

Українські інтереси

В економічному плані Україні не вигідно ні будівництво Трансбалканського газопроводу і "Турецького потоку", ні інтерконектора на кордоні Греції і Болгарії і Трансадріатичного газопроводу, ні введення в дію Трансанатолійського газопроводу.

Всі ці проекти, в комплексі з газопроводом "Північний потік - 2", негативним чином вплинуть на транзитний потенціал нашої країни, зменшать значення української газотранспортної системи. Транзит природного газу з Росії в Європу приносить Україні 3 млрд доларів на рік.

Новини за темою

У минулому році Росія поставила 86,7 млрд куб. м природного газу в Європу через газотранспортну систему України (обсяг поставок знизився на 7,1%). В осяжному майбутньому завантаженість газотранспортної системи України буде зведена до мінімуму.

Можливо, Україна отримає можливість купувати азербайджанський газ реверсом через територію Угорщини, але про транзит блакитного палива доведеться забути.

В політичному плані, Україні вигідно скорочення частки "Газпрому" на європейському ринку і диверсифікація Євросоюзом напрямків імпорту природного газу. Європа – це основний ринок збуту російського газу.

Чим менші будуть обсяги експорту енергоносіїв, тим менше грошей буде поповнювати російську скарбницю, тим болючіше будуть кризові явища для сировинної економіки Росії, що підсилить ефект санкцій Заходу.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>