Російські мільйони та інтереси Коломойського: Зворотний бік Володимира Зеленського

Кінець вісімдесятих, до одного з найбільших промислових центрів України з будівництва гірничо-збагачувального комбінату в Монголії повертається радянський спеціаліст та його родина. Дружина та дев’ятирічний син. Ані в рідному місті, ані в країні ще не знали всіх наслідків цієї події. Невдовзі батько став завідувачем кафедри інформатики в криворізькому філіалі Київського економічного університету. Ну а його син – активістом та старостою класу в місцевій школі номер 95. Хлопець займався спортом, танцями, грав у самодіяльних гуртках та конкурсах КВК. А школу закінчив майже повним відмінником, маючи в атестаті лише дві четвірки. Звали хлопця Володимир Зеленський. І, як виявилось згодом, це була лише неприхована частина його здібностей. Про інші поговоримо далі.

Російські мільйони та інтереси Коломойського: Зворотний бік Володимира Зеленського
Володимир Зеленський Украинская правда

Зворотний бік

Программа на "112 Украина"

Кінець вісімдесятих, до одного з найбільших промислових центрів України з будівництва гірничо-збагачувального комбінату в Монголії повертається радянський спеціаліст та його родина. Дружина та дев’ятирічний син. Ані в рідному місті, ані в країні ще не знали всіх наслідків цієї події. Невдовзі батько став завідувачем кафедри інформатики в криворізькому філіалі Київського економічного університету. Ну а його син – активістом та старостою класу в місцевій школі номер 95. Хлопець займався спортом, танцями, грав у самодіяльних гуртках та конкурсах КВК. А школу закінчив майже повним відмінником, маючи в атестаті лише дві четвірки. Звали хлопця Володимир Зеленський. І, як виявилось згодом, це була лише неприхована частина його здібностей. Про інші поговоримо далі.

У школі Володя Зеленський мріяв стати спочатку прикордонником, потім дипломатом. Згодом, як сам зізнається, хотів піти вчитися на режисера, але пішов куди зміг. А зміг – до Криворізького економічного університету, де й досі викладає його батько – професор, доктор економічних наук Олександр Семенович Зеленський. Володя вчився на юриста. Втім, за фахом працювати так і не довелося, адже ще у студентські роки його життя поступово перетворювалося на суцільний Клуб веселих та винахідливих.

Новини за темою

У дев'яносто сьомому він разом з друзями створює свій проект "95-й Квартал". За два роки російський шоумен Олександр Масляков запрошує команду до Москви для участі у Вищій Лізі КВН.

Це був щасливий квиток, яким команда Зе скористалась сповна. Вони швидко стають відомими, набувають популярності та конвертують усе це в концертні та корпоративні виступи на теренах колишнього Радянського Союзу. У 2003 році Зеленський разом з командою остаточно залишають вже не потрібну їм лігу Маслякова. Адже в Україні на розкручений російським телебаченням "95 квартал" чекають ще більш спокусливі пропозиції. Спочатку на "1+1" часів Роднянського, а потім на "Інтері".

"Я знаю, як вони з'явилися на українському телебаченні - вони підписали тривалий контракт з телеканалом "Інтер", проросійським, на якому почали напередодні парламентських виборів 2005 року просувати усі ці тези... Що в нас три сорти українців є, що Росія наш старший брат… І вони оці всі тези намагалися показати в своєму телевізійному проекті, який виходив на телеканалі "Інтер", - говорить український дипломат, шоумен Дмитро Чекалкін.

Таким чином, шоумен Зеленський робив перші кроки в політиці. Поки лише комерційні. Адже в Україні саме в цій царині оберталися величезні гроші. Треба було лише вправно виконувати замовлення.   

Таке співробітництво, тиражоване в ефірах на всю Україну, почало приносити свої дивіденди і замовникам, і заробітчанам.  

Через два роки власник телеканалу "Інтер" Валерій Хорошковський через афілійовані структури придбав 50% "Студії Квартал-95". Виданню "Чесна країна" один з учасників ринку, близький до "Інтера", розповів, що половина компанії Зеленського обійшлася Хорошковському в 12 млн доларів. Тобто вже тоді "Квартал" оцінювався приблизно в 24 млн! Деталі цієї угоди не афішувалися. Але ясно було одне: велика частина доходів "Кварталу" ховалася від сплати податків в офшорах.

У 2010-му президентом України стає Віктор Янукович. І вже незабаром Зеленський стає генеральним продюсером "Інтера". А квартал перетворюється на потужну комерційну структуру. У 2012 році журнал "Forbes-Україна" представив рейтинг 25 найдорожчих і найпопулярніших зірок українського шоу-бізнесу. Майже 40 мільйонів доларів США припали на трьох учасників рейтингу — боксерів Володимира та Віталія Кличків, а також "Студію Квартал-95". Особистий дохід Зеленського в 2012 році склав більш як 2 млн доларів.

"Насправді – це серйозна креаторська група, яку вони зібрали з усієї України, а з Росії підтягнули лідерів КВН, але рівень цих жартів розрахований на невибагливу аудиторію, тому я не думаю, що це зв'язок високого мистецтва. Дуже важко піднімати рівень гумору, сьогодні ТБ розраховане на невибагливу аудиторію. Воно не тільки не піднімає рівень, а й ще нижче його опускає", - вважає Дмитро Чекалкін.

Втім, рівень прибутків структур Зеленського не опускався, а зростав шаленими темпами. Разом із авторами "Кварталу" та бізнес-компаньонами братами Шефірами Зеленський успішно капіталізував свої проекти не лише на українському телебаченні, а й на кіноринку – здебільшого російському. Та згодом апетити команди Зеленського стали непомірними навіть для "Інтера".  

"Закінчився їх період співпраці з "Інтером", і, як вони самі стверджували, їх у Хорошковського перекупив Коломойський. І тоді вже на каналі Коломойського вони почали втілювати його ідеї і тези стосовно його майбутнього, і коливалися, як в старому анекдоті, разом з лінією партії", - розповідає Чекалкін.

За підсумками 2013-го капітал Зеленського і Ко збільшився вже до 10 мільйонів доларів США! Тим часом в Україні почалася Революції гідності. Треба було визначатись. І кварталівці мимо каси не жартували.

"Коли Коломойський був проти Майдану – вони жартували у 2014 році про ебонітові палички, які треба видати беркутівцям, щоб били по шерстяному одязі майданівців і робили електричний струм. Такі у них були жарти", - згадує Чекалкін.

Бізнес є бізнес. Мине три місяці, і квартал з таким же завзяттям жартуватиме про антимайданівців на догоду новій владі.  

"Потім ситуація змінилася, коли Коломойський уже перейшов на бік революціонерів – вони теж риторику змінили. Подальші їхні жарти відомі зі слів Коломойського з фейковим Губарєвим, коли він каже, що на мене наїхав Ляшко, а завтра Зеленський йому відповість у "Вечірньому кварталі", і вони знущаються вже з Ляшка. Хто платить гроші – той замовляє музику", - говорить Дмитро Чекалкін.

Натомість сам Зеленський та його команда у своїх виступах дотримувалися проукраїнської позиції, засуджували сепаратизм та військову агресію. З цього приводу Володимир навіть звернувся в ефірі до свого впливового російського тезки.

Ось такою була перша спроба тоді ще не кандидата в президенти Зеленського вести перемовини з Путіним. Мине два роки, Україна в скруті, втрачений Крим, на Донбасі тривають бойові дії. Зеленський та його команда виступають на фестивалі в Юрмалі.

Значно менш смішно коміку стало згодом, коли в Україні заборонили до показу серіал "Свати", що приносив студії "Квартал 95" мільйонні прибутки. Причиною стала підтримка російським актором Федором Добронравовим анексії Криму. Зеленський неабияк обурився, але не вчинком російського актора, а рішенням української влади.

Втрата капіталовкладень настільки не відпускала Зеленського, що невдовзі він видав на-гора ще один ролик, де принагідно продемонстрував свій хист у відомій шахрайській грі. Виступ розчулив. Насамперед, російських пропагандистів.

Водночас конфлікт з українською владою назрівав і в Ігоря Коломойського. Починався процес націоналізації "ПриватБанку", олігарха поступово відтискали від інших ласих шматків української економіки. І саме в цей час і народжується тоді ще кінопроект "Слуга народа". Збіг?

"Сам "Слуга народу" з'явився як елемент кризи між групою "Приват" і владою, тому що була націоналізація "ПриватБанку", до того ситуація навколо нафтових активів, енергетичних активів групи "Приват", як елемент тертя, як елемент критики з боку цієї групи, елемент критики української влади, як певна консолідація того напрацьованого матеріалу, який напрацював "95 квартал", - говорить політолог Руслан Бортнік.

Новини за темою

Втім, на думку Дмитра Чекалкіна, спочатку проект планували лише як тролінг президента Порошенка, а не розкрутку політика Зеленського.

"Коли почався проект – не було ще домовленості між ними. Хайпонули, як сьогодні кажуть. Цікава тема, і вони їх використали для рейтингу телеканалу", - вважає Чекалкін.

Але кіноказка про чесного, непідкупного та водночас дотепного вчителя Голобородька, який не зрадив простий люд, коли став президентом, таки запала в душу вітчизняній аудиторії.

Телевізійні технології дуже часто застосовуються в політиці, і не тільки українській. Чому ж не використати вдалий комерційний хід заради реальної президентської компанії?    

"Так сталося, що я знаю Коломойського ще з 90-х років, і він мені неодноразово пропонував очолити "1+1" та політичний проект, і, як я уявляв, ця ідея в нього жила ще 20 років тому: зробити з ноунейма провідного політика і за рахунок його партії захищати свої політичні інтереси", - говорить Дмитро Чекалкін.

І ось вже соціологічні служби починають наввипередки оприлюднювати рейтинги Зеленського у президентських опитуваннях. При цьому сам слуга народу ще навіть не натякав на свої політичні амбіції.

"Якщо ви хочете зрозуміти, з якого часу почав розкручуватись Зеленський, подивіться, коли він вперше з'явився в соціологічних опитуваннях. Коли і де він з'явився в соціологічних опитуваннях. Просто так в соцопитування люди не потрапляють. В 2017 році перший раз", - говорить Бортнік.

Несподівано для багатьох соціологів та політологів рейтинг Зеленського зростав як на дріжжах. Запит на нове обличчя, вдало втілений у ролі Голобородька, був і нині залишається його головним козирем.

Новини за темою

"Поки ми не знаємо, ху із містер Зеленський, ми не розуміємо, що він буде робити, сьогодні Зеленський нічого не робить, в рамках своєї виборчої компанії у нього не має жодної нормальної дії. Є такий віртуальний візуальний образ Голобородька, як такого народного Робін Гуда, народного борця за справедливість, і є Зеленський, який збирає команду; між цим є зв'язок, але реальної дії немає", - вважає Руслан Бортнік.   

Отже, технологія проста, але ефективна. Демонструй електорату якомога більше кіногероя та артиста і якомога менше реальну людину та політка. Проте вже перший дотик до цієї конструкції довів, наскільки вона хитка.

Розслідування програми "Схеми" щодо офшорів Зеленського та його кінобізнесу в Росії слугу народа застала зненацька. А невідрепетирувана зустріч з журналістом продемонструвала зворотний бік типажу Голобородька - в оточенні охоронців та без кіношного гриму. 

Як виявилось, за роки війни кандидат в президенти України Зеленський покращував свої статки за рахунок бізнесу в країні-агресорі. Хоча у передвиборчих інтерв'ю стверджував геть протилежне.

Однак журналісти перевірили російські реєстри та з'ясували, що шоумен сказав українцям неправду. Російський філіал "Кварталу" ("Квартал Сінема") було закрито лише 10 грудня 2018 року – якраз перед стартом президентської кампанії Зеленського. Проте залишились інші. А ключ від них схований у структурі кіпрських офшорів.

Йдеться про таку собі фірму GREEN FAMILY LTD. За цією структурою стоять давні бізнес-партнери: Андрій Яковлев, Борис та Сергій Шефіри, сам Володимр Зеленский та Тимур Міндіч. Останній - соратник Ігоря Коломойского та бізнесмен, який має долю в близьких до олігарха медіаструктурах. Компания GREEN FAMILY LTD є засновником кінокомпанії "Грін Філмс".

За даними Росстату, грошові надходження на рахунки цієї фірми склали: в 2014 році – 340 млн руб., в 2015 році – 208 млн руб., в 2016 році – 123 млн руб., в 2017 році – 180 млн руб. Загалом це понад 13 мільйонів американських доларів. І це ще без урахування прибутків за минулий рік!  

Коли стало зрозуміло, що скандал набирає обертів, кандидат в президенти урочисто заявив, що вийде із засновників кіпрської офшорки.

Та залишаються зв'язки, які одним папірцем не скасувати. Знайомтесь – Тимур Міндич. Член опікунської ради єврейської громади Дніпра. Власник єдиної в країні фабрики з вирощування штучних діамантів. Довірена особа Коломойського та його близький друг. За даними наших джерел, неофіційний куратор телеканалу "1+1".

Крім кіпрських офшорів, з кандидатом Зе цю непублічну особу об'єднують компанія ООО "Квартал 95" та її дочірні підприємства. Та головне – саме через Міндича Зеленський-Голобородько має виходи на російську політичну еліту.

Новини за темою

Жінкою Тимура Миндича є Катерина Вербер – власниця київського бутіка Dolce&Gabbana. Громадянка Росії. Веде розкішне життя. В неї золотий Bentley, телефон Vertu, сумки Hermes з крокодилячої шкіри та плаття Balenciaga.

А це теща Тимура Міндича – Алла Вербер. Фешн-директор московського ЦУМу та Санкт-Петербурзького "Дома Ленинградской Торговли", віце-президент ювелірної фірми Mercury. Саме вона формує колекції та закуповує товар модних брендів для престижних російських салонів. Саме до неї приходить на шопінг  весь політичний бомонд Росії. Зокрема, родини Путіна та Медведєва.

Серед її друзів провідні політики Росії. Так, минулого року на її шістдесятирічний ювілей у Барвисі в Luxury Village прийшла одна з ідеологів війни Росії проти України, соратниця Путіна та голова Ради Федерації Федеральних зборів РФ Валентина Матвієнко. 

Відтак не дивно, що компанія Зеленского планує знімати трилер "Вниз" на гроші з російського держбюджету. Одну з головних ролей має зіграти довірена особа Путіна на виборах президента – Володимир Машков. А сценарій фільму написали бізнес-партнери Зеленського по "Кварталу" та "Грін Філмз".

"Він отримав 36 млн рублів та півмільйона доларів на фінансування пропагандистського проекту, де у головній ролі задіяна особа Путіна – актор Машков. З одного боку, ти припинив співпрацю, а з другого - з державного бюджету отримуєш такі гроші. А зараз 17 відсотків російського бюджету – засекречені. Тому, може є ще додаткові контракти… Зараз продовжують у Білорусі знімати "Сватів", і "95 квартал" має до цього стосунок, і це теж лицемірство та зневажливе ставлення", - вважає Дмитро Чекалкін.

Тим часом в Україні Зеленський та його політтехнологи б'ють на сполох. Мовляв, "Слугу  народу" збираються заборонити. Українців знову лишають без улюбленого кіно. Натомість в Комітеті виборців України пояснили – лише просять Зеленського привести свій агітпродукт у відповідність до закону.

"Закон чітко передбачає, що відеофільми, в тому числі і серіали, є формою ведення виборчої агітації. У ситуації зі "Слугою народу" (до речі, трансляція цього фільму відбулася минулої неділі на 1+1), у цій ситуації збігається назва фільму із назвою політичної партії, яка є суб'єктом виборчого процесу, тобто висунула в президенти, прізвище та ім'я актора збігається із прізвищем та ім'ям кандидата в президенти, і жодних інших тлумачень, окрім ведення передвиборчої агітації бути не може. Ми закликаємо кандидата в президенти Володимира Зеленського чесно сплатити гроші з Виборчого фонду. Зараз ця команда розпочала виборчу атаку на КВУ. На адресу нашої організації і мені особисто надійшло кілька повідомлень погрозливого характеру. Наші юристи вивчають ці факти", - говорить голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

На відміну від вчителя Голобородька, шоумен Зеленський завжди був хвацьким бізнесменом, який свого ніколи не віддавав. Але головною базою для його бізнесу в Україні залишався "1+1".

"Як можна боротися з олігархатом, якщо ти його сам представляєш? І якщо йому сплачували за ці роки абсолютно неадекватні гонорари, це зайвий раз доводить, щоб він був зручним знаряддям в руках Коломойського", - впевнений Дмитро Чекалкін.

Щоб перерахувати всі банківські рахунки, рухомість та нерухомість в Україні та за кордоном, офшори, а також коштовні аксесуари родини Зеленських, знадобиться окрема програма. Загалом офіційних статків задекларовано на загальну суму близько 7 мільйонів доларів США. Щоправда, за даними видання "Чесна країна", це тільки вершки. Адже прибуток "Кварталу" лише у 2015 році склав 30 мільйонів доларів.

Скромну квартиру кінопрезидента Голобородька всі українці неодноразово бачили в серіалі "Слуга народу". А як щодо резиденції кандидата в президенти Володимира Зеленського?

Він вже з десяток років мешкає в селі Іванковичі – в елітному клубному поселенні "Маєток". Тут в нього власний будинок на 350 квадратів. Його сусіди - партнери по "Кварталу", а також нинішні та колишні українські можновладці. Відповідно до сайтів нерухомості, середня ціна помешкання в "Маєтку" сягає 300 тисяч доларів США. Втім, стільки тут коштує найдешевший типовий проект. А скільки коштуватиме країні реаліті-шоу "Президент – слуга народу"? Вирішувати вам!

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>