Росія проти Telegram: Чому держава не може перемогти месенджер

У Росії 16 квітня 2018 року почали блокувати Telegram. Блокування обернулося збоями в роботі банків і платіжних систем, онлайн-ігор, сайтів і безлічі інших сервісів, а сам месенджер у частини користувачів продовжив працювати без додаткових хитрувань. Чому так сталося і що буде далі?

Росія проти Telegram: Чому держава не може перемогти месенджер

Максим Андрійчук

Журналіст

У Росії 16 квітня 2018 року почали блокувати Telegram. Блокування обернулося збоями в роботі банків і платіжних систем, онлайн-ігор, сайтів і безлічі інших сервісів, а сам месенджер у частини користувачів продовжив працювати без додаткових хитрувань. Чому так сталося і що буде далі?

Чим не догодив Telegram?

У Росії нападки на месенджер почалися в 2017 році — нібито ним користувалися терористи для організації вибухів у Петербурзькому метро. Чиновники швидко стали називати Telegram чи не головним засобом комунікації терористів, а якщо інструмент використовується в подібних цілях — значить, його треба заборонити. Те, що терористи можуть використовувати для спілкування будь-які служби, нікого не хвилює. Наприклад, розслідування інцидентів у Парижі показало, що зловмисники користувалися одноразовими телефонами і SMS.

Telegram же спочатку запускався як захищений месенджер. У ньому є звичайні і "секретні" чати. Копії перших зберігаються на серверах компанії в розподіленому і зашифрованому вигляді, а функціональність секретних чатів взагалі не передбачає збереження листування в "хмарі". Такі чати зашифровано, а ключі для дешифрування зберігаються тільки на пристроях учасників секретних чатів.

Перед блокуванням до Telegram не раз висувалися вимоги надати держорганам "ключі" для дешифрування повідомлень, проводити ідентифікацію російських користувачів і створити локальну інфраструктуру для зберігання даних на території РФ. За словами представників Telegram, задовольнити всі ці вимоги неможливо — для цього довелося б істотно змінити архітектуру і логіку роботи месенджера.

Оскільки жодні вимоги держави не було задоволено, месенджер вирішили заблокувати. Для Telegram блокування не виявилося раптовим — всі спочатку припускали такий сценарій і встигли підготуватися, проксі для обходу блокувань вбудували заздалегідь.

Як працює блокування?

Можна зробити невеликий відступ і поговорити про те, як взагалі блокують доступ до сайтів та сервісів. У більшості випадків використовується блокування за URL або IP-адресою — провайдерам легко реалізувати цей спосіб, він не вимагає часу і додаткових витрат. Просто поставивши кілька додаткових параметрів, сайт або сервіс стає недоступним для користувача конкретного провайдера зв'язку. Грубо кажучи, така функція є і в більшості домашніх роутерів, тільки там вона називається "батьківський контроль".  

Користувачі своєю чергою можуть легко обходити такі блокування — досить налаштувати VPN-з'єднання або proxy, які зашифрують або перенаправлять ваш трафік. Багатьом лінь розбиратися з методами обходу блокувань, тому подібний метод загалом працює. В Україні "ВКонтакте", "Однокласники", "Яндекс" і Mail.ru заблокували саме простим, загальноприйнятим методом — це принесло свої результати у вигляді скорочення аудиторії сервісів, переходу на західні аналоги. Водночас ті, хто відчуває необхідність у російських продуктах, продовжили користуватися ними, обходячи блокування.

Новини за темою

Як додаткові заходи можна блокувати роботу окремих VPN/proxy сервісів, але їх використовують не тільки для обходу блокувань, але і для підвищення безпеки або приховування дій у мережі — це не значить, що користувач робить щось протизаконне. Існують і більш просунуті способи блокування доступу, але вони вимагають купівлі й установки спеціального дорогого обладнання.

Чому не виходить заблокувати Telegram?

Роскомнагляд могло б влаштувати формальне блокування, при якому частина користувачів просто відмовилася би від Telegram, а лояльна аудиторія продовжила використовувати VPN або вбудовані методи обходу блокування, які передбачили заздалегідь. Але регулятор вирішив "боротися" з месенджером. Почали з блокування доступу до окремих сервісних IP-адрес Telegram — такий метод відразу ж показав свою неефективність, оскільки адреси швидко змінювалися. Тому вирішили працювати на випередження і почали блокувати доступ відразу до підмереж, тисяч і мільйонів IP-адрес.

Telegram використовує для обходу блокування сервери Amazon, Microsoft, Google — це найбільші постачальники "хмарних" рішень, послугами яких користуються багато банків, сайтів, сервісів. Кількість IP-адрес, звичайно, загальна, і вона, звичайно, стосується кожного з провайдерів. Тому коли Роскомнагляд почав "килимове блокування", проблеми почалися не тільки у Telegram, який продовжував працювати, але і в інших компаній, яким пощастило вибрати того ж постачальника послуг.

Telegram запропонував росіянам запускати паперові літачки на підтримку вільного інтернету. Дехто відгукнувся на заклик Фото из открытых источников

Цілком очевидно, що боротьба відбувається бездумно. Офіційно заявляється, що жодні соціально значущі сервіси не постраждали, але насправді абсолютна більшість з них мовчать, не роблять гучних заяв у ЗМІ, звертаються до регулятора безпосередньо або налаштовують власні VPN, щоб продовжувати нормально працювати.

За тиждень блокувань у списку постраждалих значаться "Райффайзенбанк", Viber, Sony PlayStation Network, Twitter, "Однокласники" і безліч більш дрібних компаній, які працюють у Росії. У списку останніх — Google. А Telegram продовжує працювати, повністю заблокувати роботу сервісу все одно не виходить.

Зрозуміти, як довго буде тривати "вистава", складно. З одного боку, такими діями Роскомнагляд показує свою технічну некомпетентність, а вся країна на великій швидкості рухається в бік закритого інтернету. З іншого боку, можливо, регулятор намагається змусити великих хостинг-провайдерів відмовитися від роботи з Telegram, адже їх можуть завалити скарги від потерпілих клієнтів. У всій ситуації єдиною виграшною стороною залишається Telegram, який безкоштовно отримує тонни реклами та імідж незламного інструменту, що продовжує працювати незважаючи на всі заборони і зусилля цілої держави.

Максим Андрійчук

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...