banner banner banner

"Рішали" попередньої влади: Чому не сидять корупціонери команди Порошенка?

"Рішали" попередньої влади: Чому не сидять корупціонери команди Порошенка?
112.ua

Ліга корупції

Програма "112 Україна"

Впливові, майже всемогутні... Такі персони є за будь-якої влади. Вони наближені до президента, часом пов'язані бізнесом і, звичайно, корупційними оборудками. І хоча у їхніх біографіях, як кажуть, ніде мітки ставити, накрадених статків вистачає, аби забити собі місце під сонцем за будь-якої нової влади. У фільмі "Слуга народу" таких або садять, або забирають у них гроші на користь держави.

За президентства вже не Голобородька, а Зеленського генпрокурор Рябошапка підхоплює, як під копірку: "У сенсі правовому ми хочемо крові. Щотижня хтось має відповідати з високопосадовців. Якомога більше грошей має бути повернено до України. У нас є політична воля, щоб посадити всіх цих грабіжників".

Та з корупцією команда Зеленського бореться лише на словах, злодії усі на волі, а накрадених грошей ніхто не повертає до бюджету. У попередніх програмах ми розповідали про оборудки п'ятого президента Петра Порошенка, його соратника Гладковського, нардепа Пашинського. Сьогодні в об'єктиві "Ліги корупції" одіозні бізнесмени, нардепи минулого скликання Олександр Грановський та Ігор Кононенко.

* * *

Ігор Кононенко. 54 роки. Нардеп від БПП минулого скликання. Раніше – депутат Київради від Блоку Леоніда Черновецького. Він працював на керівних посадах у компаніях Петра Порошенка. Серед них – "Богдан Моторс", спортивно-оздоровчий комплекс "Монітор" та Міжнародний інвестиційний банк. Під час передвиборчих перегонів у 19-му Кононенко до парламенту вже не потрапив, програвши на окрузі кандидату від “Слуги народу”, телеведучому Олександру Дубінському.

Так виглядає офіційна біографія Ігоря Кононенка. Неофіційна – куди цікавіша. Ігоря Кононенка називали "парламентським рішалою". А ще він був правою рукою самого президента Порошенка.

"Це сім'я Петра Порошенка. Якщо у нас за Януковича теж була сім'я, то це сім'я Порошенка", - говорить політичний консультант Руслан Бортник.

Такі, як Ігор Кононенко, навіть після того, як пішли із влади, все одно має вплив на розв'язання багатьох ключових питань в країні.

есь свій вплив на судову, правоохоронну системи, державне управління вони зберігають через своїх людей, які продовжують працювати у цій системі", - вважає Бортник.

А ті, хто намагався стати на його шляху або викрити корупційні схеми Кононенка, були покарані за це: позбавлені посад, бізнесу або волі. Один із таких - колишній міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус.

Абромавічус звинувачує Ігоря Кононенка у тиску. Мовляв, той розставив своїх людей на керівні посади підприємства "Укрхімтрансаміак", яке відповідає за постачання аміаку до Одеси, звідки речовина йде на експорт: "Кононенко мав безпосередній інтерес в цій компанії, де замість того щоб допомогти мені повалити регіонала Бондика, завів своїх людей, які в результаті разом керують цією компанією".

За два роки після цієї заяви Генеральна прокуратура таки повідомила про підозру екс-керівнику "Укрхімтрансаміаку" Бондику, з яким воював Абромавичус. Швейцарські рахунки Бондика заарештовують. Слідство підрахувало: чиновник завдав державі збитків у понад два мільйони доларів.

Віктор Полозов став директором "Укрхімтрансаміаку" одразу після Віктора Бондика. "Бондик розумів, що потрібно вже йти. На нього було багато кримінальних справ, преса скрізь про нього говорила як про корупціонера. Я йому кажу, Вікторе, йди вже, напевно. Все одно тебе приберуть рано чи пізно", - згадує він.

Так і сталося. Полозов підтвердив, що після звільнення Бондика правоохоронці стали в "Укрхімтрансаміаку" постійними гостями: "Якщо раз на тиждень на цьому підприємстві не було прокуратури, НАБУ, поліції, то це були вільні дні. Кожного тижня хтось був присутнім".

Ігор Кононенко З відкритих джерел


На початку 2019-го ГПУ закриває справу про зловживання Бондика. Слідчі, виявляється, не знайшли складу злочину.

"Порушення цієї кримінальної справи тоді було не як керівництво для розслідування справи, а як просто погроза. От ми зараз проти вас порушимо, і ви давайте з нами домовляйтеся. А якщо ні, то ми будемо розслідувати. От так це працює. І якщо після цього справу було закрито, отже, вони домовилися", - говорить політолог Данило Богатирьов.

Тепер Бондик білий та пухнастий. А його нажиті під крилом Кононенка статки правоохоронцям око не муляють, хіба лише простому люду. Елітний будинок у мальовничому місці в Бучі, що під Києвом, тенісний корт, озеро з власним садом.

Новини за темою

Власні хороми пан Бондик заховав за височезним парканом у 13 метрів. Та споруда навіть стала місцевою пам’яткою, на фоні якої фотографуються люди.

"Укрхімтрансаміак" лише приклад. Свої люди в Ігоря Кононенка, як стверджував Абромавічус, були чи не на кожному держпідприємстві.

Враховуючи все це, Айварас Абромавічус вирішив залишити пост міністра. Останньою краплею стало те, що Кононенко привів на посаду його зама свою людину. Дзвінок з наполегливим проханням про цю людину був з Адміністрації президента.

Після скандальних заяв Абромавічуса Кононенко зняв із себе повноваження заступника голови фракції на період слідства. А заяви Айвараса назвав замовними.

У травні 16-го фракція БПП повернула Ігоря Кононенка на посаду першого заступника голови фракції. За роки депутатства Кононенко нажив собі серйозних ворогів. Екс-нардепа навіть труїли ртуттю.

Відтоді в ресторанах Ігор Кононенко майже не харчується.

* * *

Лютий 2016-го. З посади заступника генпрокурора Шокіна звільняється Віталій Касько. Терпець увірвався, бо Ігор Кононенко попросив керівництво ГПУ вплинути на розслідування потрібних йому проваджень, каже Касько.

"Останньою краплею став черговий перерозподіл обов'язків у ГПУ. Шокін забрав у мене всі функції й інструменти вести та контролювати справи, над якими починала працювати наша команда", - згадує він.

Якраз тоді команда Каська оголосила про підозру екс-заступнику прокурора Київської області Олександру Корнійцю, у якого знайшли 35 пакетів з 65 діамантами.

У слідства виникли запитання, і звідки екс-прокурор взяв 200 тисяч доларів на навчання у Лондоні своєї доньки Анастасії.

Корнійця спочатку ніби-то заарештували. А потім звільнили під заставу в 3 мільйони 200 тисяч гривень. Це навіть менше, аніж вартість навчання його доньки в Лондоні. Зараз на Корнійця записаний маєток - двоповерховий будиночок із затишним садом неподалік столиці.

Віталій Касько натомість набув собі проблем через те, що назвав прізвища "рішал".

Це відео півроку тому опублікував екс-нардеп від Радикальної партії Олега Ляшка Ігор Мосійчук.

"На мене вийшли мешканці Василькова, люди, яких я знаю не один рік, і запропонували висунутись на виборах техкандидатом Ігоря Кононенка. Для мене це була образа", - говорить він.

Мосійчук вважає, що Ігор Кононенко разом із колишніми генпрокурором Шокіним та прем’єром Гройсманом причетні до його арешту у 2015 році. Тож Ігор Мосійчук вирішив зробити все, аби викрити Кононенка. Він каже, що вдавав, нібито погодився на пропозицію того, а насправді почав збирати докази, аби потім передати їх правоохоронцям.

Ірина Наконечна відповідала за організацію дискредитаційних для опонентів Кононенка акцій. У цьому вона і мала допомагати Ігорю Мосійчуку.

Щойно в команді Кононенка зрозуміли, що Мосійчук не збирається грати за їхніми правилами, а лише підриває рейтинг їхнього кандидата, висунули йому грошову пропозицію. "Ми даємо 20 тисяч доларів після того, як ти знімешся з виборів", - каже Мосійчук.

Зняти свою кандидатуру за гроші Мосійчуку запропонував такий собі Валентин Манько.

Валентин Манько – колишній атовець. Його планували призначити головою Держслужби у справах ветеранів війни та учасників АТО. Та проти виступив сам Арсен Аваков.

За плечима чоловіка – кримінальне минуле, зокрема розбої та грабежі. Один із таких епізодів Ігор Мосійчук бачив на власні очі.

Ім`я Манька засвітилось і в скандалі з підприємством "Центренерго", контроль над яким теж приписують Ігорю Кононенку. За версією слідства, на підприємстві екс-нардеп курував так звані вугільні схеми. Вугілля проводили через багато фірм-прокладок, внаслідок чого ціна на нього зростала щонайменше на 500 гривень за тонну, тобто до власних кишень ділки клали близько двохсот мільйонів на місяць.

Валентин Манько, за словами Мосійчука, керував групою бійців, з якими і розв'язував завдання Кононенка на об'єктах "Центренерго". Раніше Манько взагалі перебував у міжнародному розшуку. Та після того, як той дав свідчення правоохоронцям проти Геннадія Корбана, шукати припинили.

Новини за темою

Після усного бартеру Валентин Манько став членом команди Ігоря Кононенка. А з їхньої переписки, яка опинилася у відкритому доступі в інтернеті, атовець з кримінальним минулим дякує Ігорю Кононенку за допомогу і за власну свободу.

Після всього цього Манько вдає із себе борця за справедливість. Публічно виступає проти порушень під час виборів.

Зараз Валентин Манько - радник директора держпідприємства "Конярство України". На публіку - він захищає майно від рейдерства.

Від інтерв’ю з "Лігою корупції" Манько відмовився. Ігор Мосійчук передав усю доказову базу про прибічників Кононенка та їхні корупційні дії правоохоронцям. Справу про спробу підкупу депутата розслідує Державне бюро розслідувань.

* * *

Олександр Онищенко - чи не найодіозніший нардеп минулого скликання від БПП. Він сам зізнався, що разом з однопартійцями Олександром Грановським та Ігорем Кононенком займався підкупом голосів на користь Петра Порошенка.

Сумку з кешем для підкупу депутатів передавали прямо з Адміністрації президента. Для перевезення такого цінного вантажу там був спеціальний ліфт. Про його існування, і не тільки, розповів в ексклюзивному інтерв’ю "Лізі корупції" екс-голова СБУ Валентин Наливайченко.

"Один з ліфтів в Адміністрації президента проводився з 4-го поверху, використовується виключно президентом або його особистою охороною. У цьому ліфті ніхто, ані ви, ані я, ніхто інший не буде їздити".

Через ліфт в Адміністрації передавали всі хабарі для топ-посадовців.а моє зняття у Верховній Раді, коли я почав викривати корупцію Генпрокуратури Порошенка, роздали в парламенті 2,5 млн доларів якраз через той ліфт".

Найбільше проплачених голосувань було за призначення людей на вищі посади, які б підсилювали владу президента, каже екс-нардеп Олександр Онищенко: "На всіх практично держпідприємствах, це й обленерго, і припортовий завод, на всіх них сидять менеджери з команди президента Порошенка".

Через своїх людей підкуповувались і окремі депутати, і цілі фракції. Іноді за голосування навіть не потрібно було платити.

"На всіх депутатів, які мають безпосередній бізнес в Україні або якось залежать фінансово, на них практично на всіх порушувалися кримінальні справи. Депутати були на гачку у нього, і коли необхідне якесь голосування, їм просто нагадують, що у вас там є кримінальна справа. А вам завтра потрібно проголосувати за такий закон", - говорить Онищенко. Він також назвав конкретні імена.

Юрій Федоров – це колишній начальник служби безпеки президента Порошенка, він же колишній заступник начальника військової розвідки. Політик Анатолій Гриценко в травні 2019 року назвав Федорова найближчою довіреною особою президента, відповідальною за особисту охорону його і родини. Захищав інтереси Порошенка Федоров у різний спосіб.

Він за вказівкою Порошенка організовував через СБУ провокації під час виборів. Зокрема бандитське побиття наших партійців в Одесі. На підставі моєї заяви Нацполіція відкрила кримінальне провадження. Крім Федорова там фігурантами є і два генерали СБУ – Кононенко і Довженко.

За побиття однопартійців Гриценка заарештували тільки кількох виконавців.

До 2016-го Олександр Онищенко працював разом із Кононенком, Грановським і Федоровим на Порошенка. Далі вочевидь щось не поділили. В Онищенка відібрали бізнес, звинуватили у держзраді та співпраці з ворожими спецслужбами. Нардеп втік з України, та вирішив помститися і публічно викрити імена корупціонерів, тобто колишніх партнерів.

Кононенко називав заяви Онищенка мильною бульбашкою. Невдовзі нардеп Онищенко перестав виходити на зв'язок. Згодом з`ясувалося, що в листопаді 19-го його затримали в Німеччині. А фігуранти його заяв – на свободі, немов нічого і не було.

У 2015 році екс-голова СБУ, а нині народний депутат Валентин Наливайченко викрив офшорну компанію "Інтрако", за якою стояв сам Ігор Кононенко зі своїми поплічниками. Через цю фірму виводили крадені гроші з України, а далі витрачали на розкішне життя так званих патріотів.

офшорів вони проплачують свої палаци в Іспанії, в Британії, тобто в європейських країнах. З цих офшорів вони купують нерухомість. З цих офшорів вони проплачують дорогезне навчання своїх дітей. Власні літаки, чартери, які до цього часу ми бачимо, і ця влада нова з великим задоволенням використовує. Це величезні, дуже дорогі насправді оборудки", - говорить Валентин Наливайченко.

За його підрахунками, через офшори Кононенка і його поплічників з України виводилося до 5 мільярдів доларів на рік. Це навіть більше, аніж ми позичаємо в МВФ для усієї країни.

Ще 5 років тому Валентин Наливайченко повідомив про корупційні схеми правоохоронців. Та нікого до відповідальності так і не притягнули. А знаєте куди поділись гроші, які вивів Кононенко через викритий Наливайченком офшор "Інтрако"? Вони залишилися у злодіїв: тобто до України їх не повернули, як мали б, а перевели лише в інші офшори того ж Кононенка.

До речі, вивести мільйони в офшори неможливо за спиною державних фінансових структур. Вони відстежують усі перекази. Тобто про транзакції знали не лише у вузькому колі Кононенка, а й на найвищому рівні.

Найближчим соратником Ігоря Кононенка вважають його партійного колегу, екс-депутата БПП Олександра Грановського. Він же екс-голова комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя.

Олександр Грановський З відкритих джерел

За останні три роки Олександр Грановський кілька разів входив до рейтингу найвпливовіших людей України за версією різних видань. Працював комерційним директором мережі ТРЦ "Караван" та був головою ради директорів і наглядової ради компанії Assofit Holdings Limited.

Грановський особисто розв'язував питання з головами українських судів. Наприклад, із суддею Окружного адмінсуду Києва Павлом Вовком. Керував Грановський всіма справами, як і Кононенко, на користь Порошенка.

Саме Грановського і його оточення звинувачували у рейдерстві. Ще у 2009-му естонець Хіллар Тедер, який зводив торговельний центр SkyMall у столиці, запросив бізнес-партнера Грановського Андрія Адамовського інвестувати в завершення будівництва ТРЦ. За умовами угоди, Адамовський потім мав продати свою долю ТРЦ Тедеру, та цього так і не зробив. Скандал виріс до міжнародного рівня. Як розв'язати проблему, обговорювали самі президенти.

А це бізнесмен Орест Фірманюк. Він теж став жертвою системи, яку вибудував Грановський: "Була група людей, які підпорядковувалися йому і на яких він мав вплив, і одних він призначив на якісь посади в органах. Вони були його близькі бізнесмени, які мали до нього доступ. Це був так званий офіс Грановського".

Грановський серед бізнесменів відомий як "рішалово на митниці". До нього або його людей приходили з ідеями, за якими схемами можна відмивати гроші.

луб закритий, куди можна було прийти з якимось своїм баченням, як заробити гроші і де потрібен адмінресурс. Як правило, це має бути щось не зовсім офіційне".


Компанія Ореста у 2014-му займалася митним брокерством. Фірма перевозила товари своїх клієнтів через митницю. Згадує, що не день – то проблема. Наприклад, 8 березня доправити квіти до України не вдавалось.

Митники вивантажували рослини на холод нібито для перевірки, чи немає контрабанди. Квіти гинули від різких перепадів температури. Або митники могли оглядати фуру не дві години, а дві доби. Через це доправити квіти до прилавків вчасно до свята не встигали.

А коли треба було перевезти 100 тисяч квадратних метрів тканини, митники вигадували, як надовше затримати товар.

Компанія Ореста потерпала через величезні збитки. Єдине, що могло врятувати бізнес, – угода з ворогом.

обі просто кажуть, мовляв, поговори з такою людиною, з такою, ти приходиш знайомитися, а тобі кажуть - будь ласка, в мене є хороша пропозиція. Ти сам не впораєшся зараз, тобі потрібна підтримка, ми можемо тобі допомогти, але ми хабарі не беремо, тому що ми дуже правильні, візьми нас партнерами", - говорить бізнесмен.

Система вибудована так, що навіть звичайний рядовий митник від участі в схемі відмовитись не міг. Орест Фірманюк пояснює, що кожного тримали на гачку: "В СБУ є така ситуація, яка називається "торпеда". Ну такий у них є сленг. Вони беруть свого працівника. Він під виглядом, що він нова людина, маленький бізнесмен, приходить на митницю та просить проконсультувати його. Митник його консультує, і він дає йому 200 грн".

Потім митника шантажують: або тюрма через 200 гривень нібито хабара, або пропускай тих, кого наказують зверху.

Аби в Ореста не було проблем на митниці, від нього вимагали віддати половину бізнесу людям Грановського. Він не захотів і змушений був закритись.

Після невеликого тайм-ауту Орест почав бізнес з нуля. Щоправда, тепер займається просто логістикою. Замовлень, коли треба щось розмитнювати, майже не бере. Імен "людей" Грановського на митниці "Лізі корупції" Орест не озвучує. Не хоче проблем та обшуків. Каже, у митному законодавстві чимало прогалин, бо воно умисно не оновлюється.

Новини за темою

Тож важелі впливу на систему в Олександра Грановського лишилися і досі, хоча він вже і не при владі, і не в зоні публічної уваги. Востаннє засвітився більше ніж півроку тому. Його звинуватили у підкупі виборців, коли у 2019-му балотувався до парламенту від "Блоку Петра Порошенка". Кандидат розсилав харків'янам пакунки з ліками.

У тому, що Олександр Грановський та Ігор Кононенко професіонали своєї справи, можна переконатися, переглянувши їхні навіть офіційно задекларовані статки. Грановський  колекціонує елітні годинники. Тут і Rolex, і Bovet, і Corum вартістю від 15 тисяч доларів кожен. Дві доньки Грановського є громадянками США.

Після того як він програв вибори на окрузі кандидату від “Слуги народу”, Олександра Грановського в Україні не видно. А на власній сторінці у Facebook він написав, що тепер працює перекидачем пінгвінів. У ЗМІ пишуть, що Грановський за кордоном. Ймовірно, в Ізраїлі, який не видає своїх громадян на запити Інтерполу.

Ігор Кононенко перетнув кордон куди гучніше. У жовтні 2019-го Сергій Лещенко оголосив про затримання Кононенка в аеропорту "Бориспіль". За кілька годин він сам спростував цю заяву у Facebook.

Нині родина Кононенка провадить розкішне життя-буття. Син екс-нардепа Віталій - спортивний директор міжнародної тенісної академії. Доньки періодично викладають фото з відпочинку. Тут і зимові канікули у Швейцарії, і літній відпочинок в Іспанії. Одна з дівчат навчається на дизайнера моди в елітному виші Парижа.

Маєток Кононенків зведений майже у самому серці столиці, у елітному царському селі на Печерську. Будинок - два поверхи, гарно доглянутий сад, тенісний корт. Загальна площа - понад півтори тисячі квадратів.

112.ua

На території окремі будівлі для персоналу та для охорони. Земля тут найдорожча у столиці. За сотку просять 90 тисяч доларів.

Та Кононенко і тут обібрав державу. Будинок звів нелегально. Адже спочатку ділянку віддали для доброустрою, а вже за часів Черновецького передали безкоштовно до кооперативу, не сплативши ані копійки.

"Навіщо платити до київського бюджету 25 мільйонів доларів, коли можна домовитися з Леонідом Михайловичем, заплатити йому, Лесику Довгому і отримати безкоштовно", - говорить громадський активіст Олександр Дядюк.

Засновники кооперативу, за його словами, близькі до Кононенка люди:"Засновниками цього ЖБК були сестра Кононенка і працівники фірм "5-го елементу", "Рошену" Петра Порошенка".

А навпроти маєтку Ігоря Кононенка – куди розкішніші хороми самого Петра Порошенка, яких за документами взагалі не існує. А адреса будинку екс-президента така сама, як і в Кононенка, хоча це дві різні садиби по різні боки вулиці. Борець із незаконними забудовами Олександр Дядюк звернувся до прокуратури та повідомив про злочин.

Та підстав для розслідування правоохоронці вже нової влади не знайшли.

Ми намагалися зв’язатися з Ігорем Кононенком та Олександром Грановським особисто та через їхніх знайомих і родичів. Але спілкуватися з нами жоден так і не погодився. Мене Ігор Кононенко навіть закинув у бан у Facebook. А днями в інтернеті з'явилося фото, Кононенка помітили в Австралії на тенісному турнірі.

Як бачимо, попри цілий букет корупційних історій, до яких мають відношення Кононенко та Грановський. Попри те, що ця інформація відома усім, зокрема правоохоронним органам. Попри порушені справи, ці діячі та їхні поплічники й досі на волі. Насолоджуються життям і, здається, почуваються дуже впевнено. Та просто глузують з тих, хто наївно думав, що з новою владою не можна домовитися.

Анастасія Левченко

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>